• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Kılıçdaroğlu'nu Kim Yönetecek ?

Kılıçdaroğlunu Kim Yönetecek ?
CHP'nin 33. Olağan Kurultayı'na Genel Sekreter Önder Sav damga vurdu. Blok liste kararıyla kendisine yakın olanları Parti Meclisi'ne sokmak için ilk hamleyi yapan Sav, genel sekreterin yetkilerini tırpanlayan tüzük değişikliğini de erteleyerek konumunu iy

 

 

 

 

 

CHP 33. Olağan Kurultayı'nda oylanarak yürürlüğe girmesi beklenen ve partinin mevcut yönetim yapılanmasının değiştirilmesini öngören yeni tüzüğün yürürlük tarihi ertelendi. Böylece mevcut yönetim yapılanması aynen devam devam edecek.

Deniz Baykal'ın istifasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını açıklamasıyla tüm gözler ikinci adamın kim olacağı konusuna çevrildi. İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ile Genel Sekreter Önder Sav arasında geçmesi beklenen mücadelenin galibi tecrübeli politikacı Sav oldu. Parti meclisi seçiminde blok listenin oylanması kararını aldırarak ilk hamlesini yapan Sav, kurultayın ilk gününde de tüzük zaferini kazandı.

Partinin iki yıl önceki kurultayında kabul edilen ve genel sekreterliği güçsüzleştiren tüzük değişikliğinin yürürlüğe girmesi ertelendi. 33. Olağan Kurultay'da oylanarak yürürlüğe girmesi beklenen ve partinin mevcut yönetim yapılanmasının değiştirilmesini öngören yeni tüzüğün yürürlük tarihine ilişkin madde, il başkanlarının verdiği önerge ile kaldırıldı. Bu hamlenin Önder Sav'ın gücünü ortaya koyduğu şeklinde yorumlandı. Çünkü önerge ile iki yıl önce kabul edilen CHP yönetimini tümden değiştirecek ve bu kurultaydan itibaren yürürlüğe girmesi planlanan yönetim sistemi tümden iptal edildi. İki yıl önceki tüzük değişikliği kongresinde CHP'deki mevcut güçlü genel sekreterlik makamının pasifize edilmesi, bunun yerine örgütten sorumlu genel başkan yardımcılığının güçlendirilip fiilen CHP'nin "ikinci adamı" haline getirilmesi öngörülüyordu.

TÜZÜK BAYKAL'LA ARASINI AÇMIŞTI

Önder Sav ile Deniz Baykal'ın arasındaki ilk anlaşmazlık da iki yıl önce gündeme gelen bu değişiklik nedeniyle ortaya çıkmıştı. Baykal'ın isteği ile değişiklik kabul edilmiş, ancak o dönemde Sav'ın "kırılmaması" için uygulama iki yıl sonraya yani bu kurultaya kadar ertelenmişti.

Yine önerge ile iptal edilen değişikliğin bir başka önemi ise başkanlık divanı seçimiyle ilgili. İki yıl önceki tüzük değişikliği, genel başkan yardımcılarının 80 parti meclisi üyesi içinden bizzat genel başkan tarafından seçilmesini öngörüyordu. Önerge ile bu da iptal edildi. Parti yönetimi yine mevcut sisteme göre, 80 kişilik parti meclisi tarafından seçilecek.

Bu durumda da Parti Meclisi'ne hakim olan parti yönetimine de hakim olacak. CHP kulislerinde, bu tablo ile Önder Sav'ın yönetimde Kemal Kılıçdaroğlu'ndan daha etkin olabileceğine işaret ediliyor.

BİRİNİ GÖTÜRDÜ DİĞERİNİ GETİRDİ

Kurultay için Atatürk Spor Salonu'na gelen Kılıçdaroğlu'nu taşıyan otomobildeki Önder Sav, önemli bir ayrıntıyı da gözler önüne serdi. Kaset skandalından sonra istifasını açıklayan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı evine 10 Mayıs'ta Önder Sav götürmüştü. CHP genel başkanlığına aday olan Kemal Kılıçdaroğlu'nu Ankara 100. Yıl'daki evinden kurultayın yapılacağı salona yine CHP Genel Sekreteri Önder Sav getirdi. Kılıçdaroğlu'nun aracında yine Önder Sav vardı.

PARTİNİN EMEKÇİSİYİM

Kurultaya sanatçılarla gelen CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ise "Toplum sıkışmış vaziyette. Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla sıkışmış vaziyette. Kılıçdaroğlu umut olacaktır. Biz genel başkan seçmeyeceğiz Türkiye'ye başbakan seçeceğiz. İktidarımızda baskı, zulüm, yolsuzluk olmayacak. Ben partinin emekçisiyim. Sıradan üyelikten itibaren her görevi yaparım. Kurultay ne karar verirse saygı duyarım" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, konuşmalardan sonra yapılan seçimde bin 197 oyun bin 189'unu aldı. 8 oy ise geçersiz sayıldı.

 

Evinde bir yalnız adam

Bir dönemin güçlü adamı CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, kurultay sırasında evinde dinlenmeyi tercih etti. Sessizliğini koruyan Baykal, dün Taraf gazetesinin manşetinde yer alan haberde, kaset komplosunun içinde medyanın da olduğunu söyledi. Baykal, "Kimi medya organları, tavırlarıyla komplonun içinde olduğu izlenimini uyandırıyor" dedi. Kurultayı evinde takip eden Baykal, Kılıçdaroğlu'nu genel başkan seçildikten sonra telefonla arayıp kutladı.

 

CHP'ye Baykal davet etmişti

Kurultay'da CHP Genel Başkanlığına seçilen Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık 1948'de Tunceli Nazimiye'de doğdu. Ekonomist ve Maliyeci olan Kılıçdaroğlu, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ni bitirdi. Kılıçdaroğlu, Maliye Bakanlığı'nda Hesap Uzmanı, Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı, Bağ-Kur Genel Müdürü, SSK Genel Müdürü olarak görev yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini de yürüten Kılıçdaroğlu, Hacettepe Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi olarak ders verdi. İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Kılıçdaroğlu'nun, değişik gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesinin yanı sıra ayrıca üç kitabı var. 2001 yılında Deniz Baykal'ın davetiyle CHP'ye katılan Kılıçdaroğlu, ilk olarak 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan genel seçimlerde TBMM'ye girmişti. Kılıçdaroğlu, evli ve 3 çocuk babası.

 

Tekin ile Sav birbirine girdi

Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını açıklamasıyla başlayan Gürsel Tekin-Önder Sav çekişmesi dün restleşme noktasına geldi. Edinilen bilgiye göre, akşam saatlerinde kurultay çalışmalarının ardından Genel Merkez'e giderek 'Parti Meclisi' listesini bellirmeye çalışan Kılıçdaroğlu-Sav ve Tekin arasında gerginlik yaşandı. İl başkanlarının da katıldığı toplantıda Önder Sav, CHP'nin yaşlıları olarak nitelendirilen Şükrü Elekdağ, Bilgen Keleş ve Ali Topuz'u da Parti Meclisi listesine sokmak istedi. Ancak Gürsel Tekin önderliğindeki bazı il başkanları öneriye sert bir dille karşı çıktı. Gürsel Tekin'le Önder Sav arasında restleşmeye kadar varan tartışma sonrasında, Tekin Genel Merkez Binasını terketti. Baykal'a yakın bazı il başkanlarını da yanına alan Tekin, Ankara Dedeman Oteli'ne geçti. "CHP'de değişim istiyoruz. Gençlerin önünün açılmasını istiyoruz" diyen Tekin, Sav'ın listesini delmek için yanındaki il başkanları ile birlikte gece geç saatlere kadar alternatif liste çalışması yaptı.

 

Baykal'ın boşluğu kolay kolay dolmaz

DYP Genel Başkanı Çetin Özaçıkgöz, 'Türk siyasetinde ve CHP'de Deniz Baykal'ın boşluğunu doldurmanın kolay olmayacağını' ifade etti.

Özaçıkgöz, Konya'da partililerle buluştuğu bir toplantıda, Rahşan Ecevit'in Kemal Kılıçdaroğlu'na destek vermesinin, merkez soldaki partilerin kendi içişleri olduğunu vurgulayan Özaçıkgöz, 'Görünen o ki merkez solda, CHP'de bir birleşmeye gidiliyor. Hizmet yarışında CHP'nin karşısında da DYP vardır' dedi. Özaçıkgöz, CHP'nin içinde eski Genel Başkan Deniz Baykal'ı beğenenler kadar beğenmeyenlerin de olacağını ifade ederek, şunları kaydetti: "Ancak bu şekilde siyasi son olmaması gerekirdi. Baykal ile aynı istikamette olmadık şimdiye kadar. Bütün bunlara rağmen Baykal'ın boşluğunu doldurmak kolay olmayacak. Bunu önümüzdeki 3-5 ay içinde herkes görecek.'

Bu arada Genel Başkanlığa seçilen Kemal Kılıçdaroğlu'nu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve DSP Genel Başkanı Masum Türker kutladı.

 

İlk eleştiri Haksever'den

CHP kurultayını canlı veren NTV spikeri Oğuz Haksever, mikrofonun açık olduğun unutunca Kemal Kılıçdaroğlu hakkında şok sözler sarfetti.

Kemal Kılıçdaroğlu kurultayın yapıldığı salona geldiğinde kargaşa ve izdiham yaşandı. Hatta kendisi bile düşme tehlikesi geçirdi. Basın mensuplarının masası da devrildi. 860 kişilik yerli ve yabancı basın ordusu bir an için görev yapamaz hale geldi. Yaşanan aksilikler canlı yayın yapan basın mensuplarını da olumsuz etkiledi. Canlı yayın yapan NTV spikeri Oğuz Haksever de karmaşaya ve düzensizliğe isyan etti.

İşte o sırada Oğuz Haksever, mikrofonun açık olduğunu unuttu ve "bunu beceremeyen adamlardan memlekete hayır mı gelir" dediği duyuldu. Haksever canlı yayında olduğunu unutunca Türkiye bu şok sözleri şahit oldu.

Bu sözlere tepkiler gelince. Haksever yine canlı yayında şunları söyledi: "Salonda ezilenler oldu. Bu sözlerim tamamen izdihamla alakalıydı."

 

Kılıçdaroğlu'nun akrabalarına jet terfi

 

 

İzmir Bornova Belediyesi'nde, CHP Genel Başkanı seçilen Kemal Kılıçdaroğlu'nun iki akrabası hemen terfi ettirildi. Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, CHP'li Belediye Meclis Üyesi Zeynel Abidin Fidan'ı başkan yardımcısı yaparken, zabıta memuru olan kardeşi Zeki Fidan ise zabıta müdürlüğüne getirildi. Bornova Belediyesi'nde uzun yıllar basın danışmanı olarak çalışan Zeynel Abidin Fidan, yerel seçimlerden önce emekliye ayrılarak, seçimde meclis üyesi olmuştu. Fidan kardeşlerin, CHP Genel Başkan adayı Kılıçdaroğlu'nun akrabaları olduğu öğrenildi.

 

 

Hakan'ın imdadına Bila yetişti

 

 

 • Atatürk Spor Salonu sabahın ilk saatlerinden itibaren dolmaya başladı. Salonda CHP kurultaylarında alışık olunmayan hareketlilik ve coşku, girişlerde izdiham yaşandı.

   

 • Kılıçdaroğlu'nu kızı, damadı, torunu Duru ve komşuları balkondan el sallayarak uğurladı. Kılıçdaroğlu çıkışta, 'Torunum Duru'dan uğur öpücüğü aldım' dedi.

   

 • Kemal Kılıçdaroğlu, kurultay salonuna sade bir kıyafetle girdi. Kravat takmayan Kılıçdaroğlu, halka 'sizdenim' mesajı verdi. Salon önünde yoğun bir kalabalık tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, izdiham nedeniyle salona girmekte zorlandı.

   

 • Onuncu Yıl Marşı ile karşılanan Kılıçdaroğlu'nun yanında Önder Sav yer aldı.

   

 • Kemal Kılıçdaroğlu, bin 249 delegeden bin 246'sının imzası ile genel başkan adayı olarak ilan edildi.

   

 • Divan Başkanlığı'na Kemal Anadol seçildi.

   

 • CHP'den davet beklediğini açıkça dile getiren Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, salona partililerin sevgi gösterisi arasında girdi. Genç, "Halkın beklediği kurutltay, destek veriyorum, destek veriyoruz" dedi.

   

 • DSHP Genel Başkanı Rahşan Ecevit de kurultaya katıldı. Ankara Bağımsız Milletvekili Emrehan Halıcı ile salona giren Ecevit, onur konuğu olarak takdim edildi.

   

 • Murat Karayalçın ile küskünlerden Adnan Keskin de katıldı.

   

 • Kurultayı 860 yerli ve yabancı basın mensubu takip etti.

   

 • Gürsel Tekin salona Arif Sağ, Yavuz Bingöl ve Edip Akbayram ile geldi.

   

 • CHP eski Milletvekili Gülsüm Bilgehan Toker, Ercan Karakaş, Bedri Baykam, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Yaşar Okuyan, Ergenekon sanıklarından emkli Orgeneral Tuncer Kılınç da kurultaya katıldı.

   

 • Salonda sadece Deniz Baykal'ın bir adet fotoğrafı Atatürk'ün resmi ile birlikte kürsünün üstündeki panoya konuldu.

   

 • Oğuz Haksever'in gafı salonda en fazla konuşulan konular arasında yer aldı.

   

 • Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan kurultay alanında cüzdanını çaldırdı. Parasız kalan Hakan'ın yardımına Milliyet Gazetesi yazarı Fikret Bila koştu. Bila, mağdur olan Hakan'a yüz lira borç verdi.

   

 • Kayseri İl Başkanı Enver Özdemir kalp krizi geçirdi. Bunun üzerine Divan Başkanı Anadol, kalp doktoru olan varsa müdahale etmesini istedi. Sonra ambulans istendi. Kalp krizi geçiren Özdemir ambulansla hastaneye kaldırıldı.

   

 • CHP'nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın adını sadece 4 il başkanı andı. Ancak Baykal'ın vekili CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi bile anmadı.

   

 • Delege olarak Nesrin Baytok'un isminin okunması sırasında salon sessizliğe gömüldü.

   

 • Kılıçdaroğlu'nun genel başkan adayı olarak gösterilmesi için 3 delege imza vermedi ve oy kullanmadı. CHP'nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile Ankara Milletvekili Nesrin Baytok kurultay salonuna gelmedikleri için imza atmadılar. Kurultay başladığı sırada kalp krizi geçiren bir delege de hastaneye kaldırılması nedeniyle imza atmadı.

   

 • Kılıçdaroğlu kürsüden konuşurken, iki tarafında yer alan geniş ekranlardan Ergenekon soruşturması çerçevesinde gözaltına alınan ve ardından da tutuklananların görüntülerine yer verildi. Bunlar arasında Tuncay Özkan, Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın bulunması dikkat çekti.

   

 • Daha önce Bülent Ecevit için kullanılan "Halkçı Ecevit" sloganı "Halkçı Kemal" şeklinde CHP'liler tarafından dillendirildi. Kılıçdaroğlu aynı zamanda Bülent Ecevit gibi konuşmasının sonunda kasket taktı.

   

 • Kılıçdaroğlu, konuşmasında gaflarda yaptı. İlk gafı PKK terörü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısını verirken söylediği "30 milyon rakamı" idi. İkincisi ise 'havuzlu villa' yerine 'villalı havuz' ifadesini kullandı.
 •  

   

  Yenisafak

   

   

   

   

   

   

   

  g

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim