• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

KURTULMUŞ'TAN 'FİRAVUN İKTİDARI' ÖRNEĞİ!

KURTULMUŞTAN FİRAVUN İKTİDARI ÖRNEĞİ!
SP Lideri Kurtulmuş'tan Firavun-Karun-Belam" örneği...

 

 

 

 

 

“Referandum sonucu ne olursa olsun Anayasa tartışmaları devam eder”

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş bugün Habertürk TV’de canlı yayınlanan Habertürk Gündem adlı programa katılarak referandum süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, referandumdan sonra sonuç ‘evet’ ya da ‘hayır’ çıkması halinde dahi Türkiye’deki Anayasa tartışmalarının devam edeceğini belirterek şöyle konuştu: “1876, Tazminattan bu yana bu ülkede Anayasa tartışmaları süregelmiştir. Meselenin özünde iki tane soru yatmaktadır. Birincisi; ‘Bu ülkenin sahibi kim?’ sorusudur. Tazminattan bu yana seçkinler bu ülkenin sahiplerinin kendileri olduğunu söylemişler ve milletin önüne millete kira sözleşmesi imzalatır gibi Anayasalar koymuşlardır. Biz de şimdi diyoruz ki bu ülkenin asıl sahibi millettir ve ülkenin tapusu olan anayasayı millet kendisi yapmalıdır. Bu ülkenin tapusu millete ait olmalıdır. İkinci bir soru da ‘Bu ülkenin sistemi nedir?’. Adı demokrasi olsa da özünde milletin hiçbir denetleme ve etkisinin olmadığı oligarşik bürokrasidir mevcut siyasal sistem. Düşünün bu ülkenin seçkinleri milleti öylesine dışarıda bırakmışlar ve yönetimi kendileri için oluşturmuşlar ki; örneğin Türkiye’de parlamento olmasa işlerin yüzde 60-70’ini yapabilecek bir sistem var. Bu vesayetçi sitemde millet hiçbir kurumu denetleyemiyor.Bu vesayetçi, bürokratik oligarşi sistemi yerine milletin egemen olacağı bir demokrasiye ihtiyacı vardır Türkiye’nin. O yüzden meselenin özü siyasal sitemdir. Bu değişmediği sürece de anayasa tartışmaları devam edecek”

“Anayasa’yı milletle yapana kadar şimdilik evet”


Kurtulmuş Saadet Partisi’nin ‘Anayasayı milletle yapana kadar bu referandumda şimdilik evet diyeceğini kaydetti. Kurtulmuş, “Türkiye’nin demokratikleşmesi için önünde uzun bir yol var. Anayasa değişiklik paketi de bu konuda atılmış birkaç adım. Biz paketteki 26 maddeyi tek tek incelediğimizde ‘hayır’ diyecek bir gerekçe görmedik. Değişiklik paketi büyük bir reform atağı da değil. Bürokratik yapıdan millet egemenliğine geçişi sağlayacak bir yapı oluşturmayacak ama demokratikleşme yolunda atılan olumlu bir adım ve biz de bu yüzden ‘şimdilik evet’ diyoruz. Çünkü Türkiye’nin yeni bir anayasaya milletin kendi yaptığı bir anayasaya ihtiyacı var. Bu yüzden 12 Eylül günü referandumun hemen ardından 13 Eylül sabahından itibaren milletle yeni bir anayasa yapılana kadar çalışacağız. Anayasayı milletle birlikte yapana kadar ‘şimdilik evet’ diyoruz.”

 

 

 

 

“Türkiye’de yargı çok önceden siyasallaşmıştı”

Türkiye’de referandum süreciyle birlikte tekrar gündeme gelen yargının siyasallaşması konusunda açıklamalar yapan Kurtulmuş yargının siyasallaşma sürecinin 28 Şubatla birlikte net görüldüğünü kaydetti. 28 Şubat’tan sonra yargı Türkiye’deki siyasal sürecin içine tamamen girmiştir diyen Saadet Partisi Genel Başkanı Kurtulmuş, “Anayasa Mahkemesi, Türkiye’de parlamentonun Anayasayı değiştirme hakkına müdahale edecek kadar, bir üst parlamento gibi çalışmaktadır. 411 milletvekilinin oyuyla türban konusunda iyileştirmeler içeren paket onaylandığında Anayasa Mahkemesi bunu durdurmuş adeta parlamentoya bu yetkisini kullandırtmamıştır. İngiltere’de nasıl bir alt parlamento Avam Kamerası bir de üst parlamento Lordlar Kamerası varsa Türkiye’de de Anayasa Mahkemesi Lordlar Kamerası misyonunu yüklenmiştir.” dedi.

Kurtulmuş, ayrıca dünyanın hiçbir yerinde yargının halk oylamasına giden bir konu hakkında görüş beyan etmediğini belirterek. Türkiye’de yargının referandum hakkında görüş belirttiğini bu görüşünü bir siyasi açıklama gibi değil muhatabı olan parlamentoya iletmesi gerektiğini söyledi.
“Referandum süreci seçim kampanyasına dönüştü”

 

 


Kurtulmuş, anayasa tartışmaları ve referandum sürecinde iki önemli uyarı yaptığını hatırlatarak, bunlardan birinin, bu sürecin ‘siyaset kamplaştırması’na dönüştürülmemesi ikincisinin de siyasetçilerin ‘üslup problemi’ olduğunu belirtti.

Kurtulmuş, Türkiye’de iktidar ve muhalefetin hiçbir önemli konuda bir araya gelip konuşamadığını ifade etti. Siyasette kamplaşma ortamını iktidar ve muhalefetin yarattığına dikkat çeken Kurtulmuş, “Süreç başından beri yanlış yönetilmekte, referandum mitingleri birer seçim çalışmasına döndürülmüş vaziyette. Oysa biz bu referandumda ‘evet’ diyerek hükümete güven oyu vermiş ‘hayır’ diyerek de güvensizlik oyu vermiş olmayacağız.” Dedi.

Saadet Partisi Lideri üslup problemi hakkında da şöyle konuştu: “Miting meydanlarına bakın Türkiye’nin ciddi konuşlarından olan türban ve genel af gibi konular çerez malsemesi yapılıyor. Siyasetçilerin üslubuna dikkat etmelerini yıllardır söylüyoruz ama bu süreçte de görüldü ki birisi Recep Bey diğeri Kemal Efendi diyor. Birisi soydan diğeri boydan bahsediyor. Siyasette fevkalade bir üslup problemi ortadadır. Bizim siyasetimizde böyle bir üslubun yeri ise yoktur.”

Kurtulmuş, referandum sürecinin bu denli bir seçim havasına dönüştürülmesinde, iktidar ve muhalefetin yaklaşan 2011 seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimine bir ön hazırlık süreci olarak görmelerinden de kaynaklanıyor ifadelerini kullandı.

Numan Kurtulmuş, ayrıca hükümetin halkın oylamasından geçmiş bir Cumhurbaşkanlığı seçim sistemini de niye hala yasalaştırmadığını anlamadığını da sözlerine ekledi.

“Firavun-Karun-Belam örneği”

Kurtulmuş’a 70 bin kişilik bir iftar yemeğinde dağıtılan kumanyaların üzerinde evet propagandasının olması sorulduğunda, Kurtulmuş böyle bir durumda yapılan böyle bir olayın İslami bir gerekçe ve siyasi bir üslupla açıklanamayacağını, doğru bir davranış olmadığını belirterek kendisine olmamak için ilke edindiği bir örneği paylaştı.

3 karekter örneğini veren Kurtulmuş şöyle konuştu, “Firavun, iktidarı zulüm için kullanımı temsil eder. Karun, kamuyu kullanarak zengin olmayı temsil eder. Ben de bu yüzden Harun gibi gelip Karun gibi gitmeyeceksin dediğimde siyasi arenada ve millette yankısını bulmuştu bu söz. Belam ise dini siyasete alet ederek Firavun ve Karun’a destek olmayı temsil eder. İşte ben kendime hep ilke edinmişimdir. İktidarı Firavun gibi zulmetmek için, kamuyu Karun gibi zengin olmak için, dini de Belam gibi siyasete alet etmek için kullanmayacaksın.”

Haber5

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim