• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

MİT’e Meclis Denetimi Geliyor!

MİT’e Meclis Denetimi Geliyor!
Yapılan değişikliklerle MİT’in şeffaflaştırıldığını, görev alanının daraltıldığını belirten Başbakan Yardımcısı Atalay, MİT’in Parlamento denetimine açılması için yasa teklifi hazırladıklarını söyledi.

BAŞBAKAN KURUL BAŞKANI OLMAYACAK, BASIN CEZALARI DÜŞECEK

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Kanunu’nda değişiklik öngören yasa teklifi TBMM İçişleri Komisyonu’nda görüşüldü. 11.00’de başlayan görüşmeleri gece 22.00’de sona erdi. Görüşmelerde teklifin maddelerine geçilemedi. Bugün 14.00’da devam edilecek görüşmelerde kurul oluşturulması ve buna başbakanın başkanlık etmesine ilişkin madde tümüyle çıkarılırken, MİT’e ait bilgi ve belgeleri yazanlara verilen hapis cezasının 3 yıldan 12 yıla olan bölümünün 3 yıldan 9 yıla düşürülmesi yine mahkemelerin MİT’ten devlet sırrı ve casusluk suçları dışında bilgi ve belge isteyemeyeceğine ilişkin önergeler hazırlandı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, değişikliklerle MİT’in daha şeffaf bir kurum haline getirildiğini söyledi. Teklifteki iki maddenin değiştirileceğini belirten Atalay, MİT’in Meclis denetimine açılması için de yasa teklifi hazırlıklarının sürdüğünü söyledi.

Görev alanları daraltılıyor

MİT’in daha çok iç istihbaratla meşgul olduğuna dekkat çeken Atalay, “MİT yılda 250 bin kişinin arşiv araştırması ve güvenlik tahkikatını yapıyor” diyen Atalay, yeni yasada MİT’in görev alanının daraltılarak, dış güvenlik, milli savunma, terörle mücadele, istihbarat karşı koyma ve siber suçlarla mücadeleye odaklandığını söyledi.

Atalay, “1984 yılında çıkan yasa ile MİT’e her alanda geniş yetkiler verildiği hatırlatarak şöyle devam etti:

MİT’i şeffaflaştırıyoruz

“Yönetmeliklerle burada konuşacağımızın ötesinde en geniş yetki verilmiş.Bugün bu yasa ile daha şeffaf bir kurum ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. TBMM’de görüşülsün, basın bilsin, milletimiz bilsin. Yapı şeffaf olsun.”

Denetim dışına çıkarılmıyor

MİT’in denetim dışına çıkarıldığı iddialarına da yanıtlayan Atalay, “Hükümetimizin üzerinde çalıştığı diğer bir konu, istihbarat ve güvenlik servislerinin parlamenter denetime açılmasıdır. Bunu kesinlikle  yapacağız” dedi.

Savcı çıkıp ‘getirin onu’ diyor

Çözüm sürecine de değinen Atalay, “Çözüm sürecinin bir ayağı istihbarat teşkilatımız. Hükümet siyasi partiyle görüşüyor, örgütle MİT... Ama bir savcı çıkıyor, MİT’in başındaki kişiye ‘ getirin ifadesini alacağım’ diyor. Böyle bir ülke olmaz. İstihbarat teşkilatına ve onun başına bu talimatı siyasi irade veriyor, ‘git şu işi, görüşmeyi yap’ diyor. Onu korumazsak ne istihbarat ne de başka bir birimi ülkemizle ilgili kritik alanlarda cesaretlendiremeyiz” dedi.

Muhaberat devleti olamayız

Atalay ‘muhaberat devleti’ iddialarına da şöyle cevap verdi: “Muhaberat devleti, Baas rejimi, Hitler benzetmeleri yanlış. AK Parti’nin 11 yılına bakın, bu iddialar bize yapışmaz. Haftaya demokratikleşme paketi gelecek. Bize bu suçlamayı yönlendirenler insafla bir kez daha düşünsünler. Muhaberat devletlerinde istihbarat teşkilatları sorgusuz sualsiz gözaltına alır, işkence eder. MİT’in birini gözaltına aldığı vaki değildir. Çünkü buna yetkisi yoktur.”

Kurul’a Başbakan Başkanlık etmeyecek

Teklifteki “İstihbarat Koordinasyon Kurulu’na Başbakan başkanlık eder” ifadesinden vazgeçildi. Atalay, “Mevcut yasada İKK başkanı MİT Müsteşarı. Ancak aynı seviyedeki başkanlardan birinin başkan olması çalışmayı verimsiz kılıyordu. Başbakan’ın başkanlığı öngörüldü. Ancak ‘istihbarat başbakana bağlanıyor’ denilince vazgeçtik. Eski yapı kalıyor. Ayrıca MİT mensuplarının ifşası veya belgelerinin yayınlanmasına ilişkin ceza üst sınırı da düşürülecek” dedi.

Hedefimiz MİT’i iç istihbarattan tamamen çekmek

Bakan Atalay, Suriye ve Irak başta olmak üzere sınır ötesindeki faaliyetlerin iç güvenliği tehdit eder hale geldiğine dikkati çekerek, MİT’in bu alana daha azla girmesinin hayati önemde olduğunu söyledi. Atalay, “Teşkilatın bu alanlara odaklanması önceliğimizdir. İç istihbarata yönelik Emniyet İstihbarat başta olmak üzere diğer kurumlarımız çalışıyor zaten. Hedefimiz MİT’i tamamen iç istihbarattan çekmek. Terörle ilgili konular bitsin bu daha kolay olacak” dedi.

MİT 2 bin 473 kişiyi dinliyor

MİT’in herkesi dinleme kapasitesi ve yetkisi olmadığını da vurgulayan Atalay, şöyle konuştu: “Bugün itibariyle MİT’in yargı kararıyla ve TİB’de kayıtlı iletişim denetlemesi sayısı 2 bin 473’tür. Başka ülkelerde bu sayı milyonları bulabilir. Bunun yarıdan fazlası yabancılara yönelik. Kalanları da terör ve casusuluk vakaları. MİT’in emniyet istihbaratta olduğu gibi adi suçlar, çete ve kaçakçılık gibi konularda böyle bir faaliyeti yok. MİT’in 8 bine yakın personeli var; çoğu da tercüman, analist ve yardımcı hizmetler personelidir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim