• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Metiner'den Canlı Yayında Şok Tepki: 2 Gazetecinin Neden Sesi Çıkmıyor? VİDEO

Metiner'den Canlı Yayında Şok Tepki: 2 Gazetecinin Neden Sesi Çıkmıyor? VİDEO
24 TV'de Mehmet Metiner ile Ağrı ve Yalova'da yenilenen yerel seçimler, Cumhurbaşkanlığı Seçimi, Çözüm Süreci konuları üzerine konuşuldu. Mehmet Metiner, "Her yer Taksim" diyenlerin Diyarbakır'daki eylemlere neden seslerinin çıkmadığını sordu.

 

Metiner, Pensilvanya güdümünde akademisyenlerin çözüm sürecini sabote etmek için ellerinden geleni yaptıklarına dikkat çekti.
 
AĞRI SEÇİMİ BÖLGE POLİTİKALARINI GÖZDEN GEÇİRMEMİZİ ZORUNLU KILAR
 
Ağrı’da yenilenen yerel seçimleri sonuçlarına istinaden Mehmet Metiner şunları söyledi:
 
Ağrı seçimi bir kez daha bölge politikalarını gözden geçirmemizi, çözüm sürecini siyasal aktörlerini gözden geçirmemizi zorunlu kılıyor. İstikametimiz doğru, asla buradan bir sapma olmamalı. Çözüm süreci mutlaka başarıyla tamamlanmalı. Çünkü, hala bir mağduriyet var. Ve Kürt halkı siyasal tercihini iki partiden yana kullanıyor. AK Parti’den ve BDP’den yana. AK Parti her şeye rağmen bölgenin birinci partisi. BDP de her şeye rağmen Kürtlerin vazgeçmediği bir parti.
 
YALOVA MODELİ CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNE UYGULANIRSA AK PARTİ KÂRLI ÇIKAR
 
Orhan Miroğlu, Yalova’da AK Parti’nin oy artışında MHP’nin belirleyici olduğunu söyledi. Miroğlu, Yalova’nın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde model olarak alınması halinde AK Parti’nin kârlı olacağını söyledi.
Orhan Miroğlu yenilenen seçimlere yönelik şu ifadeleri kullandı:
 
Yalova, eğer Cumhurbaşkanlığı için somut bir model gibi ele alınıp incelenirse aslında kârlı çıkan AK Parti. MHP’nin 30 Mart seçimlerinde Yalova’daki oy zannediyorum yüzde 5,5 civarında. Şimdi yüzde 1’e düştü. 30 Mart seçimleri çok az farkla CHP ve AK Parti adayı arasında gidip gelmişti. Burada her iki partinin de neredeyse eşit oranda oyunu artırdığını görüyoruz. Ama MHP’de bir erime var. Demek ki; MHP’nin oyları blok olarak CHP’ye falan gitmiyor. Diyelim ki bu modeli Cumhurbaşkanlığı seçimine uygularsak ortaya AK Parti’nin kârlı çıkacağı bir sonuç çıkar. Yalova’da AK Parti’nin de oylarının artmasında MHP belirleyici oldu.
 
MHP İLE CHP’NİN BİR ARAYA GELMEMESİ İÇİN BİR SEBEP YOK
 
MHP ile CHP’nin bir araya gelmemesi için bir sebep olmadığını belirten Metiner, CHP’nin seküler temelde, MHP’nin de dinsel, maneviyat değerde sahiplendiğini ifade etti:
 
“MHP ile CHP’nin bir araya gelmemesi için hiçbir sebep yok. CHP’nin Ulusalcılığı ile MHP’nin milliyetçiliği arasında belki ton farklılığı vardır. MHP biraz daha “dindardır.” Bu tırnak için almada dinsiz olduğu, dinle lakayd olduğu anlamına gelmiyor. Veyahut işte CHP’nin ulusalcılığını din düşmanlı üzerinde oturduğunu söylemiyorum. İkisinin savunmuş olduğu değerler üç aşağı seküler temelde bu değeri sahipleniyor. Ötekisi biraz daha dinsel, maneviyat, muhafazakar yönden sahipleniyor.”
 
ÜLKENİN MAHKEMELERİNDE ULUDERE’NİN HESABI SORULMADI
 
AK Parti’nin Uludere katliamı ile ilgisi olmazken bir anda bir anaforun içinde olduklarını kaydeden Metiner, iktidar olarak Uludere hesabını sormaları gerektiğini, ülkenin mahkemelerinde bu hesabın sorulmadığını aktardı. Metiner şunları söyledi:
 
“Uludere’de insanlarımız hunharca öldürülüyorlar. Onlar bizim insanlarımız, bizim evlatlarımız. Biz bunun hesabını herkesten önce sormak mevkiinde olan insanlarız. Kim yapmış olursa olsun. İstihbarat bilgisi yanlış mı dersiniz, eksik mi dersiniz, kusur mu dersiniz, kasıt mı dersiniz… Bu ülkenin mahkemelerinde bunun hesabı sorulmadı. Bunun hesabını soran bir iktidar olmaklığımız gerekirken hilkat garibesi açıklamalar yapıldı. Bir yanda çözüm sürecinin mimarı olan bir partiyiz. Öbür tarafta Uludere için “kaçakçılardı” gibi falan. Sanki kaçakçı olunca ölümü hak ediyormuş gibi. Öylesine ırkçı, böylesine faşizme kaçan açıklamalar yapılır mı? Orada gencecik evlatlarımız yaşamlarını yitirmişler.
 
Uludere’deki katliamın iktidarla ne alakası olabilir. Birden bire bir anaforun içinde kendimizi bulduk. Aslında çözüm sürecine sabotajlardan biriydi. Yani Pensilvanya’nın tetikçisi konumundaki olan şeyler ne yapılıyor idiyse, Uludere’de de o yapıldı.”
 
“HER YER TAKSİM” DİYENLERİN, HASAN CEMAL’LERİN, CENGİZ ÇANDAR’LARIN NİYE SESİ ÇIKMIYOR?
 
Diyarbakır Belediyesi önünde eylem yapan annelerin oradan uzaklaştırılmasına ilişkin Metiner, aynı şeyi AK Parti’li bir belediyenin yapması durumunda “kızılca kıyamet kopardı” sözlerini kullandı. Metiner, “Her yer Taksim” diyenlerin, Hasan Cemal’lerin, Cengiz Çandar’ların neden sesi çıkmıyor” dedi.
 
“Bugün Diyarbakırlı bir anne çok önemli bir şey söyledi; 13-15 yaşındaki çocuklarımız için değil, 50 yaşına da gelse biz evlatlarımızı istiyoruz. Bu çok önemli. Çünkü dağın artık bir cazibe merkezi olmaktan çıkartılması lazım. PKK’nın dağda kalmasını gerektiren hiçbir talebi yok. Çözüm sürecinin yeni aktörlerinin bu anneler olduğu kanaatindeyim. Ama bunu besleyen üniversitelerimiz nerede? Nerede Allah aşkına! Kaç tane akademisyen, kaç tane kanaat önderi nerede?
 
Anneler Diyarbakır Belediyesi önünde eylem yaptılar. Artık oraya izin vermiyorlar. Aynı şeyi AK Partili bir belediye yapmış olsaydı kızılca kıyamet kopartırlardı. Oradan kovuyorlar ve fiziki şiddet uyguluyorlar. “Saçlarından tutup sürükledi” diyor bir anne. “Her yer Taksim” diyorlar ya, şimdi neredeler? Niye hiç kimse sesini çıkartmıyor. Cengiz Çandar’lar, Hasan Cemal’ler niye seslerini çıkartmıyorlar.”
 
PENSİLVANYA GÜDÜMÜNDEKİ AKADEMİSYENLER SÜRECİ SABOTE EDİYOR
 
Meselenin Kalekol meselesi olmadığına dikkat çeken Metiner, havaalanına da, yol yapımına da tepki gösterildiğini ifade etti. Metiner, Pensilvanya’nın güdümündeki üniversitelerin çözüm sürecini sabote etmek için ellerinden geleni yaptığını söyledi.
 
“Devletin içindeki paralel unsurları gördünüz. Bölgedeki üniversitelerin büyük bir kısmı hala Pensilvanya’nın güdümünde. Buradaki akademisyenlerin önemli bir kısmı. Ve çözüm sürecini sabote etmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Buna Dicle Üniversitesi de dahildir. Buna dikkat çeken bir milletvekili arkadaşımız oldu ama ne yazık ki o da haksızlığa uğradı. Şimdi burada bizim elimizi her anlamda çabuk tutmamız gerekir. Mesele Kalekollar meselesi değil. ‘Kalekol yaptığınız için tepki koyuyor’ diyorlar. İyi de havaalanına neden tepki koyuyorsun? Yol yapımına niye tepki koyuyorsun?”
 

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim