• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'Kölelere Özgürlük! Kapitalizme Kul Olma!'

Kölelere Özgürlük! Kapitalizme Kul Olma!
TOKAD ve Özgür Eğitim-Sen tarafından düzenlenen 1 Mayıs eyleminde modern köleliğin devam ettiği ifade edilerek “Başka ve özgür bir dünya vahyin çağrısıyla mümkündür.” mesajı verildi.

 

 

 

 

 

TOKAD ve Özgür Eğitim-Sen, Tokat'taki basın açıklamasının ardından sendika ve diğer kitle örgütleriyle birlikte 1 Mayıs yürüyüşüne de katıldı.

Tokat'ta 1 Mayıs vesilesiyle yapılan eylemde TOKAD ve Özgür Eğitim-Sen "Yeryüzünü fesada verenlere karşı mazlumların, mustazafların, çaresiz ve yoksulların yanında olduğumuzu ilan etmek için meydanlardayız." mesajı verdi. Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Örs, yaptığı açıklamada "1 Mayıs dünyanın her yerinde vicdanı, adalet ve özgürlük çağrılarının yükseltildiği bir gündür.  Bu günde biz de küresel sistemin hayatın her alanı kuşatıp, kapitalizmi tek ekonomi ve yaşam biçimi gibi dayatmasına karşı birlikte direnme çağrımızı yinelemek için meydanlardayız. Adil ve özgür bir gelecek için insanları faiz, kredi, borç ve sonsuz bir tüketim hırsıyla kuşatan egemen sisteme karşı birlikte karşı durmalıyız." dedi. Ahmet Örs'ün konuşmasının ardından TOKAD ve Özgür Eğitim-Sen adına ortak basın açıklamasını Özgür Eğitim-Sen Tokat Temsilcisi Beytullah Önce okudu. Önce, "Şunu açıkça söyleyebiliriz ki dostlar, kölelik bitmedi! Bugün kölelik 600 liranın altında verilen asgari ücretle, sosyal güvencesi olmayan işçilerle, kriz bahaneleri ve işten atma tehditleriyle günde 12 saat çalıştırmayla, çaresizlikleri kullanılarak faiz ve kredi zincirleriyle tutsak edilen milyonlarca düşük gelirliyle, batan esnafla ve kapitalist eğitim politikaları sonucu kurslara para yetiştirmeye çalışan ve borçları yüzünden intihar eden öğrencilerle devam ediyor!" dedi.

Zalimler için hepimiz köleyiz!

Özgür Eğitim-Sen Tokat Temsilcisi Beytullah Önce, açıklamanın devamında "Kölelik sadece bedenlerimizin tutsak edilerek forsalara dönüştürülmesi değildir. Zalim sistemler Allah'ın özgür bireyler olarak yarattığı kullarının zihinlerini de tutsak ederek sınırsız köleliği var etmek istiyorlar. Resmi ideolojinin tutsağı edilmek istenen kuşaklardan istenen itaatkâr köleler olmalarıdır! Kimlikleri, dilleri, inançları  yasaklanan Ceylanlar, Ecenurlar, Berivanlar, Uğurlar, Mizginler, Sonerler, Aynur Tezcanlar zalim düzenler için sadece bir köledir ve ancak köle kadar değerleri olabilir! Katsayı adaletsizliği ile gelecekleri karartılmak istenen başta imam-hatip liseliler olmak üzere meslek lisesi öğrencileri egemenler için köledir! Üniversite kapılarından kovulan, okullarına alınmayan başörtülü kızlar zalimler için köledir! Farklı dini ve etnik kimlikleri nedeniyle ayrımcılığa tabi tutulan, yurtlarından çıkarılan insanlar zalim düzenler için sadece bir köledir ve hiçbir hakları yoktur!" dedi  ve "Allah, Beled suresinde "kölelere özgürlük" çağrısında bulunuyor. "Başka ve özgür bir dünyanın" vahyin çağrısıyla mümkün olabileceğini söylüyoruz. Bir bütün hâlinde karşımıza dikilen sorunları, dayatmaları, köleleştirmeleri birlikte kavramak gerekir. İşte ancak o zaman insanlığı ezen, aşağılayan, sömürenlere karşı esaslı birliktelikler oluşturabiliriz. Ancak o zaman esaslı bir mücadele hattı inşa edebiliriz. İşte o zaman halkın iradesini yok sayan darbecilerle, yargı dayatmalarıyla, askeri vesayetçilerle hesaplaşabiliriz!" çağrısı yaptı.

Küresel kapitalizme, küresel intifada!

"Asgari Ücret Köleliktir" ve Beled Suresi 13. Ayetindeki "Kölelere Özgürlük!" mesajının  pankart olarak açıldığı eylemde "Küresel kapitalizme, küresel intifada!", "Ekonomik sömürü düzenine hayır!",  "4/C yasası kölelik düzeni!", "Asgari ücret azami köleliktir!", "Ece Nur neden sürgün?", "Ceylan Önkol neden öldürüldü?" gibi dövizler taşındı. "Emekçiler köleniz olmayacak", "Kahrolsun emperyalist kafirler", "Sömürüye karşı omuz omuza", "İnanca saygı düşünceye özgürlük", "Uyan, diren, özgürleş!" sloganları atıldı. Tekbirlerle son bulan eylemde "1 Mayıs'ı emeğin, özgürlük taleplerinin  haykırış günü olmaktan çıkarıp statükoya eklemleyecek adımların önemli bir kırılmaya yol açacağını dikkat çekerek, bu durumun hak ve adalet mücadelesinin yönünü saptıracağını da ayrıca hatırlatmak isteriz. "Birlikte Direnecek" bir iradeyi ortaya koyacak cesur adımlar hepimizi özgürleştirecek, köleliğe son verecektir." denildi.

Eylem TOKAD ve Özgür Eğitim-Sen mensuplarının diğer sendika ve kitle örgütleriyle ortak düzenlenen yürüyüşe destek vermek üzere yapılan çağrıyla son buldu. TOKAD ve Özgür Eğitim-Sen mensupları ardından diğer sendika ve kitle örgütleriyle birlikte yapılan 1 Mayıs yürüyüşüne katıldı.

BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ:

KÖLELERE ÖZGÜRLÜK İÇİN BİRLİKTE DİRENELİM 

Değerli arkadaşlar, 

İşsizliğin her geçen gün gelecek kuşakları daha çok tehdit ettiği, yoksulluk ve çaresizliğin insanları esir aldığı, kapitalizmin sonsuz hırslarının bütün dünyayı krize soktuğu bir dönemdeyiz.

Çalışma koşullarının ve ücretlerin iyileştirilmesi talepleriyle 1 Mayıs 1886'da Amerika'da başlayan işçi hareketlerinden bu yana vicdanını, adalet duygusunu yitirmemiş insanlar 1 Mayıslarda haklı talepleriyle meydanlara çıkıyorlar.

Biz de bugün yeryüzünü fesada verenlere karşı mazlumların, mustazafların, çaresiz ve yoksulların yanında olduğumuzu ilan etmek için meydanlardayız.  

Bugün ülkemizde ve dünyada zalimler, kapitalistler insanlığa hayatı cehenneme çevirecek politikalarına devam etmek istiyorlar.

Sömürgeci devletler, vahşi kapitalizmin öncü kuvvetleri olan çok uluslu şirketler talan edilmedik bir köşe bırakmamakta kararlılar.

Kendilerine direnenlere karşı her türlü imha politikalarını uygulamaktan kaçınmıyorlar.

Irak ve Afganistan işgalleri bu emperyalist politikaların en açık ve en yeni örnekleridir.  

Arkadaşlar,

Gündelik hayatımız kapitalist üretim tüketim ilişkisinin kuşatması altında bulunuyor.

İnsanların varlıkları kapitalizmin çarklarını döndürdüğü müddetçe anlamlı kabul ediliyor.

Şunu açıkça söyleyebiliriz ki dostlar, kölelik bitmedi!

Bugün kölelik 600 liranın altında verilen asgari ücretle sürdürülüyor!

Bugün kölelik, kayıt dışı  çalıştırılan ve sosyal güvencesi olmayan işçilerle yaşatılıyor!

Bugün kölelik, kriz bahaneleri ve işten atma tehditleriyle günde 12 saat çalıştırılan işçilerin bedenlerinde yaşatılıyor!

Bugün kölelik, kotalar yüzünden tarlasından mahsul alamayıp büyükşehirlerin varoşlarındaki gecekondularda hayata tutunmaya çalışan ailelerin trajedilerinde yaşıyor!

Bugün kölelik, çaresizlikleri kullanılarak faiz ve kredi zincirleriyle tutsak edilen milyonlarca düşük gelirliyle, batan esnafla devam ettiriliyor!

Bugün kölelik, Tuzla'da tersanelerde ve tekstil ya da kot taşlama atölyelerinde yaşatılıyor!"

Bugün kölelik, kapitalist eğitim politikaları sonucu kurslara para yetiştirmeye çalışan ve borçları yüzünden hapse giren anneler ve intihar eden öğrencilerle devam ediyor! 

Arkadaşlar,

Yaşadığımız sorunlar çok boyutludur!  Kölelik sadece bedenlerimizin tutsak edilerek forsalara dönüştürülmesi değildir.

Zalim sistemler Allah'ın özgür bireyler olarak yarattığı kullarının zihinlerini de tutsak ederek sınırsız köleliği var etmek istiyorlar.

Resmi ideolojinin tutsağı edilmek istenen kuşaklardan istenen itaatkâr köleler olmalarıdır!

Kimlikleri, dilleri, inançları  yasaklanan Ceylanlar, Ecenurlar, Berivanlar, Uğurlar, Mizginler, Sonerler, Aynur Tezcanlar zalim düzenler için sadece bir köledir ve ancak köle kadar değerleri olabilir!

Katsayı adaletsizliği ile gelecekleri karartılmak istenen başta imam-hatip liseliler olmak üzere meslek lisesi öğrencileri egemenler için köledir!

Üniversite kapılarından kovulan, okullarına alınmayan başörtülü kızlar zalimler için köledir!

Farklı dini ve etnik kimlikleri nedeniyle ayrımcılığa tabi tutulan, yurtlarından çıkarılan insanlar zalim düzenler için sadece bir köledir ve hiçbir hakları yoktur! 

Dostlar,

Kriz söylentilerinin ayyuka çıktığı bir zamanda yoksulların, çaresizlerin feryatları göklere çıkarken Türkiye'de ve dünyada zenginler servetlerine servet katıyorlar!

Geçen yıl 13 olan Türkiye'deki milyarder sayısı bu yıl 28'e çıkıyor! Dünyada ilk binde yer alan zenginlerin serveti %50 oranında artabiliyor!

Türkiye'deki bankalar üst üste rekor kârlar açıklıyor! Ama ilginçtir ki açıkladıkları rekor kârlar yatırıma, istihdama dönüşmediği gibi bu bankalar kriz bahanesiyle çalışanlarını işten atıyorlar!

Bir yandan bunlar yaşanırken bir yandan da özelleştirmelerle şehirlerin ekonomileri çökertiliyor.

TEKEL çalışanlarında olduğu gibi işçiler sosyal haklarından mahrum olarak ve düşük ücretlerle 4/C statülerine mahkûm edilmek isteniyor!

Sosyal devlet ilkeleri sınırsız, sorumsuz kapitalist özelleştirme politikalarına kurban ediliyor. 

Arkadaşlar,

Bütün bu olumsuzluklara karşı birlikte karşı durmak zorundayız.

Allah, Beled suresinde "kölelere özgürlük" çağrısında bulunuyor.

"Başka ve özgür bir dünyanın" vahyin çağrısıyla mümkün olabileceğini söylüyoruz.

Bir bütün hâlinde karşımıza dikilen sorunları, dayatmaları, köleleştirmeleri birlikte kavramak gerekir.

İşte ancak o zaman insanlığı ezen, aşağılayan, sömürenlere karşı esaslı birliktelikler oluşturabiliriz.

Ancak o zaman esaslı bir mücadele hattı inşa edebiliriz.

İşte o zaman halkın iradesini yok sayan darbecilerle, yargı dayatmalarıyla, askeri vesayetçilerle hesaplaşabiliriz!

Bu vesileyle de 1 Mayısı emeğin, özgürlük taleplerinin bayramı, haykırış günü olmaktan çıkarıp statükoya eklemleyecek adımların önemli bir kırılmaya yol açacağını, bu durumun hak ve adalet mücadelesinin yönünü saptıracağını da ayrıca hatırlatmak isteriz. 

"Birlikte Direnecek" bir iradeyi ortaya koyacak cesur adımlar hepimizi özgürleştirecek, köleliğe son verecektir. 

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN & TOKAD

 

 

haksözhaber

 

 

 

 

 

 

 

g

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim