• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Müslüman Topluluğa Baskıdan Vazgeçin...

Müslüman Topluluğa Baskıdan Vazgeçin...
Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü bir bildiri yayınlayarak, son zamanlarda artan baskılar karşısında hükümeti uyardı.

 

 

 

 

 

 

Bildiride, ülkenin barışı ve geleceği için Müslüman toplumuna karşı, Bulgar hükümetinin daha duyarlı ve adil olması istendi. Müslümanların yaşadıkları yerlerde var olan cami encümenlerinin yok edilmek istendiğinin altı çizilen bildiride, "Aynı zamanda 14 Haziran 2010 tarihinde Başmüftülüğümüzün internet sitesi kapatılmış bulunmaktadır ki, bu ülkemizde yaşayan Müslüman halkın sesini susturma çabalarından bir tanesidir" denildi.


Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü bir bildiri yayınlayarak, AİHM'in Dinler Kanunu'nda yapılmasını istediği değişikliklere rağmen, Bulgar hükümetinin Müslümanların iç işlerine müdahale anlamında mahkeme kararları çıkardığına dikkati çekti.

Bildiride, "Bulgaristan Müslümanlarının ve bütün Bulgar halkının toplumsal huzuruna halel gelmemesi için Bulgaristan hükümetini bir an evvel atılması gereken adımları atmaya davet ediyoruz" açıklamasında bulunuldu.
Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Dinler Kanunu'nda yapılmasını istediği değişikliklere karşı tam bir vurdumduymazlık sergilenmeye devam edilmesinin yanı sıra, Bulgar devleti görülmedik bir hızla birbiri ardına mahkeme kararları çıkartmaktadır ki, bunlar Müslüman topluluğunun iç işlerine doğrudan müdahale demektir.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararları uygulanacağı yerde, Devlet Ulusal Güvenlik Ajansı (DANS) tarafından yapılan baskı ve tehditler vasıtasıyla topluluğumuzun iç işlerine müdahale edildiği görülmektedir. Çünkü Müslüman topluluğunun fertleri üzerinde DANS tarafından psikolojik baskı uygulanmaktadır" denildi.

Müslümanların yaşadıkları yerlerde var olan cami encümenlerinin yok edilmek istendiğinin altı çizilen açıklamada, "Aynı zamanda 14 Haziran 2010 tarihinde Başmüftülüğümüzün internet sitesi kapatılmış bulunmaktadır ki, bu ülkemizde yaşayan

Müslüman halkın sesini susturma çabalarından bir tanesidir" ifadeleri kullanıldı.

Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmasına rağmen Bulgaristan'da "polis devlet yöntemlerinin" uygulandığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Parlamentodaki DANS'ı Denetleme Komisyonu başkanlığının ATAKA Partisi’nde olması ve Bojidar Dimitrov gibi profili eskiden malum olan birisinin başkanlığa bağlı Yurtdışındaki Bulgarlar Ajansı ve Diyanet Müdürlüğü’nden sorumlu Devlet Bakanı olması, uygulanan baskının perde arkası planlarının bir göstergesidir. Yukarıda zikredilen hareketlerle toplumsal huzurun bozulması, beyaz bir sayfanın kapatılması ve onun yerine karanlık geçmişi hortlatan hareketlerin uygulamaya konması hedeflenmektedir. Bu uygulamalar esnasında hiçbir rahatsızlık duyulmadan diktatör Todor Jivkov'un adı geçmektedir. Bütün bunlarla birlikte düşündürücü bir durum da şudur: Bütün kurumlarıyla beraber Avrupa Birliği, insan hakları ile ilgili birçok belgeyi onaylamış olan Bulgar devletine isteklerini kabul ettirmeyi başaramamaktadır. Her şeye rağmen bizler haklı davamızı uluslararası platformda savunmaya devam edeceğiz ve Müslüman topluluğunun temsilcileri olarak Avrupa Konseyi'nin ilke ve kararlarına kulak asmayan Avrupa Birliği üyesi olan bir ülkede haklarımızı ısrarla arayacağız. Çağrımız şudur: Bundan sonra ülkemizin itibarının daha da düşürülmemesi, Bulgaristan Müslümanlarının ve bütün Bulgar halkının toplumsal huzuruna halel gelmemesi için Bulgaristan hükümetini bir an evvel atılması gereken adımları atmaya davet ediyoruz.”

Türkiye’den Kırcaali’deki Müslümanlara destek ziyareti
18 Haziran 2010 tarihinde Kırcaali’de düzenlenen miting dolayısıyla Kırcaali’de bulunan Edirne Rumeli Balkan Göçmenleri Federasyonu Başkanı Zülfettin Hacıoğlu ve Lüleburgaz Balkan Göçmenleri Derneği Başkanı Nedim Dönmez Kırcaali Haber Gazetesi’ni de ziyaret etti. Hacıoğlu, Kırcaali ziyareti ile ilgili “Burada bulunmamızın sebebi Bulgaristan Müslümanlarına Türkiye’de yaşayan Bulgaristan Türklerinden bir manevi destek vermektir. Türkiye’de faaliyet gösteren Balkan, Rumeli Göçmen Dernekleri ve federasyonları tarafından oluşan Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Turhan Gençoğlu’nun talimatı ve görevlendirmesi üzerine burada bulunuyoruz. Bulgaristan Müslümanlarının şu an yaşadıkları problemleri endişe ile izlemekteyiz. Bulgaristan Müslümanları eşit vatandaş olarak, ülkesine ve yasalara her zaman sadık kalmışlardır. 21. Yüzyıl’da Avrupa Birliği üyesi bir ülkede vatandaşların dini işlerine müdahale edilmesi kabul edilemez bir durumdur. Umarız ki, 20-30 yıl önce yapılan hatalar yeniden tekrarlanmaz” dedi.


Atanmış komünist müftü Gencev’e protesto

Geçen hafta Cuma namazından önce Kırcaali Merkez Camii avlusunu ve etrafını dolduran 2 binden fazla Müslüman, Bulgar Yüksek Temyiz Mahkemesi’nin almış olduğu adaletsiz kararla Nedem Gencev’in yeniden Müslümanlar Yüksek Şura Başkanı olarak tayin edilmesini protesto ettiler. Müslümanlar, devletin Hıristiyanların işlerine nasıl karışmıyor ve onların seçmiş oldukları Metropolitenin mahkemede kayıt olmasını istemiyorsa, aynı şekilde mahkeme, savcılık, DANS (istihbarat) ve meclis gibi kurumların da Müslümanların işlerine karışmamalarını istiyorlar. Müslümanlar, konferans ile seçilen Başmüftünün mahkemece kayıt edilmesine de karşı. Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı imzasını taşıyan bildirgede Müslümanlara birlik çağrısı yapıldı. Bildirgede, 1988 yılında dönemin Başmüftüsü M. Topçiev’in neden Başmüftülük makamından indirilip yerine N. Gencev’in Todor Jivkov tarafından tayin edildiği de açıkça vurgulandı.

Vakit

 

 

 

t

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim