• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Noter Ücretlerinde %50 İndirim!

Noter Ücretlerinde %50 İndirim!
Türkiye Noterler Birliği 'nin yeni başkanı Fahri Köse, vatandaşın cebini yakan noter ücretlerinin yarı yarıya düşürülebileceğini iddia etti.

 

 

 

 

Türkiye Noterler Birliği (TNB)'nin yeni başkanı Fahri Köse, vatandaşın cebini yakan noter ücretlerinin yarı yarıya düşürülebileceğini savunuyor. 

Kendilerini 'devletin Deli Dumrul'uyuz' şeklinde tanımlayan Köse, ücretlerin 'anlamsızlaşan' kalemler altında tahsil edildiğini belirterek, sektörde köklü değişikliğe gidilmesi gerektiğini söyledi. 

Dede Korkut hikâyelerinde Duha Koca Oğlu Deli Dumrul diye bir er vardır. Bu kahraman, kuru bir çayın üstüne köprü yaptırır. 

Geçeninden 30 akçe, geçmeyeninden döve döve 40 akçe alırmış. Türkiye Noterler Birliği'nin (TNB) yeni başkanı Fahri Köse de noterlerin çalışma sistemini Deli Dumrul'a benzetiyor.

Vatandaşın 'haksız yere' noterlere neredeyse yarı yarıya daha fazla ücret ödediğini söyleyen Köse, "Biz de vatandaşın fazla para ödemesini istemiyoruz. Fakat devletin gönülsüz Deli Dumrul'uyuz. 

Bu hoşumuza gitmiyor. Çünkü vatandaş noter ücretinin ne kadarının bize kaldığını bilmiyor ve bizi günah keçisi ilan ediyor." diyor. 

Noter işlemlerinde 'değerli kağıt' ücretlerinin önemli bir gelir kalemi olduğuna dikkat çeken Köse, değerli kağıt ücretini 'direkt Hazine'ye aktarılmak üzere' tahsil etmek zorunda olduklarını anlatıyor. 

Köse, "Değerli kağıt konusu bizim en büyük yaramız. Bu konuda kamuoyuna açıklama yapmak istiyoruz. Çünkü vatandaşlar sırf bu ücret sebebi ile bizi günah keçisi ilan ediyor." diyor. 

Aslında Köse'nin 'artık biz de fazla ücret alan konumundan sıyrılmak istiyoruz' demesinde son 1 yılda değerli kağıtlara yüzde 50'den fazla zam yapılmasının payı büyük. 

Çünkü sürücü belgesi ve pasaport gibi değerli kağıt ücretlerine Temmuz 2009'da yüzde 50, Ocak 2010'da da yüzde 2,7 zam yapıldı. Bu sebeple noter işlemleri vatandaşın cebini iyice yakmaya başladı. 

56 liralık rehin işleminin yaklaşık 10 lirası ise harç ve KDV adı altında devlete gidiyor. Geriye kalan 26 lira ise notere kalıyor.

Köse, bir rehin işlemi için noterin 26 lira almasının çok olup olmadığı sorusunu, 'Çok değil. Zaten biz de bu paranın yüzde 35'ini devlete vergi olarak ödüyoruz.' diye cevaplıyor. 

26 liralık tahsilat 'noter ücreti', 'yazı ücreti', 'karşılaştırma', 'yol ücreti' olmak üzere 4 farklı kalem altında alınıyor. 

Bu kalemlerin değişen çağ ve gelişen teknoloji ile birlikte anlamsızlaştığını kabul eden TNB Başkanı, "Biz notere kalan paranın 'noter ücreti' adı altında tek kalemde tahsil edilmesini talep ediyoruz." diye konuşuyor. 

Yeni Başkan Fahri Köse, bir otomobil üzerindeki rehini kaldırma işlemi için vatandaşın 'yoktan yere' para ödediğini savunuyor. 

Bu işlemlerin ilgili bankanın bir memuru aracılığı ile de yapılabileceğini söyleyen TNB Başkanı Köse, "Bankalar dilese vatandaşı hiç notere göndermeyebilir. 

Bir memuru vasıtasıyla elden ilgili trafik bürosuna evrakı teslim edebilir. Çünkü devlet bankalara bu yetkiyi verdi. Ancak bankalar herhalde memuru için bu tür işlemi zaman kaybı olarak görüyor. 

Yani banka işin kolayına kaçıyor, vatandaş ise notere ücret ödüyor." şeklinde konuşuyor. İki ay içinde bu tür işlemlerin internet üzerinden de yapılmaya başlanacağını aktaran Köse, vatandaşların bu gelişmeyi takip etmesini istedi. 

Bir vatandaşın aracı üzerindeki rehini kaldırmak için notere gitmesi halinde 56,55 lira para ödemesi gerekiyor. Bunun 20 lirası 'değerli kağıt', 5,60 lirası 'harç', 4,72 lirası ise KDV adı altında devlete gidiyor. 

Geriye kalan ücretin sadece 1,98 lirası 'noter ücreti' olarak tanımlanıyor. Bunun yanında 5,38 lira 'yazı ücreti', 8,07 lira 'karşılaştırma ücreti', 10,80 lirası ise 'yol ücreti' olarak yine notere kalıyor. 

Noterlerin para kazandığı bazı kalemler 

Noter ücreti: Yapılan işlemin karşılığında en az 1,98. 

Yazı ücreti: Noterin yazdıkları kağıtların dairede kalan nüshası ile iş sahibine verilen asıl ve örneklerinin her sayfası için 2,69 lira. 

Karşılaştırma: Dışarıda yazılıp onama veya tebliğ için noterliğe getirilen kağıtların karşılaştırılması adı altında sayfa başına 2,69 lira. 

Yol ücreti: Noterler, noterlik dairesi dışında iş yapmak veya evrak götürmek için daireden ayrıldıkları için yol giderlerinin haricinde her gün için 10,80 lira. 

Çevirme ücreti: Bir dilden diğer dile çevrilen her kağıt için 22,54 lira. 

Düzenleme ücreti: Noterler yaptıkları vasiyetname ve vakıf senedi düzenlemesinden 90,05 lira alır.

İHA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Y

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim