• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Kurultay'da 41 Konu Vardı Ama O Yoktu!

Kurultayda 41 Konu Vardı Ama O Yoktu!
Kılıçdaroğlu polit büro korkusundan ağzına bile alamadı!...

 

 

 

 

 

Kılıçdaroğlu, bir saatten fazla süren konuşmasında özgürlük vurgusu yaptı ama başörtüsü konusundan hiç bahsetmedi.

Kurultayla ilgili bütün ayrıntılar...

CHP'nin 15. Olağanüstü Kurultay'ı Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılıyor. Partililer sabahın erken saatlerinden itibaren kongrenin yapılacağı salonu doldururken, salonda büyük coşku yaşanıyor. CHP'nin 80 kişilik yeni Parti Meclisi'nin (PM) belirleneceği kurultay saat 11.30'da başlayacak. Türkiyenin dört bir yanından gelen partililer gerek salonunun içinde gerekse salonun dışında kurulan güvenlik noktalarında arandıktan sonra salona alınıyor. 12 bin kişilik olan Arena Spor Salonu sabahın erken saatlerinden itibaren partililerle doldu taştı. Salona kurulan iki dev ekrandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yurt içinde gerçekleştirdiği gezilerden bazı bölümler ve kurultay salonunun görüntüsü veriliyor. Salonda CHP'nin yeni şarkıları ve 10. Yıl Marşı çalınırken partililer ellerindeki CHP bayrakları ile şarkılara eşlik ediyor. Daha önce 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapan Arena Spor Salonu ilk kez bir siyasi partinin kurultayına evsahipliği yapıyor. Kurultay Salonu'nda dev Türk bayraklarının yanında Atatürk ve Kılıçdaroğlu'nun yine dev posterleri yer alıyor. Salonun içinde bulunan hareketli reklam panolarından Kılıçdaroğlu'nun sözleri yansıyor. Salonda ' İktidara yürüyoruz', tekileştirmeye değil bütünleştirmeye geliyoruz', 'Umudun adı Kemal','Artık yeter bu düzen değişecek halk iktidara gelecek','Dürüst lider, temiz siyaset' pankartları yer alıyor. CHP'nin bugün gerçekleştirdiği kurultayda daha önce liste konusunda yaşanan çarşaf mı, blok mu? olacağı yönündeki tartışmalarda dün sular durulmuştu. Kılıçdaroğlu'nun yeni PM üyelerinin belirleneceğe kurultaya blok liste ile gitmesi bekleniyor. Kurultay'da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun Divan Başkanlığı'na getirilmesi bekleniyor. Öte yandan, salonun ortasına basın mensupları için özel yer ayrılırken 980 gazetecinin akreditasyon yaptırdığı öğrenildi.
Kılıçdaroğlu şu an kürsüye geldi. Konuşmasına başladı.

"Bütün Türkiye'yi kucaklıyorum ve CHP kurultayını açıyorum" dedi.

Kılıçdaroğlu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'na davet etti.

İl Başkanlarının önerisi ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu divan başkanı seçildi.

Kocaoğlu, Kılıçdaroğlu tarafından kürsüye çağrıldı. Kılıçdaroğlu daha sonra yerine geçti.

BAYKAL KÜRSÜYE ÇIKMIYOR
Eski genel başkan Deniz Baykal da salona kızıyla geldi. Baykal’ın kurultayda konuşma yapmayacağı öğrenildi. Baykal, “eski genel başkanlar”a ayrılan yerde değil, Antalya delegasyonuyla oturdu. CHP Kurultay salonunda dikkat çeken bir başka unsur da eski genel başkanların hiçbirinin fotoğrafının olmaması. Baykal, gazetecilerin ısrarlı sorularına ''İzleyenlere sevgi ve saygılar '' diye cevap verdi.

ÖNDER SAV: LİSTE YAPMADIK
Eski genel sekreter Önder Sav'da kurultay salonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sav, ''Genel başkana rağmen CHP'de bir liste yapılmamıştır. CHP'de uzun yıllar siyaset yaptım. Bir kırgınlığım da yok'' dedi.

Ve Kılıçdaroğlu kürsüye çıktı.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları...

Bize güç veren, onur duyduğumuz ama yürekleri buruk olan değerli sanatçılarımız, değerli CHP’liler, televizyonları başında bizi izleyen değerli yurttaşlarım, hepinize selamlarımı saygılarımı sunuyor ve bütün Türkiye’yi kucaklıyorum.
Dün akşam bir düğündeydik. Mevlana’nın düğünündeydik. Mevlana hoş görünün timsali, çağları aşan, inancımıza felsefi boyut katan Mevlana’nın düğünündeydik.
Bugün başka bir düğündeyiz. Yine CHP’nin yönetici kadroları olarak sizin huzurundayız. Halkla beraberiz size inanıyoruz.
Ey oğul tutsaklık bağlarını kopar. Özgür ol, özgür yaşa diyor. Biz özgürlüğümüzü kurtuluş savaşıyla kazandık ve özgürlüğümüzü de ulusal bağımsızlığımızı da kazandık. Ama bugün Türkiye farklı bir dönemden geçiyor. Umut yerine umutsuzluğu görüyoruz. Gelecek kaygısı taşıyan pek çok yurttaşımız var.
Ama buradan bütün yurttaşlarıma söz veriyorum. CHP’nin iktidarında karamsarlığa yer olmayacaktır. Umudumuz halk olacaktır. Halkın desteğiyle herkesi kucaklayacağız. Biz barışın türkülerinin söylendiği bir Türkiye istiyoruz.

Bizim görevimiz işi yaşı, rengi, doğduğu yeri, soyu sopu hiç önemli değil. Bütün yurttaşlarımızı kucaklamak, haklarını genişletmek ve onları güvenceye almaktır. Bu görevi yaparken biz CHP’liler olarak yola çıktık. Buradan bütün yurttaşlarıma sesleniyorum. Eğer çözümün bir parçası olmak istiyorsanız o zaman gelin. Bu çatı özgürlük çatısı olacaktır. Tümünüzü ama tümünüzü biz kucaklamaya kararlıyız.

Biz CHP’yiz. Biz umudun partisiyiz. Biz özgürlüğün, demokrasinin, emeğin merkeziyi. Biz çalışanların, yani alın terinin partisiyiz. Urfa’daki hoyratın, Anadolu’daki sazın, Karadeniz’deki kemençenin, Ege’deki zeybeğin partisiyiz. Halkın gücünü alarak yola çıkacağız.

Temiz siyaset mi istiyorsunuz? Ödediğiniz her kuruş verginin hesabının birileri tarafından verilmesini mi istiyorsunuz? Halka hesap vermeyi namus kabul eden iktidara izin verin artık. İktidar aydınlığa yürümeliyiz.

DEMOKRASİ ASKIDA

Demokrasi diyorlar. Demokrasiyi askıya aldılar. Kendi mahkemelerini kurdular. Kendi yargıçlarını atıyorlar. Tutukluluğu infaza dönüştürdüler. Korku yarattılar. Demokrasi istiyorsak korkularımızı yeneceğiz. Çetelerle mücadele ediyoruz diyorla.r hangi çetelerle? Kendi çeteleriyle yola devam ediyorlar.

12 Eylül’ün hesabını soracağız diyorlar. Allah aşkına Kemal Türkler’in kanı yerde kalmadı mı? Bir devrimciyi sokağın ortasında vuranlar, bugün elleri kolları açık geziyor.

MECLİS'TE OY SAHTEKARLIĞI YAPTILAR

Milletvekillerini oy makinesi yaptılar. TBMM’de oy sahtekarlığı yaptılar. Özgür medya dediler. Hangi özgür medya? Biz bunları aşmaya kararlıyız.

Yasakları kaldıracağız, özgürlükleri getireceğiz dediler. Dertlerini anlatmak isteyen üniversite öğrencilerine coplarla biber gazıyla gidenler mi bunlar? Düşüncelere pranga vurdular. Düşünenler nerede siz de iyi biliyorsunuz.

''Yolsuzlukları da kaldıracağız'' dediler. Ama gelin görün ki pek çok firma, Türkiye’de ödedikleri rüşvetler için hesap açtılar. Bu tabloyu değiştireceğiz. İyi tahlil edeceğiz. Türkiye’nin binlerce sorunu varsa, CHP’nin de binlerce çözümü vardır. CHP büyük partidir, köklü partidir, yerli partidir. CHP genleriyle oynanmamış bir partidir.

KADINLAR SİYASETTE DAHA ÇOK OLACAK

Gençler ve kadınlar, hayatı sorgulayan kadınlar. Nüfusun yarısı kadın. Ama siyasette kadın var mı yeteri kadar? Gençler. Siyasette gençler var mı? O zaman yeni CHP, yeni anlayışla yola çıkıyoruz. Gençler ve kadınlar siyasette daha fazla yer alacak.

Biz kadın erkek eşitliğine inanan bir siyasi partiyiz. Buradan bütün kadın kardeşlerime sesleniyorum. Size seçme ve seçilme hakkınızı CHP verdi. Üstelik bu seçme seçilme hakkını verirken, bugün uygarlığın beşiği olan ülkelerde bu hak verilmemişti. CHP’nin ön görüsü budur.

Kadın kardeşlerime sesleniyorum. Sizin yeriniz, ocağınız ve siyasal eviniz CHP’dir. Kadınlara seçme ve seçilme hakkını verdik ama başka tablodan söz etmek istiyorum. 21. yüzyılda 4 milyon kadınımız okuma yazma bilmiyor. Bunun ayıbı kadınlarda değil. Onlara baskı uygulayan, okula gitmesi için katkı vermeyen siyasilerin ayıbıdır. Bunu da hiçbir kadının unutmaması gerekir.

SANATÇIYA ÖZGÜRLÜK
Aramızda bize destek vermek için gelen sanatçılar var. Onlara dostluğumuzu bağılılığımızı söyledik. Sanatçı bir şey ister. Özgürlük, özgürlük, özgürlük der sanatçı. Özgürlük onun nefes alması demektir. Biz bütün sanatçılara söz veriyoruz. Yazacaksınız, çizeceksiniz, oynayacaksınız. Ne yapacaksanız size özgürlükleri sonuna kadar açacağız.

Yoksulluk 21. yüzyılın Türkiyesinde bir kader mi? Yoksulluğu yenmek iktidarın aklına gelmiyor mu? Söz veriyorum yoksulluğu yeneceğiz, tarihe gömeceğiz.

Sosyal devleti kurmak CHP’nin boynunun borcudur. İktidar aile sigortası dediğimizde “Peki siz parayı nereden bulacaksınız?” diyor. Sen yolsuzluk yapanlara para buluyorsun, yandaşlarına para buluyorsun. Sıra fakir fukaraya gelince, bu parayı nereden bulacaksınız. Biz o parayı buluruz ve yoksulun hakkını koruruz.

Türkiye’nin en büyük sorunu işsizlik. 8 yıldır iktidardalar. İşsizlik artmadı, azaldı mı? Yüzde 8’le aldılar. Yüzde 21-22’lere çıkardılar. İşsizlik açlıktır. Yoksulluktur. Kavgadır. Sosyal devletin dibine konmuş dinamittir.

 ATANAMAYAN ÖĞRETMEN OLMAYACAK

Üniversiteyi bitirmeyen birisi, ‘Yahu üniversiteyi bitirseydim, acaba iş bulabilir miydim’ diyor. Üniversiteyi bitiren bir işsiz ne diyecek? Nasıl oldu, okudum yazdım, üniversiteyi bitirdim ve ben işsizim. Binlerce okulumuzda öğretmen yok. Vekil öğretmenler çocuklarımızı yetiştiriyor. Ama dışarıda atama bekleyen on binlerce öğretmen var. Bütün atanamayan öğretmenlere ve ailelerine sesleniyorum. Halkın iktidarında atanamayan öğretmen kavramı olmayacaktır.

Üreteni cezalandırdılar. Bu tabloyu ters düz etmek her CHP’linin görevi olacaktır. Bakın Başbakan bir for mül üretti dedi ki ‘Her iş veren bir işsiz alırsa, Türkiye’de işsizlik sorunu çözülür’ hiçbir işveren başbakanı ciddiye almadı. Niye?

BECEREN İKTİDAR GELECEK
Sen özel sektöre diyorsun ki bir işçiyi işe al. E sen devlet değil misin? Sen al. Kendi beceremiyor, onlara söylüyor. Beceren iktidar gelecek.

Kurucu Başkanımız ne güzel demiş; çiftçi milletin efendisidir.

Gelin kucaklaşalım, gelin barışalım artık.

- Sözde anayasa değişikliği yaptılar. İki sendikaya üye olma hakkı geldi. Doğru. Ama birine olamıyor ki diğerine olsun.
Evet diyen sendikacılara sesleniyorum. İşçileri sattınız. İşçinin hakkını sattınız.

- 4B, 4C ucubesini kaldıracağız.

- Eğitimi sınav maratonu olmaktan çıkaracağız.

- Ve üniversitelerimiz...

- Anayasa değişkliği oldu üniversiteler susturuldu. Karabasan gibi çökeceksiniz. Öğrencileri coplayacaksınız. Ondan sonra da bunu savunacaksınız.

- YÖK denen ucubeyi kaldıracağız.

- Harçlar aile üzerinde ciddi bir yük. Harçları da kaldıracağız.

- Bu düzeni alaşağı edeceğiz. Halk için yapacağız bunu.

- İki yıl içinde yurt sorununu çözeceğiz.

- Yeni bir anayasa için şimdiden çalışmaya başladık.

- Özel yetkili mahkemeleri kaldıracağız.

- Askeri Yüksek İdare Mahkemelerini de kaldıracağız.

- Bedel ödemeyenlerin 12 Eylül ile hesaplaşacağını söylemesi zoruma gidiyor.

- Bizim bir kurucumuz vardı. Bugün minarelerden ezan okunuyorsa dönüp baksınlar Mustafa Kemal'e. Vasiyete sahip çıkacağız çünkü bir inançlı insanlarız.

- Siyasi partiler yasası da 12 Eylül ürünü. Bizim iktidarımızda milletvekilini vatandaş seçecek. Parti genel başkanı değil.

- Yüzde 10 seçim barajı ucubesini kaldıracağız.

- Siyasi ahlak yaassını çıkaracağız.

- Dokunulmazlıkları kaldıracağız.

- Güneydoğu sorununu çözeceğiz. Lozan'a sahip çıkacağız. Özgürlük, barış ve ekmek ekseninde çözeceğiz.

- Mayınlı arazile temizlendikten sonra en büyük toprak reformunu yapacağız.

- Güneydoğulu vatandaşlarıma sesleniyorum. Biz üçün cü yoluz. Halk partisiyiz, sizin partiniziz, bizi kucaklayın. Etnik kimliklerinizi sömürdüler, inançlarınızı sömürdüler.

- Parti içi demokrasiyi yerleştireceğiz. Sözümün arkasındayım.

- Medya halkın iktidarıda özgür olacak.

haber5

İŞTE KILIÇDAROĞLU'NUN ÖRTÜ ÇARKI!

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim