• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Nasrallah Kanlı Eylemleri Değerlendirdi

Nasrallah Kanlı Eylemleri Değerlendirdi
Lübnan İslami Direnişi Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Erbain törenleri münasebetiyle Lübnan'da konuştu.

 

 

 

 

 

 

Nasrullah konuşmasında, Erbain törenleri öncesinde Kerbela'da meydana gelen kanlı eylemlere değindi.

Nasrullah, kanlı eylemleri gerçekleştiren kişilerin sadece Şiiler ile Sünniler arasında değil aynı zamanda Sünniler arasında da fitne ve savaş çıkarmak istediklerini söyledi.

Nasrullah, Kerbela'daki eylemleri şöyle değerlendirdi: "Kerbela ziyaretçileri her sene saldırılara ve intihar eylemlerine maruz kalmaktadır. Bu saldırılarda yüzlerce kişi şehid düşmekte, yüzlercesi de yaralanmaktadır. Kerbela ziyaretçiler, yola çıktıkları andan Kerbela'ya ulaşıncaya kadar saldırılar gerçekleşmektedir.

Bu sene, gerçekten de yoğun güvenlik tedbirlerinin alınmış olmasına rağmen Kerbela ziyaretçileri yollarda saldırılara, intihar eylemlerine uğradı. Çok sayıda vatandaş şehid oldu ve yaralandı. Bu neye işaret etmektedir. Bu, Irak'ta tekfirci bir akımın olduğuna işaret etmektedir. Çünkü intihar eyleminden söz ettiğimiz zaman kimin yaptığı bellidir. Amerikalı ya da İsrailli bir intihar eylemi yapmamaktadır. İntihar eyleminin kimin yaptığı bellidir. Tekfirci akım bu tarz eylemler yapmakta ısrar etmektedir. Fakat bu saldırılarda, Amerika ve İsrail'in de bu eylemlerin arkasında durmadığını söyleyemeyiz. Bu tekfirci akım, ümmetin düşmanlarına en büyük hizmeti sunmakta, ümmeti en büyük tehlikeyle karşı karşıya bırakmaktadır. Tekfirci akım bilsin ya da bilmesin bu ümmetin düşmanlarının projelerinde kullanılmaktadır.

Tekfirci akımın eylemleri, ümmetin maruz kaldığı en büyük musibetlerdendir, büyük sıkıntılardandır. Bu tekfirci akım, şimdiye kadar müslümanlar arasında fitne çıkarma planlarında umudunu yitirmedi. Yıllardır camileri, mescidleri, Kerbela törenlerini hedef alan saldırılar düzenlediler. Görüldüğü kadar da hala bir umutlarını yitirmediler. Aynı yolda devam ediyorlar.

Müslümanlar arasında fitne çıkarmak için intihar eylemlerinin yanı sıra dini mercileri ve sembol şahılsları hedef alan kışkırtma ve karalama kampanyaları yürütülmektedir. Ben, bu gibi kişilerin sadece Şii ve Sünni müslümanlar arasında fitne çıkartmak istediklerini düşünmüyorum. Onlar genel olarak müslümanlar arasındaki iç çatışma ortamını yaygınlaştırmak istiyorlar. Şiiler ve Sünniler arasında.. Sünniler ve Sünniler arasında.. Şiiler ve Şiiler arasında...

Çünkü onlar sadece Şiileri hedef almıyorlar. Afganistan, Pakistan, Cezayir, Fas, Irak, Ambar, Kürdistan, Diyala, Musul'da gerçekleştirilen eylemlerde sünnilerin camileri, Sünni alimler ve şahsiyetler hedef alındı. Bütün bunlar, tefkirin yolundaki fikri ihtilaf, bazı akaidi konulardaki ihtilaf ya da siyasi ihtilaflar neticesinde gerçekleşti. Yani bu tekfirci akım, sadece Şiileri tekfir etmiyor. Sünnilerin bir çoğunu da tekfir etmektedir. Tekfiri sadece fikri ya da akaidi bir duruş olarak görmekle ya da sadece tekfir etmekle de yetinmiyor aynı zaman da tekfir ettiği kişileri, katletmeye yelteniyor, katliamlar işliyor, kan döküyor. Kerbela yolunda meydana gelenler de tekfirci akımın, projelerini hayata geçirmek için binlerce kişiyi öldürebileceğini göstermektedir. Bu acı ve hüzünlü bir tablodur.

Peki bu gerçekliğe karşı nasıl hareket edeceğiz? Kıyamet gününde bu ümmetin tüm ulemasına bu eylemler sorulacak. Bazıları susuyor ve artık normal bir şeymiş gibi hareket ediyor.

Üzülerek söylemekteyim ki İsrail aradan geçen 60 yıldan sonra kendisi ve yaptıkları normal karşılanır oldu. Gazze halkının aç bırakılması, katledilmesi, Batı Şeria'da onlarca kişinin tutuklanması ve İsrail'in diğer eylemleri, İslam ve Arap dünyasında tabii olarak karşılanır oldu. İsrail'e hiçbir karşılık verilmiyor. Herşey tabii olarak karşılanır olması, Kıyamet gününde sorulmayacağı anlamına mı geliyor. Hayır! Kayımet gününde herkese sorulacak.

Aynı durum burada da geçerlidir. Alimler, seçkinler, müfekkirler, medya, İslami hareketler, küçüğü ve büyüğüyle bütün insanlar bu fitne projesine karşı güçlü bir şekilde kınayıcısının kınamasına aldırış etmeden hak söz söylenmelidir. Eylemi gerçekleştirenler ve arkasında duranlar kınanmalıdır. Ümmet, bu tekfirci akımın mutlu olmasından sorumludur. Bu tekfirci akım, deşifre edilmeli, tecrit edilmelidir. Bu ümmetin hayatını etkileyecek eylemlerde bulunması ve hedeflerini gerçekleştirmesi engellenmelidir. Burası mühimdir. Çünkü onların hedefleri, fitnedir. İslam ülkelerinde fitnenin gerçekleşmemesi, onların hedeflerini boşa çıkartmamız anlamına gelir. Burada herkesin üzerine önemli sorumluluklar düşmektedir.

İnsanların, hasmının kim olduğunu bilmesi, bilinçli hareket etmesi de onların hedeflerini boşa çıkarır. İnsanların hasmı, eylemleri gerçekleştirenler ve onların arkasında olanlardır. Şiiler ya da Sünniler, saldırıya uğradıkları zaman sorumluluk ne Şiilerin tamamına ne de Sünnilerin tamamına yüklenebilir. Bu hikmetli, bilinçli bir duruştur. O halde müslümanlar arasında fitne çıkarmak isteyen ve bu yolda umutsuzluğa kapılmayan tekfirci akımın olduğunun farkında olmalı, dikkatli olmalıyız.

Lübnan'da geçen hafta küçük fakat çok çok tehlikeli bir olay meydana geldi. Tüm Lübnanlılar ve özellikle de Lübnanlı müslümanlar bunu bilmelidir. Allah, geçen hafta Lübnan'dan büyük bir belayı defetti.

Lübnanlı kardeşlerim de Lübnanlılar arasında fitne çıkarmakta ısrar eden kişilerin olduğunun farkına vararak dikkatli hareket etmelidir. Lübnanlılar arasında mezhebi ya da hizbi çatışma çıkması için çalışanlar var. "

Nasrullah, bugün İslam ve Arap dünyasının yaşadığı problemlerin, sorunların büyük bir kısmının kaynağının İsrail adlı Kanser hücresi ve büyük şeytan olan Amerika'dan kaynaklandığını söyledi.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim