• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Müslüman Kardeşler'in Şok Tehdidi!

Müslüman Kardeşlerin Şok Tehdidi!
Son parlamento seçimlerine gölge düşüren geniş çaptaki usulsüzlükler, Müslüman Kardeşler'e sokaklara inme kararı aldırdı.

 Mısır'da iki gün önce muhalefet "Müslüman Kardeşler" cemaati sokağa inme niyetlerini apaçık ortaya koydular. Ve bunu beklenin üzerinde sayıda ve diğer muhalefet güçlerinin işbirliğiyle, son parlamento seçimlerine gölge düşüren geniş çaptaki usulsüzlükleri protesto amacıyla gerçekleştireceklerini alenen ifade ettiler.

"Müslüman Kardeşler" Mürşidi Muhammed Bedi' Reuters haber ajansına verdiği röportajda; " muhalefetin parlamentoda bulunmaması, muhalefeti caddelere taşıdı... Caddelere dökülüş... Bu Mısır halkının hakkıdır, bizde bu halkının parçasıyız, bizim de hakkımız." Ekledi; " parlamentoyu fes etmek için tüm meşru yollara başvuracağız." Cemaat, " hukuki, anayasal ve halk destekli tüm yolları kullanarak"  diğer muhalefet gruplarla koordineli ortak protesto gösterisi organize edeceklerini ifade etti. Bedi' şunu da ifade etti: " bu seçimlerde yolsuzluk yoktur... Bu yolsuzluklarla kirlenmiş bir parlamento vardır...  Parlamento Mısır'ın imajını kirletmektedir. bu parlamentonun çıkaracağı kanunlar Mısır'ın menfaatlerine zarar verecektir."

Bedi', " muhalefet güçlerinin maruz kaldığı haksızlılar, Müslüman Kardeşlerle birlikte muhalefeti tek safta toplanmasına sağladı. Bu ise, Mısır için büyük bir kazançtır.  Devam etmekte olan ve devam edecek de olan bu zulüm ve baskıları reddeden özgür halkımızla beraber, halk siyasi hareketi olarak beraber hareket etme noktasında muhalefet güçlerinin tek vücut halinde bir hareket edecektir."

Acaba Müslüman Kardeşlerin son açıklamaları, programlı bir senaryoya dayanan bir sözler yoksa sözde bir tehditten ibarettir? Başka bir deyişle Müslüman Kardeşler geleneksel stratejisinde bir değişiklik mi oldu? Sorunun cevabı ancak gelecekteki olaylar verebilir.

Son parlamento seçimlerindeki usulsüzlükleri protesto amacıyla yapılacak sokağa dökülme konusundaki Müslüman Kardeşlerin bu tehdidini ciddiye almak gerekir. Çünkü bu deprem mahiyetindeki protestoların akıbetindeki güvenlik ve siyasi artçılara hazırlıklı olmak gerekir.

"Müslüman Kardeşler" Mısır'ın en güçlü muhalefet hareketidir ve mısırın çeşitli bölgelerine güçlü uzantıları vardır. Bu,  cemaatin tüm gücüyle sokağa dökülme kararı alma noktasında bir ilk. Aynı zamanda 30 yıllık mücadelenin bir yüzleşmesidir alınan bu karar.

Son seçimlerdeki usulsüzlükleri ispatlamaya hacet yok. Önceki parlamentoda 88 sandalyesi (milletvekili) olan Müslüman Kardeşler, bu seçimlerde daha birinci turda bir milletvekili dahi çıkaramadı. Bundan dolayı diğer muhalefet partileri ki onlardan biri olan Wafd gibi, seçimlerden çekilmekten başka şansı yoktu.

Uluslar arası Alimler Birliği başkanı Şeyh Yusuf Al-Kardavi, Mısır rejiminin Müslüman Kardeşleri görmemezlikten gelme ve varlığını kabul etmeme ısrarları konusunda uyararak "  onları yer altında çalışmaya zorluyorlar. Sorgulamaları ve eleştirileri örtbas etmeleri doğru değildir." Dedi.

Belki bu Müslüman Kardeşlerin sokağa dökülme tehdidi birkaç hafta gecikmesinin sebebi, Mısır muhalefet partilerinin, seçimlerdeki usulsüzlüklerden dolayı Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in iptal edeceği düşünceleriydi. Ama öyle olmadı, seçimleri iptal etmedi. Meclis açılış konuşmasını yaptı ve muhalefetin seçimlerde yeterli oy alamamalarından dolayı üzüntülerini dile getirdi.

Şuanda Mısır Parlamentosu muhalefetsiz ve tek siyasi renge sahiptir. Hâkim partinin rengi. Her ne kadar hâkim parti dışında partilerin oyları olsa da, temsilcileri yok ve çok sınırlı bir destek. Halkın çoğunluğunun temsilcileri mecliste yok dersek mübalağa yapmış olmayız.

Yeni yıl, Mısır için olaylarla dolu bir yıl olacak. Özellikle, Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimleri bekliyor olması. Mısır muhalefetinin heybesi oldukça dolu. Usulsüzlüklerin varlığı açık olarak ortada ve muhalefetin lehine görünüyor. Seçmen iradesini baltaladığı aşikâr ortada.

Mısır iktidarı, 1981 yılından beri Mısır'da uygulanan olağanüstü hal uygulamasına sığınacak ve son otuz yılda yaptığı gibi protestocuları engellemek için polis güçleri kullanacak. Yalnız bu seçenek tehlikelerle sarmalanmış bir seçenektir. Akabinde olabilecekler pek tahmin edilebilinecek türden değil.

 Mısır halkı sabırlı bir halktır. Fakat bu deve sabrıdır. Mevcut halin şiddetli ve sert duruşu, devriminde aynı sertlik ve şiddette olacağı görüntüsünü vermekte. Devrimlerle dolu,  Mısır'ın yakın tarihini okuyanlar bu gerçeği daha iyi idrak edebileceklerdir. Muhalefet kanadı ve beraberindeki bazı siyasi analistler, bu seçimin iptal edilmesi, parlamentonun fesh edilmesi, bu krizin çözümü için tek çare olduğu görüşündedir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim