• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'KPSS'DE HATALI SORULAR VAR!'

KPSSDE HATALI SORULAR VAR!
Tekrar Edilen KPSS'de Bir İddia Daha...

 

 

 

 

 

 

 

Kopya iddiaları sonucu yeniden yapılan ve sonuçları açıklanan KPSS Eğitim Bilimleri sınavı ile ilgili bir iddia daha ortaya atıldı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. F. Dilek Gözütok, “31 Ekim’de yapılan KPSS Eğitim Bilimleri testinin 9 sorusu hatalı” dedi.

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gözütok, 31 Ekim’de tekrarlanan KPSS Eğitim Bilimleri sınavı sorularını incelediğinde 9 sorunun yanlış olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Sınava giren öğrencilerinin şikayetleri üzerine soruları incelediğini kaydeden Prof. Dr. Gözütok, “Öğrenciler 'bu sorularda bir yanlışlık var, siz bize böyle öğretmediniz' diye şikayette bulundular. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nde öğretim üyesi olan bir doçent, bir yardımcı doçent ve bölümde master yapan öğrenciler ile kendi bölümümüzle ilgili olan 42 soruyu inceledik. 12 program geliştirme ve 30 öğretim ilke ve yöntemleri sorularından oluşan 42 sorunun içindeki 9 soruda yanlışlıklar bulunuyor. Bu 9 sorunun bir kaçının tamamı yanlış, bir kaçı iki cevaplı ve geriye kalan soruların da soru kökleri yanlış ifade edilmiş” dedi. 

 

-“YANLIŞKLARA RAĞMEN TAM PUAN ALDILAR”-

Prof. Dr. Gözütok, son dönemlerde adına bilimsel denilen kitaplarda ciddi yanlışlıklar olduğunu savundu ve şunları söyledi:

“Öğretim yöntemleri ile ilgili bilen bilmeyen kitap yazdı. Masteri olmayan hocalar dersler veriyor. Birçok kişi tanınmış kişilerin kitabı okutmak yerine kitap yazdılar. Alan dışı insanlarda böyle kitaplar yazdı. Soruları hazırlayanlar soruları o kitaplardan hazırladık diyebilirler. Bu konuda birikimli, adı geçen o alanda yetişmiş insanların kitaplarına bakıldığında soruların yanlış olduğu fark edilecek. Soruları yetişmiş insanlar hazırlamalı ya da bu soruları bilen kişilerin denetiminden geçirilmeli. Bu sınav çok aceleye getirildi. Ertelenen sınavda yine aynı 42 soru içerisinde 3 hatalı soru vardı. Yanlışlıklara rağmen herkes aynı yanlışlıkları yaparak tam puan aldılar.”

 

 -HATALI SORULAR VE YANITLARI-

Prof. Dr. Gözütok’a göre KPSS Eğitim Bilimleri sınavındaki hatalı sorular ve gerekçeleri şöyle:

“KPSS Eğitim Bilimleri Testi A kitapçığına göre 1’nci soruda yer alan ‘Yaşam boyu öğrenme merkezlerinde, her yaşta bireyin fiziksel, zihinsel gelişimi dikkate alınarak çeşitli yaşam becerileri kazanması amaçlanır’ sorusunda belirtilen yaşam boyu öğrenme merkezleri adıyla oluşturulmuş merkezler yoktur. Örtük program, resmi programlarda belirtilen amaç ve etkinliklerin dışında öğrenme-öğretme sürecinde, öğrenci-öğrenci ya da öğrenci-öğretmen etkileşimine bağlı olarak ortaya çıkan bilgi, düşünce ve uygulamalar ve bu uygulamalar sonucunda öğrencilerin kazandıkları özelliklerdir. Örtük program, yazılı olmayan bir programdır. Okul ve sınıf içindeki bütün uygulamaları kapsamaktadır. Okulun fiziksel özellikleri; araştırma olanakları; forması, renkleri, amblemi, maskotu; beklenti ve kuralları; yayınları; kültürel, sosyal, sportif ve bilimsel etkinlikler; sınıfların oluşturulması; sınıfın fiziksel özellikleri; kuralları; öğretmenlerin beklenti ve görüşleri; önyargıları; öğrenci özellikleri; ölçme ve değerlendirme; atmosfer; zaman ve iletişim örtük programın boyutları arasında sayılabilir.

 

6. sorunun B seçeneğinin birinci sütunundaki belirtilen Beceri Testi Geliştirme ifadesi ise ‘Beceri Alanlarının Belirlenmesi’ olmalıdır. Beceri Testi Geliştirme daha sonraki aşamalarda yer almaktadır. Teknik 4 olarak verilen oktaki görüşme 3 ayrı dala ayrılmalıdır.

7. soruda C seçeneği doğru olarak belirlenmiştir. Öğrenme kategorilerinden ‘Tutumlar’ın ‘performans’ ifadesi hatalıdır. Tutumlar bireyin davranışlarına yön veren eğilimlerdir. Gagné’nin öğrenme ürünleri arasında yer alan tutumlar; bireyin herhangi bir grup şeye, bireylere, olaylara ve çok çeşitli durumlara karşı bireysel etkinliklerindeki seçimini etkileyen kazanılmış içsel bir durum olarak tanımlanabilir.

15. soruda A seçeneği (Özel hedefler) doğru olarak belirlenmiştir. Özel hedefler, öğrenciye kazandırılması uygun görülen özellikler ve bir disiplin ya da bir çalışma alanı için hazırlanmış olan hedeflerdir. Özel hedefler vizyon belirlemez. Vizyon uzak hedeflerde belirlenir. Bu vizyon önce genel hedeflere yansıtılır, özel hedefler de genel hedeflere ve uzak hedeflere hizmet edecek biçimde bu özellikleri öğrenci davranışlarına dönüştürür.

16. soruda ‘Gösteri’ seçeneği doğru olarak verilmiştir. Dale’nin yaşantı konisinde görüşme diye bir öğretim yöntem ve tekniği yer almamaktadır. Kuşkusuz insanlar birbirleriyle görüştüklerinde birbirlerinden çok şey öğrenirler ama görüşme öğretim yöntemi ya da tekniği değildir.

21. soruda ‘Sorunlara karşı ilgili ve duyarlı olma’ seçeneği doğru olarak verilmiştir. "İlgili ve duyarlı olma” beceri değildir. A, C, D, E seçenekleri ise öğretmenin kişisel becerileri değildir. Dolayısıyla soru, çeldiricilerin hatalı olması açısından da yanlıştır.

24. sorunun soru kökü yanlıştır. Beyin fırtınası, bireylerin yaratıcı düşünmelerini devreye sokarak, bir soruna çözüm getirmek amacıyla çok sayıda fikri, bir grup insandan kısa sürede elde etmek amacıyla kullanılır. Soru kökünde öğretmenin ‘Hiç yağmur yağmazsa…’ demesi ve öğrencilerin cümleyi tamamlamasını istemesi ‘beyin fırtınası’ değildir.

28. soruda yer alan Altı şapkalı düşünme, öğrencilerin beş boyutlu düşünüp altıncı boyutta karar vermelerini gerektiren bir tekniktir. Bu teknik tahmin sorma yolu değildir. Sorunun madde kökü kendi içinde çelişkilidir.

33. soruda ise doğru seçenek C olmalıdır. Çünkü Mehtap öğretmen dersi işleyip ödev verdiği için c seçeneği de doğru yanıtı göstermektedir.

ANKA


Y

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim