• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Nuray Bezirgan O Haberi Yalanladı!

Nuray Bezirgan O Haberi Yalanladı!
Nuray Canan Bezirgan'dan Star Gazetesinde 22 Ekim Cuma “Çarşaflı Provokasyona Dikkat “ başlığıyla yer alan habere yalanlama geldi.

 


Star Gazetesinde 22 Ekim Cuma “Çarşaflı Provokasyona Dikkat “ başlığıyla yer alan haberde ismim üzerinden gazetenin başörtüsü yasağı karşısında benimsediği ideolojik yaklaşım ifade edilmek istenmiş ve bu amaca hizmet etmek maksadıyla aslatasvip etmeyeceğim ifadeler benim ağzımdanmış gibi kamuoyuna duyurulmuştur.

 

Bana telefonumdan ulaşan muhabirin sorusu üzerine CHP’nin Cumhuriyet kurulduğundan bu yana İslam ile olan mücadelesinin bir ayağı olarak değerlendirdiğim başörtüsü yasağı hakkında fikirlerimi ifade ettim.

Haberde yansıtılmayan görüşlerimi tekrar etmek gerekirse; “ben, Türkiye’de İslami mücadelenin başörtüsüneindirgenmemesi gerektiğine inanmakla beraber, resmi ideolojinin İslam’a karşı yürüttüğü mücadelenin en belirgin ve somut hareketlerinden biri olarak algıladığım başörtüsü mücadelesinin biz inananlar için büyük önem arz ettiğidir. Bu minvalden yaklaşacak olursak hakları gasp edilen Müslümanlar olarak yasakçılar karşısında takınmamız gereken tavrın da Allah’ın bizden istediği gibi olması gerekmektedir. Ancak ne yazık ki öyle olmadı. Bu sebepledir ki bugün bu onur kırıcı söylem ve davranışlara muhatap olmaktayız.

Yasağın Yayılmasının Baş Sorumlusu Yasak Karşısında Dik Durmayan İslami (!) Cenahtır

Yasağın yayılmasında ve kanıksanmasında en başta sorumlu görülmesi gereken kitle yasakçılardan ziyade muhafazakâr görünen tiplerin ve bir takım cemaat önderlerinin, müntesiplerine yasakçılara karşı dik durmayı ve onurlu bir mücadeleyi omuzlayıp bedel ödemeyi değil de onların hükmüne boyun eğerek, gayri İslami reçeteler sunarak taviz yolunu öğütlemeleri olmuştur. Aynı kesim şimdi de bu yasakta azgınlaşan güruha karşı güya kendince önlem alma çabası altında böyle bir takım haber ve yayınlara teveccüh etmektedir. Tıpkı 28 Şubat sürecinde yasağa karşı direnen ve meydanlarda hakkını arayan bizlere “devlet düşmanı provokatifler” diyen ve peruk fetvalarını gazetelerinden yayınlayanlar gibi.

Onların Allah’ın emrine çizdiği sınır tağutidir ve asla kabul edilemez bir tekliftir.

BAŞÖRTÜLÜ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİ SONUNA KADAR DESTEKLİYORUM

Bu noktadan hareketle habere konu olan ilköğretim öğrencilerinin eğitimlerine başörtüsüyle devam etmelerini sonuna kadar destekliyor ve geç kalınmış bir hareket olarak değerlendiriyorum.

Asıl Provokatörler Bu Öğrenci veya Velileri Değil, Onları Dillerine Dolayan Yasakçılar ve İçimizdeki Omurgasızlardır

Ben, “İlköğretim öğrencilerinin başörtüleriyle derslere girmek istemelerini büyütenleri ve bunun bir sonraki adımının da çarşaflı öğrenciler olabileceği gibi polemiklere giren yasakçıları süreci baltalamak isteyenprovokatörler olarak gördüğümü” ifade ettim.

Polemiklerini destekleyecek kurgular yaparak bundan nemalanmak isteyen CHP zihniyetinin Ergenekonda olduğu gibi amaçlarına uygun olabilecek her türlü eylemde bulunabileceklerine işaret ettim. Yasakçıların tıpkı gazeteleri Cumhuriyeti kendilerinin bombaladığının ortaya çıkması gibi herhangi birine çarşaf giydirip, okulun kapısında resmedip bunun üzerinden çıngar koparabileceklerini, bu tür konularda sabıkalı olduklarını ilettim. Dün Yıldız Teknikte olduğu gibi sol görüşlü öğrencileri provoke ederek “başörtüsüne hayır“ mitingleriyle kaos oluşmasına önayak olabileceklerinden bahsettim. Başörtüsü yasağının devamı için kurgulayacakları her olayı, sahip oldukları medya gücüyle halka, amacına uygun bir şekilde lanse edip yasağın kalkmaması için aynı 28 Şubat öncesindeki gibi çabalayacaklardır.

Yoksa çarşaflı da dahil her mümine bayanın tıpkı diğer bayanlar gibi eğitim, sağlık, çalışma haklarının olması gerektiğine inanıyorum ve bunun yanındayım. Geçtiğimiz yıl eğitimine başörtüsü ile devam etmek istediği için sayısız yaptırıma maruz kalan ilköğretim öğrencisi Ece Nur Özel ile ilgili olarak yazdığım “Kızlarınız ve Ece Nur” başlıklı makalemde de bu yasağın ancak yasağa muhatap olanların direnişiyle aşılabileceğini ve muhafazakâr ailelerin kızlarını okullara örtülü göndermeleri gerektiğine dair inancımı da yazıya dökmüş idim.

Tekrarlamak gerekirse bu meselede asıl suçlu yasakçılar değil olması gerektiği gibi davranmayan, dik durmayan yasağın muhatabı olan bizleriz. Görüşlerim bu şekildedir.

Nuray Canan Bezirgan


İlgili haber:

 E

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim