• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

MHP'nin İstifaları İşleme Konmadı İddiası!

MHPnin İstifaları İşleme Konmadı İddiası!
YSK'nın, kaset skandalının ardından istifa eden MHP'liler için şok bir karar verdiği öne sürüldü

 

 

 

 

 

 

Yüksek Seçim Kurulu'nun, uygunsuz görüntüler içeren kasetlerin internette yayınlanmasıyla istifa edenMHPmilletvekili adaylarının istifalarını işleme koymadığı iddia edildi. İşte söz konusu karar...

T.C.
Yüksek Seçim Kurulu
Karar No: 766

KARAR

Kurulumuz Başkanlığına Milliyetçi Hareket PartisiAnkaraİli 2. seçim çevresi 1. sıra milletvekili adayı Ahmet Deniz BÖLÜKBAŞI, 2. sıra Milletvekili adayı Mustafa Cihan PAÇACI,İstanbulili 2. seçim çevresi Milletvekili adayı Ümit ŞAFAK, 3. seçim çevresi 3. sıra Milletvekili adayı Mehmet TAYTAK tarafından gönderilen 25/5/2011 tarihli istifaname ve dilekçelerde; 12 Haziran 2011 Pazar Günü yapılacak olan XXIV. Dönem Milletvekili Genel Seçimi Milletvekili adaylıklarından istifa ettikleri bildirilmiş olmakla, konu incelenerek;

GEREĞİ GÖRÜŞÜLÜP DÜŞÜNÜLDÜ:

2839 Sayılı Milletvekili Seçimi Kanunun "Adaylıktan istifa ve ölüm başlıklı" 25.maddesinde ;

"Aday listelerinin kesinleştiği tarihten, oy verme günü saat 17.00'ye kadar ölüm veya istifa nedeniyle aday listelerinde meydana gelecek eksilmeler, listelerin tamamlanmasını gerektirmez. Ancak, aday listelerinde yukarıdaki nedenlerle boşalma olması halinde listedeki adaylar liste sırasına göre kaydırılmak suretiyle boşalan yerler dordurulur" hükmü yer almaktadır.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak olan XXIV. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde uygulanacak seçim takvimine göre, siyasi partilerin istifalarının 24/4/2011 Pazar günü saat 17.00'a kadar yapılabileceği belirtilmiştir. Sözü edilen tarihten ve saatten sonra, 25/5/2011 tarihinde adaylıktan çekilme dileği seçim sonuna kadar nazara alınmaz ve adayın bulunduğu listede değişiklik yapılamaz.

Ancak, adayın seçim sonunda yasama meclisi üyeliğine seçilmiş bulunması halinde çekilme hükmü ifade eder ve yerine listede sıra itibariyle kendisinden sonra gelen seçilmiş sayılır.

Açıklanan durum karşısında, Ahmet Deniz BÖLÜKBAŞI, Mustafa Cihan PAÇACI, Ümit ŞAFAK ve Mehmet TAYTAK'ın istifaları hakkında bu aşamada yapılacak bir işlem bulunmadığına ve 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunun 25. maddesi gereğince işlem yapılmasına karar verilmelidir.

SONUÇ:

Açıklanan nedenlerle

1-Milliyetçi Hareket Partisi Ankara İli 2. Seçim çevresi 1. sıra milletvekili adayı Ahmet Deniz BÖLÜKBAŞI, 2. sıra milletvekili adayı Mustafa Cihan PAÇACI, İstanbul İli 2. seçim çevresi 2. sıra milletvekili adayı Ümit ŞAFAK, 3. seçim çevresi 3.sıra milletvekili adayı Mehmet TAYTAK‘ın istifaları hakkında bu aşamada yapılacak bir işlem bulunmadığına ve 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunun 25. maddesi uyarınca işlem yapılmasına,

2-Karar örneğinin Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanlığına, Ahmet Deniz BÖLÜKBAŞI ile Mustafa Cihan PAÇACI'ya tebliğ için Ankara İl Seçim Kurulu Başkanlığına, Ümit Şafak ile Mehmet TAYTAK‘a tebliğ için İstanbul İl Seçim Kurulu Başkanlığına gönderilmesine,

25 /05/2011 tarihinde karar verildi.

Başkan Başkanvekili Üye Üye

Ali EM Turan KARAKAYA Bahadır DOĞUSOY Hüseyin EKEN

Üye Üye Üye Üye

M.Zeki ÇELEBİOĞLU Muharrem COŞKUN Mehmet KÜRTÜL Nilgün İPEK

Üye Üye Üye

Halim AŞANER Sadık DEMİRCİOĞLU Yüksel ÖZTÜRK

Başkentsonhavadis.com

*** Öte yandan MHP Avukatı Hamit Kocabey, kaset iddialarının ardından milletvekilliği adaylığından istifa eden MHP'li eski yöneticilerin, hiçbir şekilde milletvekili seçilemeyeceğini bildirdi.

YSK'nın istifalarının kabulüne dair kararlar verdiğini, kararda ise "istifa nedeniyle ayrıca bir işleme gerek bulunmadığına, 2839 sayılı milletvekili seçimi kanunun 25. maddesine göre işlem yapılmasına karar verilmiştir" denildiğini ifade eden Kocabey, şunları kaydetti:

"MHP'li yöneticiler adaylıktan istifa ettiklerinden dolayı, kanunun ilgili maddesi uygulanacak. Maddeye göre, listelerde meydana gelen eksilmeler, listelerin tamamlanmasını gerektirmiyor ancak boşalma nedeniyle listelerde kaydırma ile yerler doldurulabiliyor. MHP bu hükmü uyguluyor. O nedenle, MHP milletvekilliği adaylığından istifa eden Adana, Ankara, İstanbul, Kırşehir, Yozgat veSamsunmilletvekili adayı olan kişiler hiçbir şekilde milletvekili seçilemeyeceklerdir."

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim