• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

MAZLUMDER: İRAN'DAKİ GELİŞMELER ENDİŞE VERİCİ BOYUTA ULAŞMIŞTIR

MAZLUMDER: İRANDAKİ GELİŞMELER ENDİŞE VERİCİ BOYUTA ULAŞMIŞTIR
Mazlumder Başkanı Ahmed Faruk Ünsal, yaşam hakkının altını çizerken, olayların dış güçler tarafından tahrikini konu etti.

 

 

İRAN'DAKİ GELİŞMELER ENDİŞE VERİCİ BOYUTA ULAŞMIŞTIR


 

İran'da 12 Haziran 2009 tarihinde gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası meydana gelen gelişmeler, insan hakları açısından endişe verici boyutlara ulaşması üzerine MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk ÜNSAL aşağıdaki açıklamayı yapmıştır.


 

İran'da 12 Haziran 2009 tarihinde gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası meydana gelen gelişmeler, insan hakları açısından endişe verici boyutlara ulaşmıştır.


 

Bilindiği gibi, seçime hile karıştırıldığı gerekçesiyle adaylardan biri ve taraftarlarından seçim sonuçlarına itiraz edilmesinin ardından sokağa taşan gösteriler ve tepkiler şiddet dozu artarak devam etmektedir.


 

Söz konusu gösteriler esnasında, gerek güvenliği sağlayan resmi güçler gerekse karşıt görüşlü bazı göstericiler tarafından şiddete başvurulduğu ve gösterilerin tahrik edildiği gözlemlenmektedir.


 

Alınan en iyimser bilgilere göre, göstericilerden 21 kişinin hayatını kaybetmesi ve yüzlerce kişinin yaralanmış olması, güvenliği sağlayan resmi güçlerin olayları önlemede kullandığı yöntemlerin insan haklarına aykırı olduğu ve en temel hak olan yaşam hakkının hiçe sayıldığı anlamına gelmektedir. Göstericilerin ve özellikle milis gücü niteliğindeki "Besic"lerin bu türden olaylara karışmış olanlarının en kısa sürede yargı önüne çıkartılması gösterilerin durulması bakımından hayati önem arz eder.


 

Her ne kadar bir takım göstericilerin suç unsuru olan ya da olabilecek olan fiilleri ve tepkilerinin aşırılığı nedeniyle çevrede zarar meydana gelmiş ise de, işlenen fiiller hukuka aykırı olsa bile, devlet,  önleyici güç kullanımında itidalli ve temel insani hukuk kurallarına uymak zorundadır. Yapılan müdahale, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının özüne zarar vermeden, hakkın kullanımını değil, hakkın kullanımındaki hukuka aykırılıkları önleme yönünde olmalıdır.


 

Seçime itirazları değerlendiren en üst düzey devlet yetkililerinin yaptıkları konuşmalarda tarafsızlık ilkelerini zedeleyen ve ihsas-ı rey anlamına gelecek yaklaşımları, bundan böyle seçim sonuçlarına itiraz edecek kesimlerin yaptığı ve yapacağı meşru hak arayışlarını gayri meşru ilan etmek anlamını taşır. Bu ise insan hak ve özgürlükleri açısından kabul edilemezdir. Ayrıca toplumun yatışması ve şiddetin daha fazla yaygınlaşmaması için kaçınılması gereken bir tutumdur.  


 

Bunun yanı sıra, İran'da yaşanan gelişmeler karşısında bazı devletler ve medyanın müdahaleci ve manipülatif yaklaşımları çatışmayı körükleyici ve kışkırtıcı mahiyet arz etmektedir. Bu yaklaşımın olayları içinden çıkılamaz boyutlara sürükleyeceği, kayıpları arttıracağı ve sorumluluğu mucib olduğu muhakkaktır. 

 

MAZLUMDER, yaşanan endişe verici gelişmeler karşısında, bilhassa yaşam hakkı konusunda, bütün tarafları sorumlu davranarak hak ve özgürlüklerden yana tutum almaya çağırır.

 

Ahmet Faruk ÜNSAL

MAZLUMDER GENEL BAŞKANI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim