• BIST 117.914
 • Altın 167,369
 • Dolar 3,9140
 • Euro 4,8233
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 21 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Nasrallah: Keşke Yanınızda Olabilsem!

Nasrallah: Keşke Yanınızda Olabilsem!
Seyyid Nasrullah Mısır Devrimi Üzerine Konuştu.

 

 

Lübnan İslami Direnişi Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, Lübnan’daki İslami ve ulusal partilerin düzenlediği Mısır ve Tunus Devrimiyle Dayanışma programında konuştu.

Konuşmasına Mısır ve Tunus halkını selamlayarak başlayan Nasrallah “Bugün biz, Mısır ve Tunus halkıyla, gençleriyle dayanışma içerisinde olduğumuzu ilan etmek için toplandık. Öncelikle bu duruşumuzu, bir kaç gün de olsa geciktirdiğimiz için Mısır ve Tunus halkından özür diliyorum. Mısır halkına bugün verdiğimiz destekte gecikmemizin sebebi, tereddüt ya da kafa karışıklığı değildir. Yıllardır İsrail’e karşı mücadele eden bizlerin, mazlum ile zalim arasında tarafsız kalması mümkün değildir. Sizi korumak, sizi suçlamalarını engellemek için dayanışma duruşumuzu geciktirdik. Çünkü eğer daha önceden bu desteğimizi ilan etseydik, "Mısır halkını, Hamas, Hizbullah ya da İslam Devrimi'ne bağlı hücreler kışkırtıyor" diyeceklerdi. Bizim Mısır rejimiyle acı bir tecrübemiz var. Bir üyemiz, Gazze’deki kardeşlerine yardım etmek için Mısır’da çalışırken tutuklandı ve hakkında Mısır rejimini yıkmaya kalkışmakla suçlandı. Fakat bizim bugünkü dayanışma duruşumuzu geciktirmemize rağmen Mısır televizyonları yine suçlamalarda bulundu. Bundan ötürü biz bekledik. İstişarelerimizi yaptık. Mısır’daki kardeşlerimiz, biraz beklememizi istediler. Ve biz bugün dayanışma içerisinde olduğumuzu ilan ediyoruz. ” dedi.

Mısır devriminin dış odaklar tarafından yönetildiği iddialarını yalanlayan Nasrallah “Biz, Müslüman ve Hristiyanların, ulusalcıların, İslamcıların ve laiklerin katıldığı Mısır halkının devrimiyle karşı karşıyayız. Çoğunluğu gençlerden oluşmak üzere halkın tüm tabakalarının katıldığı bir halk devrimiyle karşı karşıyayız. Mısır halk devriminin, dış güçlerin tahrikiyle hareket ettiği iddiasının gerçek dışı olduğu yakında ortaya çıkacaktır.” dedi.

Nasralllah “İsrail ve dostları, Mısır’daki devrimin sadece açların devrimi olduğunu sunmaya çalışıyor. Oysa biz kapsamlı bir devrimle karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Biz, Mısır'da fakirlerin, özgürlerin, zillet ve mihnete karşı çıkanların devrimine şahit olmaktayız. Bu, zulme, istibdata, yolsuzluğa, halkın imkanlarının yok edilmesine, Arap İsrail mücadelesinde rejimin siyasetine karşı bir devrimle karşı karşıyayız” diye konuştu.

Mısır devrimiyle dayanışma içindeysek, devrime yönelik her türlü suçlamadan arındırmamız gerekir. Mısır devrimine karşı yapılan en büyük suçlama, daha önceden Tunus’la ilgili olarak da duyduğumuz “Amerikan ürünü” olmasıdır. “Bu gençleri harekete geçiren, koordine eden Amerika”dır. Bu suçlama, iddia büyük bir zulümdür. Bir Müslüman yada Arap, Mısır ve Tunus devrimine karşı bu şekilde düşünüyorsa, büyük bir zulüm işlemiş ve devrime başlatan akil şahıslara, gençlere, halka hakaret etmiştir. Biz, bu iddiayı kesinlikle kabul etmiyoruz.”

Mısır’daki devrimin, Amerika’nın ürünü olduğu iddialarına tepki gösteren Nasrallah “Kim, Amerika’nın her istediğini yapan, bölgedeki çıkarlarını koruyan bir rejimi devireceğine inanır. Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti yetkilileri dinlerseniz, Mübarek’e verdiği hizmetlerden ötürü teşekkür ettiğini görürsünüz. 1979 yılında da İran İslam Devrimi için aynısını söylemişlerdi. İmam Humeyni’nin Amerika’ya bağlı olduğunu iddia etmişlerdi. Amerika, Asfahan ve diğer İran şehirlerindeki devrimi körüklüyordu. Gecen zaman İmam Humeyni’nin, halkının beklentilerine karşı dürüst ve vefalı olduğunu ortaya çıkardı. Mısır ve Tunus halkının, gençlerinin yaşadığı da şimdi budur. Amerikalılar, yıllardır diktatörlerini destekledikten sonra İslam dünyamızdaki çirkin imajlarını düzeltmek için, özgürlük savunucularıymış gibi hareket ediyor.” şeklinde konuştu.

Nasrallah İsrail, İran'ı 1979'da kaybettikten sonra Lübnan ve Gazze'ye düzenlediği savaştan sonra Türkiye'yi kaybetti. Şimdi de geride kalan en güçlü stratejik ortağı Mısır'ı kaybediyor. Bundan ötürü İsrailliler, Mısır rejimi ve başkanını korumak gerektiğini açıklıyor. Mısır'daki devrim sonrası, İsrail'de stratejinin yeniden gözden geçirilmesi çağrısı yapıldı. İsrail'de büyük bir endişe var.” dedi.

“Tüm seçkinler, dini merciler şu soruya yanıt vermelidir: “Bugün İsrail’i savunan rejimlerin yanında mı yoksa bu rejimi devirmek isteyen Mısır halkının yanında mı durmamız gerekiyor” diye soran? Nasrallah “Allah gününe inanan herkese, din adamlarına sesleniyorum. Çünkü biz bugünkü tarihi duruşumuzdan yarın hesaba çekileceğiz. Bugün tarafsız kalanlar ya da karşıda duranlar, eğer devrim başarısız olursa, gelecek asırlarda meydana gelecek her şeyden sorumlu olacaklardır. Biz, sizin iç işlerinize karışmak istemiyoruz. Siz, ne yapacağınızı daha iyi bilirsiniz. Sadece kardeşleriniz ve dostlarınız olarak beklentilerimizi sunuyoruz. Sizlerin hareketiniz, büyük bir harekettir. Sizler çok iyi iş yapıyorsunuz. Sizin devriminiz, bölgenin yüzünü tamamen değiştirecektir. Sizler, onur savaşındasınız. Mücadeleniz, 2006 Temmuz savaşındaki Lübnan direnişinden ya da 2009’daki Gazze direnişinden az değildir. Mısır halkı, devrimin kıymetini, devrimin dünya denklemine tesirinin ne olacağının farkına varmalıdır..” dedi.

Tüm Lübnanlılara ve İslam alemine, Mısır halkıyla dayanışma içerisinde olunması çağrısında bulunan Nasrallah son olarak “Ey Mısırlı gençler! şehidlerinizde şehidlerimizin yüzünü görüyor, yaralılarınızda yaralılarımızın iniltilerini hatırlıyoruz… Ey Mısırlı dostlarımız! Bugün size uzaktan Beyrut'tan sesleniyorum. Keşke sizin yanınızda, Tahrir meydanında, Kahire''de olabilseydim, böylesine yüce bir hedef için kanımı ve canımı feda ederdim" dedi.

İsra Haber

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim