• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Kılıç'ın Sözleri Bir Kaosun Habercisi mi?

Kılıç'ın Sözleri Bir Kaosun Habercisi mi?
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın dün yaptığı açıklama, bir kaosun habercisi mi? Kılıç, kararlarına itiraz yolu kapalı YSK için de başvuru alabileceklerini söyledi. Kılıç'ın açıklamasına hukukçulardan tepki var.

 

 

YÜKSEK MAHKEME KAOS KAPISINI AÇMAKTA KARARLI 
 
17 ve 25 Aralık darbe girişimlerinin ardından hükümete yönelik kampanyanın merkezi haline gelen bazı Twitter hesaplarını, mahkeme kararlarına rağmen kapatmayan Twitter’a erişimin durdurulması kararını kaldıran Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşım Kılıç’tan ilginç açıklamalar gelmeye devam ediyor. Haşim Kılıç, Twitter kararını 25 Aralık’ta almalarına rağmen aynı gün İdare Mahkemesi’nin de karar aldığını, 30 Mart’a kadar mahkeme kararının uygulanmasını bekledikten sonra kendi kararlarını açıkladıklarını söyledi. Haşim Kılıç, açıkladığı kararlara karşı itiraz yolu kapalı olan Yüksek Seçim Kurulu ile ilgili şikayetlere de bakabileceklerini belirtti.
 
Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, Askeri Yargıtay’ın 100’üncü kuruluş yılı dolayısıyla düzenlenen “Uluslararası Askeri Yargı Sempozyumu”nun açılışının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. AYM’nin Twitter’a erişimin durdurulması için iç hukuk yollarının tükenmesini neden beklemediğinin sorulması üzerine Kılıç, Anayasa’ya göre, bazı özel durumlarda gerek Anayasa Mahkemesi gerek AİHM’nin bu sürecin bitmesini beklemeyebileceğini, bunun da normal olduğunu ifade etti.
 
Telafisi imkansız zararlar!
 
Bu iddiasına dayanak olarak sınır dışı edilmek üzere olan bir mültecinin başvuru hakkını gösteren Kılıç, benzer durumlarda ‘telafisi imkansız zararları’ önlemek için Anayasa Mahkemesi ve AİHM’in bu tür davaları kabul edebildiğini söyledi. Kılıç, Twitter mevzusunda da iletişim özgürlüğü açısından böyle bir durum yaşandığını iddia etti.
 
AYM, kararını 25 Mart’ta aldı
 
Twitter konusunda AYM’nin 25 Mart’ta karar için toplandığını ve o gün karar çıktığını anlatan Kılıç, AYM toplantısının arasında Ankara 15. İdare Mahkemesi’nin erişimin engellenmesi kararının kaldırılmasına hükmettiği kararını öğrendiklerini söyledi. Kılıç, bunun üzerine mahkeme kararının uygulanıp uygulanmayacağını görmek için 30 Mart’a kadar beklediklerini ve Yüksek Mahkeme’nin kararını o gün açıkladıklarını da söyledi.
 
YSK için değerlendirme yaparız
 
Yerel seçimlerden sonra il ve ilçe seçim kurulları ile Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itirazlar yapıldığının, buralardan sonuç alınamaması durumunda AYM’ye başvuruda bulunulacağına dair açıklamalar olduğunun belirtilmesi üzerine Kılıç, başvuru olması durumunda gerekli çalışmanın yapılacağını dile getirdi. Kılıç, “Benim o kurumun başkanı olarak bugünden ‘şöyle bir karar verilir, böyle bir karar verilir’ şeklinde bir değerlendirme yapmam doğru da değil, mümkün de değil. Arkadaşlarımız bu konuda gereği neyse yerine getirecektir” değerlendirmesinde bulundu.
 
“(YSK)kararının üzerine karar yetkimiz yok) diyor musunuz” sorusuna da Kılıç, “Başvuru olduğunda bunu mahkememiz ve heyetimiz değerlendirecektir” yanıtını verdi.
 
YSK’nın kararını görüşmek Anayasa ihlali olur
 
AYM Başkanı Haşim Kılıç’ın YSK için başvuruları değerlendirebilecekleri açıklamasına hukukçulardan tepki geldi. Hukukçular  YSK kararlarını değerlendirmenin Anayasa ihlali olduğuna dikkat çekiyor.
 
Kanun uygulayıcı da yasa dışına çıkamaz
 
-AK Parti MKYK üyesi AYM eski Raportörü Prof. Dr. Osman Can: “Anayasa’nın 149 maddesinde YSK’nın kararları aleyhinde bir mercie başvurulamaz yazdığı halde ‘Önümüze gelir bakarız’ demek çok mümkün değil.  AYM yasal olarak kritik konularda karar veriyor. Bu da AYM’nin saygınlığı, temel hak ve özgürlüğü konusunda tartışma yaratıyor. Tehlikeli kapıdan geçmeye ısrar ediyor. Kanun uygulayıcılar yasal sınırların dışına çıkmamalı. Yargıçların yargısal atkivistlikten uzak durması lazım.”
 
AYM 'dava seçme' içtihadı oluşturdu
 
-KTÜ Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez: “YSK ile ilgili konuyu nasıl ele alacak AYM?  Anayasada açık hüküm var YSK kararlarına karşı yargıya gidilemez diye hukuk fakültesinde öğretiyoruz. Twitter ya da Youtube, ifade hürriyeti tamam da yıllarca süren tutukluluklar, bitmeyen davalar var. AYM bunlara ne yapacak. AYM şimdi seçici davranıp istediği başvuruyu kabul etme içtihadını oluşturdu. AYM bu kadar işin içine girerse, diğer mahkemeler çok fazla anlam ifade etmez. AYM bir süper mahkeme haline gelir.”
 
Yanlış AYM kararının yeri yüce divan olur
 
-Yeni Yüzyıl Üniversitesi Anayasa Bölümü Başkanı
Prof. Dr. Servet Armağan: “AYM, Twitter başvurusunda yanlış karar verdi. İç hukuk yollarının tüketilmesi önemli bir tabirdir. AİHM’de de önemli aşamadır. Anayasa düzenlemesini şahsi yorumlarla yok saymak anayasaya aykırıdır. AYM ve üyeleri anayasayı ihlal edebilir. O zaman görev suçundan Yüce Divan’da yargılanırlar. YSK kararlarına ilişkin anayasa düzenlemesine göre bir yere başvurulamaz. Ümit ederim AYM bir başvuru olsa bile YSK kararı vermez.”
 
YSK da seçim dönemi yüksek mahkemesidir
 
-İstanbul Aydın Üniv. Hukuk Fak. Dekanı Anayasa Prof. Enver Bozkurt: “Anayasa’nın 148’inci maddesi AYM’nin görev ve yetkilerini açıkça belirtir. Bu hükümler belirtilen yetkilerin dışında yetki kullanması, AYM’nin yetki gaspıdır. YSK bizde üst seçim yargısı yolu olarak kabul edilir. Seçimler yargı organlarının genel denetimi altında yapılır.  Bunun için Hakimlerden oluşan bir yapı öngörülmüştür. Bu da üst mahkemedir. YSK üst mahkeme ise AYM tarafından denetleme anayasada yoktur.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim