• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

KOD ADI ' ÇARŞAF VE SAKAL'

KOD ADI ÇARŞAF VE SAKAL
Taraf gazetesinde yer alan son 'darbe planı' ile ilgili haberde, dehşet verici ayrıntılar yer alıyor.

Kaos amaçlı plan, 12 Eylül'ü model alıyor. 5 bin sayfayı bulan planda, darbe ortamının sağlanması için Fatih ve Beyazıt Camii'ne Cuma günü cemaatin en yoğun olduğu saatte bombalı saldırılar yapılmasının planlandığı öne sürülüyor.

Taraf gazetesinde dün yayınlanan habere göre, 2002'de Hükümetin kurulmasının ardından bir grup üst rütbeli subayın "Balyoz Harekatı" adı altında bir darbe planını hazırladığı iddia edildi. "Birinci Ordu Komutanı Çetin Doğan cuntasının 2003 yılındaki darbe planlarını ele geçirdik" diyen Taraf gazetesinin haberine göre, kaos amaçlı plan, 12 Eylül'ü model alıyor. 5 bin sayfayı bulan planda, darbe ortamının sağlanması için Fatih ve Beyazıt Camii'ne Cuma günü cemaatin en yoğun olduğu saatte bombalı saldırılar yapılmasının planlandığı öne sürülüyor. 'Çarşaf', 'Sakal Suga' ve 'Oraj' başlıklı eylem planlarına göre, halkın kanının akıtılmasının yanı sıra Türkiye'nin Yunanistan ile savaşa sokulması bile amaçlanıyor.

Kod adı "Çarşaf ve Sakal"

Planın, 2003 yılında 1. Ordu Komutanlığı'nın öncülüğünde karacıların yanı sıra hava, deniz ve jandarmadan da üst rütbeli personelin katılımı ile gerçekleştirilmesini ön gören beş bin sayfadan fazla belge bulunuyor. Çarşaf ve Sakal kodlu eylem planlarına göre ise darbe ortamı oluşturmak amacıyla Fatih ve Beyazıt Camii'nin Cuma günü bombalanması da planlanmış. İddiaya göre saldırıların ayrıntılarının yer aldığı krokiler de var. Krokilere göre öfkeli kalabalığı, bombalama olayı sonrasında avluda toplamak hedefleniyor. Panik havası iki kamera ile görüntülenirken halkın öfke ile sokağa çıkması ve taşkınlık yapması öngörülüyor.

İlgili kurumlar belki açıklama yapar

Sözkonusu haberlerde yer alan "Fatih Camii Bombalanacaktı" ifadeleriyle ilgili soruları cevaplayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türkiye'nin yaşadığı sıkıntıların başında bilgi kirliliğinin geldiğine işaret ederek, "Önümüzdeki günlerde ilgili kurumlar belki bir açıklama yapar. Sabırla beklemek daha doğru olur" dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Taraf Gazetesi'nin haberiyle ilgili kuruluşların açıklamalarını ve yargı makamlarının işlemlerinin sabırla beklenmesi gerektiğini söyledi.

Çiçek, Gölbaşı Havsak Devlet Hastanesi Ek Binası'nın açılış törenine gelişinde basın mensuplarının, Taraf Gazetesi'nde yer alan "Fatih Camii Bombalanacaktı" haberiyle ilgili sorularını cevapladı. "Bir gazetenin manşetinde iki camiye bombalı saldırı düzenleneceği yönünde bilgi yer aldı. Haberde önemli dayanaklara yer veriliyor. Son dönemde bununla birlikte cereyan eden olaylarla ilgili ne düşünüyor musunuz?" yönündeki soruya Çiçek, son dönemlerde bu tür yayınların yapıldığı, haberlerin gündeme geldiğini belirterek, bunun gerçekliğinin ne olduğu tam bilmeden, gerekli araştırma yapılmadan ve konuyla ilgili açıklamaların tümünü görmeden bir değerlendirme yapmanın yanlış, eksik olacağını söyledi.

Türkiye'nin yaşadığı sıkıntıların başında bilgi kirliliğinin geldiğine işaret eden Çiçek, "Bir konu gündeme geliyor. Konuyla ilgili demin söylediğim tüm unsurlar ortaya çıkmadan değerlendirme yaptığımızda, bunu da siyasetin gündemine oturttuğumuz vatandaşın da kafası karışıyor, toplum daha farklı değerlendirmelerin içine itiliyor. Bence önümüzdeki günlerde konuyla ilgisi olan varsa, ilgili kurumlar belki bir açıklama yapar. Onları görüp bir değerlendirme yapmayı tercih ederim. Bu tür haberler zaten basın yoluyla gündeme geldiğinde yargı makamları suç teşkil eden bir yanı varsa bunu inceliyorlar, araştırıyorlar. İşin bir de o yönünü görmek gerekir. Sabırla beklemek daha doğru olur" dedi.
Bomba, cuma namazında patlatılacaktı

Jandarma Yüzbaşı H.T. komutasındaki 9 kişilik eylem timinin, cep telefonu düzenekli patlayıcıyı cemaate en yakın ayakkabılığa yerleştirmesi ve Cuma namazının farzının kılınmasının ardından düğmeye basılması planlanmış. Bölgedeki ajanlar da provokasyon amacıyla harekete geçmesi öngörülmüş. Beyazıt Camii'ne yönelik Sakal Eylem Planı'na göre, tahrip düzeneğinin bir çantaya yerleştirileceği ve şadırvanda unutulmuş görüntüsü verilerek şadırvana bırakılması düşünülmüş. Jandarma Binbaşı H.Ö. komutasındaki tim, bombayı yine Cuma günü ezandan 10 dakika önce patlatması planlanmış.
Orgeneral Doğan'ın, darbe konuşmasını bile hazırladığı öne sürüldü

BÇG'nin kurucusu

Gazetenin haberinde, 2003'te hazırlanan darbe planı döneminde 1. Ordu Komutanı olan Orgeneral Çetin Doğan'ın ismi, Cumhuriyet Yazarı Mustafa Balbay'a ait günlüklerde de geçiyor. Ergenekon klasörlerinde, "orduda mezhepçi kadrolaşma" iddialarına da muhatap olan Doğan'ın, o dönemde yapacağı darbe konuşmasını bile hazırladığı iddia ediliyor.

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'a ait olduğu iddia edilen günlüklerdeki itiraf, plan ve konuşmalarda da, AK Parti'nin iktidara geldiği dönemde 1. Ordu komutanı olan Çetin Doğan'ın, o güne (darbeye) hazırlandığı iddia ediliyordu.
"28 Şubat'ın arkasındayım"

Aktüel dergisine konuşan Doğan, 28 Şubat sürecinde 'hatalar yapılmış olabileceğini' belirtmişti. Doğan, "O dönemde seçimle iktidara gelemeyen ya da gelemeyecek bazı siviller, dosyayı koltuğunun altına koyup Genelkurmay'ın kapısını çalıyordu. Askerin etrafında, askerden çok siviller geziyordu." diye konuşmuştu.

28 Şubat'ta yaptıklarının hala arkasında olduğunu belirten Doğan, yaptıkları şeylerin hukuka uygun olduğunu iddia etmişti. Brifingleri ile ünlü 28 Şubat sürecinde gazetecileri etkilemek için özel jest ve mimik kullandığını anlatan Doğan Paşa, bu konuda ise şunları söylemişti: "O dönemde Genelkurmay'da brifing vermek için gazetecileri toplamışız. 'Türkiye Cumhuriyeti'nin devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü koruma görevi sadece Türk Silahlı Kuvvetleri'nin değil bütün yurttaşların ortak görevidir.' dedim. Ertesi gün birçok gazeteci bize hak verdiğini gösterir şekilde 'demokrat olmak için ille de sivil elbise giymek gerekmiyormuş' diye yazdı." Batı Çalışma Grubu'nun kurucusu olan emekli Orgeneral Çetin Doğan, 28 Şubat sürecinde seçimle işbaşına gelemeyeceğini bilen sivillerden bilgi belge desteği gördüklerini açıklamıştı.
Elkatmış: Detaylı bir ihbar mektubu bize de gelmişti

Elkatmış, 1996-1997 yıllarında kendisine bir ihbar mektubunun geldiğini söyledi.

2003 yılında hazırlandığı öne sürülen darbe planı tartışılırken, cuntanın, Erbakan hükümetine yönelik darbe hazırlığı yaptığı iddia edildi. Bir ihbar mektubuyla başlayan darbe hazırlığı girişimi ile ilgili olarak Cihan muhabirine konuşan eski Susurluk Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, "Bana bir ihbar gelmişti. Erbakan da Başbakan idi o zaman. Çok detaylı bir mektuptu. Çetin Doğan denince ismi oradan kaldı. Bir darbe hazırlığı yaptıkları yönünde bir takım isimler vardı." dedi. Çetin Doğan, 28 Şubat döneminde, Genelkurmay Hareket Dairesi Başkanlığı görevini yürütüyordu. Elkatmış, 1996-1997 yıllarında kendisine bir ihbar mektubunun geldiğini söyledi. Tarihini tam olarak bilmediğini dile getiren Elkatmış, "Bir işlem yapılıp yapılmadığını bilmiyorum" dedi.

İlginç belge...

Tarihe post modern darbe olarak geçen 28 Şubat sürecine ilişkin Ergenekon 3. davası ek klasörlerinde, bu süreçte yaşananlar bütün çıplaklığıyla anlatılıyor. Sanık Emekli subay Hasan Ataman Yıldırım'dan çıktığı iddia edilen bir belgede, 28 Şubat döneminin Genelkurmay Hareket Dairesi Başkanı Korgeneral Çetin Doğan ve Tuğgeneral Volkan Kaplama'nın katıldığı gizli bir toplantıda konuşulanlar anlatılıyor. Sözkonusu belgede, 28 Şubat sürecinde, darbe ihtimalinin azalmasından oldukça rahatsız olan Doğan, neler yapılması gerektiği talimatını da veriyor. Orduda kadrolaşma içinde özellikle tayin dairesinin ele geçirilmesini istediği iddia edilen Doğan, zararlı olduğuna inandığı dini ve milli duyguların zayıflatılması için yapılması gerekenleri sıralıyor.

MİLLİ GAZETE
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim