• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

NE MUTLU BOK BÖCEĞİYİM DİYENE!

NE MUTLU BOK BÖCEĞİYİM DİYENE!
-ANALİZ MERKEZİ-İşte peygamberimizin ırkçılıkla ve ceddiyle övünmekle ilgili mükemmel benzetmesi ve o hadisin yorumu;

 


 


 


 


 

Irkçıları “pislik böceği”ne (bazı yorumlara göre de Ağustos böceğine) benzeten bu ağır sözler peygamberimiz Hz. Muhammed’e ait.

Kutupyıldızı Düşünce ve Bilgi Topluluğu’nda “İslamda asabiyet (ırkçılık)” konulu bir konferans veren Ankara İlahiyat Fakültesi hocalarından Prof. Dr. Muhammed Halil Çiçek, peygamberimizin ırkçılık konusunda çok aşağılayıcı, sert ifadeleri olduğunu ve bunların bazılarını ancak özel meclislerde söyleyebileceğini belirtti. 

“Atalarla övünenler Cehennem kömürlerinden bir kömürdürler. Onların bu hali Allah nazarında burnuyla pislik yuvarlayan pislik böceğinden daha kötüdür." hadisinde ırkçılar için ağır bir benzetme yapıldığını söyleyen Çiçek “eğer ırkçılık Allah indinde caiz olsaydı herhalde Arap ırkçılığı meşru olurdu.” dedi. Çiçek peygamberimizin “ırkçılığa davet eden de, ırkçılık için çarpışan da, ölen de bizden değildir.” dediğini nakletti.

Irkçılık, çağımızın vebası

Irkçılığın çağımızın vebası olduğunu söyleyen Prof. Çiçek şunları söyledi:

“Irkçılık, başkasının inkarı üzerine kurulu bir zihniyettir. Bu hayatta Allah’a isyandır, başkaldırıdır. 

İslam ülkelerinde ve üçün cü dünya ülkelerindeki ırkçılık fitnesini Batı yaygınlaştırmıştır. Irkçılık virüsünden kurtulmanın en önemli yolu dinimizi iyi bilmektir. Zira İslam ırkçılığı (asabiyeti) tamamen reddeder. Sevginin olduğu yerde ırkçılık, ırkçılığın olduğu yerde sevgi olmaz. Cahiliye adeti olan ırkçılık, hikmetin unutulması yüzünden yine hortlamıştır” 

Modern insanın dinin hükümlerine kayıtsız kaldığına ve çok zor kabul ettiğine dikkat çeken Çiçek özelliklerini de şöyle sıraladı:

“Hikmetten habersiz olan günümüz insanı hem çok problemli, hem şımarık, hem de her şeyi bildiğini sanıyor. Bu yüzden de İslamın hükümlerine karşı tereddütlü.”

İslam tarihinden çarpıcı örnekler

Konuşmasında ashab-ı kiram arasındaki ırkçı yaklaşımlardan örnekler veren ve bunlara karşı Peygamberimiz Hz. Muhammed’in gösterdiği şiddetli tepkileri anlatan Çiçek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bilal-i Habeşi’ye ‘ey, siyah kadının oğlu’ denmesinden rahatsız olmuş ve böyle hitap edilmesini yasaklamıştır. Bir savaş öncesi bir kuyunun başında ensar ve muhacirin gençlerinin kavga ettiğini görünce ‘ben sizin aranızda olduğum halde nasıl cahili bir söylemle ortaya çıkarsınız. Bu çok pis kokulu ırkçılığı bırakınız’ demiştir. ‘Arapçılık’ yapılması konusunda da ‘Arapçılık ne annenizdir, ne babanızdır. Arapça sadece bir dildir. Kim Arapça konuşursa o Araptır.’ şeklinde ırkçılığı sadece dile indirgeyen tespitlerde bulunmuştur.”

Cemaat ırkçılığı

Prof. Dr. Muhammed Halil Çiçek, ırkçılığın çok çeşitli türleri olduğunu belirterek, özellikle ülkemizde bazı cemaatlerin de taassupla hareket edip bir nevi “ırkçılık” yaptıklarını üzülerek ifade etti.

Kutupyıldızı Topluluğunun Başkanı ve HaBertaraf yazarı Fahrettin Dağlı’nın açılış konuşması ve Çiçek’in özgeçmişini okumasıyla başlayan konferansın ardından izleyicilerden gelen sorular cevaplandırıldı.

ANALİZ MERKEZİ YORUMU:

“Atalarla övünenler Cehennem kömürlerinden bir kömürdürler. Onların bu hali Allah nazarında burnuyla pislik yuvarlayan pislik böceğinden daha kötüdür."

Bu hadisten anlayabiliriz ki;

"Ben üstünüm! Biz üstünüz! Benim ırkım, benim milletim şu veya bu sebeble üstün!" demek başlı başına bir pislik!
...Ve 'Burun' ise genellikle kibrin, ğururun, kendini üstün görmenin alameti olarak biliniyor!
Allah Resulu'nun hadis'teki perspektifi mükemmel:

"Irk ve ced üstünlüğü iddianız gibi saçma bir pisliği, ancak şahsınızın megalomanlığını tatmin ederek yürütebilirsiniz!"  

Fatih Tezcan

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim