• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Meclis'te 'peygamber' kavgası

Mecliste peygamber kavgası
MHP'li Osman Durmuş'un, Başbakan'ın eşinin 2007'de GATA'ya sokulmayışı haberleri üzerine, doktorlara yönelik, 'siz peygamber olarak kabul edilen birinin eşini nasıl içeri almazsınız' sözleri, Genel Kurul'da tansiyonu yükseltti, Erdoğan'ı sinirlendirdi, yu

 

 

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer hakkındaki gensorunun görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu'nda tansiyon yükseldi, yumruklaşmalar yaşandı.

Başkan Vekili Güldal Mumcu'nun, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı 'baskı' yapmakla suçlaması ve 'yürütmenin yasama üzerindeki baskısı' iddialarına neden olan davranışlarından dolayı Arınç'ı kınamasının ardından, bu kez 'peygamber' kavgası çıktı.

MHP adına söz alan Osman Durmuş'un, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın 2007 yılında tiyatro sanatçısı Nejat Uygur'u ziyaret etmek istemesi ancak kendisine, başörtüsü nedeniyle GATA'ya alınmayacağının bildirmesi olayına gönderme yaparak, GATA'daki doktarlara yönelik, "siz peygamber olarak kabul edilen bir Başbakan'ın eşini nasıl içeri almazsınız. Sizi gidi beyaz yakalılar sizi' sözleri Genel Kurul'u karıştırdı.

Bu sözler üzerine söz alan AKP Grup Başkanvelili Bekir Bozdağ, Durmuş'a, "Peygamber olarak nitelendirme denziliğini hiç kimse gösteremez. AKP içerisinde öyle birini gösterin biz de yakasına yapışalım" dedi.

Daha sonra sataşma olduğu gerekçesiyle kürsüye çıkan ve çok sinirli olduğu gözlenen Başbakan Erdoğan, "Nasıl olur da peygamberlik zincirinin bittiğini bilmezsiniz. Böylesi bir densizliğe imza atarsınız. AKP içinde peygamber sıfatını kullanacak birisi varsa biz onu barındırmayız" dedi.

MHP sıralarından sataşmalar olurken, bu sırada Osman Durmuş, AKP'li bir il başkanının geçmişte bunu söylediğini iddia etti. Erdoğan da, "İnternette bulduğunuz her şeye inanıyor musunuz? Kimse bunu söyleyemez" dedi ve sinirli bir şekilde şöyle devam etti:

"GATA'da eşime yapılan muameleyi savunacak bir ahlaksızlık olamaz, densizlik olamaz. Eşimin başörtüsü nedeniyle bana saldırmayın."

Başbakan'ın konuşması sırasında Genel Kurul karıştı. MHP'liler ve AKP'liler ayağa kalktı. Yaklaşık 100 AKP'li MHP sıralarına doğru harekete geçti ve yumruklaşmalar yaşandı...

GENSORU ÖNERGESİ REDDEDİLDİ

Öte yandan, TBMM Genel Kurulu'nda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer hakkında MHP'nin verdiği gensoru önergesinin gündeme alınması reddedildi.

GENEL KURUL'DA KAVGAYA GİDEN YOL

Meclis Genel Kurulunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer hakkında verilen gensoru önergesinin görüşmelerinde milletvekillerinin tartışması, yumruklaşmalı kavgaya dönüştü.

Önergenin gündeme alınıp alınmayacağına ilişkin görüşmelerde BDP Grubu adına söz alan Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, ucuz iş gücü ve sosyal güvencesiz çalıştırmak için sendikal örgütlenmelerin dağıtılmak istendiğini, sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işçilerin işten atıldığını ileri sürdü.

TEKEL işçilerinin durumuna da değinen Bayındır, 'Ankara'yı bahtı kara yapmayın, halkın vicdanında kendinizi aklayın' dedi.

AK Parti Grubunun görüşlerini dile getiren Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da gensorunun önemli bir konu olduğunu belirterek, gensorudaki iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının, Asgari Ücret Komisyonuna katılma görevinin bulunmadığını ve şimdiye kadar hiçbir bakanın bu toplantılara katılmadığını belirten Bozdağ, bir bakanın, kanunda belirtilen yetki ve görevi bulunmayan bir toplantıya katılmadığı gerekçesiyle suçlanmasına bir anlam veremediklerini söyledi.

AK Parti'den önceki dönemlerde, sendikaların ve Emek Platformunun ortak bildiri yayınlayarak, hükümeti kınadıklarını ifade eden Bozdağ, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin işçi eylemlerine yönelik olarak 'Sokaktan bir şey çıkmaz, uğraşmayın' dediğini kaydetti.

'GENSORUNUN ESAS AMACI...'

Bozdağ'ın, önerge sahibi olarak konuşan MHP'li Osman Durmuş'un 'Hele beyaz önlüklüler yok mu? Nejat Uygur'u ziyaret etmek isteyen hanımefendiye, 'Gülhane'ye gelmeyin' demişler. Sizi beyaz önlüklüler sizi, 3-5 kuruşu görünce kendinizi ne sanıyorsunuz? Peygamber olarak anılan bir Başbakan'ın eşini nasıl kabul etmezsiniz. 3-5 kuruş paranıza mı güveniyorsunuz? Sizin muayenehanelerinizi kapatsın da bir görün' şeklindeki sözlerini tutanaklardan okumasının ardından AK Parti'li milletvekilleri 'yuh' çekerek tepki gösterdiler.

Bekir Bozdağ, 'Ne AK Parti'nin içerisinden, ne AK Parti'ye gönül verenler içerisinden bugüne kadar 'peygamber' diyen çıkmıştır. Burada kınanması gerekenler kim biliyor musunuz? Başı örtülü diye bu ülkenin Başbakanı'nın eşini GATA'ya almayan zihniyeti kınamayanlardır. Biz bu zihniyete alışığız. Meclisin kapısında Nesrin Ünal'ın başını açtıran anlayışı da biz biliyoruz' diye konuştu.

AK Parti'li Bozdağ, Başbakan Erdoğan'a 'peygamber' diyen kişilerin olduğunu ispat etmemesi halinde Durmuş'u 'müfteri' ilan edeceğini söyledi.

AK Parti'li milletvekilleri, bir yandan Bozdağ'ın konuşmasını alkışlarken, diğer yandan MHP'li milletvekillerine laf atmayı sürdürdü. Bozdağ, 'Gensorunun esas amacı 'sokaktan bir şey çıkmaz' diyen zihniyetin, bugün sokaktan bir şey çıkarma gayretidir. Tekel işçilerinin istismarıdır' dedi.

'ANAYASA KAÇAĞISINIZ'

Bozdağ'ın sözlerine yanıt veren MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş, internet sitesine girildiğinde, AK Parti eski il başkanı, İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Hakkı Eser'in, 14 Kasım 2008'deki konuşmasında, Başbakan'a bağlılığını belirttikten sonra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için 'Bizim için adeta ikinci peygamber' dediğini öne sürdü.

Peygamber gibi anılmanın, bir hakaret gibi düşünülmemesi gerektiğini belirten Durmuş tam tersine Erdoğan'dan, peygamberlik benzetmesinden dolayı, hicap duyup, milletten, Müslümanlardan 'Estağfurullah ben peygamber değilim' demesini beklediğini söyledi.

Durmuş, 'İstismara gelince, iftiraya gelince varsınız, dışarda başınızı ötersiniz, burada açarsınız, ayıptır ayıp, utanın. Sayın milletvekilleri alemi sersem, kendinizi akıllı görmeyin. YÖK Kanunun ek 10. maddesinin değiştirilmesi için namus ve şeref sözü sayılan imzayı, MHP Grup Başkanvekilleriyle birlikte attınız mı atmadınız mı? Siz korkaksınız, siz kanun, anayasa kaçağısınız' dedi.

BAŞBAKAN CEVAP VERDİ

Durmuş'un sözleri, AK Parti sıralarında tepkiye yol açtı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sataşma olduğu gerekçesiyle söz aldı.

Kürsüde, bu tür iftiraya yönelik cevap için bulunmak istemediğini dile getiren Erdoğan, 'Her şeyden önce arkadaşımız peygamberlik zincirinin bittiğini bilmiyor. Son peygamberin, peygamberimizle beraber son bulduğunu bilmiyor ve şecaat arz ederken sirkatin söylüyor. Önce izan sahibi olacaksın' diye konuştu.

Erdoğan, internet sitelerinde nelerin dolaştığını, ne tür belden aşağı vurmaların olduğunu çok iyi bildiklerini belirterek, partisinde, bu şekilde bir yakıştırmayı yapanın barınamayacağını kaydetti.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın elindeki CD'yi göstermesi ve MHP'lilerin laf atması üzerine Erdoğan, 'Susmayı öğren, önce susmayı öğren, dinlemeyi öğren. Kaldı ki benimle ilgili bu tür yakıştırmayı yapan siz, ayrıca eşime laf atamazsınız. Bu edepsizliktir, izansızlıktır, ahlaksızlıktır. Sen başörtülüler üzerinden oy toplamak isteyeceksin; eşimin başörtüsü sebebiyle... Eşimi başörtüsü sebebiyle GATA'ya sokmayanları müdafaa edecek kadar da izansızsın' diye konuştu.

KAVGA

MHP milletvekillerinin Erdoğan'a laf atarak ayağa kalkmaları üzerine, AK Parti milletvekilleri, MHP sıralarına doğru yürüdü. TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu,gerilimin artması üzerine birleşime ara verdi.

Verilen arada milletvekillerinin sözlü tartışması, yumruklaşmaya dönüştü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kavga sırasında Genel Kuruldan ayrılırken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, salonda oturmaya devam etti.

Bakanlar Kurulu üyeleri, grup başkanvekilleri ve idare amirleri, kavgayı önlemek için milletvekillerinin arasına girdi. TBMM İdare Amiri Orhan Erdem'in, kavgayı ayırmaya çalışırken yumruk yediği görüldü. Erdem'i, iki milletvekili kolundan tutarak, Genel Kurul Salonundan çıkardı.

Sinirlenerek, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır'ın üzerine yürümek isteyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan engelledi.

Kavga sırasında AK Parti İstanbul Milletvekili Halide İncekara da Başkanlık Divanındaki tokmağa vurarak, milletvekillerini yatıştırmak istedi.

Yumruklaşmaya varan kavgada, AK Parti Grup Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ve MHP İstanbul Milletvekili Durmuşali Torlak'ın gözlüğü kırıldı.

Aranın ardından AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu'ya, 'TBMM İdare Amiri Orhan Erdem'e yapılan saldırıyı kınamıyor musunuz?' diye sordu.

CHP milletvekillerinin, 'Meclis Başkanlığına yapılan saldırıyı kınamıyor musunuz' karşılığını vermesi üzerine Aslan, 'Siz kınamıyorsanız, ben kınıyorum' dedi. AK Parti'li milletvekilleri araya girerek, Aslan'ı dışarıya çıkardı.

Mumcu, Genel Kurulda yaşananları, hiçbir milletvekilinin kendine yakıştıramayacağını ifade ederek, yaşananlardan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

AK PARTİ'Lİ KOYUNCU HASTANEYE KALDIRILDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer hakkında verilen gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasına ilişkin görüşmelerde fenalaşan AK Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu, hastaneye kaldırıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, görüşmeleri izlemek üzere saat 21.00'de TBMM'ye geldi. Kuliste bazı bakanlar ve milletvekilleri ile bir süre sohbet eden Erdoğan, konuşma sırası AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'a gelince, Genel Kurul Salonuna girdi.

Erdoğan, Bozdağ'dan sonra kürsüye çıkan MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş'un sözleri sonrasında sataşma gerekçesiyle Başkanvekili Güldal Mumcu'dan söz istedi.

Başbakan Erdoğan, konuşması sırasında AK Parti ve MHP milletvekilleri arasında laf atılmasının ardından çıkan kavga sonrasında, birleşime ara verilmesi üzerine kulise çıktı. Kuliste bir süre kalan Erdoğan, daha sonra makamına geçti.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Cemil Çiçek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz da Erdoğan'ın makamına geçti.

Erdoğan, gensoru önergesinin oylanmasının ardından Meclis'ten ayrıldı.

MİLLETVEKİLİ FENALAŞTI

Öte yandan, AK Parti'li Koyuncu, kavganın ardından, çıktığı kuliste fenalaştı. Kulisteki koltuğa yatırılan Koyuncu'ya ilk müdahale, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl tarafından yapıldı.

Ali Koyuncu'ya daha sonra Meclis'te görevli doktorlar tarafından müdahale edildi. Koyuncu, getirilen tekerlekli sandalye ile ilk yardım merkezine götürüldü. Burada bir süre dinlenen Ali Koyuncu'ya bazı bakanlar ve AK Parti'li milletvekilleri 'geçmiş olsun' dileğinde bulundu.

AK Parti'li Koyuncu, daha sonra Güven Hastanesine kaldırıldı.

MHP'Lİ MİLLETVEKİLİNİN YÜZÜNDE ÇİZİKLER OLUŞTU

Bu arada, 'bir korumanın çıkan kavga sırasında muhalefet kulisindeki kapıdan Genel Kurula girmeye çalıştığı, bu korumanın da Osman Durmuş'un koruması olduğu' iddia edildi.

Bu iddialara Durmuş, 'Böyle bir şey sözkonusu değil. Böyle bir şeye izin verir miyiz?' cevabını verdi.

MHP İstanbul Milletvekili Durmuşali Torlak'ın kavga sırasında yüzünde çizikler oluştu. Torlak, kavganın ardından kulise çıkarak milletvekili arkadaşlarıyla oturdu.

MHP Giresun Milletvekili Murat Özkan da kavgayı ayırmaya çalışırken arada kaldığını, kravatının çekiştirilmesiyle boğazının sıkıştığını söyledi.

8sutun.com

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim