• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Mısır Gazını İsrail'e Peşkeş Çekmişler!

Mısır Gazını İsraile Peşkeş Çekmişler!
Mısır gazını İsrail'e peşkeş çekmişler

 

 

 

 

 

Kuveyt’te yayınlanan “el-Ceride” gazetesinde çıkan bir habere göre Hüsnü Mübarek’in oğlu Ala ve Cemal Mübarek, 2005 yılında İsrail’le imzalanan 2.5 milyar dolarlık doğalgaz anlaşmasından çok yüklü oranda komisyon almış.

Gazete, Tümgeneral Habib el-Adli’nin yönettiği İçişleri Bakanlığı Gizli Siyasi Birim damgalı belgelere dayandırdığı haberinde, 2005 yılında imzalanan ve Mısır gazının İsrail’e satışını öngören 2.5 milyar dolarlık anlaşmadan Cemal Mübarek’in % 2.5 ve yine Ala Mübarek’in de % 2.5 oranında bir komisyon aldıklarını ortaya çıkardı.

CEMAL % 10 İSTEDİ, İSRAİL % 2.5 VERDİ

Mısır’ın turistik tatil beldesi Şarm el-Şeyh’te bulunan bir otelde imzalanan bu anlaşmada İsrail’in tüm şartları kabul edilmiş. Hüsnü Mübarek’in iki oğlu Ala ve Cemal’in yanısıra Mübarek ailesine yakın işadamlarından olan Hüseyin Salim ve eski Petrol Bakanı Samih Fehmi’nin alacağı komisyonlar garanti olsun diye pazarlıklar Mısır Hükümeti’nden gizli yürütülmüş. Ancak görünen o ki anlaşmadan alınacak komisyon Mübarek ailesiyle Hüseyin Salim arasında sert kavgaların yaşanmasına neden olmuş, aile İçişleri Bakanlığı Gizli Birim aracılığıyla dinlemeye aldıkları Hüseyin Salim’in daha büyük oranda komisyon almak için kendilerine ihanet ettiğini tespit etmiş bunun üzerine iki taraf arasında büyük bir kavga çıkmış.

Belgelere göre, iktidardaki Ulusal Parti politikalar komisyonu başkanı Cemal Mübarek, işadamı Hüseyin Salim ve Eski Petrol Bakanı Samih Fehmi, Mısır gazının İsrail’e ihracatı için varılan anlaşmadan Hüseyin Salim’e % 2.5 ve Samih Fehmi’ye % 2.5 olmak üzere toplam % 5 oranında bir komisyon karşılığı anlaşmışlar. Ancak Cemal Mübarek için % 10 pazarlık yapılırken Samih Fehmi devre dışı bırakılmış, yerine kardeşi Cemal’i % 5’e ikna etmesi karşılığında Ala Cemal geçmiş ve ona % 2.5 komisyon teklif edilmiştir.

CEMAL MÜBAREK HÜSEYİN FEHMİ’Yİ TAKİP ETTİRMİŞ

İçişleri Bakanı Habib el-Adli’ye gönderilen 5 Ocak 2005 tarihli ve “çok gizli” ibareli belgeye göre Hüseyin Salim yakın takipe alınmış ve bu şahıs eski Petrol Bakanı Samih Fehmi, İsrail’in Kahire büyükelçisi adayı Şalom Kohen ve İsrail Pazarlık Heyeti Başkanı İshak Mizrai ile buluşmuş, Mısır gazının İsrail’e satışı ve bu satıştan alacakları komisyonlar görüşülmüş. Alınan gizli ses kaydına göre Salim İsrail tarafına, Mısır üst makamlarının sözleşme bedeli üzerinden Cemal Mübarek’e % 10, Hüseyin Salim’e % 5 ve Samih Fehmi’ye % 2.5 komisyon verilmesi karşılığında İsrail’e gaz satışına izin verdiğini ve İsrail tarafının tüm şartlarını kabul ettiğini söylemiş.

Ancak İshak Mizrai bu komisyon oranlarına itiraz etmiş, İsrail yönetiminin bu oranları kabul etmesinin mümkün olmadığını söylemiş. Hatta bu oranlarda ısrar edilirse anlaşmanın askıya alınacağı tehdidini savurmuş. Kohen de Cemal Mübarek için istenen komisyonun çok abartılı olduğunu İsrail yönetiminin Cemal Mübarek için % 2. 5, Hüseyin Salim için % 1 ve Samih Fehmi için de % 1’lik bir komisyon düşündüğünü söylemiş.

Ancak Fehmi, İsrail tarafının teklif ettiği komisyon oranına itiraz etmiş ve bu şekilde anlaşma olamayacığı tehdidinde bulunmuş. Ayrıca siyasi ve idari olarak anlaşmanın yapılması için çok büyük bir gayret gösterdiğini dolayısıyla komisyon oranlarında kesinlikle pazarlık yapmayacaklarını söylemiş.Salim ayrıca talep ettikleri komisyonu yalnız kendileri için istemediklerini, anlaşmanın tamamlanması için tüm sorumluluğu üzerine alacak diğer kişilere de pay vereceklerini iddia etmiş.

Toplantı Şalom Kohen’in İsrail yönetimine durumu aktarması için iki gün izin istemesiyle son bulmuş.

19 Ocak 2005 tarihli başka bir rapora göre Hüseyin Salim, İsrail’in Kahire Büyükelçisi Şalom Kohen ve Mısır’dan İsrail’e gaz ihracı temsilcisi İshak Mizrai tekrar bir araya gelmiş, anlaşma bedeli, anlaşmanın tamamlanması ve kolaylaştırılması için ilgili tarafların alacağı komisyon oranları konuşulmuş.

Kohen, Salim’e İsrail tarafının Cemal Mübarek’in istediği % 10 yerine % 5’e ve Samih Fehmi’yi de % 1’e ikna etmesi karşılığında kendisi için % 5 oranında komisyona onay verdiğini söylemiş.

Kohen ve Mizrai, Salim’den anlaşmanın bu şekilde yapılması için çaba göstermesini istemişler. Ancak Salim, Cemal Mübarek’in bu teklifi kesinlikle kabul etmeyeceğinden emin olduğunu, istenen komisyon verilmeden bu anlaşmanın yapılamayacağını bildirmiş, yine de Kohen, Hüseyin Salim’den anlaşmanın önerdikleri komisyon oranıyla tamamlanması için çaba göstermesini rica etmiş.

Toplantı Hüseyin Salim’in gerekli girişimlerde bulunması için İsrail tarafından 72 saatlik bir süre istemesiyle sona ermiş.

CEMAL MÜBAREK HÜSEYİN SALİM’İ HAŞLAMIŞ

Başka bir rapora göre Cemal Mübarek, Ala Mübarek’in da hazır olduğu bir ortamda bir otelde Hüseyin Salim’le buluşmuş ve ona “kendi komisyon oranını yükseltme karşılığında benim komisyonumu düşürmek için bana ihanet ediyorsun, hile yapıyorsun diye suçlamalarda bulunarak onu epey azarlamış ve İsrail tarafına söyle anlaşma iptal edilmiştir,” demiş.

Yine 30 Ocak 2005 tarihli başka bir belge şöyle diyor: Dün Hüseyin Salim, Cemal ve Ala Mübarek bir araya geldi, Mısır gazının İsrail’e satışı konusunu konuştular. Cemal Salim’le kavga etti, onu aç gözlülükle, “kendi komisyon oranını yükseltme karşılığında benim komisyonumu düşürmek pazarlık yapıyorsun “diye suçladı. Tabii Cemal, Salim’e İsrail tarafıyla yaptığı tüm görüşmeleri izlediklerine dair kanıtları ve kendi komisyonu yükseltmek Cemal’in komisyonu düşürmek için yaptığı pazarlıkları açıklamış.

Cemal Mübarek yaklaşık yarım saat Salim’i azarladıktan sonra Salim’e üzerinde ittifak edilen oranda anlaşmaya onay verdiğini bunu İsrail tarafına iletmesini ve anlaşmanın imzalanacağı tarihi tespit etmesini istemiş. Daha sonra Cemal ve Ala Mübarek, Hüseyin Salim’e kendilerinden özür dilemesine fırsat vermeden otelden ayrılmışlar.

İSRAİL’E SATILAN GAZIN FİYATI MALİYETİNİN ÇOK ALTINDA

Haziran 2005 tarihinde imzalanmasına rağmen, aslında İsrail’e gaz satış anlaşması 2000 yılında hazırlanmış, ancak Filistin intifadası nedeniyle durmuş. İsrail’in o zamanki Başbakanı Ariel Şaron’un Gazze açıklarında doğal gaz araması yapan bir İngiliz petrol şirketiyle yapacağı anlaşmaya, Mısır’dan gaz ithalatı imkânı netleşinceye kadar imza koymayı reddetmesinden sonra anlaşma 2003’te dışarıya sızmış. .

Söz konusu anlaşmaya göre Mübarek rejimi, dünyada gaz maliyetinin 2.65 dolara ulaştığı bir dönemde İsrail’e 20 yıl boyunca yıllık 1.7 metre küplük bir gazı BTU başına 70 cent ve 1.5 dolarlık fiyatlarla satacak.. Ayrıca İsrail Gaz Şirketi 2005’ten 2008’e kadar Mısır Hükümeti’nden vergi muafiyeti de koparmıştı.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim