• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

MHP, Kamer Genç ve Cunta Anayasası

MHP, Kamer Genç ve Cunta Anayasası
Geçtiğimiz günlerde TBMM’de yaşanan kavgayı hatırlarsınız. Kamer Genç her zamanki kışkırtıcı konuşmasından sonra AK Partili milletvekillerinden kaçarken MHP sıralarına sığınmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geçtiğimiz günlerde TBMM’de yaşanan kavgayı hatırlarsınız. Kamer Genç her zamanki kışkırtıcı konuşmasından sonra AK Partili milletvekillerinden kaçarken MHP sıralarına sığınmıştı. MHP’li vekiller de başta Osman Durmuş olmak üzere savunmaya geçmişler, Osman Durmuş AK Partili bir vekilin boğazını sıkarak Kamer Genç’i kurtarmıştı.

MHP ve Kamer Genç’i kucak kucağa görmek, 82 anayasasının değişmemesi için birlikte mücadele verdiklerine, cunta anayasasının yılmaz bekçiliğini yaptıklarına şahit olmak beni şaşırttı.

“MHP- Kamer Genç-82 anayasası”, tarihin derinliklerine doğru inme zamanı geldi. İmlecim arşivimin elektronik yollarına doğru harekete geçmişti bile.

Önce video arşivinin kapıları açıldı ve tam 28 yıl öncesine gidiverdim. Tarih 24 Ekim 1981. Darbecilerin yeni anayasayı onaylatmak için kurdukları “Danışma Meclisi”nin açılış töreni. Danışma Meclisi, darbeci Milli Güvenlik Konseyi’nin seçtiği sivillerden oluşan ve hazırlanacak anayasayı onaylamakla görevli bir meclisti.

Darbecilerin “göz boyamak” maksadıyla başvurdukları bir hile. Nitekim bu meclisin onayladığı anayasa son olarak yine MGK’ya gidecek, konseyi oluşturan 5 darbeci general anayasaya son halini verecekti. İşte bu “oyuncak” meclisin açılış törenindeyiz. Tören TRT’den naklen veriliyor. Birazdan darbeci başı Kenan Evren gelecek ve bekleşen üyelerin coşkulu alkışları arasında açılış konuşmasını yapacak.
 

Derken görüntülerde bu mecliste tanıdık birine rastlıyoruz. Darbecilerin seçtiği üyelerden biri de Kamer Genç. Evet o gün Danışma Meclisinin açılış töreninde Kamer Genç’i kameralar işte böyle tesbit etmiş.

 

Bu görüntüden sonra “acaba gazetelerde de konuyla ilgili bir habere rastlayabilir miyim diyerek hemen gazete arşivine geçiverdim. Kısa bir taramadan sonra 16 Ekim 1981 tarihli Milliyet gazetesinde Danışma Meclisi’ne illerden seçilenlerin listesinin yer aldığı manşet habere rastlıyorum. Listede Tunceli’den seçilen kişinin Kamer Genç olduğu belirtilmiş. 11 bin 640 aday arasından seçilen 160 üyeden birisi Kamer Genç.

Kamer Genç’in, 12 Eylül’de silah zoruyla ülkenin yönetimini ele geçiren askeri cuntanın seçtiği üyelerden birisi olarak Danışma Meclisi’ndeki yerini almak üzere olduğu günlerde askeri mahkemeler oldukça yoğundu. Ülkeyi darbeciler yönetmekte olduğundan yargı mekanizması da askeri mahkemeler tarafından işletilmekteydi. 

Askeri yargı silindirinin üzerlerinden geçtiği kesimlerden biri ülkücüler, siyasi partilerden biri de MHP’ydi. Aynı gazetede devam etmekte olan MHP davasıyla ilgili bir haber de yer alıyordu. Ayrıca 4 ülkücü için askeri mahkemeler tarafından istenen idam haberi de yine aynı sayfada vardı.
 

Bir gün önceki gazetede ise Alparslan Türkeş’in askeri mahkemede yaptığı savunma ve bu savunma sırasında iddia makamına sarf ettiği sözler yüzünden tutuklanması haberi bulunuyordu.

İşte 29 yıl önce askeri yönetim sırasında birisi darbecilerin meclisinde diğeri darbecilerin mahkemesinde bulunan iki kişi. Biri Kamer Genç, diğeri MHP lideri Alparslan Türkeş. Anlaşılan o ki, Kamer Genç aradan geçen 29 yıl boyunca darbecilerin hazırlattığı anayasanın yılmaz bekçiliğinden hiç vazgeçmemiş. Bugün neden her anayasa değişikliğine karşı çıktığını anlamak zor değil. 

Peki ya MHP? Binlerce ülkücüye binlerce yıllık hapis cezaları veren, binlercesine işkence eden ve (bildiğim kadarıyla) dokuzunu da idam eden 12 Eylül cuntasının anayasasına hem de Danışma Meclisi’nin bir üyesiyle birlikte omuz omuza destek vermek? İşkencecisinin anayasasını can siperane savunmak? Darbecinin anayasasının yılmaz bekçiliğine soyunmak?

Yakıştı mı?

Hadi Kamer Genç 29 yıl boyunca yerinde saydı, peki ya MHP'ye ne oluyor?

ertuğrul aytekin

 

toplumsal hafıza

 

 

 

 

 

 

 

 

u

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim