• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Kudüs Muhafızı Şeyh Raed Salah Anlatıyor...

Kudüs Muhafızı Şeyh Raed Salah Anlatıyor...
Mescid-i Aksa neden işgal edildi? İsrail'in amacı ne? Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki işgal edilen binalar aslında kimlerin malı? Kudüs Muhafızı Şeyh Raed Salah anlatıyor...

 

Taha Dağlı'nın haberi...

 

Ekim ayında 15 gün abluka altında tutulan Mescidi Aksa'ya geçen Pazar günü yine İsrail askerleri girdi. Hazreti Peygamber'in miraca yükseldiği, Müslümanların ilk kıblesi olan bu kutsal mekana Filistinlilerin giriş-çıkışları çoğu zaman kısıtlı, bazen ise tamamen yasaklanıyor."

 

Kudüs Muhafızı olarak bilinen Kudüs'teki İslami Hareket'in lideri Şeyh Raed Salah, Mescidi Aksa'nın neden işgal edildiğini, İsrail'in amacını, Mescidi Aksa ve Kudüs'teki işgal edilen binaların aslında kimlerin malı olduğunu anlattı.

 

-Sayın Salah siz ‘Kudüs Muhafızı’ olarak biliniyorsunuz, ömrünüz Kudüs ve Mescidi Aksa’yı savunmakla geçti, savunmak derken İsrail askerlerine karşı nasıl bir direniş sergiliyorsunuz?

 

“Ben ve müslüman kardeşlerim, Mescidi Aksa ve Kudüs’ün korumalığını yapıyoruz, bizim görevimiz her gün, 24 saat sürüyor, sabahtan akşama kadar İsrail’e karşı Mescidi Aksa’yı koruyoruz. İsrail Mescidi Aksa’yı yıkmak istiyor, biz ise tek bir kişi kalana kadar Kudüs’ü muhafaza etmeye devam edeceğiz. Kudüs sadece Filistinlilerin değil 1,5 milyar İslam aleminin de en kutsal mekanlarından biridir.”

 

Sizin direnişinizle ilgili İsrail mahkemelerinde süren bir davanız var. Bu dava ne zaman başladı?

 

“İsrail yönetimi beni 2007 yılından bu yana Mescidi Aksa’ya yaklaştırmıyor, geçen Ekim ayında bir ay boyunca Kudüs’e de yaklaştırmadı, beni sürgüne gönderdi. 2007 yılında İsrail’in Mescidi Aksa’daki kazı çalışmaları sırasında yaptığımız direnişten dolayı göz altına alındım, mahkeme süreci halen devam ediyor, tutuksuz yargılanıyorum ancak 6 aydan 2 yıla kadar hapsim isteniyor. Büyük ihtimalle hapis cezası çıkacak fakat bizim davamız Allah içindir, İsrail ne yaparsa yapsın buna engel olamaz.”

 

-Mescidi Aksa 2009 Ekim ayında ciddi bir işgale maruz kaldı, benzer bir işgal geçen Pazar günü de yaşandı.

 

“Yahudiler Mescidi Aksa içinde kendilerine bir mabet istiyor, orada ibadet etmek istiyorlar, bu nedenle bazı dini günlerinde Mescidi Aksa’ya girmek istiyorlar fakat biz buna müsaade etmiyoruz, Yahudilerin Mescidi Aksa’ya girmelerini önlemek için bir grup Filistinli geçen Ekim ayında Mescidi Aksa’nın içinde direnişe geçti. Direniş başladıktan sonra İsrail askerleri haremüşerif’e girdi ve içerdeki Filistinlileri dışarı çıkarmaya çalıştı. Hiçbir müslüman kardeşimiz dışarı çıkmadı eğer içlerinden biri çıksaydı, avluda vurulacaktı. Bu direniş 2 hafta sürdü, bu iki hafta ve daha sonraki günlerde İsrail Mescidi Aksa’yı ablukaya aldı, içeri giriş çıkışları yasakladı, Filistinliler Cuma namazı için bile Mescidi Aksa’ya çok az sayıda bir cemaatle girebildi.”

 

Peki Mescidi Aksa’ya yönelik bu işgalin gerçek nedeni ne? İsrail ne yapmaya çalışıyor?

 

Bugünkü Mescidi Aksa kuşatması 1967 yılındaki saldırılarla başladı. İsrail ırkçı tutumu gereği Kudüs’te müslüman varlığını istemiyor, bunun için de her şeyi göze alıyor, siyasi olarak Filistinlileri baskı altında tutuyorlar, insanlara saldırıyorlar, savaş çıkarıyorlar, İsrail’in tüm amacı Mescidi Aksa’yı yıkmak, Mescidi Aksa’nın yerine kendi mabetlerini inşa etmek ve Kudüs’te bir tek Filistinli bile bırakmamak.”

 

-Kudüs’te Filistinli bırakmamak dediniz, İsrail son bir yılda kaçak inşaat gerekçesiyle Filistinlilere ait çok sayıda evi yıktı.

 

“Kudüs’te bizim evlerimizi boşaltıyorlar, yerlerine Yahudi yerleşimcileri oturtuyorlar, bizim evlerimizi yıkıyorlar, yıkılan arsalara Yahudi yerleşim birimi inşa ediyorlar. Evleri yıkarken gerekçe olarak binaların kaçak olduğunu söylüyorlar. Halbuki Kudüs’teki binaların tamamı Osmanlı’nın malıdır. Bu evlerin tapusu Osmanlı İmparatorluğuna aittir, bu tapuların varlığı Osmanlı arşivlerinde kayıtlıdır fakat İsrail bunu inkar ediyor ve yalancı politikayla tapuların kendilerinde olduğunu iddia ediyorlar.”

 

MESCİD-İ AKSA TARİHİ

 

İslam dinine inananlarca kutsal sayılan mekânlardan biri. Ömer ibn Hattab'in halifeliği döneminde küçük bir mescit olarak ortaya çıkan yapı, Emeviler döneminde büyütülmüş ve genişletilmiş. 705 yılında ise tamamlanmıştır.

 

Bununla birlikte daha sonra çeşitli sebeplerden dolayı birkaç kez yıkılan mescit baştan inşa edilmiştir.

 

Bugünkü yapı, mescit 1033 yılında bir deprem sebebiyle yıkılınca Fatimiler tarafından yaptırılan yapıdır; yine de yapıya yüzyıllar boyu farklı hükümdarların altında birçok eklemeler ve değişiklikler yapılmıştır.

 

Kur'an'da geçen İsra hadisesi burada cereyan etmiştir. Diğer adı Harem-üş-şerif’tir.

 

Mescidi Aksa, fotoğraflarda bilinenin aksine Sarı kubbeli olan cami değil, onun tam karşısındaki siyah kubbeli mescittir.

 

Mescidi Aksa denince akıllarda kalan fotoğraflardaki ihtişamlı sarı kubbeli cami ise Kubbetüs sahra’dır.

 

MESCİDİ AKSA’YA YÖNELİK TARİHTEKİ SALDIRILAR:

 

•21 Ağustos 1969: Denis Ruhan adlı bir Yahudi Mescid-i Aksa'yı kundaklama girişiminde bulundu.

 

•Nisan 1980'de Meir Kahane, Mescid-i Aksa'nın bir köşesine patlayıcı madde koyarak patlatmaya çalıştı.

 

•8 Nisan 1982'de bir kez daha Mescid-i Aksa'nın ana girişine patlayıcı madde yerleştirildiyse de cami görevlileri tarafından patlamadan ortaya çıkarıldı.

 

•10 Nisan 1982'de Meir Kahane taraftarlarından bir grup militan, zorla Mescid-i Aksa'ya girmek istedi.

 

•21 Mart 1983'te Mescid-i Aksa'ya gizli bir yoldan girmek için tünel açıldığı tespit edildi.

 

•14 Ocak 1986'da Knesset üyesi bazı parlamenterler askerlerin koruması altında Mescid-i Aksa'ya girmek istediler.

 

•8 Ekim 1990 tarihinde Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıda 30 Filistinli hayatını kaybetti, 800'e yakını yaralandı.

 

•5 Ekim 2009 tarihinde İsrail Mescid-i Aksa'ya girişi engelledi.

 

 

 

u

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim