• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Mazlum-Der: Danıştay Politik Davranıyor

Mazlum-Der: Danıştay Politik Davranıyor
İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) İzmir Şube Başkanı Mustafa Kaylı, Danıştay'ın meslek liselilere yönelik son kararının politik olduğunu söyledi.

Daha önce katsayı dağılımının YÖK'ü ilgilendirdiğini açıklamasına rağmen şimdiki kararının kendisiyle çeliştiğini söyleyen Kaylı, "Bu olay, Danıştay'ın daha önce verdiği kararlara ters bir durumdur. Daha önce 'YÖK bilir' derken şimdi de, 'Ben bilirim, YÖK bilmez' diyerek kendi alanının dışına çıkıyor. Bu da çok büyük bir haksızlığa yol açıyor. Kararı hukuksal davranmadığını, aksine politik davrandığını gösteriyor. Bu bir hak ihlali ve zulumdür." şeklinde konuştu.

Milyonlarca öğrencinin mağdur edildiğinin, birlikte ailelerinin de mağdur olduğunun altını çizen Mazlum-Der Şube Başkanı Kaylı, "Bu öğrencilerin sürekli sisteme zarar veren insanlarmış gibi algılanmasına yol açmak çok yanlış. Sonuçta bu okullara gidenler de bu ülkenin evlatlarıdır. Eğer yetenekleri varsa, istedikleri üniversiteye gidebilmeliler. Batıda bu böyle, bizde de böyle olması gerekiyor." dedi.

İstanbul Barosu Başkanlığı, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK)'nun, yüksek öğretim kurumlarına girişte farklı katsayı uygulamasında yaptığı düzenlemenin kaldırılması için kararın iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay'da dava açmıştı. Danıştay 8. Dairesi de YÖK'ün kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu. Bunun üzerine adaylara farklı katsayı uygulanması kararı alınmış ve puanlar hesaplanırken kendi alanıyla ilgili program tercihlerinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP)'nın 0,15, alan dışı tercihlerinde 0,13 ile çarpılması kararlaştırılmıştı.

"DANIŞTAY'IN KARARI HUKUKSUZ"
Meslek Liselerini ve Teknik Liseleri Bitirenler ve Mensupları Derneği (MES-TEK-DER) Genel Başkanı Naci Şahin de Danıştay 8. Dairesi'nin katsayı düzenlemesini durdurmasıyla ilgili, "Hukuka ve insan haklarına aykırı bir karar. Öğrenciler umutsuzluğa kapılacak." dedi. 

MES-TEK-DER Genel Başkanı Naci Şahin, Cihan Haber Ajansı'na Danıştay'ın ikinci kez katsayı düzenlemesini durdurmasını değerlendirdi.

İptal kararının, Türkiye'de meslek liselilerin geleceğini tamamen karartmaya yönelik olduğunu öne süren Şahin, "Bir kurumun (YÖK'ün) tasarrufunda olan hakların uygulanmasında engellemeye gidiliyor. Olumsuz ve yıkıcı bir karardır. Sistem yeniden alt üst oldu." diye konuştu.
Kararın hukuka ve insan haklarına aykırı olduğunu belirten Şahin, "Neden inat edildiğinin anlaşılması mümkün değil. MES-TEK-DER olarak Danıştay'ın bu kararını protesto ediyoruz. Böyle bir kararın çıkmamasını beklerdik. Şaşırdık ve üzüldük. Danıştay, varsayımlara dayanarak karar veriyor. Bu seferki karar da mantık dışı ve varsayımlara dayanıyor. Hukuka ve insan haklarına aykırı." şeklinde konuştu.

İptal kararıyla birlikte yeniden bir belirsizliğin oluştuğuna dikkat çeken Şahin, "Öğrenciler umutsuzluğa kapılacak. Belli bir hedef için çalışıyorlardı ancak bu emelleri boşa gitti. Oysa, YÖK'ün 21 Temmuz 2009'da verdiği ilk kararın ardından, meslek liselerine gelen öğrencilerin kalitesinde de artış olmuştu. Ne diyebilirim ki, en iyisi meslek liselerini kapatsınlar." açıklamasını yaptı.

DANIŞTAY KARARINA SANAYİCİLER DE TEPKİLİ
Sivas Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği (ASSİAD) Başkanı Hakkı Nazlım, YÖK'ün katsayı eşitsizliğini ortadan kaldıran kararın yürütmesini durdurmasına tepki gösterdi. Nazlım, "Bu kararı verenlerin maksadı, üyelik görüşmelerinin devam ettiği AB'ye, 'Türkiye'de kurumlar arasında uyumsuzluk var' mesajı mı vermeye çalışıyor?" diye sordu. 

Danıştay 8. Dairesi'nin YÖK'ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulamasına ilişkin 17 Aralık 2009 tarihli kararının yürütmesini durdurmasına iş dünyası tepki gösterdi. Sivaslı Sanayici ve İşadamları Derneği (Assiad) Başkanı Hakkı Nazlım, karara çok üzüldüğünü söyledi. Türkiye'nin mevcut şartlarda ara elemana ihtiyacı olduğunu belirten Nazlım, Avrupa ülkelerinden örnek verdi. Nazlım, Avrupa ülkelerinden mühendisten daha çok ara eleman yetiştirilmesine önem verildiğini ifade etti. Türkiye'nin de AB'ye üye olmak için çaba harcadığını belirten Assiad Başkanı Nazlım, "Meslek liselerinde eğitim gören öğrenciler ve ülkem adına çok üzüldüm. Bu kararı verenlerin maksadı, üyelik görüşmelerinin devam ettiği AB'ye, 'Türkiye'de kurumlar arasında uyumsuzluk var' mesajını mı vermek? Meseleye dünya konjüktüründen bakmak lazım." diye konuştu. Assiad Başkanı Nazlım, YÖK'ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulamasını ortadan kaldıran kararının yeniden iptal edilmesinin meslek liseli öğrencilerin hayallerini bir kez daha yıktığını sözlerine ekledi. (CİHAN)

ÖZGÜR-DER'DEN EYLEM ÇAĞRISI

Konu ile igili olarak Özgür-Der'den de bir açıklama yapıldı:

"Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesini oy birliği ile durdurdu. Başta imam hatip liseleri öğrencileri olmak üzere tüm meslek liselilerin hakkının gasp edilmesine devam anlamı taşıyan bu karar, yargı bürokrasisinin İslam düşmanlığında sınır tanımadığının yeni bir örneğidir.

YÖK'ün yükseköğretime girişte farklı katsayı puanı uygulamasını kaldıran 21 Temmuz 2009 tarihli kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle İstanbul Barosu Danıştay'da dava açmıştı. Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurmuştu. Bunun üzerine YÖK, 17 Aralık 2009'da üniversiteye giriş sınavında adaylara 'farklı katsayı' uygulanması kararı almıştı. "Darbeci Baro" namıyla meşhur İstanbul Barosu Başkanlığı, YÖK'ün bu yeni kararının da iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı.

Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün yeni kararının, iki, üç ve dördüncü maddelerinin yürütmesini oy birliğiyle durdurdu. Bizzat hukuk mercii olması gereken kurumlar tarafından bitmek bilmez hukuksuzluklara imza atılması ve gencecik insanların haklarının gasp edilmesi karşısında sessiz kalmak dayatmalara boyun eğmek anlamına gelecektir.

Danıştay'ın bu kararını 09 Şubat Salı günü İstanbul Barosu önünde protesto ediyoruz. Protesto yürüyüşü için saat 13.00'te Taksim Meydanı'nda toplanıyoruz. Çeşitli kuruluşların birlikte gerçekleştirecekleri bu eyleme hukukun ve adaletin yanında olan herkesi davet ediyoruz.

Tarih: 09 Şubat 2010 Salı
Saat: 13.00
Yer: Taksim Tramvay Durağı

ÖZGÜR-DER

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim