• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

MECLİS ÇOK GERGİN!

MECLİS ÇOK GERGİN!
Anayasa değişikliği teklifinin TBMM Genel Kurulundaki görüşmeleri, gergin ve tartışmalı geçiyor.

 

 

 

 

 

 

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ile CHP Sinop Milletvekili Engin Altay tartıştı. Şahin, Altay'ın birkaç kez, ''Sizin hukukçuluğunuza yazıklar olsun'' demesi üzerine, Engin Altay'dan özür dilemesini, yoksa İçtüzüğün disiplin hükümlerini uygulayacağını söyledi.

 

Teklifin, 3. maddesi üzerinde gruplar adına yapılan konuşmaların ardından, CHP ve MHP, İçtüzüğün 72. maddesine göre, 3. maddenin görüşmelerinin devam etmesini öngören ayrı ayrı önerge verdi. Önergeler reddedildi.

 

Anayasanın ''Seyahat Hürriyeti'' başlıklı 23. maddesinde değişiklik içeren 3. madde üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, bu değişikliğin gerçekleşmesinden büyük heyecan duyduğunu söyledi.

 

Değişiklikle, vergi kaçıran birisinin suçunun kaldırılacağı şeklinde yapılan yorumun gerçeği yansıtmadığını belirten Çubukçu, düzenleme ile seyahat hürriyetinin genişletildiğini ifade etti.

 

Bakan Çubukçunun konuşmasının ardından, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, birleşimi yöneten Başkan Şahin'e, ''Ne zaman ara vereceğini'' sordu. Şahin, maddeden sonra ara vereceğini söyledi. Vural'ın tepki göstermesi üzerine TBMM Başkanı Şahin, ''İzin verirseniz onun takdirini ben yapayım'' dedi.

 

Daha sonra, madde üzerinde verilen 16 önergeden, İçtüzüğe göre 7'si işleme alınarak okutuldu.

 

-AK PARTİ'NİN HEDEFİ-

 

CHP'nin önergesi üzerinde konuşan Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, 2002'de iktidara gelen AK Parti'nin, olmazsa olmaz, değişmez bir hedefi olduğunu ifade ederek, ''Bu hedef, laik demokratik cumhuriyeti kaldırmak ve onun yerine yeni bir siyasal rejim ikame etmekti'' dedi.

 

Özdemir, AK Parti'nin bu hedefe ulaşabilmek için her yolu mubah gördüğünü ve geri adım atmadığını iddia ederek, ''Burada yapılan, daha sivil bir Anayasa yapmak değil, AKP'nin 8 yıllık iktidarı boyunca yarattığı yeni siyasal rejimin adını koymaktır. Anayasa Mahkemesi kararıyla, laikliğe karşı hareketin odağı haline gelmiş olan AKP, bu hareketten, suçtan vazgeçmek yerine, bugün getirdiği teklifle, laikliğe karşı hareketlerin odağı olmayı suç olmaktan çıkarmaya çalışıyor'' diye konuştu.

 

AK Parti'li milletvekilleri, Özdemir'in sözlerine tepki gösterdi.

Sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, ''AK Parti iktidarı, demokratik cumhuriyetin olmazsa olmaz niteliklerine sahip çıktıkça; rahatsız olan, başı ve karnı ağrıyan bir zümre var. Bu çatı altında bu zümreyi kınıyoruz'' dedi.

 

Demokrasinin ve laikliğin marjinal bir zümreye mal edilmesinin onları güçlendirmeyeceğini ifade eden Kılıç, ''Cumhuriyetin temel niteliklerini marjinal bir kitleye mal etmek, bu cumhuriyetin temel niteliklerine kuvvet kazandırmaz. Laik cumhuriyeti babanızın evinden getirmediniz ve bu kimsenin tapulu malı değil. Bu ülkenin insanları, laik, demokratik cumhuriyetin temel niteliklerine inanmış durumdadır'' diye konuştu.

 

Sataşma olduğu gerekçesiyle kürsüye gelen CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu da TBMM Başkanı Şahin'i, Özdemir'in Anayasa Mahkemesi kararını gündeme getirmesinden dolayı sataşma olduğu gerekçesiyle Kılıç'a söz vermesini eleştirdi.

 

Kılıçdaroğlu'nun, hangi gerekçeyle Kılıç'a söz verdiğini sorması üzerine, Şahin, CHP'li Özdemir'in, ''AK Parti'nin laik rejimi yıkmak için gelmiş bir parti olduğunu'' söylemesi nedeniyle söz verdiğini kaydetti.

 

-''ELİNİZİ KOLUNUZU SALLAMANIZ UYGUN DEĞİL''-

 

Bu sırada, bazı CHP'li ve AK Parti'li milletvekilleri karşılıklı olarak birbirlerine sataştı.

 

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay'ın ayağa kalkarak ısrarla söz istemesi üzerine, Başkan Şahin, Altay'a, ''Böyle celalli şekilde, elinizi kolunuzu sallayarak, Başkanlık Divanına bu şekilde davranışınız uygun değil. Bir eğitimci olarak, öğrencilerimize örnek olması gereken size, bu davranışı hiç yakıştıramadım'' diyerek, Altay'dan yerine oturmasını istedi. AK Parti'li milletvekilleri, Şahin'in bu sözlerini alkışla karşıladı.

 

CHP'li Altay da ''Sizin hukukçuluğunuza yazıklar olsun'' diye bağırarak, Başkan Şahin'e karşılık verdi. Şahin'in, ''Hakaret ediyorsunuz'' sözlerine karşılık Altay, ''Bana söz vermek zorundasınız'' dedi.

 

TBMM Başkanı Şahin de ''Söz verip vermemek takdiri bana ait'' diye konuştu.

 

Mehmet Ali Şahin, Altay'ın ısrarla söz istemesi ve ''Sizin hukukçuluğunuza yazıklar olsun'' sözünü tekrarlaması üzerine, Engin Altay'dan özür dilemesini, yoksa İçtüzüğün disiplin hükümlerini uygulayacağını söyledi. Şahin, CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu'ndan da milletvekillerine sahip çıkmasını istedi.

 

CHP'li Altay, daha sonra araya giren CHP'li milletvekillerince yatıştırıldı ve arka sıralara götürüldü.

 

TBMM Başkanı Şahin'in daha sonra birleştirerek oylattığı 7 önerge reddedildi.

 

Bu arada, Anayasa teklifinin Genel Kuruldaki görüşmelerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katılıyor.

 

 

 

 

samanyolu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

u

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim