• BIST 97.211
 • Altın 195,318
 • Dolar 4,9773
 • Euro 5,8072
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 29 °C
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?

MAZLUMDER Başbuğ'a Dava Açtı

MAZLUMDER Başbuğa Dava Açtı
MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı Emrullah BEYTAR Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı''na suç duyurusunda bulundu.

MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı Emrullah BEYTAR, Genelkurmay''da hazırlandığı iddia edilen İrticayla Mücadele Eylem Planı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı''na suç duyurusunda bulundu.

 

 

                           ANKARA CUMHURIYET BAŞSAVCILlĞI'NA


 (CMK 250 Madde Kapsamında Soruşturma Yürütmekle Görevli Cumhuriyet Savcılığı)
 

MÜŞTEKİ  : İnsan Hakları Ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği Genel Merkez Adına

                          Genel Başkan Yardımcısı Av. Emrullah BEYTAR


ŞÜPHELİ   : 1 – İlker BAŞBUĞ

                          2- Dursun ÇİÇEK

                     

ADRES          : Şüphelilerin adresleri tarafımızca bilinmemektedir. Birisinin Genelkurmay başkanı olduğu diğer şüphelinin de subay olduğu Kamu Oyunca bilinmektedir.


SUÇ               :TCK 'nın 309. madde Anayasa'yı İhlal suçu,CMK 250. maddesi.


SUÇ TARİHİ: 2009 Nisan.


DELİLLER : 12.06.2009 tarihli Taraf Gazetesi

OLAYLAR : 1- Taraf gazetesinin 12.06.2009 tarihli nüshasında Genelkurmay hareket başkanlığı için 'Kurmay Kıdemli Albay' unvanlı bir subay tarafından hazırlanmış 'İrticayla Mücadele Eylem Planı' adlı rapor yayınlanmıştır.

Bir Ergenekon tutuklusunun ofisinde ele geçen bu plana göre; “Ak Parti içindeki ajanlar harekete geçirilip partide bölünme yaşanıyormuş hissi verilecek... 'Işık evleri'nde silâh ve mühimmat bulunması sağlanarak Cemaate karşı 'silâhlı terör örgütü' davası açılacak... Bazı hedef kişiler hakkında medyada 'kara propaganda' yapılacak... Ermenistan ve Yunanistan ile ilgili haberler tepki uyandıracak biçimde kullanılarak milliyetçi partilerin tabanı genişletilecek... Ergenekon sanığı subaylar hakkında 'masum oldukları, irticayla etkin mücadele ettikleri için üzerlerine iftira atıldığı' şeklinde haberler yayınlatılacak...” gibi mevcut hükümetteki siyasi partiye ve Fettullah Gülen cemaati olarak bilinen sivil yapılanmaya karşı aklı donduran eylem planı hazırlanmıştır.

2-Gazeteye konu haberin dayanak gösterildiği Genelkurmay hareket başkanlığı için 'Kurmay Kıdemli Albay' unvanlı bir subay tarafından hazırlanmış 'İrticayla Mücadele Eylem Planı' adlı rapor doğru olması halinde( Taraf gazetesinin 12.06.2009 tarihli nüshada eylem planın altında kıdemli albayın isim ve imzası bulunmaktadır) şüphelilerin TCK'nın 309. maddesinde tanımı yapılmış bulunan anayasayı ihlal sucunu işledikleri Yargıtay'ın yerleşik içtihatlarından açıkça anlaşılmaktadır. Zira TCK'nin 309. maddenin 1 fıkrasında cebir ve şiddet kullanarak T.C Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya ve bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs edenlerin ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezası ile cezalandırılacağı kanun koyucu tarafından çok açık ifadelerle amir hüküm haline getirilmiştir.

3- Genelkurmay hareket başkanlığı için 'Kurmay Kıdemli Albay' unvanlı bir subay tarafından hazırlanmış 'İrticayla Mücadele Eylem Planı' adlı rapor ister gerçek, ister uydurma olsun açık bir şekilde netice bir darbeyi doğuracak bir eylem planından bahsedilmektedir. Yani anayasal düzenin değiştirilmesinde, Demokrasinin ve ekonominin tahrip edilmesinden, hukukun katledilmesinden,    siyasetin toplumsal düzenin alt üst olmasından ve belki de vatandaşlarımızın hayat hakkinin ortadan kaldırılmasını doğuracak bir plandan bahsedilmektedir.

4- Genelkurmay hareket başkanlığı için 'Kurmay Kıdemli Albay' unvanlı bir subay tarafından hazırlanmış 'İrticayla Mücadele Eylem Planı' adlı rapor da dile getirilmiş bulunan eylem planı açıkça demokratik hukuk düzenine, Parlamenter sisteme ve insan hak ve özgürlüklerine yönelik somut bir tehdidin açık göstergeleridir.

5-Tüm bu açıklamalarımız çerçevesinde Genelkurmay hareket başkanlığı için 'Kurmay Kıdemli Albay' unvanlı bir subay tarafından hazırlanmış 'İrticayla Mücadele Eylem Planı' adlı rapor da yazılmış eylem planın doğru olup olmadığı doğru ise bu şüpheliler hakkında TCK'nın 309. maddesi kapsamında kamu davası açmaları hukukun üstünlüğü ilkesine inanmış her hukukçunun en önemli görev ve sorumluluklarından birisidir.

6- Genelkurmay hareket başkanlığı için hazırlanmış 'İrticayla Mücadele Eylem Planı' adlı rapordan dolayı Şüphelilerden İlker BAŞBUĞUN'un kurumun en üst ve sorumlu bürokratı olduğundan, diğer sanığın ise bizatihi eylem planını hazırlamış olduğundan dolayı haklarında soruşturma açılması hukukun üstünlüğü ilkesinin zorunlu bir gereğidir. Çünkü hukukun üstünlüğü ilkesinin en temel özelliklerinden birisi sistemdeki her karanlık noktaya ulaşıp o noktayı aydınlatmak olarak kabul görülmüştür.

SONUÇ ve İSTEM: Yukarıda izah ettiğimiz sebeplerden dolayı; Şüpheliler hakkında 5237 sayılı yasanın 309. maddesinde tanımı yapılmış bulunan suçtan dolayı haklarında kamu davası açılmasını dilerim.15.06.2009

 

 

MÜŞTEKİ

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği Adına

    Genel Başkan Yardımcısı Av. Emrullah BEYTAR

HaberEditör

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim