• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

MÜSLÜMAN ZİHNİ KİRLENMİŞTİR!TEMİZLENMELİ!

MÜSLÜMAN ZİHNİ KİRLENMİŞTİR!TEMİZLENMELİ!
Abdurrahman Arslan, geçmiş dönemdeki tehditlerin analiz edilmediği için acı sonuçlarının olduğuna işaretle,bir sonraki seferde de aynı hataların yapılmaması için Müslümanlara durum tespitinde bulunmaya, olayları analiz etmeye çağırdı.

 

Arslan, Cumartesi günü Fatih′teki Gençlik Kültür Merkezi′nde yaptığı konuşmasında modern dünyada Müslümanları bekleyen tehditlere dikkat çekerek “Biz, 21. Yüzyılda yeni tehditlerle karşı karşıyayız. Bu tehditler, 20. Yüzyıldakilerden ciddi olarak ayrılıyor. Müslümanları hedef alan meydan okumaları yeniden tespit edebilirsek kendimizi savunabiliriz... Biz, henüz küresel tehdidin küçük dalgalarına muhatap olduk. Büyük dalgalar daha gelmedi. Dalgalar gelmeden önce tahliller yapmalıyız” dedi.

“Müslüman zihni kirlenmiştir. Temizlenmesi gerekiyor” diyen Arslan, geçmiş dönemdeki tehditlerin analiz edilmediği için acı sonuçlarının olduğuna işaretle, bir sonraki seferde de aynı hataların yapılmaması için Müslümanlara durum tespitinde bulunmaya, olayları analiz etmeye çağırdı.

Arslan′a göre bugünün Müslümanları, iki önemli tehdit adlında. Birinci tehdit, müslümanları içten içe dönüştürüyor. Müslümanları dışlamıyor, doğrudan hedef almıyor. Moğallar gibi müslümanlar paramparça etmiyor.

Müslümanları içten içe dönüştüren bu tehdidi Müslümanların özgürlük olarak algılamasını eleştiren Arslan göre bu tehdit, pozitivist değildir. Çünkü pozitivist felsefede tehdit, açıkça gelirdi ve insanlara “dinlerini” bırakmaları çağrısında bulunurdu. Pozitivist olmayan felsefede ise tehdit insanlara “beni de al dinini de al” demektedir.

Arslan’a göre ikinci tehdit, Müslümanlardan İslam’a gelen tehdittir. Pozitivist olmayan felsefi kültürle yetişen Müslümanların, İslamı bu kültüre göre yorumlamalarını tehdit olarak kabul eden Arslan, Müslümanların bir süre sonra muhkemler üzerinden İslam’ın müteşabihlerini değerlendirmeleri gerekirken, müteşabihler üzerinden muhkemlerini değerlendirmeye, değiştirmeye başladıklarını kaydetti.

Arslan “Geçmişte Müslümanlar, muhkemden müteşebihe, değişim alanına bakardı. Bugün ise değişim alanından muhkemlere bakmaktalar. Muhkemi değiştirmeye başladılar” şeklinde konuştu.

İslam’ın muhkemlerinin asla değiştirilemez olduğunu belirten Arslan, buna örnek olarak “adalet” kavramını verdi ve “İslam’ın adalet algısı, zaman ve mekana göre değişemez” dedi.

Üç tür değişim olduğunu söyleyen Arslan, kozmik değişimin dışındaki toplumsal ve ferdi değişimden insanların sorumlu olacağını ifade etti. Arslan “Güneşin doğup batması gibi kozmik değişimlerden insan sorumlu değildir. Fakat, toplumsal ve ferdi değişimler, insan iradesiyle olur ve insanlar bu değişimlerden sorumludur… Hiçbir değişim masum değildir, tarafsız değildir” diye konuştu.

Arslan, her türlü değişime, İslam’a uygun bir güzergah çizilmesi gerektiğini belirtti. Arslan “Toplumlar, dünyayı algılama biçimine göre değişir” dedi.

Modern hayat tarzı için yeni olan her şeyin kutsal olduğunu dile getiren Arslan, Müslümanlarda da bu hastalığın görülmesinin üzüntü verici olduğunu belirtti.

Müslüman toplumlarda cemaatleşmenin önemine değinen Arslan, “Cemaat olmadan hiçbir şeyi başaramayız” dedi. Müslümanların aile yapılarını güçlendirmeleri gerektiğini kaydeden Arslan, cemaatleşmenin de ailede başlayacağını savundu.

Bir hafta önce Atasoy Müftüoğlu′nu, gençlerle buluşturan Gençlik Kültür Merkezi′nin her hafta Cumartesi akşamı saat 19:30′da Türkiye′deki aydın ve yazarlarla buluşturmayı hedeflediği belirtildi.

Gençlik Kültür Merkezi, İskenderpaşa Mahallesi Açıklar Sk. No: 12 Kıztaşı, Fatih/İstanbul′da.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim