• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

KUDÜS'Ü YOKSULLUKLA VURUYORLAR

KUDÜSÜ YOKSULLUKLA VURUYORLAR
Çağdaş Araştırmalar Merkezi’nin hazırladığı ‘Kudüs ve Yoksulluk’ araştırma raporu, Kudüs’te yaşanan inanılmaz yoksulluğu ve onun getirdiği devasa problemleri gözler önüne serdi.

 

 

 

 

Kudüs’te yaşayan Müslümanların % 63’ünün büyük bir yoksullukla mücadele etmek zorunda kaldığının ortaya koyulduğu raporda, bu yoksulluğun ise ahlâkî yozlaşma, ailevi çözülme, uyuşturucu ve alkolün yaygınlaşması; hırsızlık, tecavüz, fuhuş, salgın hastalıklar ve yüz kızartıcı suçlara neden olduğu ifade edildi. İşte Siyonist işgali sebebiyle Kudüs’te bu yoksulluğun sebeplerini, şu anki durumunu ve çözüm önerilerini içeren Kudüs ve Yoksulluk Dosyası.

Çağdaş Araştırmalar Merkezi’nin hazırladığı ‘Kudüs ve Yoksulluk’ araştırma raporu Kudüs’te yaşanan inanılmaz yoksulluğu ve onun getirdiği devasa problemleri gözler önüne serdi. Kudüs’te yaşayan Müslümanların % 63’ünün büyük bir yoksullukla mücadele etmek zorunda kaldığının ortaya koyulduğu raporda bu yoksulluğun ise ahlâkî yozlaşma, ailevi çözülme, uyuşturucu ve alkolün yaygınlaşması, hırsızlık, tecavüz, fuhuş, salgın hastalıklar ve yüz kızartıcı suçlara neden olduğu ifade edildi.
İşte Siyonist işgali nedeniyle Kudüs’te bu yoksulluğun sebeplerini, şu anki durumunu ve çözüm önerilerini içeren Kudüs ve Yoksulluk dosyası.

SİYONİSTLER YOKSULLUĞU BİR SİLAH OLARAK KULLANIYOR

İsrail işgalinin sebep olduğu çöküntülerin en başta geleninin yoksulluk olduğunun belirtildiği Çağdaş Araştırmalar Merkezi’nin raporunda, Siyonist devletin hedeflerine ulaşmak için yoksulluğun planlı bir şekilde kullanılmasına özellikle dikkat çekildi.

Bu planlar ile bir taraftan Kudüs’te yaşayan halkın göç etmesi ve şehrin boşaltılması amaçlanırken diğer taraftan da Yahudileştirme çalışmalarının desteklendiği belirtiliyor.
Rapora göre; “Kudüs’te yoksulluk oranı Araplarda % 63.5 iken Yahudilerde % 36’dır. Durum öyle bir hal almıştır ki bazı Kudüslü aileler çocuklarını şehrin batısında bulunan Yahudi mahallelerinin çöplüklerine metal toplamaya gönderir olmuşlardır.

Çocuklar topladıkları metal parçalarını anlaştıkları Araplara satmakta, aile reislerinin boğucu bir siyasetle inşa edilen duvar nedeniyle geçim sıkıntısı yaşadığı bir dönemde, kıt kanaat geçinen ailelerine destek olmaya çalışmaktadırlar.”

KUDÜS DÜNYANIN EN FAKİR ŞEHİRLERİNDEN BİRİSİ

Kudüs’ün dünyadaki en yoksul şehirlerden biri olduğu ifade edilen raporda bu durum şöyle anlatılıyor; “Batı Kudüs’te Yahudi bir ailenin aylık toplam geliri ortalama 7500 şekel iken Arap bir ailenin aylık geliri yaklaşık 2800 şekeldir. Kudüs şehir yönetimi Doğu Kudüs’ü, vergilerden gelir elde edilen bir bölge olarak Kudüslü Arap bir aile, aylık gelirinin çok üstünde bir vergi yükü ile mükellef tutulmaktadır.

Doğu Kudüs’te yaşayan ailelerin % 62’si, çocukların ise % 56’sı yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Resmi veriler, Doğu Kudüslü çocukların % 75’inin yoksul olduğunu söylemektedir. Şehrin bütçesi 388 milyon şekele ulaşmıştır. Bu bütçenin içinde Araplara ayrılan kısım önemsiz denecek kadar azdır. Bu sebeple devlet, Araplara ayrılan bütçeyi açıklamamaktadır.”

İŞTE GERÇEKLER!..

Kudüs’e dair rakamların da yer verildiği raporda gerçekler şu şekilde ifade ediliyor;
“1) 2007 yılı itibarıyla Kudüs’te yaşayan Arapların sayısı 256.820 olup bu rakam, yüzde 34’lük oranı oluşturmaktadır.

2) 2006 yılı verilerine göre Kudüs’te yaşayanların yüzde 67’si sosyal refah düzeyine göre yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Bu oran, burada yaşayan Yahudiler için %21’dir.

3) 2006 yılı verilerine göre Kudüs’te yaşayan Arap çocukların yüzde 77.6’sı yoksulluk sınırının altında yaşarken bu oran Yahudi çocukları için yüzde 39.6’dır.

4) Şehrin ele geçirilişinden bu yana belediye, yerleşim arazilerinin 1/3’üne el koymuştur.

5) İsrail’in işgal edip el koyduğu bu arazilerin bir kısmı umuma, bir kısmı ise şahıslara aittir ve bu arazilerin üzerine Yahudiler için 50.197 yerleşim yeri inşa edilmiştir.

6) 2004’de Kudüs Belediyesi, resmi olmayan inşaatların yüzde 85’inin şehrin batısında gerçekleştiğini açıklamıştır. Buna mukabil olarak yıkım emirlerinin yüzde 91’i ise Kudüs’ün doğusunda gerçekleşmiştir.

7) Ailelerinin yaşadığı yoksulluk yüzünden 9.000’in üzerinde çocuk, herhangi bir eğitim kurumuna kaydolmadan hayatına devam etmektedir. Devlet okullarında okuldan ayrılma/alınma oranının yüzde 50’yi geçtiği görülmektedir.

8) 2007 istatistiklerine göre Kudüs’te 3. ve 4. sınıf yaş grubunda 15.000 çocuk yaşamakta olup bu çocukların yüzde 90’ını oluşturan 13.500 çocuk ise hiçbir eğitim kurumuna kayıtlı değildir.

9) İş gücü kaybı yüzde 90’a ulaşmış, çalışan iş gücü ise yüzde 12.5’e gerilemiştir.

YOKSULLUĞUN SEBEPLERİ

Çağdaş Araştırmalar Merkezi’nin raporunda bu yoksulluğun en büyük sebebinin işgal olduğunun altı çizilirken diğer sebepler ise şöyle sıralanıyor;
1) İsrail’in işgalle birlikte yürüttüğü esef verici icraatların uzun yıllardır sürmesiyle oluşan ve farklı alanlarda sürekli devam eden ekonomik kötüleşme.

2) Irkçı ayrım duvarının sebep olduğu, hayatın tüm alanlarını kapsayan vahim çöküşler.

3) Batı Yakalıların oturumuna ve Kudüs’e girişlerine izin verilmemesi.

4) Süregelen askeri engeller.

5) Kudüslü tüccarların ithal ettikleri ticaret mallarının güvenlik teftişlerinin artırılması, limanlar veya havaalanlarından geçişinin engellenmesi ve gümrük vergilerinin sürekli artırılması.

6) Kudüslü halkın genel vergilere ve şehir vergilerine tabi tutularak ödemeleri için zorlanması.

7) Ulaşım sektörünün %90’ının çökmüş olması ve bu sektörde çalışanların işsiz kalması.

8) Filistinlilerin mallarının Kudüs piyasasına girişinin engellenmesi.

9) Deri ayakkabı, elbise, çocuk bezi vb. şeylerin üretiminin veya dokumanın yapıldığı bazı fabrikaların ve imalathanelerin kapatılması.

10) Geçiş siyaseti nedeniyle Mısır gibi Arap ülkelerine ihracatın azalması.

11) Evlerin yıkılması ve on binlerce dolarla ifade edilen ceza ödemeleri.

12) Toprakların gasp edilmesi ve sahiplerinin buralara girişlerinin engellenmesi. İnsanların topraklarına girmeleri durumunda hayali suçlarla suçlanmaları ve bazılarının mahkemelerde yargılanarak binlerce dolarlık cezalara çarptırılmaları.

13) Kudüs’teki sarraflara karşı yapılan üzücü icraatlar ve yerleşim vergisi adı altında sarrafların mallarına el konulması.

14) Kudüslü işçilerin fabrikalardan çıkarılıp yerlerine İsrailli işçilerin yerleştirilmesi.

15) Duvarın dışında kalan bölgelerden duvarın içindeki bölgelere göçlerle birlikte bazı bölgelerin aşırı kalabalık hale gelmesi.

YOKSULLUK KUDÜS’Ü BİTİRİYOR

Yoksulluğun, hayatın ekonomik, siyasi, sosyal, sağlık ve güvenlik gibi hemen hemen her alanında Filistin halkının yaşamlarını sarsan etkileri olduğunun belirtildiği raporda bu yoksulluğun sosyal alanda ve sağlık alanında sebep olduğu dejenerasyonlar ise şöyle anlatılıyor;
1) Ailevi çözülme ve ailenin kontrol mekanizmasının olmayışı.

2) 6 m2’yi geçmeyen odalarda kızlarla erkeklerin ve farklı ailelerin bir arada kalmasını gerektiren zor şartların sebep olduğu ahlâkî bozulma.

3) İçinde bulunulan sosyal şartlar nedeniyle çocuklar üzerinde aile terbiyesinin azalması sonucu bazı çocukların uyuşturucu ve alkol bağımlısı olmaları.

4) Suç oranlarının, özellikle de hırsızlığın artması. Bu durum, İsrail araştırma birimlerini, sonucun zengin Yahudi mahallelerini etkilemesi sebebiyle korkutmaktadır.

5) Öğrencilerin okuldan alınması, aşağılık bir hayatın kucağına ve uyuşturucu tacirlerinin ellerine düşmeleri; sahipsiz, koruyan-gözeten olmadan sokaklarda kalmaları gibi durumlar, toplumun temelini oluşturan ahlâkın bozulması sonucu işlenen tecavüz, hırsızlık, insanların namusuna göz dikmek gibi yüz kızartıcı suçların artmasına sebep olmuştur.

6) Yoksul ailelerin çocuklarının hastalıklarla boğuşması ve maddi imkânsızlıklardan dolayı bu hastalıkların gün geçtikçe müzmin hale gelmesi.

7) Çocukların çok erken yaşlarda çalışmaya başlamaları ve çalışmalarının karşılığında çok az ücret almaları.

KUDÜS İÇİN ÇÖZÜM NEDİR?

Çağdaş Araştırmalar Merkezi’nin raporunda, çözüme yönelik öneriler de sıralandı. İşgal devam etse bile Kudüs’ün yaralarını sarması muhtemel o öneriler ise şöyle;
1. Turizm sektörüne acilen gereken önemin verilmesi. İsrail firmaları ile rekabet edebilecek modern düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

2. Farklı bölgelerden önce şehir merkezinde yatırımlar yapılmalıdır.

3. Eski Kudüs’teki evler acilen kurtarılmalıdır.

4. Sosyal alanlarda insanlara acil yardım sağlanmalıdır. Zekat fonları, hayır kuruluşları gibi müesseselerin kurulmasıyla insanların yaşamlarını sürdürebilmelerine yardımcı olunmalıdır.

5. İnsanların, topraklarının ellerinden alınması gibi sorunlarına cevap verecek bir devlet teşkilatı kurulmalı ve böylece sessiz göç ettirme politikasının önüne kanuni yollarla geçilmelidir.

6. Ekonomik ilişkiler geliştirilmesi için Arap bankalarına baskıda bulunulmalı ve finansal kaynakların Yahudilerin eline geçmemesi amacıyla Arap bankalarının işlemlerde kolaylık göstermesi sağlanmalıdır.

7. İnsan hakları kapsamında yer alan yoksullukla mücadele meselesi, devam gerektiren bir meseledir. Yoksullukla mücadele konusunda izlenen stratejilerin düzenlenmesi ve bu alanda yapılan faaliyetlerin artırılması gerekmektedir.

Kaynak: Vakit

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim