• BIST 97.211
 • Altın 195,318
 • Dolar 4,9773
 • Euro 5,8072
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 29 °C
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?

MASONLAR ESKİ BAYRAK TARTIŞMASINI HATIRLATTI

MASONLAR ESKİ BAYRAK TARTIŞMASINI HATIRLATTI
Mustafa Kemal ve İsmet İnönü zamanında resmi bağlamda yapılan 'Türk Bayrağı' tartışmaları bu kez gayrıresmi olarak ve bir başka nedenle Mason Locaları'nda gündeme geldi.

Masonlar, localarında asılı olan Türk bayraklarının “masonluğun evrensellik ilkesi” ile bağdaşıp bağdaşmadığını tartışmaya açtı. Aralarında çok sayıda masonun da bulunduğu Ergenekon terör örgütü zanlıları, “ulusalcı” bir söylemin arkasına gizlenirken, diğer taraftan mason kuruluşları, localara Türk bayrağı asılmasının “evrensel masonik değerlerle çeliştiği”ni iddia etmeye başladılar.

Dünyadaki mason localarının hiç birinde o ülkenin ulusal bayrağının bulunmadığı, bu sebeple Türk localarının bağlı oldukları merkez localardan (Ritin) sürekli uyarı aldıkları belirtildi. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, Özgür Masonlar Büyük Locası ve Türkiye Büyük Locası bu konuda ortak bir karar almak için bir araya geldikleri, locaların “Üstad-ı Azamları”nın belirli bir uzlaşma zemini aradıkları ve alınacak ortak karara kesin olarak uyulması gerektiği üzerinde birleşildiği kaydedildi. 

MASON KAMUOYUNDA TARTIŞMAYA AÇILDI 
Bayrak tartışması, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası tarafından çıkartılan Mimar Sinan dergisinde de konu edildi. Dergide, Locaların girişinde Türk bayrağının asılı olmasının “evrensellik” ilkesiyle bağdaşıp bağdaşmayacağı konusunda bir de forum açıldı. Foruma çok sayıda yazı gelirken, loca yetkilileri tarafından tartışmanın bir süre daha devam edeceği ve masonlar içerisinde oluşacak ağırlıklı fikrin, locaların alacağı karara yansıyacağı vurgulandı. 

“BARINABİLMEK İÇİN DİKKAT ÇEKİCİ OLMAMALIYIZ”
Loca yetkililerinin masonların forumda dile getirdikleri sorulara cevabı ise dikkat çekici. Bir yetkili, Türk bayrağının localarda olmaması gerektiğini hararetle savunanlara şu cevabı veriyor: “Evet, masonluk evrenseldir. Ancak her Büyük Loca'nın bulunduğu ülkede yasal kurallar dahilinde barınabilmesi için o ülkenin yasaları ve geleneklerine saygı duyarak olabildiğince az dikkat çekmesi gerekir. Devlet ile karşı karşıya gelmemesi gibi üyelerini de ahenk ve huzur içinde bir araya getirebilmesi gerekmektedir. Bu nedenle her ülkenin kendine özgü olan kültürel ya da yöresel kurallar ve geleneklerine saygı duyularak bunlara olabildiğince uyum sağlanır.”

“BAĞLI GÖZÜKMEK RİYAKARLIK DEĞİL”
Sadece yasalar gereği ve dikkat çekmemek izin o ülkenin geleneklerine bağlı gözükmenin riyakarlık olduğu yönünde eleştirilerin bulunduğunu dile getiren loca yetkilisi, şunları belirtiyor: “Her Loca'nın üyeleri nereli olursa olsun ülkenin kültürüne ve devletin yasalarına bağlı olarak kendine özgü diğer Büyük Localardan bazı farklılıkları olacaktır. Bunlara, geleneklere riyakarlık demenin yanlış olacağını düşünüyoruz.”

Analiz Merkezi: Celal Bayar'ın damadından öğreniyoruz ki, Mustafa Kemal de zamanında Osmanlı'yı hatırlattığı veya dini bir takım değerler çağrıştırdığı için Türk Bayrağı'nın yerine kurt amblemli kadim Mavi-beyaz Göktürk Bayrağı'nın sözünü edilmişti, hem de bizzat Mustafa Kemal tarafından başlatılan tartışmalardı bunlar...

Başta Celal Bayar olmak üzere yanındaki bazı kimselerin araya girmesiyle 'ikna olduğu belirtilen' Mustafa Kemal'in ölümünden sonra da İnönü döneminde benzer tartışmalar gazetelerde yayımlanacak kadar açıkça yapılmıştı.

Bilindiği gibi şu an ki resmi Türk Bayrağı aynı zamanda Osmanlı'nın resmi devlet ambleminin de sembollerindendir.

Masonlar, yine Mustafa Kemal'in sarahaten ve defaten vurguladığı özlemi olan ve kısaca 'Dünya Dini' projesi olarak nitelenebilecek Evrensel Değerler Manzumesi'nin dünyadaki savunucusu görünümünde bir örgüt.

Ülkemizde mason locaları daima tartışma konusu olmuştur.

Son dönemde Ulusalcı kliğin 'Mustafa Kemal mason localarını kapattı' argümanı, kapatılan locanın başkanı olan ve soyadını dahi Mustafa Kemal'den alan Mim Kemal Öke'nin (Ö:Özgürlük K:Kardeşlik E:Eşitlik.Fransız Devrimi'nin ve masonların 3 sloganı) CHP Genel Sekreterliği'ne getirilmesiyle tezat arzediyor...

Fatih Tezcan

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim