• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Mısır: İsrail Casuslarına Esnek, Hizbullah’a Sert

Mısır: İsrail Casuslarına Esnek, Hizbullah’a Sert
Mısır rejimi ülke içinde, bölgesel ve uluslararası alanda güç ve prestij kaybını sürdürüyor. Arapların İsrail’le yaptıkları savaşlarda başı çeken Mısır, son yıllarda kendi tarihini inkâr edercesine eylemlerde bulunuyor ve adımlar atıyor.

 

 

 

 

 

Mısır Devlet Güvenlik Mahkemesi geçtiğimiz günlerde ‘Hizbullah hücresi’ davasından yargılanan 26 kişi hakkında terör eylemleri planlama ve ülkenin güvenliğini bozmak suçlamasıyla 6 ila 25 yıl arasında değişen sürelerde hapis cezası verdi. Mahkeme Hizbullah hücresinin beyni olduğu düşünülen Lübnanlı Muhammed Kaplan’ı ve iki kişiyi gıyaben müebbet hapis cezasına çarptı.

Mahkemenin kararıyla birlikte konu yargı alanından çıkıp siyasi alana geçmiş oldu. Kararın Lübnan Hizbullah’ı ile Mısır rejimi arasındaki zaten kötü olan ilişkilere olumsuz yansıyacağı şüphesiz. Lübnan siyasi çevreleri mahkeme kararı öncesi Lübnan’da bulunan Mısır dışişleri bakanı Ahmed Ebu Gayt’in, Hizbullah hücresi üyeleri hakkında hafifletilmiş cezalar çıkması için Mısır’ın Hasan Nasrullah’tan özür talep ettiği mesajı gönderdiğini ancak Hizbullah tarafının kendi üyelerinin Filistin’deki kardeşlerine yardım eli uzatmak dışında başka bir amacı olmadığını belirtilerek talebi reddettiğine işaret ettiler.

Çoğunluğu Mısırlı ve Filistinli olan bu üyelere yönelik suçlamaların ikna edici olmadığı ortada. Gazze’de abluka altında bulunan ve bütün nefes alma kanallarının kapatılmaya çalışıldığı 1,5 milyon Filistinlinin acısıyla dertlenen bu insanlar, İsrail’in savaş suçlarına maruz kalan kardeşlerine en basit direniş ve kendilerini savunma araçları gönderme çabası içindeydiler. Dolayısıyla dini ve ulusal bir görevi yerine getiriyorlardı. Zaten Hasan Nasrullah’ın da itiraf ettiği üzere bu kimseler Mısır’da şiddet veya yıkım eylemleri planlamıyorlardı ve sadece Gazze’deki insanlara kendilerini savunmaları için askeri yardımlar ulaştırıyorlardı.

Mısır rejimi İsrail’le imzaladığı Camp David barış anlaşması doğrultusunda İsrailli komşusuyla iyi geçinmeye çalışıyor. İsrail, Hizbullah’ın Suriye veya Suriye üzerinden İran’dan Scud füzeleri aldığı yönündeki iddiaları doğrultusunda Lübnan ve Suriye’ye savaş tehdidinde bulunmuştu. Lübnan’da bulunan Mısır dışişleri bakanı Ahmed Ebu Gayt, saldırıya maruz kalmaları durumundan Mısır’ın Suriye ve Lübnan’ın yanında yer alacağını açıklamıştı. Hatta konuşmasında İsrail’den ‘düşman devlet’ diye bahsetmesi başta İsrail olmak üzere bölge ülkeleri ve medyası tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Haber kaynaklarının bildirdiğine göre çok geçmeden İsrail’in Kahire büyükelçisi Mısır dışişlerine resmi protesto çekti. Mısır tarafı ise üstün bir kıvırma örneği sergileyerek aralarında bir barış anlaşması imzalanmadığı için Lübnan’ın İsrail’i düşman devlet olarak gördüğünü ve dolayısıyla dışişleri bakanlarının Lübnan’a işaret ettiği yollu bir açıklamada bulundular. İsrail dışişleri kaynakları da İsrail’in bu açıklamayla iktifa edip konuyu kapattığını belirttiler.  

Hal böyleyken Mısır otoriteleri İsrailli casuslara karşı aynı sertlikte bir muamele ortaya koymadılar. Hatırlanacağı üzere Mübarek rejimi, Mısır’ın güvenliğini ve egemenliğini ihlal ederek ve üstelik Mısır ile İsrail arasındaki ‘barış’ anlaşmasına saygı göstermeyerek Mossad adına casusluk yapan Azzam’ı salıvermişti. İki ülke arasında yıllarca gerginlik unsuru olan Dürzi iş adamı Azzam 2004’te serbest bırakıldı.

Mısır’daki Hizbullah davası kararının ABD ve İsrail’in, nükleer programı sebebiyle İran’a ve Scud füzeleri iddiasıyla Hizbullah’a yönelik kampanyalarıyla aynı zamana denk gelmesi dikkat çekti. Üstelik Körfez ülkelerinde İran casusluk şebekelerinin çökertildiğine dair haberler geliyor. Kuveyt İran büyük elçisinin ülkeyi terk etmesini istedi. Birleşik Arap Emirlikleri İran’ın elindeki üç adanın kendi toprakları olduğu iddialarını yeniden gündeme getirmeye başladı. Oysa aynı ülke Şah’ın İran’ı döneminde bu konuyu ima etme cesareti bile gösteremezdi.

Mısır devlet başkanı Hüsnü Mübarek Kızıldeniz sahilindeki Şerm El Şeyh kasabasında İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu ile kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin hedefinin İsrail ile Abbas yönetimi arasında dolaylı barış müzakerelerinin yeniden başlaması etrafında olduğu açıklandı ancak Lübnan, Suriye ve İran’a yönelik yapılması planlanan saldırıların ele alındığı bir gerçek. İlerleyen günlerde yaşanacaklar bu görüşmede ele alınan diğer konuları gözler önüne serecek. Hatırlanacağı üzere İsrail’in Gazze saldırısından sadece bir gün önce dışişleri bakanı Tzipi Livni Kahire’de Mısırlı meslektaşıyla durum değerlendirmesi yapıyordu.

Mısır rejimi ülke içinde, bölgesel ve uluslararası alanda güç ve prestij kaybını sürdürüyor. Arapların İsrail’le yaptıkları savaşlarda başı çeken Mısır, son yıllarda kendi tarihini inkâr edercesine eylemlerde bulunuyor ve adımlar atıyor. Gazze’deki Filistinlileri ölüme terk etmesi sonrası tünellere gaz göndermeye ve havaya uçurmaya başlayan Mısır rejimi, Gazze sınırına çelik duvar inşa ederken ülkede 30 yıldır uygulanan sıkıyönetimin sona ermesini ve değişim isteyerek gösteriler yapan kendi insanlarını sert önlemlerle dağıtıyor.

 Halil Çelik / Özgün Duruş

 

 

 

 

 

g

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim