• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Nükleer Takasta Top Batı'nın

Nükleer Takasta Top Batının
ABD, Rusya, İsrail, Fransa, İngiltere ve diğer batılı devletlerin elinde 20 bin nükleer başlıklı bomba var. Ancak tüm bu ülkelerin hedefindeki tek ülke, nükleer enerji üretmeye çalışan İran.

 

 

 

 

 

İran Bakanlık Sözcüsü Ramin Mehman Parat, "Böyle bir nükleer gücün dünya yüzeyini 20 kere parçalama olanağı vardır. ABD sadece kendi başına 9 bin adet nükleer başlığa sahiptir ki bu da 5 kere dünya yüzeyini yerle bir etmeye yeter. Tüm bağımsız ülkeler ve batı ülkeleri, nükleer silahlara sahip olan ülkelerden bu silahların ortadan kalkmasını istemektedir" dedi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mehman Parat, İran'ın nükleer programı ve Türkiye'nin de tarafı olduğu uranyum takası antlaşması ile ilgili bilgiler verdi. Viyana Grubu ne zaman hazır olursa bir anlaşma yapabileceklerini kaydeden Parat, "Brezilya ve Türkiye ile barışçıl nükleer hedefler doğrultusunda işbirliğimiz olabilir" dedi.

İran'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda basın toplantısı düzenleyen Parat, dünyanın siyasal ve ekonomik alanda birçok sorunla karşı karşıya olduğunu belirtti. Parat, bu sorunları çözmek için yeni bir fikir yapısına, yeni bir harekete, yeni bir güce ve değişime ihtiyaç olduğunun ortada olduğunu belirterek, "Bu sorunlardan biri de nükleer programlar. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na üye olan ülkelerin nükleer faaliyetlerle ilgili bir takım taahhütleri var. Bu antlaşmalar karşısında bir takım ülkelerin nükleer bilime sahip olmaya, barışçıl bilime sahip olmaya hakları da vardır. Ancak günümüzde bu konuda bazı aksaklıklar görülmektedir.

Özellikle nükleer silahtan arındırma yönünde adımlar atılamamıştır. Aynı zamanda bir takım bağımsız ülkelerin de barışçıl nükleer faaliyetler konusunda haklara sahip olması ile ilgili ciddi bir adım atılmamıştır. Bizim düşüncemiz tüm nükleer silahlardan arınmış bir dünyaya inanmaktır" şeklinde konuştu.

İlgili antlaşmalara rağmen ABD, Rusya ve bir takım batılı devletlerin 20 bin nükleer başlığı barındırmaya devam ettiklerini vurgulayan Bakanlık Sözcüsü Ramin Mehman Parat, "Böyle bir nükleer gücün dünya yüzeyini 20 kere parçalama olanağı vardır. ABD sadece kendi başına 9 bin adet nükleer başlığa sahiptir ki bu da 5 kere dünya yüzeyini yerle bir etmeye yeter. Bugünkü dünya kitle imha silahlarından artık bıkmıştır. Tüm bağımsız ülkeler ve batı ülkeleri, nükleer silahlara sahip olan ülkelerden bu silahların ortadan kalkmasını istemektedir. Bir takım ülkeler nükleer silaha sahip olarak kendi güvenliklerini sağladıklarını düşünmektedir. Nükleer silaha sahip olmak bir garanti olsaydı biz Sovyetlerin dağılımına şahit olmazdık. Meşruu olmayan İsrail devletine de bu silahları verdiler. İsrail 200 nükleer başlıkla birlikte bölgenin emniyetini tehdit altına almıştır. Bundan dolayı şu an dünyada yeni bir akım oluşmuştur. Bu akımın da tüm dünyayı nükleer silahlardan arındırma yolunda istekleri vardır" diye konuştu.

"Kuşku olan konuları açıklasınlar "

Ramin Mehman Parat, nükleer bilimden barışçıl yönden faydalanmanın bir ihtiyaç ve hedef olduğunu söyledi. Çevre sorunlarına bakıldığı zaman nükleer enerjinin çok iyi bir çözüm olduğuna değinen Parat, "Neden bir takım ülkeler böyle bir nükleer bilime sahipler ve bazı ülkeler buna engel oluşturuyorlar. Bu girişimler sadece yakın gelecekte bu enerjiye olan ihtiyacı sınırlandırmak için böyle bir istek duyuyorlar. Halbuki şu an bağımsız dünyadaki ülkelerde bu nükleer bilime sahip olmak için bir takım istekler var. Bu bilimi hem ülkelerin ilerlemesinde hem halkın refahına huzuruna kullansınlar" ifadelerini kullandı.

İran'ın barışçıl nükleer faaliyetlerinden kuşku duyanlar olduğunu söyleyen Ramin Mehman Parat, açıklamalarını şöyle sürdürdü;

"Kuşku olan konuları açıklasınlar biz de bunları çözme yönünde adım atalım. 6 tane konuyu Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na sundular ve biz bunları aldık. Eğer bu 6 konuda kuşku olan noktalar giderildikten sonra şu noktaya varıldı ki İran nükleer çalışmalarına doğal yoluyla devam etsin. 6 konu hakkında her birisine ayrı ayrı cevap verdik. Bunu net açıkladılar ki İran'ın nükleer çalışmalarında herhangi bir sapma gözükmemektedir. Şu ana kadar 21 tane rapor bizim faaliyetler hakkında açıklanmıştır. 21 kere bu net açılanmıştır ki İran'ın nükleer faaliyetlerinde askeri hedeflere yönelik bir sapma gözükmemektedir. Biz ajansa üye olan bir ülke olarak nükleer çalışmalarından herhangi bir askeri niteliği olmayan hakkımızdan yararlanabiliriz."

Nükleer silaha sahip olmak bir garanti olsaydı Sovyetler dağılmazdı

Birtakım ülkelerin nükleer silaha sahip olarak kendi güvenliklerini sağladıklarını düşündüklerini söyleyen Parat: "Nükleer silaha sahip olmak bir garanti olsaydı biz Sovyetlerin dağılımına şahit olmazdık. Meşru olmayan İsrail devletine de bu silahları verdiler. İsrail 200 nükleer başlıkla birlikte bölgenin emniyetini tehdit altına almıştır. Bundan dolayı şu an dünyada yeni bir akım oluşmuştur. Bu akımın da tüm dünyayı nükleer silahlardan arındırma yolunda istekleri vardır" diye konuştu.

 

TİMETURK

 

 

 

 

Y

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim