• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

MAZLUM-DER'DEN KRİTİK AÇIKLAMA!

MAZLUM-DERDEN KRİTİK AÇIKLAMA!
Mazlum-Der genel olarak tüm STK'lardan beklenen söylemi ortaya koydu.Daha fazlası için bir adım olmasını umut ettiğimiz açıklamayı Analiz Merkezi takipçileriyle paylaşıyoruz.

HAK ARAMA HAKKI ZEDELENMEMELİDİR 
 

Son günlerde meydana gelen gösterilere ilişkin MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk ÜNSAL aşağıdaki basın açıklamasını yapmıştır.

 

 

 

Son günlerde Türkiye'nin birçok yerinde yapılan gösteri ve yürüyüşlerde, gerek kolluk kuvvetlerinin orantısız güç kullanmaları gerekse de eylemde bulunan göstericilerin güvenlik güçlerinin yanı sıra birtakım sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilciliklerine dönük saldırıları neticesinde can ve mal kayıpları meydana gelmiştir.

 

Göstericiler tarafından eyleme gerekçe olarak ileri sürülen Öcalan'ın cezaevi koşullarının bağımsız gözlemciler tarafından gözden geçirilmesi bir zorunluluktur. MAZLUMDER olarak diğer insan hakları dernekleri ile beraber Adalet Bakanlığı'na göndermiş olduğumuz inceleme talebine henüz bir cevap alabilmiş değiliz.    

 

Herkesin meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle hak arama özgürlüğü, toplantı ve gösteri yapma hakkı ve en önemlisi ifade özgürlüğü anayasa ile güvence altına alınmış olup, bu haklar temel haklar olarak nitelendirilmektedir. Bu hakların kullanımında mutlaka dikkat edilmesi gereken husus başkasının mal ve can güvenliğinin dokunulmazlığı olmalıdır. Şiddet ne ifade özgürlüğünün ne de hak arama çabasının bir ürünü olmamalıdır. Şiddet yöntemiyle hak aranması başka insanların can ve mal güvenliğine yapılan müdahaledir ve bu, temel hak ve hürriyetlerin sınırlarının aşılması anlamına gelmektedir. Güvensizlik ve korku ile toplumda hiçbir siyasi talebin anlaşılır olamayacağı ve toplumsal barış sürecinin zedeleneceği aşikârdır. Ayrıca unutulmamalıdır ki kavramalara zarar verildiğinde anlamlarına da zarar verilmekte ve böylece hak arama adına hak arama anlayışı zedelenmektedir. 

 

Yaşanmakta olunan şiddet; siyasi iktidar tarafından başlatılan açılım sürecine ilişkin muhalif çevrelerce üretilen kuşkuların yaygınlaşmasını, toplumsal güvensizlik ortamının derinleşmesini ve Anayasa Mahkemesi'nde görüşülecek olan davaya ilişkin kapatılma yanlılarının bekledikleri psikolojik ve siyasi ortamın hazırlanmasını da beraberinde getirmektedir. Diyalog ve uzlaşının önünün açılması gereken bu süreçte sokakların şiddetin sahnesi olması, siyasi sorunların sosyal sorunlara da evirilmesine ve ileride çok daha yoğun ve yaygın ihlallerin oluşmasına imkan verecek vasatın yeşermesine yol açacaktır. Bu bakımdan hem kamu gücü kullananların hem de göstericilerin hukuki düzenlemeler çerçevesinde davranması, hele can kaybı gibi, sonuçları bakımından telafisi imkansız olan güvenlik konularına özel dikkat sarf etmeleri büyük önem arz etmektedir. 

 

Bu vesileyle gösterilerde hayatını kaybeden Serap ESER ve Aydın ERDEM'e rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralananlara acil şifalar diler, mal kaybına maruz kalanlara geçmiş olsun deriz.  

 

Kamuoyuna kaygıyla duyurulur.  
 

Ahmet Faruk ÜNSAL 

MAZLUMDER Genel Başkanı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim