• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 17 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Mülteciler Sahipsiz Kalmayacak!

Mülteciler Sahipsiz Kalmayacak!
Irak, Iran, Afganistan, Somali gibi ülkelerdeki zulüm ve savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan “mülteci”ler için çalışmalar yürüten 7 insan hakları örgütü tarafından kurulan Türkiye Mülteci Hakları Koordinasyonu çalışmalarına başladı.

 

 

 

 

 

Irak, Iran, Afganistan, Somali gibi ülkelerdeki zulüm ve savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan “mülteci” durumunda kişilere Türkiye’nin uluslararası hukuktan gelen yükümlülüklerine uygun bir şekilde koruma sağlanması için çalışmalar yürüten 7 insan hakları örgütü, bu alandaki işbirliği ve ortak mücadelelerini bundan böyle Türkiye Mülteci Hakları Koordinasyonu zemininde yürütecek.

Koordinasyon, 7 örgütün mülteci hakları alanında kendi bünyelerinde yürüttüğü çalışmalara ek olarak, kamuoyu ve karar vericiler nezdinde farkındalık oluşturmak, göç ve iltica alanındaki politika oluşturma süreçlerine insan hakları perspektifiyle müdahil olmak amaçlarına yönelik “birlikte hareket etme” iradelerinin bir sonucu olarak kuruldu.

Türkiye Mülteci Hakları Koordinasyonu, yaptıkları basın açıklamasıyla kuruluşlarını kamuoyuyla paylaştılar. Ankara''da yapılan basın toplantısına konuyla ilgili Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcilerinin de yoğun katılımı oldu.

 

Mevzuatta Boşluklar Var

Güvende olmadıkları ülkelerden kaçıp Türkiye’ye sığınan, sığınmak isteyen kişiler bakımından Türkiye’deki sığınma sisteminin ciddi sorunları ve eksiklikleri söz konusu. Sorunlar hem mevzuattaki boşluklar ve eksikliklerden, hem de “düzensiz göç kontrolü” ve iltica konusundaki uygulamayı yürüten Emniyet Genel Müdürlüğü’nün – bazı yönleriyle – hem ulusal mevzuat, hem de Türkiye’nin uluslararası insan hakları yükümlülüklerini hiçe sayan uygulamalarından kaynaklanıyor.

“Düzensiz göç” ve iltica konuları Türkiye’nin AB müzakere sürecinde çok önemli bir yer tutuyor. AB ülkeleri Türkiye’den Yunanistan ve diğer Avrupa ülkelerine yönelik düzensiz transit göç hareketlerini durdurmak için daha çok çalışmasını istiyor. Buna karşın, bu düzensiz göç dalgası içinde belki de çoğunluğu oluşturan savaş ve zulüm kaçkını mültecilerin durumu, “yasadışı göçle mücadele” politikaları arasında gözardı ediliyor.

Konuyla ilgili olarak basın mensuplarının sorularını cevaplandıran katılımcılar özetle Türkiye’nin mülteci hukuku anlamında gerekli hukuki altyapıyı henüz oluşturamadığını, halen emniyet birimleri içerisindeki misafirhane olarak tabir edilen alanlarda idari işlem adı altında keyfi muamelelerin yürütüldüğünü ifade ettiler vesorunun sadece bu çerçevede sınırlı kalmadığını belirttiler..

Birlikte Hareket Edecekler

Türkiye Mülteci Hakları Koordinasyonu zemininde güç birliği yapan 7 örgüt, “düzensiz göçmenler” ve mültecilere yönelik devlet politikalarının ve uygulamaların izlenmesi, özellikle Türkiye-AB süreci çerçevesinde devam eden yasa ve kurum oluşturma çabalarına uluslararası insan hakları normlarını esas alan katkılarda bulunmak ve Türkiye kamuoyunda göçmen ve mültecilerin sorunlarına yönelik farkındalık ve sahiplenmeyi arttırmak için bundan böyle birlikte hareket edecekler.

Türkiye Mülteci Hakları Koordinasyonu’nun sekretaryasını Ankara’da bulunan İnsan Hakları Ortak Platformu (IHOP) Ofisi üstlendi. Platform katılımcısı örgütler ise şunlar:

Helsinki Yurttaşlar Derneği, İnsan Hakları Araştırmaları Derneği,  İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER),  Mültecilerle Dayanışma Derneği (Mülteci-Der),  Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi

özgündurus

 

 

 

 

 

g

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim