• BIST 115.450
 • Altın 166,641
 • Dolar 3,9399
 • Euro 4,8592
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 12 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'Müslümanları koyun keser gibi kestiler'

Müslümanları koyun keser gibi kestiler
Kamboçya Müslümanları, ümmetin belki de en mazlum toplumlarından biridir. Çünkü 1970'li yıllarda Kızıl Kmerler tarafından o dönemde mevcut Müslümanların yarısından fazlasının katledildiği ülkede 132 adet de cami yıkılmış.

Kamboçya Müslümanları, ümmetin belki de en mazlum toplumlarından biridir. Çünkü 1970’li yıllarda Kızıl Kmerler tarafından o dönemde mevcut Müslümanların yarısından fazlasının katledildiği ülkede 132 adet de cami yıkılmış. Kamboçya’da gerilla savaşıyla iktidarı ele geçirerek 1975-79 arasında ülkeyi yöneten Maocu çizgideki radikal komünist bir hareket olan Kızıl Kmerler, 300 Bini Müslüman, toplam 2 Milyon insanı katletmişti. Birkaç yıl önce Kamboçya’ya yaptığımız ziyarette bu vahşi yönetimin izlerine şahitlik etmiş, müzeleri gezmiş ve diri diri insanların yakıldığı fırınların videolarını izlemiştik.

Müslümanları Koyun Keser Gibi Kestiler

Cübbeli, sarıklı, başörtülü Müslümanların yüzlercesinin kurbanlık koyunlar gibi sıraya dizilmesi, ellerinin, ayaklarının sert bir şekilde askerler tarafından bağlanıp topluca kurşuna dizilmeleri özellikle videolara kaydedilmiş ve korku amaçlı kullanılmıştı. Şimdi bu videolar Kamboçya’da zulüm müzelerinde sergileniyor. İnsan kemiklerinden dağların oluştuğu bu müzelerden sağlam bir mide ile çıkmak mümkün değil. İnsanların kelepçelenerek yavaş yavaş yakıldığı oda ve yataklarda gözyaşlarını tutmak mümkün değil. Çok büyük ihtimalle o anlarda bir Müslüman delikanlı, ümmetin geride kalanlarına kızgın cümleler kurarken henüz ufacık yaşına rağmen pis emellere alet edilen Kamboçyalı o Müslüman kızlar da ümmete lanet ediyor olabilirdi. 1975’den 1979’a kadar Kamboçya’da olan zulümler nedeniyle bütün bir Ümmet Kamboçya Müslümanlarına sahip çıkamamanın utancını yaşamak zorunda. Ümmet, Kamboçya Müslümanları yok edilirken bırakın yardım etmeyi haberdar dahi olamamıştı.

Komünistler 300 Bin Müslümanı Katlettiler

O dönemde Müslümanların ibadetlerine izin verilmedi, 132 cami yıkıldı, camilerin ve medreselerin arsalarına el koyuldu, Müslüman kadınların tesettürleri tamamen yasaklandı ve hatta bütün kadınların saçlarını kısa kestirmeleri gerektiği gibi ucube kararlar da alındı. Maksat bütün kadınların aynı şekilde, sınıfsız bir halde görünmeleriydi. Ezan okunamadı, Kur’anlar toplatılıp yakıldı. Karşı koyan 300 Bin Müslüman yok edildi. Müslümanlar da direnmeye başladılar. Dağlarda özel birlikler oluşturup Kızıl Zalimlere karşı savaştılar. Misilleme saldırıları yaptılar ve Komünistlere büyük zorluklar çıkarttılar. Belli bölgelerin hakimiyetini ele geçirdiler, Müslüman köylere Komünistleri sokmadılar.

Zeyneb Bint Cahş Annemizin Ülkesi

Aslında Kamboçya Müslümanları İslam halkasına ilk dahil olan topraklardan birinde yaşıyorlar. Kamboçya’da İslam’ın serüveni İslam’ın ilk yıllarına dayanıyor. Peygamber Efendimizin eşi Zeynep Bint Cahş annemize dayandırılan bir silsile nedeniyle ilk Müslümanların Kamboçya’ya 617 yılında geldiği ifade ediliyor. Habeşistan’dan gelen ilk Müslümanların ardından 1237 yılında da bölgede Müslümanların varlığı net olarak biliniyor. Sayıları az olsa da asırlarca İslami kimliklerini koruyan Kamboçya Müslümanlarının sayısı hakkında şu anda ihtilaflı rakamlar mevcut. Pew Araştırma Merkezinin rakamlarına göre ülkede 236 Bin Müslüman varken ABD Dışişleri Bakanlığının yayınladığı yıllık rapora göre 700 Bin Müslüman yaşıyor bu ülkede. Başkent Phnom Penh’de bulunan El Ezher Camii İmamı Hacı Yusuf da benzer rakamları vererek Müslümanların sayısının 700 – 800 Bin arasında olduğunu söylüyor.Cami Ve Müslüman Sayısı Hızla Artıyor

Şu anda Kamboçya’da dini özgürlükler noktasında ciddi sıkıntılar yoktur. Müslümanlar İslami çalışmalar yapabilmektedirler. Kamboçya ziyaretimiz esnasında da Kamboçya Cumhurbaşkanı Başyardımcısı ile görüşmüştük ve bize ülkelerindeki Müslümanlara olan bakışlarını anlatmıştı. Müslümanların Kamboçya’nın sahipleri olduğunu söyleyen Başyardımcı, İslam ülkelerinden kendi ülkelerindeki Müslümanlara yardımcı olmalarını istemişti. Kamboçya Müslümanları parlamentodan sivil topluma kadar ülke içerisinde hemen her yerde temsil ediliyorlar. Tabi sıkıntıları da çok. Öncelikle eğitim imkanları yok. Ne İslami eğitim ne de normal eğitim alabiliyorlar. Okulları, camileri çok az. İhtiyacı karşılamıyor. Komünistlerden sonra 20 olan cami sayısı şimdi 150’ye yükselmiş durumda ancak bu da yeterli değil.

Ramazan’da Kamboçya Müslümanları Tek Yürek Oluyor

Kamboçya İslam Merkezi ve El Rahmani Cami gibi merkezler aracılığı ile örgütlenen Kamboçya Müslümanlarına yönelik olarak Vahhabilerin yanı sıra Tebliğ Hareketi ile Malezya’dan gelen Dava Hareketi çeşitli çalışmalar yürütüyor. Cemaat-i İslami’nin çok etkin olduğu ülkedeki Müslümanların %90’ı Şafi mezhebindedir. 11 Eylül’de ABD’de ve 12 Ekim 2002’de Endonezya’da meydana gelen saldırılar nedeniyle Kamboçya Müslümanlarına yönelik bir saldırı furyası da başlamış. Ülkedeki Müslümanların durumları hakkında bilgi veren Ahmed Yahya, Ramazan ayında da Kamboçya Müslümanlarının heyecan içerisinde olacaklarını, ay boyunca birçok etkinlik düzenleyeceklerini ve bir araya geleceklerini söylüyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim