• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Mısır Polisine: GÜNDÜZ VURUN! GECE YAĞMALAYIN!

Mısır Polisine: GÜNDÜZ VURUN! GECE YAĞMALAYIN!

 

 

 

 

 

 

 

16:56 Dün akşam saat 19:00'da olduğu gibi bugün akşam da Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan Mısır Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi düzenleniyor.

16:55 İnsansız savaş uçaklarının Tahrir Meydanı üzerinden uçtuğu öğrenildi.

16:53 Sokağa çıkma yasağının başlamasının üzerinden 2 saat geçmesine rağmen Tahrir Meydanı'nda 100 bin devrimcinin eylemi devam ediyor.

16:51 Süveyş şehrindeki el Erbain Meydanı'nda protesto gösterisi düzenleyen 15 bin devrimci, geceyi de el Erbain Meydanı'nda geçireceklerini ilan ettiler.

16:49 Mısır'ın güney şehirlerinden Sevhac'da binlerce Mısırlı, Mübarek karşıtı slogan attı.

16:47 el Bahira şehrinde 30 bin devrimci, Sa'a Meydanı'nda gösteri düzenledi.

16:45 Dakhaliya şehrinde binlerce Mısırlı, Divan Meydanı'nda Hüsnü Mübarek rejiminin sona ermesi için gösteri düzenledi.

16:43 İsmailiye şehrindeki Ezher uleması, Mısır'ın farklı şehirlerinde, emniyet güçlerinin açtığı ateş sonucu şehid olan Mısırlılar için gıyabi cenaze namazı kıldu.

16:40 El cezire'ye konuşan Tahrir Meydanı'daki Devrimcilerin sözcüsü Muhammed Kassas: Hüsnü Mübarek'in atadığı yeni hükümeti tanımıyoruz. Biz, rejimin tamamen değişmesini, Mübarek ve ekibinin yargılanmasını istiyoruz. Bu isteklerimiz kabul edilmediği sürece de Tahrir Meydanı'nı terk etmeyeceğiz.

16:35 Yarın Tahrir Meydanı'nda düzenlenecek milyonluk gösteri için Mısır'ın farklı şehirlerinden çok sayıda devrimci, Kahire'ya gidiyor.

16:30 Mısır Hava Yolları, bugün saat 17:00 ile yarın saat 10:00'a kadar seferleri durdurduğunu duyurdu.

16:25 Şubra'da 20 bini aşkın devrimcinin düzenlediği gösteri devam ediyor. Devrimciler, "Hüsnü Mübarek başta olmak üzere rejim tamamen değişinceye kadar susmayacaklarını" açıkladılar.

16:20 İskenderiye'den gazeteci Rıza Şaban: Bugün bir şehidin cenaze namazında yarın ki milyonluk gösteri için çağrı yapıldı. Yarın Kaid İbraim Camii önünde milyonluk gösteri düzenlenecek, Mübarek ve rejimindeki herkesin yargılanması talep edilecek. Gösteriye katılacak avukatlar, Mübarek'in yargılanması için istişarelere başlayacak. Cuma günü ise yine başka bir milyonluk gösteri düzenlenecek.

İskenderiye'deki göstericiler, Hüsnü Mübarek'in kurduğu yeni hükümeti de tanımadıklarını, rejimin tamamen değişmesini beklediklerini ilan ettiler.

16:15 Hüsnü Mübarek, yeni hükümetle toplantı halinde.

16:10 Amerika'nın baskılarından sonra Mısır, el Cezire'nin Kahire muhabirini serbest bıraktı.

16:05 Mısır'ın güneyindeki Beni Suvyef şehrinde 50 bin devrimcinin katılımıyla Hüsnü Mübarek karşıtı gösteri düzenleniyor

16:00 Hüsnü Mübarek'in ülkedeki tüm tren seferlerini durdurmasının arkasındaki neden ortaya çıktı. 6 Nisan Gençliği'ne göre, tren seferlerinin durdurulması, devrimcilerin farklı şehirlerden Kahire'deki Tahrir Meydanı'na giderek yarın düzenlenecek milyonluk gösteriye katılmalarını engellemeyi hedefliyor.

Böylece, internet ve gsm hatlarını keserek, devrimcilerin kendi aralarında iletişim kurmalarını engelleyen Hüsnü Mübarek, tran seferlerini durdurarak da farklı şehirlerdeki devrimcilerin bir araya gelmelerini engellemiş olacak.

15:54 Mısır'ın kuzeyindeki Dasuk şehrinde 7 bin devrimci, rejimin değişmesi için gösteri düzenliyor. Devrimciler "Defol Defol Ey Mübarek" şeklinde slogan atıyor.

15:50 Damnahor'da 25 bin devrimci, Hüsnü Mübarek'in istifası için gösteri düzenliyor.

15:45 BBC Arabic:Binlerce kişi Zakazik şehrindeki Ahmad Arabi meydanında toplanıyor.

15:40 Ulusal Değişim Hareketi üyesi Abdurrahman Yusuf: Biz, Hüsnü Mübarek'in 25 Ocak sonrasında aldığı kararları kabul etmediğimiz gibi yeni kurdurduğu hükümeti de tanımıyoruz. Hüsnü Mübarek'in gitmemesi, rejimin başında kalması ssla pazarlık konusu edilemez, müzakere masasına konulamaz. Hüsnü Mübarek, bizim devletimizin başkanı değildir.

15:35 Reuters: Tahrir Meydanı'daki göstericiler, yeni hükümet karşıtı sloganlar atıyorlar.

15:30 Hüsnü Mübarek rejiminin sona ermesini isteyen el Vefd Partisi, Hüsnü Mübarek'in Ahmed Şefik'e kurdurduğu hükümeti tanımadıklarını açıkladı.

15:25 AB: Hüsnü Mübarek, muhalefetle derhal diyaloga girmeli.

15:20 Mısır televizyonu, Mısır'daki tren seferlerinin tamamının durduğunu duyurdu.

15:10 Sokağa çıkma yasağına rağmen Tahrir Meydanı'ndaki devrimcilerin sayısı 250 bini aştı.

15:00 Sokağa çıkma yasağı resmen başladı. Ordu, sokağa çıkma yasağının bugünden sonra 15:00 ile 08:00 saatleri arasında uygulanacağını ilan etmişti.

14:12 İsyanın günlerdir devam ettiği Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek yeni kabineyi açıkladı

13:45 Mısırlı gazeteci İbrahim Daravi: Cuma gecesi ve Cumartesi sabahı, Abdulmenam Riyad ve Ramsis caddesindeydim. Bazı göstericilerin Vatan Partisi Merkez Karargahı, Mısır Mahkemesi'ne girdiklerini, kamu mallarını yağmaladıklarını gördümi. Onlara yaklaştığım zaman Mısır polisleri olduklarını anladım. Bana "Gündüz, göstericileri vurmamız geceyse yağmalamamız emri verildi" dediler.

13:40 Tahrir Meydanı'ndaki bazı göstericilerin kefen giydiği ve "Ya Mübarek gider ya da kefenlerimizle ölürüz" dedikleri öğrenildi.

13:30 Öğle namazı sonrasında Tahrir meydanındaki göstericilerin sayısı arttı. Göstericilerin sayısının 50 bini aştığı bildirildi.

13:20 Maariv Gazetesi, Hüsnü Mübarek'in yardımcısı Ömer Süleyman'la İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu arasında, Mısır'da yaşanan olaylara ilişkin görüşmenin yapıldığını, görüşmede Mısır üzerinden Gazze'ye sokulan silahların da ele alındığını duyurdu.

Gazetenin haberine göre Mısır'da gerilimin yükselmesinden sonra Gazze'ye giren silahlarda büyük artış gözlemlendi.

13:10 İhvan-ı Müslimin liderlerinden Muhammed Ganim: İnsanların kalplerine korku salmak için, hapishanelerdeki adi suçluları toplumun içerisine bıraktılar... Süveyş halkı, özellikle de evlatları katledikten sonra rejim değişinceye kadar durmayacak.

13:05 İslami şura meclisi dış siyaset ve ulusal güvenlik komisyonu başkanı Alaeddin Burucerdi, İran Meclisi'nin Mısır halkının intifadasını desteklediğini söyledi.

Burucerdi "Mısır halkı, yıllardır dillendirdiği değişim taleplerini elde etmek için harekete geçti. İslami Şura Meclisi, Mısır halkının intifadasını destekliyor" dedi.

13:00 Mısır'da kurulan yeni hükümet, Hüsnü Mübarek'in karşısında anayasal yeminlerini etti.

12:50 Mısır'ın başkenti Tahrir Meydanı'nda 20 bin kişilik gösteri devam ediyor.

12:45 Mısır'ın kuzeyindeki 30 bin kişilik gösteri devam ediyor.

12:40 Halkın değjşim değişikliği talebinin ülkede kaos yol açtığı iddiasına zemin oluşturmak için İçişleri Bakanlığı'nın polisleri geri çekmesinin en kanlı sonucu Ebu Zabal'de yaşandı. Ebu Zabal hapishanesindeki toplum için tehlikeli kabul edilen adi suçlular serbest bırakıldı, siyasi suçluların bulunduğu koğuşlara gaz bombaları atıldı. Onlarca kişinin öldüğü hapishanede kaç kişinin öldüğü kaç kişinin yaralandığı henüz net olarak bilinmiyor.

12:20 Arap İnsan Hakları Örgütü üyesi Mısırlı Cemal Iyd: Top şimdi ordunun sahasında. Ya diktatü ya da halkı ve demokrasiyi destekleyecek. Halk, 30 yıllık baskı ve horlanmadan sonra uyandı. Halk, demokrasiye geçilmediği sürece de durmayacak. Biz, Mısır halkı olarak haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Bugün genel grev yarın ise dev gösteriler düzenleyeceğiz.

12:10 el Mansura'daki gösterilere katılan aktivistlerden Husam Yahya, şuana kadar isteklerinin kabul edilmemesinden ötürü, genel grev kararı alındığını, işçilerin fabrikalara gitmediğini, iş yeri sahiplerinin de kepenk indirdiğini kaydetti.

Yahya, dün alınan karar çerçevesinde bugün el Nansura'da gösteri planlanmadığını fakat bazı Mısırlıların gösteri alanına gittiğini belirtti.

Emniyet güçlerinin desteklediği yağmacılardan ötürü vatandaşların büyük bir kısmının evlerine dönmek zorunda kaldığını ifade eden Yahya, bazı vatandaşların yağmacıları arkasında emniyet güçlerinin olduğunu ispatlamak için kamera satın aldığını sözlerine ekledi.

Yahya, isteklerinin yerine getirilmemesi halinde, başkent Kahire'ye giderek Tahrir meydanındaki gösterilere katılmayı planladıklarını, Mısır'ın diğer şehirlerindeki göstericilerle koordineli hareket ettiklerini söyledi.

12:05 Avrupa borsası, Mısır'da yaşanan olaylardan ötürü 800 milyon dolar zarara uğradı.

12:00 Süveyş'te Mübarek rejiminin düşmesi için düzenlenen gösteriler devam ediyor.

11:15 6 Nisan Gençliği'nden Muhammed Adil: Ay ya da aylar sürse de biz, taleplerimiz kabul edilinceye, Mübarek gidinceye kadar gösterilere devam edeceğiz

11:10 el Alem televizyonuna konuşan 6 Nisan Gençliği'nden Muhammed Adil: Salı günü, Cuma günü olduğu gibi Mısır'ın tüm mahallelerinde geniş çaplı gösterilerin düzenleneceğini söyledi.

11:00 Bugün saat 13:00'ten sonra başta başkent Kahire olmak üzere İskenderiye, el Bahira, İsmailiye, el Garbiyya, Asyut, el Şarkiya, İsmailiye, Beni Suvey, Süveyş ve Dimyat şehirlerinde geniş çaplı gösterilerin düzenlenmesi bekleniyor.

10:40 el Alem: Göstericiler, Mübarek'in gitmesi dışında başka bir seçeneği kabul etmiyoruz.

10:35 Hüsnü Mübarek: Hükümetin önceliği, halkın meşru talepleridir

10:30 İsrail Dışişleri Bakanlığı, Mısır'da kalan diplomatlarının acilen ülkeden ayrılmalarını istedi. Bu çağrı üzerine Mısır'daki İsraillilerin, El Al Şirketi'ne ait 2 uçakla, bugün sabah Tel Aviv'e iniş yaptığı öğrenildi.

10:25 Knesset Dışişleri ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Shaol Mofaz: İsrail, ne pahssına olursa olsun Mısır'la olan barış anlaşmalarını korumalıdır.

10:18 İsrail Cumhurbaşkanı Shimon Peres: Mısır'da radikal İslamcı bir rejimin kurulması, demokratik olmamasına rağmen ülkedeki durumu şimdiki rejimden daha iyi hale getirmeyecek. Mübarek, Ortadoğu barışı için çalıştı. Onu kınayanların aslında teşekkür etmesi gerekiyor.

10:12 Gösterilere eş zamanlı olarak ülkedeki yabancıların tahliyesi de devam ediyor. Son olarak Ürdün vatandaşları da Mısır'dan ayrıldı.

10:10 İskenderiye'de gösterilere devam eden Mısırlılar, Cuma günü başlayan gösteriler sonrasında görevlerini bırakarak şehirde güvenlik boşluğu oluşturan polislerin mahallelere girmesine müaade etmeyeceklerini duyurdular.

10:07 Chavez: Amerika'nın Mısır'da oynadığı rol, utanç verici.

10:05 Kahire'de protesto gösterilerine devam eden göstericiler, Halk Parlemantosu kurduklarını ilan ettiler.

10:03 Mısır polisinin, Tahrir Meydanı dışındaki diğer bölgelere dönmeye başladığı ileri sürüldü.

10:00 Tahrir Meydanı'n'da 5 bin dolayında gösterici bulunuyor. İçişleri Bakanlığı, Tahrir Meydanı dışındaki bölgelerde Mısır polisinin görevine dönmesi hususunda ısrarını koruduğu öğrenildi.

09:30 İskenderiye'deki Halk Komiteleri, polisin yerleşim merkezlerine girmesine izin vermediği öğrenildi.

09:18 Göstericilerin yarın milyonluk gösteri düzenlemeyi planladığı bildirildi.

09:10 Benyamin Netanyahu'nun ofisiyle Ömer Süleyman arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

09:00 Mısır polisi, Tahrir meydanının çevre bölgelerine geldiği ileri sürüldü. Aynı saatlerde binlerce gösterici Tahrir meydanında hazır bulunmaktaydı.

08:10 Haaretz: İsrail, Mısır'daki rejimin varlığının, Ortadoğu'nun istikrarı için önemli olduğunu bundan ötürü Hüsnü Mübarek rejimine yönelik Amerika ve diğer batılı ülkelerden yükselen eleştirilerin sona erdirilmesi gerektiği yönünde diplomatik görüşmeler yapıyor.

08:00 Göstericiler, genel grev çağrısı yapıyor.

03:15 Mısırlı şair Emin Dib: "Yağma, tahrip ve soygun işlerini İçişleri Bakanlığı planladı, polisler de uyguladı. Emniyet amirleri aynı anda neden emniyer merkezlerini terk ettiler?"

03:10 Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, yeni başbakan Ahmed Şefik'i muhalefetle diyalog görüşmelerinde bulunması için yetkilendirdi.

03:00 Mısır muhalefeti, Hüsnü Mübarek rejimine son vermek için Pazartesi günü dev protesto gösterisi düzenleme kararını, bildirilerle halka duyuruyor.

02:55 Mısır Televizyonu: Enver Sedat'ın katili, kaçtıktan bir süre sonra tutuklandı.

02:50 Mısır polisi ve milis güçleri, İsmailiye şehrindeki el Cezire muhabirinin evine saldırı girişiminde bulundu. Saldırıyı farkeden Halk Komiteleri'yle milisler arasında kısa süreli arbede yaşandı.

02:45 Perşembe gece saatlerinde emniyet güçleri tarafından evinden alınan İhvan-ı Müslimin liderlerinden Dr. Usame Aşavi'den hala haber alınamadı.

02:26 BBC Arabic: İsmailiye şehrinde polis, halka korku salma amacıyla evlerin çatılarından ateş açıyor.

02:10 Her türlü baskı ve tehdide rağmen çoğunluğu gençlerden oluşan binlerce gösterici, geceyi Tahrir Meydanı'nda geçiriyor. Göstericiler, Pazartesi günü geniş çaplı gösteriler düzenleyeceklerini söylediler.

02:00 BBC Arabic'e konuşan gazeteci Abdurrahman Şahin , İhvan-ı Müslimin ve diğer hareketlerin kurduğu Halk Komiteleri'nin yakaladığı bir polisin "ambulansları kullanarak, sivillere ateş açın emrini aldık" dediğini aktardı. Ambulanstan açılan ateş sonucunda 4 kişi öldü 1 kişi de yaralandı.

 İsra Haber

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim