• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

MİLLİYETÇİ MUSHAF MASKARALIĞI!

MİLLİYETÇİ MUSHAF MASKARALIĞI!
Ahmet Tekin adını Newsweek dergisinin 36. yer alan Türkiye'de Cemaatler arası 'Meal Savaş'larını gündeme taşıyan yazıda duydum. Adem Demir imzasıyla yayınlanan makalenin içeriği ve söylemi ile ilgili önemli eleştiriler yapılabilir.

Burada ilahiyatçı yazar olarak sunulan Ahmet Tekin, "Takva eğer korku manasında ele alınırsa İslam eşittir korku dini olur" diyor. Ahmet Tekin'e göre, Diyanet'in mealinde bile 380 grup hata var" diyordu. Sayılarının giderek arttığı ifade edilen,  her meselenin tartışılmasından yana olan 'Bağımsızlar' ın en çok okuduğu meal yazarları arasında Ahmet Tekin'in de adı geçiyordu. Kendini "Bağımsızlar"dan sayan biri olarak bu adı ben bu güne değin hiç duymadım. Anlaşılan o ki, Newsweek dergisi de yazarımızın pazarlama siyasetine ufak da olsa katkıda bulunmuş!

Ardından merak ettim Ahmet Tekin'in meali nasıl bir mealdir, diye. Kelâm Yayınları'ndan Kur'an'ın Anlaşılmasına Doğru Tefsirî Meal adıyla çıkan meali bir arkadaşım vasıtasıyla edindim Mealin başlığı Muhammed Esed'i çağrıştırıyor. Muhammed Esed'den sonra meal yazan bir yazar olarak Ahmet Tekin daha önce Beyan dergisinin 47'nci sayısında (Ocak 2003) bir makale yayınlamış, bunda Esed'in kitabını tenkit etmiş. Hatta bu yazıdan sonra-adını anmadan- Sami Hocaoğlu Yeni Şafak gazetesinde uzun ve oldukça önemli  bir yazı  dizisi kaleme almıştı.

Mushafın klasik Fatiha ve Bakara suresi başlık sayfa zemininin tamamında Türk bayrağını görünce çoook şaşırdım. Daha mealin henüz ilk sayfasında,  Ümmetin kitabının başına bu tür ulusal bir sembolü yerleştiren bir yazar acaba Kurân'ı ne kadar anlamıştır, sorusunu sorma gereği duydum. Acaba bu yaklaşım din dilini Türkçeleştirmeyi İttihat ve Terakki Partisi'nin en önemli siyasi ve kültürel hedeflerinden biri olarak gören Ziya Gökalp'in Türkçülüğün Esasları adlı eserinin "Dinî Türkçülük" bölümünde ifade ettiği Cumhuriyet'in ilk yıllarında acımasızca uygulanan Türkçü dini anlayışın günümüzdeki sembolik göstergelerinden biri mi?

 Diğer yandan yazarın meal usulünü anlattığı bölümlerde de Türklük vurgusunun yoğun olarak yer almış olması yazarın "ulusalcı bir perspektifte" meal yazdığını ya da mealini bu tür söylemler üzerinden yaygınlaştırma siyaseti içinde olduğunu kanıtlıyor. Prof. Dr. Bekir Topaloğlu'nun takdim yazısını yazdığı ve Sıddık Sami Onar dahil birçok insanın adının geçtiği bu meal  -yukarıda andığımız- sayfa zemininde yer alan ulusal sembol ve vahim hataları nedeniyle İslam'ın temel kaynağının "kirletilmesinin" bir göstergesi olması bakımından Türkiye'de yeni  bir tartışma başlatacak gibi görünüyor.

Şüphesiz Kur'an, insanlara en doğru, en sağlam, en güvenli yolu, insanlığı ayakta tutan en mükemmel düzeni sağlayan her ulustan insanı aydınlatıcı bilgiler verir. Yazar sayfa zeminine bu görsel sembolü yerleştirmekle Kur'an'ın uluslar üstü mesajını tek bir ulusa hamletmiştir. İnşallah meal yazarı bunun farkına varır. Mealinin mevcut baskısını toplatır, yeni basımını ulusalcılığın ötesinde evrensel bir Mushaf formatında okurların ilgisine sunar. Bizde buradan hareketle  "Bağımsızlar"dan biri olarak yazarın mealinin diğerlerinden farklı olup olmadığına dair meal merkezli çıkarımlarda bulunarak yazarın ilmi dünyasına nüfuz etmeye çalışırız.

Asım Öz /Haksöz Haber

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim