• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Müdürlere Dağıtılan Prim İnternetten Açıklanacak!

Müdürlere Dağıtılan Prim İnternetten Açıklanacak!

  

Hükümet, Türk Ticaret Kanunu Tasarısı’nda devrim niteliğinde bir değişikliğe gidiyor. Türkiye’deki yüzbinlerce şirkete istisnasız internet sitesi kurma zorunluluğu getirecek olan hükümet, şirket yöneticilerine ödenen prim-promosyonlar dahil her türlü paralar, seyahat ve temsil giderlerini internet sitesinden yayınlamayı zorunlu tutacak. Böylece her çalışan arkadaşının veya yöneticisinin ne kadar prim-promosyon aldığını öğrenecek.

İnternet sitesinde şirketin, “Değerleme raporları, hisselerin halka arz edilmesine dair taahhütler, iflasın ertelenmesine ilişkin kararlar, şirketin kendi paylarını satın almasına ilişkin genel kurul ve yönetim kurulu kararları, finansal tablolar, özel amaçlı bilançolar ve diğer finansal tablolar, denetçi raporları” da yayınlanacak. Bunu yapmayan yöneticiler cezalandırılacak.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in girişimiyle Türk Ticaret Kanunu Tasarısı’nın 10 Ocak’tan itibaren TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaştırılması yönünde uzlaşan Ak Parti, CHP, MHP ve BDP uzlaşma komisyonu bugün bir araya gelecek. Hükümet, Türk Ticaret Kanunu’nda yapılacak eklemelere ilişkin partilere onlarca değişiklik önergesi sundu. Bugün toplanacak olan partilerarası uzlaşma komisyonu, bu önergelerden hangilerinin tasarıya eklenip eklenmeyeceğine karar verecek.

İnternet sitesi zorunlu

Tasarıda büyük sermaye şirketlerine internet sitesi kurma zorunluluğu getiren 1534. maddede değişiklik önergesi hazırlayan hükümet, internet sitesi zorunluluğunu, “halka açık olup olmadığına bakılmaksızın anonim şirket, limited şirket, komandit şirket gibi tüm sermaye şirketlerini” kapsayacak şekilde genişletecek. Artık Türkiye’deki yüzbinlerce şirket, internet sitesi kurmak zorunda olacak.

Şirketlerde şeffaflaşmayı savunan hükümet, şirket yöneticilerinin prim-promosyon dahil aldıkları tüm paraları internet sitesinden yayınlama zorunluluğu getirecek. Sitede, yönetim kurulu başkan ve üyeleriyle yöneticilere ödenen maaş dahil her türlü paralar, temsil ve seyahat giderleri, tazminatlar, sigortalar ve benzeri ödemeler tek tek yayınlanacak. İnternet sitesinin bu tür açıklama, karar ve raporlara ilişkin bölümü herkesin erişimine açık olacak. İnternet sitesine girmek için üye veya ortak olma şartı aranmayacak. Böylece şirket ortakları, şirket çalışanları hatta sokaktaki vatandaşlar bile merak ettiği yöneticinin ne kadar prim aldığını anında öğrenebilecek.

Finansal tablolar da internette

Hükümetin tasarıya ekleyeceği önergede, şirketlerin internet sitesinde yayınlamak zorunda oldukları diğer bilgi ve belgeler şöyle yer aldı:

“Değerleme raporları, hisselerin halka arz edilmesine dair taahhütler, iflasın ertelenmesine veya benzeri konulara ilişkin kararlar, şirketin kendi paylarını satın almasına ilişkin genel kurul ve yönetim kurulu kararları, bilgi alma kapsamında sorulan sorular, banlara verilen cevaplar, finansal tablolar, özel amaçlarla çıkarılan bilançolar ve diğer finansal tablolar, denetçi raporları.”

6 ay sitede kalacak

Şirketlerin internet sitelerine konulacak tasarıda belirtilecek olan bilgiler en az 6 ay süreyle yayında kalacak. Bu süreye uyulmadığı taktirde açıklanan bilgiler, hiç yayınlanmamış kabul edilecek. İnternet sitesinde yayınlanacak finansal tabloların süresi ise 5 yıl olacak.

Şirketlerin internet sitesinde yayınlanması zorunlu olduğu halde yayınlamadığı başta yönetim kurulu kararları olmak üzere her türlü karar iptal edilebilecek. Yayınlamayı engelleyen veya bu konuda kusuru bulunan yöneticiler hakkında cezai işlem yapılacak.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim