• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Müslüman Alimlerden 'Ayaklanın' Çağrısı

Müslüman Alimlerden Ayaklanın Çağrısı
Terörist İsrail devletinin Gazze’ye insani yardım götüren gemiye alçakça saldırısı İslam dünyasının tepkisini çekmeye devam ediyor. Müslüman alimler, halklara sokaklara dökülün çağrısında bulundu.

 

 

 

 

 

Endonezya, Malezya, Pakistan, Arap dünyası, Sudan ve daha birçok İslam ülkesinden Müslüman âlimler, son barbar saldırı ile birlikte yıllardır Filistinli sivillerin kanını emerek beslenen terörist İsrail devletine karşı birlik çağrısında bulundu.

Gazze’ye insani yardım götüren gemilere yönelik barbarca saldırının ümmete yapıldığını belirten Müslüman âlimler, İsrail’e bunun hesabının ödetilmesi gerektiğini açıkladı. Alimler, yıllardır Filistin, Lübnan, Suriye ve Mısır’da Müslüman kanı akıtan İsrail’in 50 ülkeden insanı taşıyan yardım gemilere saldırısının aslında tüm dünyaya bir savaş ilanı olduğunu bildirdi.

Âlimler, İsrail ve Amerika’nın ürünlerinin boykot edilmesini, gösterilerin artırılmasını ve safların birleştirilmesini istedi. Müslüman ülkeleri hareket etmeye davet eden Müslüman âlimler, “Ümmet, İsrail’in bu aşağılık saldırısına karşı en ağır bir şekilde karşılık vermelidir” dedi.

Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, birlik adına resmi bir bildiri yayınlayarak İsrail’in saldırısını kınadı ve insani yardım için yola çıkan özgürlük ve barış gemisine saldırıya halk hareketiyle karşı koyulması çağrısında bulundu.

Bildiride şöyle dendi: “Dünya bu sabah Siyonist ellerin Özgürlük Filosu’na karşı işlediği iğrenç bir katliamın şokuyla uyandı. Bu filo, Gazze Şeridi’ne dört senedir uygulanmakta olan ambargonun kırılmasını destekleyen yaklaşık 750 yolcu taşıyordu. Bu yolcular aralarında parlamenterler, aydınlar, insan hakları savunucuları ve bazı basın mensupları olmak üzere 50 devletin vatandaşları temsil ediliyordu.”

Bildiride daha sonra, büyük bir cüretle sivilleri öldüren, hiçbir ahlaki, hukuki kuralı tanımayan, uluslararası iradeye meydan okuyan, dünya halkları arasında kabul gören tüm kanunları, normları ve sözleşmeleri çiğneyen Siyonist barbarlığın bu tehlikeli gelişmeler karşısında İsrail devletini “ceza ve hesap verme” gerekliliğin dışında bir varlık kıldığına işaret edildi.

Protesto gösterileri yapılmalı

Şeyh Yusuf el-Karadavi ise konuya ilişkin şöyle konuştu: “Uluslararası Müslüman Alimler Birliği, bu varlığın bu çirkin, iğrenç suça kalkışmakla Filistin’deki halkımız tarafından 80 yıldan fazladır bilinen; uygulamakta olduğu suç siyasetini yeniden göstermiştir. Zira bu gerçek, Filistin halkı tarafından bu varlık kurulmadan önce de kurulduktan sonra da bilinmekteydi. Bu suç, bu varlığın uluslararası suçlular kafesine konulmasının, yetkililerinin de birinci dereceden uluslararası savaş suçluları olarak tecrit edilmelerinin gerektiğinin başka bir delilidir.”

Uluslararası Müslüman Alimler Birliği, tüm Arap-İslam halkını, partileri, ulusal güçleri ve dünya liberallerini bu barbarca gerçekleştirilmiş çirkin saldırıya tepkilerini göstermek için barışçık gösterilere çıkmaya çağırdı. Daha sonra bu gösterilerin önümüzdeki Cuma günü “İslam halkının Siyonist düşmana karşı öfke günü” kabul edilerek yoğunlaştırılması talep etti.

Arap Girişimi çekilsin

Daha sonra liderlerin, kralların, Arap Birliği’nin ve Filistin Sultası’nın temsil ettiği Arap resmi makamlarına seslenilerek bu suç çeteleriyle barış diyalogları ve girişimlerinin durdurulması istendi. Bildiride: “Hiçbir barış yolu bilmeyen, orman kanunundan başka kanun tanımayan bu suç çeteleriyle barış diyalogları ve girişimleri durdurulmalıdır. Sürekli olarak işlediği bu suç eylemleriyle öldürdüğü Arap Girişimi de çekilmelidir” dendi.

Bildiride son olarak Arap ve İslam dünyasına boykot çağrıları şu sözlerle tekrarlandı: “Siyonist ürünleri de Siyonist devlete hakta ve batılda yardımcı olan Amerikan ürünlerini de boykot edin. Mazlumun en azından zalimin kazanç kaynağı olmaması gerekir. Bizler eminiz ki Filistin halkı sonunda kazanan taraf olacaktır.”


Suudi Arabistanlı davetçi Aid el-Karni, İsrail’in Gazze’ye yardım için giden Özgürlük Filosu’na saldırısının ardından Müslüman dünyası alimlerine, liderlerine ve dünyaya bir mesaj gönderdi. El-Karni, ölenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek: “Peygamberleri öldüren, Allah ve Resulü’ne savaş açan bir milletin böyle bir şey yapması garip değildir” dedi.

Şeyh el-Karni, Müslümanlara üç mesaj yöneltti. Ümmetin âlimlerine ve davetçilerine yönelik olan ilk mesajında İstanbul’da toplanılması çağrısında bulundu. Bu mesajında Şeyh Yusuf el-Karadavi’ye hitap ederek, ümmete bir akide mesajı vermek için bu toplantıya özellikle katılmasını istedi. El-Karni Yahudilerle olan bu savaşın bir akide savaşı olduğunu ifade etti.

Ortak bir konum alınmalı

Şeyh el-Karni, Müslüman liderleri ortak bir konum almaya çağırdı. İsraillileri karşılayan, onlarla ilişki kuran sonra da saldırıyı bir yandan kınarken diğer yandan benimseyenlerin bu tavırlarını kınadı. İslam ülkelerindeki liderlerin konumlarının açık ve net olması gerektiğini vurguladı.

Şeyh el-Karni, Arapların yalvarırcasına peşine düşüp İsrail’in de kabul etmesini istediği, İsrail’in ise duvara fırlattığı barış sürecini “utanç verici” bir süreç olarak nitelendirdi.

Son olarak medyaya seslenen el-Karni, basın mensuplarını saçma sapan ve müstehcen şeylerle ilgilenmektense önemli meselelere odaklanmaya çağırdı. Suudi davetçi son olarak İsrail’in kendisini güçlendirmek için sürekli çalıştığını ancak Allah Resulü’nün (sav) haber verdiği gibi yok olmaya mahkûm olduğunu ifade etti.

Öte yandan İslamtoday grubunun genel danışmanı Şeyh Selman el-Avde de İsrail işgal güçlerinin, Gazze’ye uygulanan ambargonun kırılması için insani yardım ve dayanışmacıları taşıyan Özgürlük Filosu’na karşı işlediği katliamı kınadı. Arap liderleri de Siyonist düşmanla müzakereleri durdurmaya çalıştı.

Şeyh el-Avde şöyle dedi: “Siyonist arbede hiçbir sınır tanımıyor. Kör tutuculuk masumların ruhlarını önemsemiyor. Özgürlük Filosu’na yapılan saldırı insanlığın kendisine yapılmış bir saldırıdır. İnsanların üzerine yaşayıp uğrunda canlarını verdikleri değerleri alçak görmektir.”

Tüm ilişkiler kesilmeli

El-Avde, Arap liderleri halklarıyla dayanışma içinde işgal devletiyle tüm siyasi ve ticari iletişim yollarının önüne set çekmeye ve müzakereleri durdurmaya çağırdı. Şeyh El-Avde: “Bunu öfkesinin gafillerin kulağına gitmesi, Filistin’deki kardeşlerimize, kızlarımıza ve oğullarımıza uygulanan zulmü reddinin bir göstergesi olarak yapmalıdır” dedi.

Ardından sözlerini şöyle bitirdi: “İsrail, hareket etmekte olduğu çevreyi iyi biliyor. Bazı Arap ve İslami çevrelerle ilişkilerini güçlendirmede baskın sakin hali kullanmaktadır.”

 

 

 

timetürk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

g

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim