• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Merkezi sınavlara ilişkin genelge

Merkezi sınavlara ilişkin genelge
MEB, ortaöğretime geçiş sistemine ilişkin ek tedbirlerin yer aldığı genelgeyi valiliklere gönderdi

ANKARA (AA) - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaöğretime geçiş sistemine ilişkin ek tedbirlerin yer aldığı genelge yayımladı.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi kapsamında 2013-2014 eğitim öğretim yılı 2. dönem merkezi ortak sınavları 28-29 Nisan'da, mazeret sınavları ise 10-11 Mayıs'ta yapılacak. MEB, bu kapsamda resmi ve özel tüm ilköğretim kurumu müdürlükleri ile rehberlik ve araştırma merkezi müdürlüklerinin bilgilendirilmesi amacıyla, sınavlara ilişkin ek tedbirlerin yer aldığı genelgeyi valiliklere gönderdi.

Genelgeye göre, 8. sınıf öğrencilerinin söz konusu sınava sorunsuz, güvenli ve sağlıklı bir şekilde girebilmelerini sağlamak amacıyla, alınan ek tedbirlere ilişkin işlemlerin 5 Mart'a kadar tamamlanması gerekiyor.

Bu kapsamda 8. sınıf öğrencilerinin e-Okul Yönetim Bilgi Sistemindeki fotoğrafları kontrol edilecek, yurt dışından gelme, yeni kayıt gibi nedenlerle fotoğrafı bulunmayan öğrencilerin fotoğrafları e-okul ekranındaki standartlara uygun olarak tamamlanacak ve mevcut fotoğraflardan eski olanlar güncellenecek.

Bünyesinde 8. sınıfı bulunan kademeli ilkokullar ile ortaokullar sınav merkezi olarak belirleneceğinden, 12 yıllık kademeli zorunlu eğitim uygulamaları kapsamında öğrencisi bulunmayan okullar, "Devlet Kurumları Modülünden" kapatılacak ve nakil gitmesi gereken öğrencilerin nakilleri tamamlanacak.

-"Ortak Sınav Öğrenci Kontrol Ekranı" hazırlandı

8. sınıf öğrencileriyle ilgili e-Okul Yönetim Bilgi Sisteminde "Ortak Sınav Öğrenci Kontrol Ekranı" hazırlandı. Okul yönetimlerince söz konusu ekran kontrol edilecek, bilgileri doğru olan öğrenciler "kontrol edildi" butonundan çek edilecek, bilgi eksikliği veya yanlışlığı bulunan öğrencilerin durumu düzeltilecek. İl veya ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkililerince de ilgili ekran raporları kontrol edilecek.

Zorunlu yabancı dil ile ilgili düzeltme ekranları da 5 Mart'a kadar açık tutulacak, bu tarihten sonraki düzeltme talepleri işleme alınmayacak.

Birinci dönemde yapılan ortak sınavlarda tedbir alan özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için ikinci dönemde yapılacak ortak sınavlara yeni bir başvuru alınmayacak ve bu öğrenciler aynı hizmetlerden yararlanacak. Ancak birinci dönemde sınav tedbirlerine yönelik işlem yapılamayanlar ile ikinci dönemde yapılacak ortak sınavlarda özelliklerine uygun yeni tedbir alınmasına ihtiyaç duyulan öğrenciler için başvuru işlemi yapılacak. Söz konusu başvurular örgün eğitime devam eden öğrenciler için okul müdürlüğünün bağlı bulunduğu Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Müdürlüğüne, açıköğretim ortaokuluna devam eden öğrenciler için açık öğretim ortaokulu müdürlüklerine 5 Mart günü mesai bitimine kadar yapılacak.

İşitme veya hafif düzeyde zihinsel engelli olan öğrencilerden yabancı dil dersi sınavına katılmak isteyenlerin velisinin veya vasisinin RAM müdürlüklerine veya açık öğretim ortaokulu müdürlüklerine yazılı başvurusu esas alınarak yabancı dil sınavına katılmaları sağlanacak.

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden; görme, işitme, hafif düzeyde zihinsel engelliler, ruhsal ve duygusal bozukluğu olan öğrenciler, yaygın gelişimsel bozukluğu olan öğrenciler, bedensel engelli öğrenciler ve süreğen hastalığı olan öğrencilerden ortak sınavlara katılmak istemeyenlerin velisinin veya vasisinin RAM müdürlüklerine veya açıköğretim ortaokulu müdürlüklerine,  dilekçeyle yaptığı başvuru esas alınacak ve bu öğrenciler ortak sınavlara alınmayacak.

Bu kapsamda birinci ve ikinci dönem yapılan veya yapılacak ortak sınavlara katılmayan öğrencilerin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanları ile ortaöğretime yerleştirmeye esas puanı hesaplanmayacak. Bu öğrencilerin 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarının hesaplanabilmesi için öğretmen tarafından yapılan sınav notları sisteme girilecek. Öğrenciler diploma notları ile sınavsız öğrenci alan şartlarına uygun okul veya kuramlara yerleştirilebilecek.

İkinci dönemdeki ortak sınavlar için yapılacak yeni başvurularda görme, işitme, zihinsel, ortopedik engelliler ortaokullar ile yatılı bölge ortaokullarında öğrenim gören engelli öğrenciye ait "Özürlü Sağlık Kurulu Rapora", "Özürlü Kimlik Kartı" veya "özür bilgisinin işlenmiş olduğu nüfus cüzdanı" ile ortak sınavlara katılmak istemeyen öğrencilerin velisi veya vasisi tarafından yazılmış dilekçeleri okul müdürlüklerince RAM müdürlüklerine topluca gönderilecek.

Özel eğitim uygulama okulları (merkezleri) ve bu okulların programını uygulayan özel eğitim sınıflarında öğrenimlerini sürdüren orta veya ağır düzeyde zihinsel engelli öğrenciler ile ağır otistik olan öğrenciler ortak sınavlardan muaf olacak. Ortak sınavlardan muaf olan öğrenciler için ortak sınav puanı ile ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplanmayacak. Bu öğrenciler sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kademesindeki şartlarına uygun okul veya kurumlara yerleştirilebilinecek.

Muhabir: Yıldız S. Aktaş

 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim