• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Keyfilik Sınır Tanımıyor!

Keyfilik Sınır Tanımıyor!
Yasal bir dayanağı olmayan, birkaç yüksek hakimin yorumuna dayanarak yasaklanan başörtüsü giderek yayılan ve hayatı çekilmze kılan bir yasaklar silsilesine dönüşüyor.

 

 

 

 

 

 

Gün geçmiyorki yeni bir kefi uygulama ile bir başörtülü kadının hayatı karartılmasın. Yasaklar yayılırken yaşanan uygulamalar da traji-komik deyimine uygun olacak şekiller alıyor. Bu sayı da ve sonraki sayılarda vereceğimiz örnekler kimi zaman kara mizah örnekleri olarak dünya mizah edebiyatına malzeme oluşturacak cinsten. Ancak bütün bu keyfi ve saçma yasakların uygulamasına maruz kalanlar için bu uygulamalar hiç te komik değil. Tersine uygulamaları yapanların duyarsızlığını, insanlıkdışı vicdansızlıklarını ortaya serdiği gibi buına maruz kalanların da psikolojisini bozuyor. Daha önemlisi ise hukukun çifte standardı. Yasalarca da Anayasa ca da açıkça ve resmen suç olacak uygulamaların uygulayıcılarından kanunlar önünde hesap sorulamıyor, çünkü Anayasa yargıçlarınının oluşturduğu ve hukuk tarihine şimdiden ayrımcılığın en kötü örnekleri olarak geçen bu yasağa dayanılarak ya da başka bahaneler üretilerek yasağa ve ayrımcı uygulamalara maruz kalarak psikolojileri bozulan mağdurların hakl aramasının önüne geçiliyor.

Aşağıda verdiğimiz örnek sayıları her geçen gün çoğalan ve Güney Afrikadaki ırkçı devletin uygulamalraını aratmayan yasaklardan birisi. Bu son derece traji-komik uygulamaya maruz kalan kişi bir Üniversite öğrencisi. Yaşananlar ise insan hafsalasını zorlayacak cinsten. Çünkü yapılan uygulama resmen mağdureyi insan yerine koymamak üzerine kurulu. Mahkeme kayıtlarına geçen uygulamayı aynen aktarıyoruz.

MADDÎ VÂKIA

 Reyhan Gök İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dördüncü sınıf öğrencisidir.

 İlgili sadece saçını örten bir örtü kullanmaktadır. Dördüncü sınıfa gelene kadar kıyafeti nedeni ile hiç bir sorunla karşılaşmadan eğitim hakkını kullanmıştır. Hiç bir zaman düzen bozduğu iddia edilmemiştir.

 1998-1999 öğretim yılında İstanbul Tıp Fakültesinde, başörtülü öğrenciler için sorunlar çıkartılmaya başlanmıştır. Yeni seçilen Rektör, başörtülü öğrencilerin sınıflara alınmamasını emreden bir genelge yayımlamıştır. (Ek 4) İlgili, devamsızlıktan kalmamak için okula gelmeye devam etmiştir. İlgili bazen derse ve sınavlara alınmış, bazen zor kullanılarak çıkartılmış, bazen ise  sınıfta bulunduğu halde, yoklama listelerinde “ yok” yazılmıştır.

 26.05.1998 tarihinde ilgili, yoklama listesinde ismi bulunan kardiyoloji sınavının yapıldığı Cihat Abaoğlu amfisine gelmiştir. İlgili diğer arkadaşları ile beraber sırasında  oturmuştur.

 Dersin öğretim görevlisi, sınıfta başörtülü öğrencilerin olduğu gerekçesi ile dersi iptal etmiştir. (Bu durumu gerektiren yasal bir mevzuat hükmü bulunmamaktadır.)  İlgili daha önce yüzlerce derse girmiş ve hiç birinde düzen bozulmamıştır. Dersin yapılması öğrencilerin kıyafetleri ile ilgili bir durum değildir.

 Öğretim üyesi, ilgilinin amfiden çıkmasını istemiştir. Reyhan Gök, bir sonraki dersi sınıfta bekleyeceğini beyan etmiştir. Bunun üzerine öğretim üyesi güvenlik görevlilerine sınıfın öğrencilerin üzerine kilitlenmesi talimatı vermiştir.

 Güvenlik görevlileri amfinin içindeki sigortaları çıkartarak ışıkları söndürmüşlerdir. “Sabaha kadar orada kalın da aklınız başınıza gelsin” diyerek kapıyı öğrencilerin üzerine kilitlemişlerdir.

 Bu surette ilgili ile beraber üç başörtülü öğrenci, 150-200 kişilik karanlık bir amfide mahsur bırakılmıştır.

 Okulda bulunan Noter bu durumu tespit etmiştir. Noter’in gelmesi üzerine, kapı açılmış ve öğrenciler serbest bırakılmışlardır. Noter “öğrencilerin sivil polis ve güvenlik görevlilerinin kapıda bulunduğunu ve öğrencilerin kapalı amfiden çıkarıldığını, kapının öğretim üyesinin talimatı ile kilitletildiğini” tespit etmiştir. (Ek 1 )

 İlgili, kapıyı kilitleme talimatı veren öğretim görevlisi hakkında tazminat davası açmıştır. (Ek 2)

 Fatih 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, öğrencilerin amfide mahsur bırakıldıklarını tespit etmiştir. Fakat Mahkeme bu haksız eylemin davalılar tarafından yapıldığına dair yeterli delil olmadığını ifade etmiş ve  tazminat talebini reddetmiştir.(Ek 3)  Bizzat Noter tarafından yapılan bir tespite rağmen, sorumlular hakkında, hiçbir işlem yapılmamıştır.

SONUÇ: Başörtülü bulunmak, daha önce dört sene aynı şekilde eğitim görmüş, harç yatırmış, kayıt yenilemiş bir öğrenci açısından, SİGORTALARI ALINMAK SURETİYLE IŞIKLARI SÖNDÜRÜLMÜŞ bir amfiye kilitlenmek için yeterli sebep kabul edilebilir.  

 Kaya Gündem / Özgün Duruş

 

 

 

 

 

 

g

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim