• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

MAZLUMDER: KADİROV SAVAŞ SUÇLUSU!

MAZLUMDER: KADİROV SAVAŞ SUÇLUSU!
Bazı gazetecilerin ve sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin Rus yanlısı Çeçen devlet başkanı Kadirov'un doğum günü davetine katılmalarına tepkiler sürüyor.

Bazı gazetecilerin ve TGTV Genel Başkanı Necati Ceylan başta olmak üzere bazı sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin Rus yanlısı Çeçen devlet başkanı Kadirov'un davetlisi olarak Caharkale'ye gitmelerine gösterilen tepkilerin ardı arkası kesilmiyor.

Mazlum-Der İstanbul şubesi bugün internet sitesinden yayınladığı basın açıklamasıyla sözkonusu ziyarete sert tepki gösterdi. Açıklamada, bazı gazetecilerin Rusya ve Kadirov tarafından hazırlanan bir proje çerçevesinde Türkiye halkını manipüle etmek istediği ifade edildi. İşte Mazlum-Der İstanbul şubesi tarafından yapılan açıklamanın tam metni:

"250 yıldır Kafkasya’da özgürlük mücadelesi veren Çeçen halkından 250 bin insanı katleden Rus Hükümeti, bu işgalini tüm Emperyalistlerin yaptığı gibi işbirlikçileri vasıtasıyla sürdürmektedir. Rusya’nın direnişi yok etmek ve dünyanın dört bir yanına dağılan yüz binlerce Çeçen’in hayatlarını daha da zorlaştırmak için kendisine kukla olarak seçtiği Ramazan Kadirov'un sadist ruhlu kişiliği ve kişisel hayatındaki sapıkça davranışları, defalarca basın-yayın organları vasıtasıyla kamuoyuna yansımıştır.

Ramazan Kadirov, Rusya’nın atadığı, kendinden önceki sözde devlet başkanı olan ve direnişçiler tarafından öldürülen babası Ahmet Kadirov gibi, Çeçenistan'ı açık bir cezaevi haline getirerek insan haklarını hiçe saymaya devam etmektedir. Muhaliflerine karşı son derece şiddetli bir baskı uygulayan Kadirov, yüzlerce yıldır sömürülen, katledilen, mülteci durumuna düşürülen bir halkın parasını içkili partilerde, adeta istihza için “tekbirler” eşliğinde şampanya patlatarak; son model jeeplerden oluşan bir koruma ordusuyla dolaşarak harcamaktadır.

Gerek Çeçenistan’ın I. bağımsızlık savaşında, gerekse 1999’da başlayan Rus işgali sürecinde Türkiye halkı Çeçenistan’ın bağımsızlık hakkını sonuna kadar destekleyerek büyük yardımlar yapmış ve savaş mağduru kitlelerin Türkiye’de misafir edilmesi için birçok kurum seferber olmuştur. Çeçen halkının işgale karşı mücadelesine bu yoğunlukla destek veren Türkiye’de son günlerde Rus destekli Kadirov yönetimini meşrulaştırma amaçlı bazı gelişmeler yaşanmaktadır. Aralarında kamuoyunca bilinen bazı Sivil Toplum Kuruluşu yöneticileri, gazeteciler ve televizyoncuların da bulunduğu bir heyet maalesef Kadirov’un doğum günü münasebetiyle düzenlediği cami açılışı (!) programına katılmıştır.

"Direnişçilerin ailelerini bulup, yerin 3 metre altına diri diri gömeceğini" devlet televizyonundan açıkça duyuracak kadar pervasız, yaptığı işkenceleri ibret olsun diye medyayla paylaşan sadist bir kişinin doğum günü davetine, Türkiye’nin saygın bazı kişi ve kitle örgütlerinin temsilcilerinin katılmaları üzüntü vericidir.

Programa katılan heyetten bazıları "Çeçenistan’da olumlu gelişmelerin olduğu, Kadirov yönetiminin ülkeye huzur ve istikrar getirdiği" yönünde yazılar kaleme almış, bazıları da dost sohbetlerinde Kadirov'un temsilciliğine soyunmuşlardır. Rusya’nın Kadirov yönetimine, İslam dünyasından gelen tepkileri azaltmak için bir enformasyon projesi yürütmesi konusunda mali destek sağladığı aylar öncesinden medyaya yansımıştı. Bu projenin bir parçası olarak, Türkiye’deki bazı televizyon yapımcılarına, Çeçenistan’la ilgili “olumlu haberler” yaptırıldığı bilinmekteydi. Geçtiğimiz günlerde TGRT Haber ve Kanal 7 televizyonunda yayınlanan haber programlarında, "Çeçenistan’da işgalin bittiği, Kadirov yönetiminin ülkede barış ve asayişi sağladığı" şeklinde bir intiba oluşturulmaya çalışılmıştı. Şimdi benzeri programların başta Konya merkezli KON TV olmak üzere Anadolu’daki yerel televizyon kuruluşlarında da yapılacağı öğrenilmiştir.

MAZLUMDER, bölgeyle ilgili bugüne dek yaptığı çalışmalarda Putin yönetimi ve Kadirov’un işlediği insani suçları çokça gündeme getirmiştir. Yüz binlerce insanın ölmesine ve yaralanmasına, yüz binlercesinin de mülteci durumuna düşmesine sebep olan bir savaş suçlusuyla kurulan bu düzeyde bir ilişkinin arkasında ne tür bir karanlık plan yatmaktadır?

Ramazan Kadirov ve yönetimini meşrulaştırma amaçlı kampanyanın bilerek ya da bilmeyerek bir parçası olan kişi ve kurumları, Çeçen halkının haklı davası karşısında sorumluluklarının bilincinde olmaya çağırıyoruz. Konunun Türkiye’de yaşayan Çeçen mülteciler ve her daim Çeçenistan’ın yanında olmuş Türkiye halkı adına takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz.

"MAZLUMDER İstanbul Şubesi"

Konuyla ilgili diğer haberler için tıklayınız:

KADİROV FUN CLUB

KADIROVA DESTEK CECENISTAN DIRENISINE IHANETTIR / Fatih Tezcan

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim