• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

MISIR'DA SON DURUM! (CANLI TAKİP)

MISIRDA SON DURUM! (CANLI TAKİP)
Mısır'da onbinler, Tahrir meydanında Hüsnü Mübarek'in istifası için gösterisi düzenliyor.

 

 

 

 

 

 

 

23:35 Amerika Savaş Bakanı Robert Gates, İsrail Savaş Bakanı Ehud Barak ve Mısırlı meslektaşı Hüseyin Tantavi'yle telefonda görüştü.

23:30 Kahire'de dün Mısırlı gençlerle emniyet güçleri arasında yaşanan çatışmanın görüntüleri şimdi israhaber'de..

23:00 İskenderiye şehrindeki göstericilerin sayısı 150 bini aştı.

22:30 Azmi Beşara: Mübarek, Irak savaşı öncesinde Saddam'a "ülkeyi terk et ki ülken harebeye dönmesin" demişti. Şimdi Mübarek'in Mısır'ı terk etmesi gerekiyor ki Mısır'ı kurtarsın.

22:25 Damanhur şehrinde gösteriler yeniden başladı. Halk Komiteleri, milislere karşı sokaklarda mücadele ediyor.

21:25 İhvan-ı Müslimin, Hüsnü Mübarek rejimi düşünceye kadar Tahrir meydanındaki gösterilerin devam etmesi çağrısını yineledi.

21:20 Obama, bölgedeki liderleri telefonla arayarak, Mısır yönetiminin sivil yolla halkın beklentilerine uygun olarak değişmesini desteklediğini açıkladı. Amerika'nın Mısır'da yaşanan olaylara ilişkin bu duruşu İsrail tarafından endişeyle karşılanmakta.

21:10 Başkent Kahire başte olmak üzere İskenderiye, el Mansura ve Suveyş şehrinde Hüsnü Mübarek'in yönetimi bırakması için gösteriler devam ediyor.

21:00 Soğaka çıkma saati yeniden değişti. Mısır televizyonu, sokağa çıkma yasağının yarından itibaren 15:00 ile 08:00 arasında olacağını açıkladı.

20:40 Muhammed Baradey: Bizim temel talebimiz, Mübarek'in gitmesidir.

20:30 Şarkul Avsat: Cuma günü yaşanan çatışmalardan sonra geri çekilen Mısır polisi, yeniden farklı şehirlerde görev yerlerine dönmeye başladı.

20:20 İsrailli uzman Eran Singer: "Mısır'la Tunus'u karşılaştırırsak, Bin Ali ordunun desteğini yitirdiği için rejimi düştü. Ama Mısır'da böyle değil. Ordu Mübarek'in yanında Mübarek, Mısır'da hakimiyetini yitirmedi."

20:15 Dr. Eldad Pardo: Mısır, uzun bir süre istikrarsız kalacak. Fakat rejim varlığını koruyacak.

20:10 Dr. Eldad Pardo: "İsrail'in Mısır'da yaşananlara karşı endişeleri elbette var. Fakat bu demokratik dalga, yeni bölgesel bir rejimin doğuşunu sağlayacak. Bu rejim, Ortadoğu'daki en iyi rejim olacak."

20:05 "Ortadoğu nereye gidiyor" sorusuna yanıt olarak Eran Singer "Sadece Ortadoğu değil tüm Arap dünyası. Arap dünyasında yeni bir dönem başlıyor" dedi.

20:00 Mısır'da yaşananların hiçbir İstihbarat örgütü tarafından öngörülemediğini savunan Yoav Stern ise İsrail televizyonuna şu açıklamayı yaptı: "Bir hafta önce ne Mısır Ne İsrail ne de dünyadaki başka bir istihbarat, Mısır’da yaşananları öngörebilmişti. Bizler İsrail olarak butün bunlardan ders çıkararak bilinçli olmalı ve sorunlarımızı en kısa sürede çezmeliyiz."

19:55 "İran, Mısır'da olanlara seviniyor mu?" şeklindeki bir soruya yanıt veren Dr. Eldad Pardo "Tam aksine, İran panik ve endişe içerisinde. Çünkü İran'daki halk, Tunus ve Mısır'da olanlara bakarak, neden şimdiye kadar başarısız olduklarını sorguluyor ve geleceğe bakıyorlar. Hatta güney Lübnan'daki Şii Hizbullah dahi tedirgin. Çünkü bu devrimleri gerçekleştiren halklar, radikal İslamcılar değil. Tunus'ta da Mısır'da devrimi yapan halk, özgürlük ve refah yaşam isteyen libarellerdir. Din adamları değildir" yanıtını verdi.

19:50 İsrailli uzman Eran Singer: Zor bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemin sonuçları sadece Mısır'ı değil tüm bölgeyi etkileyecek. Siyaseti, ekonomiyi, İsrail-Filistin mücadelesini, Arapların bölgedeki rolünü etkileyecek. Sadece bölgenin değil tüm dünyanın yakın ve uzak geleceğini etkileyecek. Bundan ötürü bu dönemin sonuçları tarihi niteliğe sahip olacaktır.

19:45 el Cezire: "Halk Komiteleri, yarın caddelere inerek göreve başlayacak olan polisleri tutuklayacağız" derken ordu, "polisin yarın göreve başlayacağına" dair bir bilgimiz yok" dedi.

19:40 Müslüman Alimler Birliği: Baradey, iyi bir şahıs. Mısır'da geçici dönem başkanlığa gelebilir. Halk, başkan olarak Baradey'i seçmeli.

19:33 İsrailli uzmanlar: Tunus'la Mısır arasında fark var. Mısır'da, Tunus'ta olduğu gibi ordu başkana karşı hareket etmedi. Ordu, Hüsnü Mübarek'in Ömer Süleyman'ın yanında. Ordu, şuanda gelecek emirleri bekliyor.

19:30 İsrail televizyonuna konuşan uzmanlar, gösterilerin 6 gün sürmesine rağmen Hüsnü Mübarek'in hala konumunu korumasına dikkat çekerek Mısır'daki rejimin değişmeyeceğini söylediler.

19:27 Meclis Başkanı Surur: Yargının, seçimlerle ilgili yapacağı soruşturmanın sonuçlarına saygı göstereceğim.

19:25 Tahrir Meydanı'ndaki halkı selamlayan Baradey, diğer örgüt temsilcileriyle gelecek döneme ilişkin görüşmelerde bulunmak için meydandan ayrıldı.

19:20 Hüsnü Mübarek, kurulan yeni hükümetin ilanını için Ahmed Şefik'i yetkilendirdi.

19:07 Mısır'ın kuzeydeki şehri Damanhur'da gösteriler devam ediyor. İhvan-ı Müslimin ve diğer hareketlerin kurduğu halk komiteleri, milis güçlere karşı sivillerin ve kamu mallarını korumak için görev başında.

19:05 Mısır Meclis Başkanı Surur: Önceki hükümet, Meclis'in önerileri gerçekleştirmekte başarısız oldu.

19:00 Tahrir Meydanı'ndaki gösterilere katılan Muhammed Baradey, "Geriye dönüş yok!" dedi.

18:53 İktidardaki Vatan Partisi'nde Ahmed İz'in yerin getirilen Macid Şarbini, hükümetin bir kaç saat içerisinde kurulmuş olacaağını söyledi.

18:52 Baradey, Tahrir Meydanındaki halka sesleniyor: Bu saatten sonra geri adım atmak yok!

18:51 Uzmanlara göre Mübarek rejiminin Kahire'de düşmesi, Mahmud Abbas'ın da Ramallah'taki yönetiminin çöküşünü hızlandıracak.

18:50 Emniyet güçlerinin yarından itibaren Tahrir meydanı dışındaki alanlarda güvenliği sağlama görevine başlayacağı bildirildi.

18:48 Zakazik şehrinde 50 bin kişinin katıldığı protesto gösterisi düzenleniyor.

18:46 Tel Aviv'deki Mısır Büyükelçiliğ önünde gösteri düzenleniyor.

18:45 Tahrir meydanındaki halk, Hüsnü Mübarek rejiminin düşmesiyle yetinmeyip yargılanmasını da istiyor.

18:43 Emniyet güçleri yarından itibaren göreve başlayacak. Fakat göstericilerle herhangi bir çatışmaya girmeyecek.

18:42 Kahire'nin yanı sıra İskenderiye, Süveyş, el Mansura ve el Mahalla kentlerinde geniş çaplı halk gösterileri devam ediyor.

18:41 Muhammed Baradey, Tahrir meydanındaki gösterilere katıldı.

18:30 Baradey, Tahrir Meydanı'na ulaştı.

18:20 el Arabiya: Muhammed Baradey, orduyla görüşüyor.

17:55 Baradey'e yakın isimler, Baradey'in Tahrir Meydanı'na yöneldiğini, meydandaki gösterilere katılacağını bildirdi.

17:50 Müslüman Alimler Birliği: Mısır'da polisin açtığı kurşunla öldürülenler, Allah katında şehiddir.

17:45 İhvan-ı Müslimin Genel Mürşid Yardımcısı Mahmud İzzet, Mısır halkına kamu mallarının korunması çağrısında bulundu.

İzzet, Siyasi tutuklular serbest bırakılıncaya, olağanüstü hal kanunu sona erinceye, hilenin karıştırıldığı seçimlerle oluşturulan halk ve şura meclisi fesedilinceye kadar gösterilerin devam edeceğini söyledi. İzzet "Sakın ola ki temel talepleri bırakarak yeme-içme gibi günlük ihtiyaçlarınızın peşinde koşmayın" dedi.

İzzet, İhvan-ı Müslimin'in ülkedeki diğer hareketlerle birlikte kurduğu komitelerin, hayat normale dönünceye kadar kamu ve özel mülkiyeti koruma görevini üstleneceğini söyledi.

17:40 Muhammed Baradey, Tahrir meydanına gidiyor. Meydanda Baradey'in bir konuşma yapması bekleniyor.

17:35 Halk direnişi karşısında emniyet birimlerinin çökmesi üzeirne dün akşam saatlerinde oluşturulan halk komiteleri, yerleşim merkezlerinde halkın güvenliğini sağlama görevini devam ediyor.

17:33 Mısır'ta tutuklu bulunan Kassam komutanlarından Eymen Nofel de kurtarıldı. Nofel'in Gazze'ye henüz dönmediği öğrenildi.

17:30 Mısırlılar, Tahrir meydanında akşam namazını cemaatle birlikle kılıyorlar.

17:27 Sokağa çıkma yasağına rağmen el Mansura, el Mahalla, İskenderiye ve Kahire'de geniş katılımlı halk gösterileri devam ediyor.

17:25 İhvan-ı Müslimin liderlerinden Abdulmenam Abdulfutuh: Mısır'da başkan olacak kişinin Amerika ya da Siyonistlerin onayını alması gerektiğini söyleyenler artık bilsinler ki bu o dönem geride kaldı. Halk artık uyandı!

17:23 Isam Uryan: Muhalefet, Mübarek'in Mısır'ı terk etmesi gerektiği ve yeni tayinlerin yapılmaması hususunda anlaşmaya vardı.

17:20 el Mansura şehrinde 100 bin kişilik gösteri devam ediyor.

17:14 Muhammed Baradey: Hüsnü Mübarek, önümüzdeki günlerde ülkeyi terk etmelidir.

17:12 Dr. Isam Uryan: Hüsnü Mübarek'in ne kanun açısından ne de halk nezdinde bir meşruiyeti kalmadı. Çünkü sokaklar da artık sözünü söyledi. Biz, Mısır ordusuna güveniyoruz. Ordu, halka karşı savaşmayacaktır.

17:10 Isam Uryan: Amerika, halkın iradesine saygı göstermelidir

17:08 Baradey: Muhammed Baradey: Amerika, güvenilirliğini Mısır'da günden güne kaybetmektedir.

17:06 Baradey: Bugünden sonra Mısır'da, Mübarek rejimini istemiyoruz. Fakat ordu, güvenliği sağlama görevine devam etmeli.

17:04 Muhammed Baradey: Geçici hükümetin kurulmasının önünü açması için Hüsnü Mübarek, çekilmelidir.

17:00 Mısırlı meşhur alim Muhammed Hasan, Mısır ordusunun duruşunu kahramanca bulduğunu belirterek, meşru talepleri için yola çıkan Mısır halkına bir tek kurşun dahi sıkmamaları için Mısır polisi ve askerlerini uyardı.

16:50 Mısırlı meşhur alim Muhammed Hasan, Mısır'da gasb olaylarına karışanlara çağrıda bulunarak kamu ve özel mülkiyete saldırmamalarını istedi. Kamu ve özel mülkiyete saldırmanın her ne sebeple olursa olsun haram olduğunu söyleyen Hasan, Mısırlı gençlerden bölgelerinde komite oluşturarak bu tür olaylara engel olmalarını istedi.

Hasan "Özel ya da kamu mallarına zarar vermek, 1 tek Cuneyh değerinde dahi olsa gasbetmek haramdır. Tahrir meydanına da bu mesajı iletmek için geldim" dedi.

16:45 İhvan-ı Müslimin liderlerinden Abdulmenam Abdulfutuh, Mübarek sonrası dönemde Mısır'ın geçici idaresini, Mübarek'e karşı intifadayı başlatan ulusal hareketlerin ve ordunun üstlenmesi gerektiğini söyledi.

16:40 İhvan-ı Müslimin liderlerinden Abdulmenam Abdulfutuh: "Rejimin olduğu gibi kalması sadece isimlerin değişmesi, hiçbir şeydir."

16:34 Ordu, Tahrir meydanındaki halka: "Sizin karşınızda olmayacağız."

16:27 İhvan-ı Müslimin liderlerinden Dr. Isam Uryan, "Rejim ile halk arasındaki mücadelenin galibi halk oldu. Bundan sonra da ordu, hiçbir meşruiyeti kalmayan rejimin değil halkın yanında yer almalıdır" dedi.

16:13 Tahrir meydanındaki 200 bini aşkın gösterici, üzerlerinden uçuş yapan uçaklara eş zamanlı olarak "Halk, rejimi düşürmek istiyor" şeklinde slogan attı.

16:08 Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton: Mübarek'in yaptıkları yeterli değil. Amerika, bu olayların sonucu olarak Mısır'da seçimlere gidilmesini istiyor.

16:05 Asyut hapishanesi çevresinde silah sesleri duyuluyor.

16:00 Halkın öncelikli talebi, Mübarek'in düşmesinden sonra yerine gelen başkanın da kullanmaması için olağanüstü hal kanunun ilğa edilmesi.

15:49 İhvan-ı Müslimin ve diğer hareketler, halktan gösterilere devam etmesi çağrısında yineledi.

 15:47 Tahrir meydanındaki göstericilerin sayısı 200 bini aştı. Halk "Mübarek ve rejimi düşünceye kadar gösterilere devam edeceğiz" şeklinde slogan atıyor.

15:45 Kahire üzerinde orduya ait uçakların uçtuğu gözlemlendi.

15:40 İhvan-ı Müslimin liderlerinden Dr. Isam Uryan, İhvan-ı Müslimin de üyesi olduğu Mısır Ulusal Değişim Hareketi'nin Muhammed Baradey başkanlığındaki heyetin, Hüsnü Mübarek rejiminin sona ermesi ve yargılanmasını isteceğini söyledi.

15:23 İsmailiye şehrinde gösteriler devam ediyor. Göstericiler, emniyet güçlerinin yargılanmasını istiyor. İhvan-ı Müslimin ve diğer örgütlerin gençleri, şehirdeki güvenlik ve istikrarın sağlanması için çalışıyor.

15:20 Hüsnü Mübarek'in görevi bırakması halinde Mısır'da gösterilerin sona ereceği, Ömer Süleyman'ın geçici olarak Cumhurbaşkanlığı görevini yürütmesinin kabul edileceği ileri sürüldü.

15:18 Tahrir meydanındaki gösterilere katılan Mısırlı düşünür Selim el Ava, Hüsnü Mübarek'in ülkeden sağ çıkabilmesi için Ömer Süleyman'ın Cumhurbaşkanlığı'na getirildiğini, Mübarek'in istifası, Meclis'in feshi, olağanüstü hal kanununun ilğası ve ulusal birlik hükümetinin kurulması dışında başka hiçbir seçeneği kabul etmediklerini söyledi.

15:08 İhvan-ı Müslimin'in önde gelen liderlerinden Dr. Isam Uryan, Hüsnü Mübarek rejimiyle geçiş dönemi üzerine müzakereleri yürütmesi için Muhammed Baradey başkanlığında bir heyetin oluşturulması kararına varıldığını duyurdu.

15:06 el Mısri televizyonu, Ömer Süleyman'ın Savunma Bakanı ve İçişleri Bakanı'yla toplantı halinde olduğunu duyurdu.

15:04 Mısırlı Aktivist Vail Abbas: Tahrir meydanındaki halk, Hüsnü Mübarek'i istemediği gibi Ömer Süleyman'ın Cumhurbaşkanlığı yardımcısı olarak atanmasına da karşı çıkıyor. Halk, isteklerini elde edinceye kadar gösterilere devam etmekte ısrarlı.

15:02 Yargıçlardan sonra Ezher Üniversitesi öğretim görevlileri de Tahrir meydanındaki gösterilere katıldı.

15:00 İsrail Savaş Bakanı Ehud Barak, Genel Kurmay Başkanı Gabi Aşkenazi ve diğer üst düzey komutanlarla dün gece toplantı düzenledi, Mısır'daki olağanüstü gelişmeleri değerlendirdi.

14:57 El Ehram Gazetesi yazarları, halkın çağrılarına kularak vererek Hüsnü Mübarek'in istifa etmesi, halkın hak ve hukukunu gözetecek, özgürlükleri getirecek bir hükümetin kurulmasını istedi.

Yazar Yahya, hazırladıkları çağrıyı gazete içerisindeki diğer yazarlara da imzaya açtıklarını belirtti.

14:55 El Ehram Gazetesi yazarı Karim Yahya: Mısır Devleti, halkına karşı katliam işlemekte. 10 gencin öldürülmesini ve 70 kişinin de yaralanmasını gözlerimle gördüm.

14:53 Tahrir meydanındaki göstericilerin sayısı 150 bini aştı.

14:51 Ebu Zabal hapishanesi çıkışında 14 kişinin cesedine ulaşıldığı öğrenildi.

14:49 Asyut şehrindeki İçişler Bakanlığı'nın milis güçleri, adi suçlardan ötürü hapislerde tutuklu bulunan tehlikeli kişilerin serbest bırakıldığını itiraf etti.

14:47 Emniyet güçlerindeki üst düzey bir subay, Asyut şehrinde gösteri düzenleyen avukatlara ateş açtı.

14:45 Tahrir meydanında onbinler, Mübarek rejiminin sona ermesi için gösteri düzenliyor.

14:35 Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Türk Hava Yolları’nın (THY) 2 uçağını yaklaşık 2 saat gecikmeyle İstanbul’dan Mısır’a gönderdi. Bu arada THY’nin Kahire’ye ulaşan bir diğer yardım uçağının da yolcularını almaya başladığı ve önümüzdeki akşam saatlerinde İstanbul’a geleceği öğrenildi.

THY’nin TK 3998 sefer sayılı uçak Borg El Arab, TK 3996 sefer sayılı İskenderiye’ye uçaklar 13.00 sıralarında Atatürk Havalimanı’ndan hareket etti. El Nozha ve Borg al-Arab havaalanlarına inecek uçaklar burada bekleyen vatandaşları da alarak gece saatlerinde ülkemize dönmesi bekleniyor.

14:22 İhvan-ı Müslimin Genel Mürşidi Muhammed Bedii: "Şimdi meydana gelen herşeyden bu rejim sorumludur. Çübkü herkes, emirleri Cumhurbaşkanlığından aldığını söylüyor. Halkımızdan intifadasına devam etmesini istiyorum."

14:20 İhvan-ı Müslimin Genel Mürşidi Muhammed Bedii, Hüsnü Mübarek rejiminin tüm önerilerini kabul etmediklerini, Vatan Partisi'nden hiçkimsenin katılmayacağı bir hükümetin kurulmasını istediklerini söyledi

14:10 Tahrir meydanının güvenliüi ordu tarafından sağlanıyor. Tahrir meydanında onbinler, Hüsnü Mübarek rejiminin ülkeyi terk etmesi için gösteri düzenliyor.

14:07 İsrail Askeri İstihbarat eski başkanı Aharon Ze'evi Farkash: İsrail istihbaratı, Mısır'da halk intifadasını beklemiyordu. Hatta Askeri İstihbarat Başkanı, geçtiğimiz hafta Knesset'teki brifinginde, "Mısır'da durum sakin" demişti.

14:03 İhvan-ı Müslimin başta olmak üzere diğer muhalif örgütlerin katılımıyla oluşturulan komitelerin, kamu malları ve özel mülkiyetin yanı sıra bağımsız medya kuruluşlarının güvenliğini de sağlamak için hazırlık yaptığı öğrenildi.

13:59 İsrail Askeri İstihbarat eski başkanı Aharon Ze'evi Farkash, Amerika ve diğer batılı ülkelerin göstericilere karşı güç kullanılmaması çağrısına tepki gösterdi. Farkash "Ben, Amerika, Avrupa ve diğer batılı ülkelerin Mısır'da demokratikleşme taleplerini anlamıyorum" dedi.

Mısır'daki halk gösterilerinin İhvan-ı Müslimin'i iktidara taşıyacağını savunan Farkash, rejimin düşmesi halinde İsrail'in yeniden eski rejimin iktidar olması için çalışacağını söyledi.

13:56 İçişleri Bakanlığı'nda halkın kuşatmasında kalan İçişleri Bakanı Habib el Adili'nin kurtarıldığı öğrenildi.

13:53 Gazlan, Hüsnü Mübarek rejimini, halkın gösterilere son vererek özel mülkiyetini koruması için, adi suçluları halkın arasına salmak ve suç işlemeye teşvik etmekle suçladı.

13:50 İhvan-ı Müslimin liderlerinden Muhammed Gazlan da hapisten kurtulanlar arasında yer alıyor.

13:45 Mısırlı gazeteci Navara Necm, gösterilerin başlamasından sonra yağmalama olaylarına karışan, vatandaşların özel mülklerini gasbedenlerin büyük bir kısmının emniyet güçlerinden olduğunu, bu kişilerin orduya teslim edildiğini söyledi.

13:43 el Cezire'ye konuşan gazeteci Navara Necm: "Hüsnü Mübarek rejiminin hiçbir meşruiyeti kalmadı. Halk, Ahmed Şefik hükümetini kabul etmiyor. Halk, Muhammed Baradey başkanlığında vatanı kurtarma hükümetinin kurulmasını istiyor."

13:40 Mısırlı yüzlerce yargıç, Tahrir meydanındaki onbinlere katılıyor.

13:35 Mübarek, Mısır Ordusu operasyon komutanlığını ziyaret etti. Savunma Bakan Yardımcısıyla görüştü.

13:30 Tahrir meydanındaki göstericilerin sayısı onbinlerle ifade ediliyor. Hüsnü Mübarek'in Mısır'ı derhal terk etmesini isteyen Tahrir meydanındaki göstericiler "Halk, rejimi düşürmek istiyor" şeklinde slogan atıyor.

13:22 Doktorlar Sendikası Kriz Masası Başkanı Dr. İbrahim Zaferi, emniyet güçlerinin yasaklamasından ötürü ölü ve yaralı haberleri gelen bazı bölgelere ambulansların gidemediğini belirtti. Zaferi buna ilave olarak ambulansların bir kısmının silahlı milisler tarafından kaçırıldığını, ambulanslar hırsızlık yapıldığını, halka ateş açıldığını ifade etti.

13:20 Onbinler, Kahire merkezindeki Tahrir meydanında düzenlenecek gösteri için yürüyüşe geçti.

13:18 Hüsnü Mübarek yardımcısı Ömer Süleyman'la buluştu.

13:14 Halk gösterilerine devam öden parti ve örgütler, Muhammed Baradey'den vatanı kurmak için ulusal birlik hükümeti kurmasını istedi.

13.12 Doktorlar Sendikası Kriz Masası Başkanı Dr. İbrahim Zaferi, kendilerine ulaşan ölü sayısının 150 olduğunu fakat kendilerine bilgi gelmeyen bölgelerin olduğunu, bu bölgelerde de ölen vatandaşların olduğu, şuan ülkede kaç kişinin öldüğüne ilişkin net rakama henüz ulaşılamadığını kaydetti.

13:10 Doktorlar Sendikası Kriz Masası Başkanı Dr. İbrahim Zaferi, ölü ve yaralı sayısının artmasını beklediklerini çünkü ülkede kargaşa çıkartması için toplum açısından tehlikeli kabul edilen tutukluların silahlandırılarak serbest bırakıldığını söyledi.

13:07 Doktorlar Sendikası Kriz Masası Başkanı Dr. İbrahim Zaferi, ölü sayısının 150, yaralı sayısının ise 4000 olduğunu açıkladı.

13:04 Oksor şehrinden el Cezire televizyonu bağlanan aktivist Ramazan Abdulhamid, göstericilerin imajının zedelenmesi için adi suçluların serbest bırakıldığı ve kendilerinden karışıklık çıkarmasının istendiğini söyledi.

13:00 Oksor şehrinde gösteriler devam ediyor. Halk arasında dayanışma oldukça güçlü. Gösterileri organize edenler, kamu ve halka ait mülkleri korumak için birimler oluşturdu. Halkın sivil gösterileri devam ediyor. Halk tek vücut. Gösterilerden tek ses yükseliyor: "Halk, rejimi düşürmek istiyor."

12:10 Suudi Arabistan, vatandaşları için Mısır'a 8 uçak gönderiyor.

12:04 Dün, Mısır'daki İsrail Büyükelçiliği'ne baskın yapmak isteyen göstericilere ordu tarafından ateş açıldı.

12:00 Ordu, ülkedeki resmi kurumları ,siyasi tutukluların bulunduğu hapishaneleri koruma altına alırken diğer alanlarda hiç görülmüyor. Ordunun, halk direnişini bastırmak için plan hazırlığında olduğu, ülkede büyük yıkım ve katliamın yaşanmasından endişe edilmekte.

11:50 İskenderiye'deki Vadi el Natrwn hapishanesinde tutuklu bulunan 2000 Mısırlı kaçtı. Mısır İstihbaratı, ülkedeki halk direnişinin imajını zedelemek, halk direnişe "ülkeyi kaos ve kargaşa ortamına sürüklediler" suçlamasında bulunmak, halk direnişini bastırma amacıyla sert müdahalede bulunma meşruiyetini elde etmek için tutukluları serbest bıraktığı ileri sürülmekte.

11:46 Netanyahu: Mısır'daki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bugüne kadar Mısır’da yaşanan gelişmelere ilişkin bir açıklama yapmayan İsrail yönetimi, ilk beyanatında Mısır ile bağların korunması gerektiğini söyledi. İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu, Mısır’la 1979’da imzaladıkları anlaşmanın korunması gerektiğini söyledi. Netanyahu, “Mısır ile bağlarımız korunmalı” dedi.

11:45 Uzmanlara göre el Cezire'nin Kahire ofisinin kapatılması, halk direnişini olumsuz yönde etkilemeyecek. Çünkü Mısır'da halk direnişi, el Cezire'nin yayınlarından ötürü başlamamış. Direnişi, örgütler ve partiler yönetiyor. Üstelik el Cezire, Mısır hükümetinin baskılarından ötürü şimdiye kadar da olayların sadece çok az bir kısmını yansıtabilmişti.

11:44 Cumhurbaşkanı yardımcısı Ömer Süleyman'ın halk direnişini bastırmak için sert müdahalede bulunmasından, ülkede büyük katliamların işlenmesinden endişe ediliyor.

11:42 Türk vatandaşlarının Mısır'dan alınması için Türkiye'den 2 uçak gönderildi.

11:41 el Mansura şehrinde halk, gösterilere devam edeceğini duyurdu.

11:40 Gösterilerin, saat 12:00'den sonra başkent Kahire başta olmak üzere ülke genelinde daha da artması bekleniyor.

11:30 Kahire sokaklarında emniyet güçleri tamamen çekilmiş yerine ise ordu geçmiş durumdai.

11:25 Amerika Elçiliği, Amerikalıların Mısır'ı acilen terk etmesini istedi. Amerika’nın Kahire Büyükelçiliği, ülkedeki vatandaşlarından en kısa sürede Mısır’ı terk etmeyi düşünmelerini istedi. Elçilikten bu sabah yapılan uyarıda elçiliğin, ülkeden ayrılmaları konusunda vatandaşlarına yardım edeceği belirtildi. Elçilik açıklamasında ayrıca sokaklardaki gösteriler, ayaklanma ve şiddet olaylarından dolayı Mısır’a gitmeyin uyarısı yinelendi

11:00 Mısır'da gösterilerin başladığı andan itibaren, göstericileri destekleyici yayınlar yapan el Cezire televizyonun Kahire ofisi kapatıldı.

10:20 Jeruselam Post: Mısır'da rejimin değişmesi halinde İsrail ordusunun güneye yönelmesi, güney sınırındaki birliklerinin sayısını artırması bekleniyor.

10:15 Asyut'ta çatışmalar devam ediyor. Göstericiler, emniyet merkezine girme girişiminde bulundu.

10:00 Portsaid'de yaşamını yitirenlerin cenaze merasimleri için hazırlıklar başladı. Portsaid'de gösteriler yeniden başladı.

08:40 İhvanı Müslimin'in oluşturduğu birimler, Şarkiyye vilayetinde de güvenliği sağlamak için çalışıyor.

08:30 AFP: Şimdiye kadar en az 102 kişi öldü, 2000'den fazla kişi yaralandı.

08:15 Halkın oluşturduğu komitelere bağlı birimlerin Süveyş'te tutukladığı çeteler, İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirildiklerini itiraf ettiler.

08:10 Süveyş'teki halk direnişinin ön cülerinden Şeyh Hafız Selame'nin güvenliği müslüman gençler tarafından sağlanıyor.

08:05 İsrail kaynakları, Hüsnü Mübarek'in Şarm eş Şeyh'te saklandığını ileri sürdü.

08:00 İhvan-ı Müslimin, 6 Nisan Gençliği ve diğer muhalif partilerin oluşturduğu komiteler, Kahire'deki el Haram ve Gize bölgesinde güvenliği sağladılar.

08:00 Sokağa çıkma yasağı 16:00 ile 08:00 saatleri arasında uygulanıyor.

07:55 Süveyş'te yüzlerce kadın meydana indi.

07:50 Tahrir meydanındaki onbinler gösteriye devam ediyo.r

07:45 İskenderiye'de bugün saat 15:00'te milyonluk protesto gösterisi çağrısı yapıldı.

İsra Haber

 

 

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim