• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Kılıçdaroğlu SSK'yı Bakın Kime Oydurmuş!

Kılıçdaroğlu SSKyı Bakın Kime Oydurmuş!
Akit, Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürlüğü dönemiyle ilgili şok belgelere ulaştı.

 

 

 

 

 

 

Ulaştığımız belgeler Kılıçdaroğlu döneminde SSK'nın adeta OYAK'a peşkeş çekildiğini gösteriyor. Zorla SSK-OYAK İnşaat ortaklığı kurulmuş; inşaat, bakım ve onarım işlerini OYAK İnşaat'a yaptırma zorunluluğu getirilmiş ve diğer şirketler yüzde 40, yüzde 50 kırım yaparken, OYAK İnşaat'a yüzde 1 kırımla iş verilmiş.

İŞTE RESMİ RAKAMLAR

Kurum, 14.5.1998 tarih ve 1756 sayılı Yönetim Kurulu Kararı doğrultusunda; Ordu Yardımlaşma Kurumu'nun bir iştiraki olan OYAK İnşaat A.Ş.'nin sermayesinin yüzde 25'ine, aralarında imzalanan bir ortaklık anlaşması çerçevesinde 17.7.1998 tarih ve 98/11618 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 2.775.500 Amerikan Doları üzerinden Türk Lirası ödedi. Bu aşamadan sonra kurum, keşif bedeli 100 milyar liranın üstündeki tüm inşaat, onarım ve bakım işlerini Bayındırlık Bakanlığı birim tutarı üzerinden yüzde 1 iskonto ile Oyak İnşaat A.Ş.'ye yaptırdı. Bayındırlık Bakanlığı birim fiyatları olmayan harcama kalemleri için ise maliyet ve yüzde 15 kar esası uygulandı.

SKANDAL ORTAKLIK SÖZLEŞMESİ
Ortaklık sözleşmesi ile SSK'nın ihalesiz olarak bütün inşaat-bakım ve onarım işlerini OYAK'a yaptırması; kurumun, bu yükümlülüğünü yerine getirememesi halinde, OYAK'tan aldığı hisseleri bedelsiz olarak iade edeceği taahhüt altına alınıyor.

YÖNETMELİK NE DİYOR?
Ancak, kurumun ihale usullerine tabi olmaksızın iş yaptırılabilmesi konusunu düzenleyen İhale İşlemleri Yönetmeliği'nin 54. maddesinde, sadece kurum yararı görülen hallerde, maddede sayılan kuruluşlara iş yaptırılabileceği ifade ediliyor. Buna karşın, kurum ile OYAK İnşaat A.Ş. arasında imzalanan ortaklık sözleşmesinde, kurumun 100 milyar liranın üzerindeki tüm inşaat, onarım ve bakım işlerini bu şirkete vermesi şeklinde bir hükmün yer alıyor olması, söz konusu yönetmeliğin 54. maddesindeki idarenin takdir yetkisi ile açıkça çelişiyor. Bu sözleşme ile yürürlükteki İhale İşlemleri Yönetmeliği'nin Kurum yararı olan haller için öngördüğü istisnai bir durum Oyak İnşaat A.Ş. için sürekli hale getirilmiş, bu da yürürlükteki yönetmelik ile uygulama arasında bir çelişki anlamına geliyor.

GAYRİ RESMİ DEĞİŞİKLİK
Belgelere göre, SSK yönetimi OYAK ile söz konusu sözleşmeyi imzalamadan önce de, inşaat işlerini OYAK'a ihale usullerini uygulamadan verebilmek için İhale Yönetmeliği'ni değiştirmiş, ancak bu değişikliği Resmi Gazete'de yayımlatmamış. Kılıçdaroğlu yönetimindeki SSK, İhale İşlemleri Yönetmeliği'nin 53. maddesinde yaptığı değişikliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın 18.2.1998 tarih ve 1012 sayılı onayı ile yürürlüğe koymuşsa da, gerek bu değişiklik, gerekse yönetmeliğin ilk şekli Resmi Gazete'de yayımlanmamış.

SSK DEĞİL, OYAK YARARI GÖZETİLMİŞ
Ulaştığımız belgeler ayrıca, SSK ihalelerinde kurum yararı değil, OYAK yararının gözetildiğini ortaya koyuyor. Yine OYAK İnşaat ihalelerde kayırılmış. Bunun için SSK ihalelerine sadece OYAK İnşaat'ın girmesine imkan sağlayan yönetmelik hazırlanmış.

BYDK RAPORU, SAYFA 145
Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürlüğü döneminde OYAK İnşaat ile olan bu dikkat çeken ilişkisi Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu raporlarında da geçiyor. BYDK tarafından hazırlanan SSK'nın 1997 yılı faaliyetlerine ilişkin raporun 145, 146 ve 147. sayfalarında kurum sert bir şekilde uyarılıyor. Raporda, Oyak İnşaat A.Ş. ile olan ortaklığına ilişkin işlemlerde kurumun çok titiz ve dikkatli davranması, yaptırılacak işin bedelinin yanı sıra kalitesi, özelliği ve niteliği zorunlu kılmadıkça ve dolayısıyla mutlak bir kurum menfaati olmadıkça rekabet ortamı yaratılmaksızın ihale yapılmasından kaçınılması; söz konusu şirketin faaliyetlerindeki karlılık ve verimliliğe ilişkin verilerin ışığı altında bu şirketle olan ortaklığın değerlendirilmesi ve İhale İşlemleri Yönetmeliği'nin 54. maddesinin idareye tanıdığı takdir yetkisi ile çelişen Oyak İnşaat A.Ş. ile yapılan sözleşmenin yeniden gözden geçirilmesi gerektiği belirtiliyor.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim