• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Mısır'da Adaylar Seçmen Karşısında!

Mısır'da Adaylar Seçmen Karşısında!
Mısır'da Cumhurbaşkanlığı adaylarının ülke sorunlarına ilişkin görüşleri Mısır halkı tarafından merakla izlenirken, yapılan açıklamalarla her iki adayın programlarındaki farklılıklar dikkati çekiyor

Abdulfettah es-Sisi, seçmen kitlesine devletin adayı kimliğiyle sunulmaya çalışılırken, rakip aday Hamdin Sabbahi 2012 genel seçimlerinde aldığı oy oranına dayanarak Halk Akımı Platformu'nun adayı olarak kalabalıkların sorunlarına farklı çözüm yollarını sunmaya çalışıyor.

Gösteri Kanunu

Gösteri kanunu konusunda Sisi "Sorumsuz gösteriler Mısır'ı yok edecek. Buna kesinlikle izin veremeyiz. Bu kanun gösterileri düzenlemek üzere getirilmiş bir kanun olup engellemek için değil. Gösteriye engel olmak değil gösteri düzenlemek isteyenlerden hiç kimseye engel olunmamıştır" görüşünü savunuyor. 

Sabbahi ise gösteri kanunu hakkındaki görüşlerini şöyle anlatıyor:

"Cumhurbaşkanlığına geçer geçmez bu konunun iptali gerçekleştirilecek. Yeni bir kanun düzenlenerek, siyasi gruplar ve insan hakları örgütlerinin uyarıları dikkate alınacaktır. Bunlara ek olarak tüm düşünce mahkumları serbest bırakılacak. Adaletli bir yargının varlığı korunacak."

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan)

Sisi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) hakkında şunları savunuyor:

"İhvan sona ermiştir, ben yeniden geri dönmesine izin vermem. Mısırlıların iradesi İhvan'ın yönetimini sona erdirmiştir."

Sabbahi, "İhvan mensuplarının da Mısırlı olduklarını, barışçıl muhalefete saygı duyacağını, ancak teröre destek veren herkesin cezalandırılacağını, dine dayalı siyasi partilerin yasaklanmasına dair anayasa hükmü gereği İhvan'ın parti ve cemaat olarak yasaklanacağını" söylüyor.

Devlet desteği

Mısır'da birçok temel ihtiyaç maddesi devlet tarafından sübvanse ediliyor. Cumhurbaşkanı adayı Sisi bu konudaki görüşlerini şöyle ifade ediyor:

"Enerji subvanselerinden bir andan kurtulmak mümkün değil. Tüketicilerin fiyat artışlarına gücü yetmez. Önce insanların zenginleştirilmesi lazım. Devlet desteğinin hafifletilmesinden önce ekonomi ve projelerin harekete geçirilmesi lazım. Fiyatlar düzelmezse piyasalara paralel mekanizmalar geliştiririm. Soğutucu araçlarda uygun fiyatlarla et satarım herkes faydalanır. Kısa bir süreliğine fakirin yanında olacağım."

 Sabbahi'nin görüşü ise şöyle:

"Tabakalar arasındaki farkı ortadan kaldırmak amacıyla fakire yapılan desteği artıracağım, zengine yapılanı ise kaldıracağım. Nakdi destek verme konusunun uygulanmasına yönelik araştırma başlatacağım. Devletin fakir tabakalardaki asgari ücrete tabi olanlardan sorumlu olacağı bir siyaset uygulayacağız."

Camp David Antlaşması

Sisi, Camp David dahil olmak üzere Mısır'ın tüm anlaşma ve sorumluluklarına saygı duyacağını açıklarken, Sabbahi Camp David anlaşmasını revize etmeyi düşünüyor. Sabbahi, bu konudaki görüşünü şu ifadeleriyle ortaya koyuyor:

"Mısır'ın devlet olarak imza attığı tüm antlaşmalara saygım vardır. Camp David Antlaşması'nın uluslararası hukuka uygun bir şekilde düzeltilmesi için çaba sarfedeceğim."

Mısır ve İsrail arasında 1979'da imzalanan Camp David anlaşması Sina Yarımadası'nın ağır silahlardan arındırılmasını ve bölgede sınırlı sayıda asker bulundurulmasını öngörüyor. Anlaşma uyarınca Yarımada'nın Mısır-İsrail sınırındaki C bölgesinin kontrolü ise Mısır ve Birleşmiş Milletler'e bağlı barış gücü askerlerince sağlanıyor.

Hedasi Barajı ve Su Sorunu

Etiyopya ile Mısır arasında gerginliğe neden olan Hadase Barajı'na ilişkin Sisi'nin görüşü şöyle:

"Su konusu bizim için ölüm kalım meselesidir. Konuyla ilgili olarak son ana kadar karşılıklı anlayışa sığınacağız. Herhangi bir şekilde Hedasi Barajı sorunu bitene dek karşılıklı diplomasi ve görüşme esasına bağlı kalacağız." 

Sabbahi, Hedasi Barajı ve su sorunu hakkında, "Mısır'ın su hakkının bir damlasının dahi kısıtlanmasına izin vermeyeceğim.  Mısır'ın çıkarlarına ve su hakkına dokunmaksızın kalkınma ve gelişmeyi paylaşmak için bir kurum oluşturmak üzere Nil havzasındaki ülkelerinin katıldığı bir toplantı yapma çağrısında bulunacağım" tezini işliyor.

Cumhurbaşkanlığı çalışma grubu

Cumhurbaşkanlığı çalışma grubu konusunda Sisi'nin görüşleri şöyle:

"Samimi ve yüksek deneyimli güvenilir mesleki özelliklere sahip kişilerden seçilecektir. Sınır bölgelerindeki yönetim askeri kökenli kişilerden seçilecektir. Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un da bu çalışma grubunun içinde yer almasını arzularım."

Sabbahi ise aynı konuda şunları belirtiyor:

"Kalkınma, insan hakları ve güvenlik konularında uzman üç kişi tayin edilecektir. Bunların tayininde tabii ki yeterlilik, temizlik gibi devletin tüm kurumlarında aranan vasıflar olması gerekiyor."

Kıptiler

Mısır nüfusunun yaklaşık yüzde 12'sini teşkil eden Kıpti azınlık konusunda her iki aday benzer görüşleri farklı cümlelerle dile getiriyor:

Sisi Kıptiler hakkında, "Bana göre Müslüman-Hristiyan yok, hepimiz Mısırlıyız. Olaylarda 50 kilise yakıldı, Kıptiler şikayet etmedi. Ömrüm boyunca yöneticiliğim sırasında Hıristiyanlarla ilişkilerimde her zaman son derece saygılı olmuşumdur" görüşünü dile getiriyor.

Kıptiler hakkında Sabbahi de "Anayasa'da geçtiği şekliyle ayrımcılıkla mücadele çerçevesinde çalışma projesi hazırlığı girişiminde bulunacağız" görüşünü ortaya koyuyor.

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimleri 26-27 Mayıs tarihlerinde eski savunma bakanı Abdulfettah es-Sisi ile Kerame Partisi lideri ve Halk Akımı Platformu başkanı Hamdin Sabbahi arasında yapılacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim