• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Korkunç plandaki çarpıcı ayrıntı

Korkunç plandaki çarpıcı ayrıntı
Müzede ziyaretçi öğrencilerin bombalanması, azınlıklara suikast gibi kanlı eylemlerin yer aldığı Kafes Planı, yeniden gündemde.

 

 

 

 

 

İddianamenin ek klasörlerinden çıkan belgeler, kanlı planın hazırlık ve istihbarat aşamalarının tamamlanarak uygulamaya konulduğunu gösteriyor. Önceki gün avukatlara dağıtılan ek klasörlerde çarpıcı bir ayrıntı daha dikkat çekiyor. Cunta, gayrimüslim vatandaşların çocuklarını bile fişlemiş. İsim, yaş ve adreslerin yanı sıra çocukların nelerden hoşlandığı tek tek not edilmiş. Belgelere göre soruşturma sırasında bu kadar kapsamlı bir çalışmanın nasıl yapıldığı üzerinde duruldu. Sanıklardan emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü'ye söz konusu fişlemeler soruldu. 23 Şubat 2010'da İstanbul Emniyeti'ndeki sorguda, sadece yetişkin azınlıkların değil çocuklarının bile "çikolata sever" ve "oyuncak bebek sever" gibi ifadelerle fişlendiği hatırlatıldı. Gayrimüslim vatandaşların kişisel bilgilerinin yer aldığı ''Adresler" isimli klasöre dikkat çekildi. Sanığa, "Bunların temin edilmesinin profesyonel istihbari bir çalışmayı gerektirdiği anlaşılmaktadır. Kimlerden yardım aldınız?" diye soruldu. Öğütçü ise bir cümlelik cevap verdi: "Belirtilen konularda bilgi sahibi değilim."

Kafes Operasyonu Eylem Planı soruşturmasını yürüten iki savcı, ilk olarak planın teyidine yönelik çalışmalara öncelik verdi. Planın mercek altına alındığında operasyonun dört safhada icra edileceğine vurgu yapıldığı görüldü. Operasyonun hazırlık safhasında ise "Gayrimüslimlere ait gazete, dergi vb. abone listeleri elde edilecek." ibaresi dikkat çekiyordu. Yine planda, "Agos Gazetesi abonelerine tehdit telefonları açılacak ve tehdit mektupları gönderilecek." deniyordu. Böylece "korkutucu propaganda" kapsamında Ermeni azınlığın gazetesi Agos'un abone listesinin örgüt tarafından ele geçirildiği belirlendi. Soruşturma kapsamında ise davanın sanıklarında "Kafes Eylem Planı/adresler/2006ADALAR Abone Listesi" isimli bir excel belgesi ele geçirildi. Agos Gazetesi yöneticileri, söz konusu belgede yer alan abone isim ve adreslerinin doğru olduğunu açıkladı.

Planın eylem safhasının anlatıldığı bölümün 9. maddesinde şu ifadeler yer alıyor: "İstanbul ve İzmir gibi gayrimüslimlere de benzeri eylemler yapılacak."

Polisin ele geçirdiği "Kafes Eylem Planı/Adresler/Harita" isimli PNG resim belgesinde yer alan Türkiye haritasında gayrimüslimlerin yaşadığı iller tek tek gösteriliyor. Hıristiyanlara ait onlarca kilise, adresleri, önderleri, bağlı oldukları mezheple ilgili bilgiler sanıklara ait bilgisayarlarda çıktı. Bir başka belgede ise Hıristiyan toplulukların kurduğu internet sitelerinin adreslerine yer veriliyor. Bunun yanında misyoner tabir edilen grupların Türkiye'nin çeşitli illerinde toplantı yaptıkları evlerin adresleri de ele geçen diğer evraklar arasında bulunuyor.

Ele geçen "Kafes Eylem Planı/Adresler/H/ klasöründeki "Üye Tel Listesi" ise ülkemizdeki gayrimüslim vatandaşlarımızın isim ve adresleri ile ev, işyeri ve cep telefonları tek tek kaydedilmiş. Kafes Operasyonu Eylem Planı'nda ise bu eylemin gerekçesi şöyle açıklanmıştı: "Gayrimüslimlere ait vakıf ve ibadethanelerin cemaat listeleri elde edilecek." Ancak burada dikkat çeken bir nokta fişlemenin sadece yetişkinlerle sınırlı tutulmamış olması. "Çocuklar" başlığı altında isim isim çocukların bile fişlendiği belgelerde şu ifadeler dikkat çekici:

- Melis Yılmaz

En sevdiği şey: Oyuncak bebekler

- Daniel Can Yılmaz

En sevdiği şey: Araba

- Melis Tarkan

En sevdiği şey: Arkadaş, gezmek

- Esin Tarkan:

En sevdiği şey: Minyatür oyuncaklar, küçük bebekler

- Lidya Madrigal

En sevdiği şey: Pokemon

- Tuğberk Yakarlar

En sevdiği şey: Çikolata


Erkan Acar-Zaman
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
g

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim