• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Mehmet Akif'in Erdoğan'da 'Saklı' Şiiri!

Mehmet Akifin Erdoğanda Saklı Şiiri!
Mehmet Akif Ersoy'un hiç bir yerde yayınlanmamış bir şiiri olduğu ortaya çıktı.

 


 

İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un hiçbir yerde yayınlanmamış bir şiiri olduğu ortaya çıktı. Gazeteci-yazar Yusuf Çağlar'ın arşivinde bulunan şiirin orijinali ise Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN'a armağan edilmiş. İşte o şiir:

Feyz-i rebivye bak

Zümrüde dönmüş türab

Bulmuş o tesir ile

Köhne cihan âb ü tâb

Bizde neden var fakat

Yok yere bir ıztırab?

Zulmet-iâtiise Ruha

veren pîç ü tâb

Ah ne müdhiş hata

Ah ne yanlış hesabi

Mübhem olan ân içün

Doğru mu çekmek azah

Sen demiyor muydun

ey Yâr-ı belîğu'l-hitab!

Hız ü ganimet şumâr

Fursat-ı ahd-i şebâb

Tekye ber-eyyâm nîst

Tâ diğer âyed behâr"

İstiklâl Şairimiz Mehmet Akif'le ilgili bilinmeyen daha pek çok hususun olduğu gün geçtikçe ve yeni belge, bilgi ortaya çıktıkça fark ediliyor. 1453 İSTANBUL Kültür ve Sanat Dergisi, 27 Arabk'ta 74. ölüm yıldönümü nedeniyle anılacak olan Mehmet Akif Ersoy'un bilinmeyen ve hiçbir yerde yayımlanmayan bir şürini, 10. sayısında okurlarıyla paylaştı. Gazeteci-yazar Yusuf Çağlar'ın arşivinde bulunan ve Akif'in dostlarından Ispartalı Hakla'ya gönderdiği şiirin yayımlanmamış olması yarımda, yazılış tarihi itibariyle ilk şiir örneklerinden olması da dikkat çekici. Şiirin orjinali ise adı pek çok kez şiirle anılan bir isme armağan edilmiş: Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN'a...

ISPARTALI HAKKI'YA GÖNDERİLEN MEKTUP

1453 dergisi Mehmet Akif'in 1912'de Ispartalı Hakkı'ya yazdığı bir mektubu da sayfalarında sunuyor. Mektup, Akif'in Darülfünun öğretmenliği hakkında ipuçları veriyor:

"İki gözüm Hakkı, Dün sabah Darülfünuna gittim. İsmail Hakkı Beyden işi anladım: Benim dediğim gibi imiş. Münhal olan muallimlik benim geçen sene okuttuğum derstir ki ona iki hafta evveli bizim Ferid [Kam] beyi intihab etmiş idik. Ancak henüz Nezaretçe tevcih olunmamış. Bu Pazar günü En cümen-i Muallimin tekrar toplanacak. Tabiidir ki karar-ı sabıkında ısrar ile yine Ferid'i intihab edecek. Artık nasip değilmiş diyerek başka bir işe bakmalıyız. Hem ben senin mebus olacağını kavi surette tahmin ediyorum. Olmasan bile senin için iş çoktur: Zift gibi malın olsun Erzincan'dan kel çeker!"

kullan

HATIRA-I CEMİYET FOTOĞRAFI

Dergide, Mehmet Akif'in 1908'den 1913'e kadar devam eden Darülfünun edebiyat öğretmenliği hakkında bilinen en çarpıcı belgelerden birisi olan, 1911 yılına ait Darülfünun mezunlarını gösteren Hatıra-i Cemiyet fotoğrafına da yer veriliyor.

Fotoğraf, ilk olarak dönemin popüler dergilerinden Şehbal'in 28 Haziran 1911 tarihli nüshasında yayımlanıyor. Fotoğrafın ön sırasında Mehmet Akif'le birlikte yer alan muallimler aynı zamanda dönemin fikir ve edebiyat hayatına tesirleri olmuş ünlü simalar: "Şehbenderzâde (Filibeli Ahmed) Hilmi, Hüseyin Dâniş (Pedram), Namık Kemal Beyzade Ali Ekrem (Bolayır), Ahmet Hikmet (Müftüoğlu), Darülfünun Edebiyat Şubesi müdürü (izmirli) ismail Hakkı, Ahmed Midhat Efendi, (Babanzâde Ahmed) Nâim Bey...

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim