• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Mahkeme Şekil Yaptı

Mahkeme Şekil Yaptı
Anayasa Mahkemesi, değişiklik paketinin iptal başvurusunu kabul etti. Paketi şekilden inceleyecek olan mahkeme, 2008'deki türban kararında dolaylı olarak esasa da girmişti

 

 

 

 

 

Anayasa Mahkemesi, CHP tarafından iptali istenenen Anayasa değişikliğine ilişkin ilk incelemesini yaptı. Mahkeme, raportörün ret kararına karşın davayı kabul etti ve Anayasa değişikliğini şekil yönünden incelemeya karar verdi. Anayasa Mahkemesi, 2008’de türbanla ilgili düzenlemeyi şekil yönünden incelemeye almıştı. Türban değişikliğini iptal eden Yüksek Mahkeme, böylece dolaylı olarak Anayasa değişikliğini esas yönünden denetleme yoluna gitmişti. Yüksek mahkemenin 11 üyesi, CHP’nin öncülüğünde 111 milletvekilinin Anayasa değişikliğinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebiyle açtığı davayı görüşmek üzere dün biraraya geldi. Davaya ilişkin ilk incelemesini yapan Anayasa Mahkemesi, dava dosyasında bir eksiklik görmedi ve “İşin şekil yönünden incelenmesine” karar verdi. Bu kapsamda Anayasa değişikliklerinin Meclis’teki oylama süreci, oylamanın gizli yapılıp yapılmadığı, teklif kabul çoğunluğuna uyulup uyulmadığı, Meclis İç Tüzüğü’ne aykırı davranılıp davranılmadığı incelenecek.


Dördüncü maddeye dikkat

CHP’nin başvurusunda Anayasa’nın dördüncü maddesine göre “Anayasa’nın başlangıç hükümlerine aykırı düzenlemelerin teklif dahi edilemeyeceği” dile getirilmişti. Yüksek Mahkeme, şekil yönünden yapılan düzenlemelerin başlangıç maddelerinin değiştirilmesi sonucunu doğurup doğurmadığını da masaya yatıracak. Anayasa’nın dördüncü maddesiyle ilgili yapılan itiraz, türbana ilişkin Anayasa değişikliği sırasında da gündeme gelmişti. Türbana ilgili iptal kararında bu madde dayanak yapılmıştı. Davayla ilgili ikinci kez raportör görevlendirilecek. Raporun tamamlanmasının ardından Yüksek Mahkeme Başkanı Haşim Kılıç’ın belirleyeceği bir günde şekil yönünden iptal istemi karara bağlanacak.


Mahkeme önünde eylem

Bu arada, Adalet Platformu üyesi olduğunu ifade eden Adem Çevik adlı bir kişi, Anayasa Mahkemesi önüne gelerek eylem yaptı. Üzerinde, “Terör tüccarı cuntayı, insanlıkla savaşan İsrail’i, milli iradeye ambargo koyan Anayasa Mahkemesi’ni, Esfeli Safilinleri lanetliyorum” yazılı döviz açan Çevik, Anayasa Mahkemesi’ni protesto eden sloganlar attı. Çevik, mahkeme önünde maket uçak, tank ve silahlarla yaptığı basın açıklamasında, Anayasa Mahkemesi’nin “bazı kesimlerce” baskı altına alınmaya çalışıldığını iddia etti.

 


Raportör: Başvuruyu bile kabul etmeyin

Anayasa Mahkemesi Raportörü Ali Rıza Çoban, başvurunun “ilk incelemeye geçilmeden reddedilmesi gerektiği” sonucuna varmıştı. Çoban raporunda, Anayasa değişikliklerini sadece Anayasa’da yazılı şekil şartları açısından inceleyebileceği hükmüne dikkat çekmişti. Raporda Anayasa’nın 148. maddesinde yer alan “Anayasa değişikliklerinin şekil bakımından denetlenmesi, teklif ve oylama çoğunluğuna ve ivedilikle görüşülemeyeceği şartına uyulup uyulmadığı hususları ile sınırlıdır” hükmünü hatırlatan Ali Rıza Çoban, başvurunun, bu şartlara uymadığı için esastan incelemeye geçilmeden reddedilmesi gerektiği görüşüne de yer vermişti

 


Şekilden girip esastan çıkmışlardı

Anayasa Mahkemesi’nin, Anayasa değişiklik paketini şekil yönünden incelemeye alması, 2008’deki türban kararını anımsattı.

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin başvurusu üzerine, AKP, MHP ve DTP’nin desteğiyle üniversitelerde türban yasağının kaldırılması amacıyla yaptığı Anayasa değişikliklerini iptal etmişti.Anayasa’nın 10. ve 42. maddelerinde yapılan değişikliği ikiye karşı dokuz oyla iptal eden Yüksek Mahkeme, değişikliklerin Anayasanın değiştirilemez nitelikteki laiklik ilkesini işlevsiz kılmaya yönelik olduğu sonucuna varmıştı. Anayasa Mahkemesi, böylece Anayasa değişikliğini dolaylı olarak esas yönünden denetlemiş oldu. Karar, AKP, hakkında açılan kapatma davasında delil olarak kullanılmıştı.

 


CHP’nin itiraz ettiği noktalar

» Anayasa değişikliği, tümüyle milletvekili iradesine dayalı bir öneri niteliği taşımıyor. Başbakan’ın başkanlığında bir “tasarı” gibi hazırlandı ve hazırlanan metne sadece AKP grubu imza verdi. Bu durum, Anayasa’nın 175. maddesinin 1. fıkrasına aykırıdır. (Anayasanın değiştirilmesi TBMM üye tam sayısının en az üçte biri tarafından yazıyla teklif edilebilir...)

» Değişiklik teklifi, Anayasa’nın 2. maddesinde belirtilen hukuk devleti ilkesine aykırıdır. (Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçeliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.)

» Anayasa değişikliği, Anayasa’nın 4. maddesindeki değiştirilemezlik ilkesine de aykırıdır. (Anayasanın birinci maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile ikinci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve üçüncü maddesi hükümleri değiştirilmesi teklif edilemez.)

» Başvuruda, teklif verilirken “stok imza” imza kullanılmıştır. Başvuruda TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in de imzası vardı. Teklif, Anayasa Komisyonu’na sunulduktan sonra 61 milletvekili imzasını geri çekti. Ancak daha sonra yeni imzalarla yeniden Meclis’e gönderildi. Bu noktada komisyon aşamasında şekli yanlışlıklar yapıldı.

» Değişikliğin TBMM Genel Kurulu’ndaki oylamaları sırasında gizli oylamaya uyulmadı.

» Bu nedenle Anayasa Mahkemesi’nin, kanunun tüm maddelerini, açıklanan gerekçelerle Anayasa’nın 2, 4, 87 ve 95. maddelerine aykırı olduğu için şekil yönünden iptal etmesi gerekmektedir. davasında delil olarak kullanılmıştı.

 

Açıp 148. maddeyi okusunlar

Anayasa hukukçuları, Yüksek Mahkeme’nin Anayasa değişikliğini sadece şekil yönünden inceleyebileceğine ve dolaylı da olsa esasa giremeyeceğine dikkat çektiler. Demokrat Yargı Eşbaşkanı Osman Can, Anayasa Mahkemesi’nin, Anayasa değişikliğini hangi yönden inceleyebileceğinin net olduğunu belirterek, “Okuma yazması olan herkesin göreceği üzere 148. madde çok açıktır. Mahkeme Anayasa değişikliklerini ancak ve ancak şekil yönünden denetleyebilir. Bu denetim de Anayasal iradenin ortaya çıkıp çıkmadığı noktasıyla sınırlandırılmıştır” dedi.


Türban kararı çıkmaz

Anayasa hukukçusu Prof. Ergun Özbudun ise şunları söyledi: “Yüksek Mahkeme, esas yönünden incelemeyeceği için, şu an şekil yönünden kabul etti. Bu şu anlama geliyor: Dilekçe usulüne uygun bir şekilde hazırlanmış, 111 milletvekili bunu imzalamış ve zamanında verilmiştir. Bunlar usule uygun olarak, düzenlendiği için mahkemenin bu yönde bir karar alması normal bir durumdur. Bu karar, türban meselesinde olduğu gibi bir karar çıkacağının göstergesi olamaz. Çünkü usule ilişkin bir işlem var, esas hakkında bir Osman Can karar yok.

TARAF

 

 

 

 

Y

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim