• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Komşu'nun Davutoğlu Yorumu !

Komşunun Davutoğlu Yorumu !
Yunanistan'da yayımlanan Pontiki Gazetesi bu haftaki sayısında Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na geniş yer ayırdı. Davutoğlu'nu "İslamcı Vatansever" olarak nitelendiren Pontiki, Davutoğlu'nun göz doldurduğunu yazdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İşte Yunan Gazetelerinden Pontiki'de yayınlanan "İslamcı Vatansever" başlıklı makalenin çevirisi:

 

Ülkesini Amerika'nın kontrolünden kurtarmaya çalışan bir İslamcı mı yoksa vatansever mi? Osmanlı İmparatorluğu'nu özleyen biri mi, yoksa Doğu ile Batı'yı barıştırmak isteyen biri mi? 2009 yılının Mayıs ayından bu yana Türkiye'nin Dışişleri Bakanı olan Ahmet Davutoğlu şüphesiz Ankara'nın uluslararası sahnede sergilediği yeni diplomasinin mimarıdır. Geçmişte Türkiye'nin hiçbir Dışişleri Bakanının çalışmadığı kadar çalışmayı seven -Dışişleri Bakanlığındaki çalışanlar sürekli yorgun- elli yaşlarındaki ufak yapılı, etkili bakışlara sahip ve sürekli gülümseyen bu adam, Ankara'daki birçok batılı diplomat için bir sır olmaya devam ediyor. Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı görevini üstelenmeden önce perde arkasında yoğun faaliyetleri olan uluslararası ilişkiler profesörüydü.

 

İlk olarak 2002 yılından sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, devamında da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı olan Ahmet Davutoğlu, "komşularla sıfır sorun" teorisinin temellerini attı. Ancak, Davutoğlu'nun kısa süre önce "To Vima" gazetesine, "Türkiye ile Yunanistan arasındaki kıta sahanlığının belirlenmesi Ege'de askıda bulunan konulardan yalnızca bir tanesi" olduğuna dair yaptığı açıklamaya bakacak olursak, bu politikanın Türk-Yunan konularında uygulanmadığı anlaşılıyor.

 

--İslamcı-Kemalizm--

 

Soğuk Savaş sırasında Türkiye, Batı bloğunun kenarında Batı'nın bekçisi oldu. Şimdi Erdoğan ve Davutoğlu'nun hedefi, Türkiye'nin Doğu'ya açılması. Türk diplomasisinin yeni lideri, Kemalist kurulu düzenin çevre ilişkilerinde "her komşuyla bir sorun" cümlesiyle özetlenebileceği geçmişten uzaklaşmak istediğini her şekilde ifade ediyor.

 

Bugün Erdoğan, Kemalistler karşısında oluşan kutuplaşmada son söz sahibi olan kişidir. Erdoğan, ülkesindeki hâkim ideolojiyi, Amerika'nın Orta Asya ile Orta Doğu'daki stratejik planlarında Ankara'nın rolünün önemini artırma planlarına uydurarak, Türkiye'yi Kemalizm'den İslamcılığa götürüyor.

 

Erdoğan, Kemalistlerle sürtüşmesinde ipi sonuna kadar germeyi düşünmüyor. Ayrıca bazı kimselerin inandığının aksine, bu gelişme Ankara'nın ülkemize karşı tutumunun değişmesine de neden olmayacak. Buna rağmen, Türk diplomasisinin yeni lideri geçmişe mesafeli durmak istiyor.

 

"NATO ve AB, Ankara'nın dış politikasının en önemli dayanakları" olmaya devam etse de, Davutoğlu, Batı ile yetinmiyor ve önceliklerini enerji ve ticari çıkarları doğrultusunda belirliyor. Doğal gaz tedariki Rusya ya da İran ile yeniden yakınlaşma konusunda çok önemli bir faktördür. Ünlü Türk gazeteci Sami Kohen, "Sayın Davutoğlu'nun fikirleri, Orta Doğu'da yaşanan ekonomik ve siyasi yeniden düzenlemelerle aynı döneme denk geliyor." diyor.

 

--Eski Düşmanla Balayı--

 

Jeopolitik bakışla ve Davutoğlu'nun yönlendirmesiyle Ankara, kısa süre öncesine kadar askerî operasyon düzenlemekle tehdit ettiği Irak ve Kürdistan Bölgesi ile anlaşmalar imzaladı. Ayrıca Türkiye ve Suriye, on yıl önce silahlı çatışmanın eşiğindeyken şimdi "balayı yaşıyorlar". İran ile Türkiye arasındaki flört ise gizlenemez. Türkiye nükleer silahlara sahip bir İran'dan korksa da, Tahran aleyhine yaptırım uygulanmasına karşı çıkıyor.

 

Ayrıca Türkiye'nin Afganistan "bataklığına" müdahalesi de büyük önem taşımaktadır. Davutoğlu bir kısım Taliban'ın siyaset sahnesine dâhil olması için ara buluculuk yapıyor ve "Türkler ile Afganlar arasında onuncu asırdan bu yana süren sıkı bağların" altını çiziyor. Ayrıca Davutoğlu, Bosna-Hersek ile Sırbistan arasındaki ilişkileri düzeltmeye çalışıyor, Irak'taki Sünnilerle Şiilerin barışması için çaba gösteriyor ve Yemen'deki devrimci Şiiler ile temasa geçmek istiyor.

 

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği askerî operasyon Türkiye'nin İsrail ile stratejik iş birliği ilişkilerini tamamen değiştirdi ve böylece Türkiye, Arapların sempatisini kazandı. Davutoğlu, aşırıcı grupların kenara itilmemesi gerektiğine inanarak Hamas lideri Halid Meşal'ı Ankara'ya davet etmekten de çekinmedi.

 

--Türkiye'nin Kissinger'i--

 

Rakipleri kendisini, dine ve imparatorluk özlemine dayanan bir "yeni Osmanlı" dış politikası uygulamakla suçluyor. Davutoğlu ise kendisini "Müslüman, Türk ve liberal" olarak nitelendiriyor. Cuma namazını hiç kaçırmıyor, eşi ise başörtüsü takıyor.

 

Konya'da dindar bir ailede yetişen Davutoğlu, Kuran'ı öğrendi, İstanbul'da eğitim aldığı Alman Lisesinde Kant'ı inceledi, Boğaziçi Üniversitesinde doktora yaptı, İngilizce ve Kahire'de Arapça öğrendi, ayrıca Malezya'daki İslam Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Kemalist laik asiller sınıfıyla mücadele edebilecek bir Müslüman elit kesimin oluşmasını istediğini kimseden gizlemiyor.

 

Türk gazeteleri ise onu "Türkiye'nin Kissinger'i" olarak nitelendiriyorlar.

 

Ankara'daki Avrupalı bir diplomat, "Türkiye'nin Dışişleri Bakanı büyülüyor. Çok iyi yapılanmış ve çok önemli bütünleştirme yeteneğine sahip iyi yağlanmış bir makine gibi" diyor.

 

 

 

 

habertaraf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

u

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim