• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

MISIR'DA SON GELİŞMELER!

MISIRDA SON GELİŞMELER!
Mısır'da onbinlerce devrimci Tahrir meydanına akın adiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

16:04 Kahire'nin merkezindeki Tahrir Meydanı'nı dolduran Müslüman ve Hristiyanlar, Hüsnü Mübarek'in yarından önce bugün istifa etmesi çağrısında bulundular.

16:02 Dakhaliya şehrindeki göstericilerin sayısı 50 bini aştı. Mısırlılar, Dakhaliya valilik binası önünde toplandılar.

16:00 El Vefd Partisi Başkanı Seyyid Bedevi: Gençlerin 25 Ocak devrimi, Hüsnü Mübarek’in meşruiyetini elinden almıştır. Mübarek, ülkeyi terk etmelidir. İkinci talebimiz ise ülkede güvenliği sağlayacak ulusal bir hükümetin kurulmasıdır. Sonra da devleti sivilleştirecek, özgürleştirecek, demokratlaştıracak yeni bir anayasa yapılmalıdır. Bizim isteklerimizin kabulü dışında başka bir çözüm yolu yok. Cuma Günü, kararın verileceği gün olacak. Mısır halkının talepleri kabul edilecek.

Ülkedeki tüm siyasi partiler, el Vefd, İhvan-ı Müslimin, Nasiri Partisi, Tacammu Partisi, Ulusal Değişim Hareketi, gençlik gareketleri ve toplumda saygınlığı olan şahıslarla yarın bir araya geleceğiz ve Mısır’ın geleceğine ilişkin görüşmeler yapacağız.

15:43 Kahire'nin yanı sıra İskenderiye, el Mansura, Süveys, el Mahalla'nın yanı sıra Mısır'ın bir çok şehrinde Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesi için gösteri düzenlemeye devam ediyor.

15:40 Mısır'daki tesmi televizyonlar halkın devrim gösterilerini bugün de görmezden gelerek ülkedeki küçük bir grubun Mübarek'i gitmesini istediğini iddia etti.

15:35 Almanya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle: İhvan-ı Müslimin'e işaret ederek Mısır'daki halk protestolarıyla gerçekleşecek rejim değişikliğinden sonra yönetimin radikal İslamcıların eline geçmesine karşı uyarıda bulundu.

15:30 Ulusal Değişim Hareketi Kurucusu Muhammed Baradey, el Arabiya televizyonuna bugün yaptığı açıklamasında akan kanın durması için Mübarek'in gitmesi gerektiğini söyledi.

Baradey açıklamasında şu önemli mesajları verdi: “Halkın meydanlara inmesini istiyorum. Bugün milyonluk yada 2 milyonluk gösteri düzenlenmesini istiyorum. Meşruiyet halktadır. Halkın ilk talebi de Cumhurbaşkanı Mübarek’in gitmesidir. Öncelikle Mübarek gitmelidir. Bundan sonra da geçici hükümetin kurulabilmesi, Mısır’ın istikrarı, hayatın normale dönmesi için ülkedeki siyasi güçlerin, halkın ve ordunun diyaloga geçmesi gerekiyor. Bugünkü gösterilerden sonra Mübarek’in, “kan akmaması için gitmesi gerektiğini” anlaması gerekiyor. Ben, ülkemin diktatörizmden özgür bir ülkeye dönüşmesini istiyorum. Herşeyden önce Mübarek gitmelidir. Ordunun anladığı gibi Mübarek’in de halkın mesajını anlamasını bekliyorum. Halkıma hizmet etmek dışında başka bir amacım yok. Ben, yeni Mısır’ı , Özgür Mısır’ı gördüğüm zaman tekrardan kendi özel işlerime döneceğim."

15:05 İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Mısır'da kapsamlı ve hızlı değişim beklediğini açıkladı.

14:57 Tahrir Meydanı'ndaki göstericilerin sayısı 2 milyona yaklaştı. Tahrir Meydanı tamamen dolduğu gibi Tahrir Meydanı'na çıkan caddeler de dolmaya başladı.

14:53 Sinema Yönetmeni Halid Yusuf, Tahrir Meydanı'ndaki gençlerin taleplerini şöyle sıraladı: Hüsnü Mübarek'in gitmesini istiyorlar. Ömer Süleyman'la ilgili olarak ise bazıları Süleyman'ı hiç istemiyor bazısı ise Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmaması şartıyla geçici dönemde ülkeyi yönetmesi fırsatını vermeyi kabul ediyor. Bir diğer istekleri ise meydanda arkadaşlarını katleden kişilerin yargılanması. Bu şartlar kabul edilinceye kadar bir kısmı evlerde kalarak güvenliği sağlayacak bir kısmı ise meydanda gösterilere devam edecek.

14:48 Ezher Şeyhi, Mısırlılardan diyalog yolunun benimsenmesini istedi.

14:45 Kahire'ye diğer illerden gelişlerin engellenmesine rağmen Tahrir Meydanı'ndaki göstericilerin sayısı 1 milyonu aştı.

14:40 el Cezire: Tahrir Meydanı alanında güvenliği sağlayan devrimci gençler, meydana yönelen bir araçta çok sayıda silahın bulunduğunu açıkladı.

14:35 Radyo BBC Arapça bölümü haber müdürü Ekrem Şaban: Mısır'da muhalefetin, özellikle de bugün Mübarek'in gitmesini istiyor. Amerika'nın temsilcileri de görüşmelerde bulunmak için bugün Kahire'ye gitti. Amerika, yönetimin el değiştirmesinde meyilli gözüküyor. Seçimlere kadar geçici dönemde başkanlığı Ömer Süleyman yada Genelkurmay Başkanı Sami Annan yürütebilir. Emniyet güçlerinin ya da ordunun halka karşı kullanılması ilk günlerde geçerli olan bir senaryoydu. Fakat emniyet güçleri, ilk günlerde bitti. Muhtemelen tek çıkış yolu, Mübarek'in televizyona çıkarak, halka hata yaptığını ve reformları gerçekleştirmek için cumhurbaşkanlığı dönemi sonuna kadar kendisine fırsat vermelerini istemesi olabilir.

14:30 Askeri polis, Hüsnü Mübarek'in sarayını dikenli tellerle koruma altına aldı.

14:24 Nil nehri çevresindeki ve Tahrir Meydanı'daki tüm duvarlar, "Halk rejimi düşürmek istiyor" , "Mübarek defol" gibi Mübarek karşıtı sloganlar yazılı.

14:20 Sinema Yönetmeni Halid Yusuf: Devrimi yürütenler gençler. Onlar önde biz ise onların arkasındayız.

14:15 Muhammed Baradey: Mübarek, Cüma'dan önce gitmelidir. Mübarek gitmeli ki biz de burada diyaloga başlayalım.

14:10 Sinema Yönetmeni Halid Yusuf da Tahrir Meydanı'dan göstericilerin arasında yer alıyor. Sanatçıların halkın vicdanı olduklarını savunan Yusuf, Tahrir Meydanı'ndaki gençlerin mesajının "Biz değil Mübarek gidecek" olduğunu söyledi.

14:05 İskenderiye Ceza Mahkemesi Başkanı Fikri Harub: 30 yıllık zulme maruz kaldıktan sonra bu kutlu intifadaya biz yargıçlar da destek veriyoruz. 30 yıldur bu halk iradesini beklemekteydik.

13:40 İhvan-ı Müslimin İrşad Mektebi üyesi Dr. Isam Uryan: Halk, iradesini ortaya koydu. Sözünü söyledi. Biz de bu iradeye uygun olarak hareket ediyoruz. Biz, Hüsnü Mübarek rejimiye müzakereyi reddediyoruz. Mübarek, yardımcısı,hükümeti ve Mısır Meclisi meşruiyetini yitirdi. Egemenlik ve meşruiyet halkın elindedir.

Çünkü Mübarek, meşruiyetini yitirdi. Bu saatten sonra müzakerenin diyalog'un hiçbir anlamı yok. Mübarek gitmelidir. Siyasi tutuklular serbest bırakılmalıdır. Vatan Partisi dışında ülkedeki siyasi güçlerin katılacağı bir hükümetle seçime gidilmelidir. Kurulacak yeni Meclis, anayasal düzenlemeler gerçekleştirmelidir.

13:34 el Cezire: Kahire'ye ulaşmaları engellenen Mısırlılar, Ariş şehrinde gösteri düzenliyor. Göstericilerin sayısı 250 bine ulaştı.

13:30 Plonya'daki Siyonist örgütlerin yayınladığı "Gazeta Online" İsrailliüst düzey liderlerin, Hüsnü Mübarek'i kurtarmak için Pazartesi gününden itibaren kapalı kapılar ardında toplantıya geçtiğini duyurdu.

13:27 Maariv: Mısır'da protesto gösterileri başladığı günden sonra dünya liderleri Mübarek'ı terk etti.

13:23 BM İnsan Hakları Komiseri Nafi Bilay, Mısır'da Cuma günü ve sonrasında yaşanan çatışmalarda 300 kişinin öldüğünü açıkladı.

13:20 el Cezire:Tahrir Meydanı'ndaki göstericilerin sayısı 1 milyonu aştı.

13:14 Arap Düşünce Forumu Genel Sekreteri Dr. Hasan Nafa: Hüsnü Mübarek'in diyalog girişimini, yeni hükümeti kurmadan önce başlatması gerekiyordu ki bakanlar üzerinde ittifaka varılabilsin. Mübarek'in geçici dönem hükümeti için bağımsız birisini görevlendirmesi gerekiyordu. Fakat böylesine sıcak bir krizde hükümetin kurulması ve sonrasında da yardımcısı Ömer Süleyman'ı diyalog için görevlendirmesi, vakit kazanmak dışında başka bir amacı yoktur. Halk, yüzbinler halince meydanlara inerek Mübarek'in meşruiyetini elinden aldı. Halkın talebi,Mübarek'in gitmesi, rejimin değişmesidir.Mısır halkı, Mübarek'e güvenmemektedir. Artık gitmelidir.

13:12 İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi: İran, Hüsnü Mübarek rejiminin düşmesini isteyen halkı desteklemektedir. Bölgedeki diktatörler devrilmeli, reformlar gerçekleştirilmelidir.

13:10 el Cezire: Tahrir Meydanı'ndaki göstericiler Mübarek'in gitmesini istiyor ve "Bugün Mübarek için son gün" diyorlar.

13:07 İhvan-ı Müslimin Eski Genel Mürşidi Muhammed Mehdi Akif: "Bizim bu halka hizmet etmek, bu halkı korumak dışında başka bir talebimiz yok. İhvan-ı Müslimin'in talepleri, halkın talepleriyle örtüşmektedir. Hepimiz, Cumhurbaşkanı ve rejiminin devrilmesinde ittifak halindeyiz."

13:05 Kahire'ye girişlerin kapatılmasına rağmen Tahrir Meydanı'ndaki göstericilerin sayısı 1 milyona ulaştı.

13:03 İsrail, Filistinlilerin Tel Aviv'deki Mısır Büyükelçiliği önünde düzenlediği protesto gösterisinden sonrasında elçilik önündeki güvenlik tedbirlerini artırdı.

13:00 Mısır'ın başkenti Kahire, tarihi bir güne şahit oluyor. Binlerce Mısırlı, Hüsnü Mübarek'i devirmek için Tahrir meydanına ilerliyor. Emniyet güçlerinin olmadığı alanın güvenliği meydandaki gençler tarafından sağlanıyor. Herkes, arandıktan sonra meydana alınıyor.

12:25 Kanal 10 (İsrail): Sudan üzerinden Mısır'a sızan Hizbullah ve Hamas'a bağlı güçler, hapishanelerdeki esirleri ve İhvan-ı Müslimin liderlerini kurtardı.

12:20 el Mansura'daki Temyiz Mahkemesi Başkanı: Mübarek'in 28 Ocak sonrasında aldığı kararlar geçersizdir.

12:15 Süveys kenti bugün bir kez daha ayağa kalkıyor. Süveys'teki halk direnişinin önderi kabul edilen Şeyh Hafız Selame, gösterinin yapılacağı meydana doğru ilerliyor.

12:10 Tahrir meydanı üzerinde uçuş yapan orduya ait uçaklardan atılan bildirilerde, gösterilerin sivil devam etmesi, taşkınlık çıkartanlara fırsat verilmemesi istendi.

12:05 Kahire'ye araç girişinin engellenmesi üzerine Tahrir meydanına gitmek isteyen binlerce Mısırlının kalan yolu yürüyerek devam edeceği öğrenildi.

12:00 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hüsnü Mübarek'e çağrıda bulunarak, halkın sesine kulak vermesini istedi.

11:45 İspanyol el Pais Gazetesi, İsrail'in Hüsnü Mübarek rejiminin düşmesinden sonra böglede izole edilmesinden endişe ettiğini yazdı. Gazete "İsrail'deki karar mercileri, devrimi yürütenler arasında İslamcıların olmadığını fakat İslamcıların demokrasiden istifade ederek iktidara gelmesinden endişe etmektedir" dedi.

11:40 Başbakanlık, Mısır'daki olayların ardından bin 969 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bu ülkeden tahliyesinin gerçekleştirildiğini açıkladı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Vali Mehmet Ersoy, yaptığı yazılı açıklamada, Mısır'da baş gösteren olayların ardından bin 969 vatandaşın Türkiye'ye getirildiği belirtildi.

11:30 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Mısır ve Tunus’ta yaşanan olaylara sessiz kaldığı yönündeki eleştirileri haksız bulduğunu belirterek, "Daha dün Lübnan’da hükümet krizinde ‘neden başka ülkelerin içişlerine karışıyorsunuz’ diyenler şimdi de Mısır ve Tunus’a neden karışmıyorsunuz’ diyorlar." tepkisini verdi. Davutoğlu, "Türkiye’nin sessiz kaldığı yönünde bir görüntü veriliyor. Bu yanlış." dedi.

11:20 el Vefd Partisi Başkanı Eymen Nur, Mübarek rejiminin saatler içerisinde ya da bir kaç gün içerisinde düşeceğini söyledi. Nur buna ilave olarak Mübarek rejiminin devrildiği zaman ülkenin yönetimini geçici süreyle yürütecek kişilerin belirlendiğini ifade etti.

11:10 Mısır'ın önde gelen alimlerinden Muhammed Hasan, bedeli ne olursa olsun sivil halka bir tek kurşun dahi sıkılmaması gerektiği çağrısını yineledi.

11:07 Mısır'daki siyasi hareketler, Mısır Cumhurbaşkanı Ömer Süleyman'ın dün akşam yaptığı diyalog çağrısını değerlendirmek için toplandı.

11:04 Mısır, Kahire'deki milyonluk gösteriyi baltalamak için yeni bir adım daha attı. Tren ve otobüs seferlerinin durdurulmasından sonra şimdi de Süveys şehriyle Kahire arasındaki ana yol trafiğe kapatıldı.

11:02 Mısırlı gazeteci İbrahim Daravi: Kahire'nin dışındaki illerden Tahrir Meydanı'ndaki gösterilere katılmak için binlerce Mısırlı yola çıktı. Mısırlıların Tahrir Meydanı'na ulaşmasını engellemek için tren ve otobüs seferlerini durdurdular. Halk, özel araçlarıyla Tahrir meydanına doğru ilerleyor. Fakat özel araçlarıyla yola çıkanlar da rejimin değişmesini istemeyenlerin saldırısına maruz kalıyor, tehdit ediliyorlar.

Tahrir Meydanı'ndaki gösteriyi organize eden gençler, görüşlerini duyurabilmel için internet hatlarının açılmasını ve Hüsnü Mübarek'in gitmesini istiyorlar. Bunun dışında başka bir şey istedikleri yok.

11:00 Mısır'daki 50'ye yakın insan hakları örgütleri, ülkede akan kanın durması için Hüsnü Mübarek'e istifa çağrısında bulundu.

10:55 World Tribune: Mısır'ı terkedenler arasında sadece yabancılar yok. Mısırlı eski bakanlar da Körfez ülkelerine giden uçaklarla ülkeden kaçtılar.

10:53 Çin, Mısır'daki diplomatlarını almak için Mısır'a bir uçak gönderdi.

10:52 Kifaye Hareketi'nden Ahmed Bahaeddin: Mısır'daki tüm siyasi hareketler, rejime karşı duruşlarında ittifak halindedir... Mısır'daki intifada herhangi bir siyasi hareketin değil halkın başlattığı intifadadır.

10:50 İsrail'in sesi radyosu, onlarca İsrailli turistin henüz Mısır'da olduğunu, Mısır'dan ayrılmak için bugün Kahire havaalanına hareket ettiklerini duyurdu.

10:45 İhvan-ı Müslimin liderlerinden Dr. Saad Katati: Mısır halkı bir haftadır öfkeli. Rejim ise en basit isteklerini karşılamadı. Kahire, İskenderiye, el Feyyum, el Mansura ve diğer şehirlerdeki onbinler, rejime karşı sözünü söyleyecektir. Biz, şuanda halkın iradesini söylüyoruz. Halk, rejimin tamemen değişmesini istemektedir. Sadece hükümet yada Mübarek'in değişmesi değil rejimin tamamen değişmesini istemektedir.

10:39 Katar'ın başkenti Doha'daki Mısır Büyükelçiliği önünde, bugün saat 15:00'de Mısır halkıyla dayanışma gösterisi düzenlenecek.

10:36 İran Dışişleri Bakanlığı: Mısır'daki halk devrimi, yeni bir Ortadoğu'nun kurulmasına yardımcı olacaktır.

10:35 Bahreyn Kralı Hamad: Mübarek'in gücü Mısır'da istikrarı sağlamaya yeter.

10:33 Süveys şehrindeki muhaliflerin çağrısı üzerine binlerce Mısırlının gösteri hazırlıkları devam ediyor.

10:30 Kahire'nin kuzey doğusundaki Tanta'da adi suçtan ötürü tutuklu bulunan Mısırlılar, emniyet güçleri tarafından hapishanelerden çıkarıldı, şehirdeki özel ve kamu mallarını yağmalamalarını istediği öğrenildi.

10:25 Mısır'ın kuzeyindeki İskenderiye şehrinde de Kahire'de olduğu gibi milyonluk gösteri için hazırlıklar sürüyor.

10:16 Mısırlı aktivist ve gazeteci Nevvara Necm: Şimdi bir tek talebimiz var. O da rejimin tamamen devrilmesidir. Rejim devrilmesinden sonrasına dair ise herhangi bir endişemiz yok.

10:14 Mısırlı aktivist ve gazeteci Nevvara Necm: Bu rejim şuanda bir boşluğu doldurmuyor ki devirdiğimiz zaman ülkede boşluk olsun. Bu rejim 30 yıldır halkını düşünmedi. 30 yıldır Amerika için çalıştı ama yarım saat dahi halkı için bir şey yapmadı. Bu rejim ne güvenliğimizi sağladı ne de başka bir ihtiyacımızı karşıladı. Sadece internet hatlarını, telefonları kesti. Tren ve uçak seferlerini durdurdu. Başka da hiçbir şey yapmadı. Be rejim devrildiği zaman, Mısır'a hayat geri dönecektir.

10:12 Mısırlı aktivist ve gazeteci Nevvara Necm: Ömer Süleyman'la müzakereleri kabul etmiyoruz. Çünkü Süleyman'ın atamasını, meşruiyetini yitiren Mübarek yapmıştır. Eğer siyasi partilerden herhangi birisi bu rejimle müzakereye girerse halka karşı rejimin yanında durmuş olur.

10:10 Mısırlı aktivist ve gazeteci Nevvara Necm: Şuanda yüzbinler Tahrir Meydanı'na akınlar halinde geliyor. Biz, şuanda tarihi bir ana şahid oluyoruz. Mısır halkı ayağa kalkmış durumda. Biz bu rejimden bıktık. İnşaallah ondan kurtulacağız.

10.05 Mısır'ın başkenti Kahire'de milyonluk gösteri için son hazırlıklar devam ediyor. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Mısırlılar, Hüsnü Mübarek'i devirmek için Tahrir meydanına akın ediyor.

10:00 Demokratik Parti Lideri Dr. Usama Gazali Harb: Artık söz bitmiştir. Mübarek gitmeden önce hiçkimseyle müzakereye girmeyeceğiz. Biz, meydana inmeden önce, bizimle diyaloga gireceklerdi. Tüm muhalifler, bu rejimi değiştirmeye kararlı. İslamcılar, nasırcılar, komunistler, gençler hepimiz biriz. Hiçkimse bizi ayıramaz.

İsra Haber

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim