• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

KEMAL KOMEDİSİ DÜNYA BASINI'NDA!

KEMAL KOMEDİSİ DÜNYA BASININDA!
İngiliz The Guardian gazetesi, halk oymalasından çıkan sonucu yorumlarken, oy kullanamayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'yla ilgili de şu yorumu yaptı:

 

 

 

 

 

 

İngiliz The Guardian gazetesi, halk oymalasından çıkan sonucu yorumlarken, oy kullanamayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'yla ilgili de şu yorumu yaptı:

Başbakan referandumdan çıkan beklenmedik kadar kolay zaferi kutladı. Gözlemciler oylama öncesinde, Türkiye’deki laik-dinci bölünmesini daha da derinleştirecek ve Erdoğan hükümetini yaklaşan genel seçimler öncesinde harcamaları artırmaya zorlayacak kadar küçük bir zafer beklemekteydi. "Seçmen anayasa değişikliklerine destek verdi, askerler ve hakimler kaybetti" başlığını kullanan gazete, bunun AKP için beklenmedik ölçüde kolay bir zafer olduğunu vurgulayıp, Türkiye'nin büyük bir siyasi dönüşümün eşiğinde olduğunu, değişikliklerin laik kurulu düzeni uysallaştırmayı hedeflediğini belirtiyor.

Sonuçları aynı zamanda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun mağlubiyeti olarak yorumlayan Guardian, Kılıçdaroğlu'nun oy kullanamayarak daha da küçük duruma düştüğünü savunuyor.

ALMAN BASINI

Alman gazetelerinin referandum yorumları şöyle:

Rheinische Post:

Anayasa referandumu ülkenin derin bölünmüşlüğünü ortaya koyuyor. Konu, AB’ye üye olmaya çalışan Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacının olup olmadığı değil. Kendini modern olarak nitelendiren bir demokrasi, son darbenin ardından ordunun dayattığı 30 yıllık anayasa üzerine oturtulamaz. Türkiye’nin, tüm vatandaşların hak ve hürriyetlerini güçlendirecek kalıcı değişikliklere ihtiyacı var. Erdoğan’ın İslami muhafazakar partisi bu yönde adımlar attı. Ancak hükümet artık saplanıp kalmış durumda. Yeni, sivil ve modern bir toplumsal sözleşmeyi Türk halkının oyuna sunanın, kendi çıkarına hareket ediyor izlenimi vermemesi gerekirdi. Siyasi bir bölünmeyi engellemek için Erdoğan’ın anayasa taslağını partiler üstü bir kurula hazırlatması gerekirdi. Yine de ordunun gücünün sınırlandırılması ve Anayasa Mahkemesi üyeliklerinin dağılımı söz konusuydu. Her iki kurum da kendini din-devlet ayrılığının bekçisi olarak görüyor. Muhalefet Erdoğan’ı bu dünyevî yapıyı çökertmek istemekle suçluyor.

Neue Westfaelische Zeitung:

“AB Türkiye konusundaki bölünmüşlüğünü uzun yıllar “Bakalım ne olacak" mantığıyla örtmeye çalıştı. Başını İngiltere’nin çektiği cephe Türkiye’nin tam üyeliğini savunurken, başta Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy olmak üzere diğerleri bu yaklaşımı reddetti. Peki ne yapılacak? ‘Önce bir sakin sakin müzakere edelim, sonra gerisine bakarız’ şeklindeki rahat yolun artık yavaş yavaş sonuna geliniyor. Resmi olarak müzakerelerin ‘ucu açık’ deniyor ama sonuçta üyelik müzakereleri yürütülüyor, bağlayıcılığı olmayan sıradan görüşmeler değil. Sarkozy’nin, üyelerin oybirliğiyle alınmış müzakere kararını geri çevirme hedefi Başbakan Merkel’den de o kadar enerjik olsun ya da olmasın destek görüyor. O zaman şimdi ne yapılacağını bilmek gerekir. Türkiye’nin üyeliği konusunda her iki tezin de iyi gerekçeleri var. Ama AB’nin ne yapacağı konusunda artık bağlayıcı bir tutum sergilemesi gerekecek. Durumu idare etmek son derece uygunsuz bir durum ve sadece Türkler açısından değil!

Westdeutsche Zeitung:

Türkiye’nin artık nihayet AB’ye alınma talebini anlamak mümkün. Tüm eleştirenlere rağmen AB başarılı bir model. Üye ülkelerin durumu üyelik öncesinden daha iyi. AB’ye girmek istediği için Türkiye’ye kim kızabilir ki? Ve Türklere kapıyı açmak için pek çok neden var. Ülke demokratikleşti, özellikle de ülkenin batısı modern ve açık bir yapıya sahip. Ekonomi büyüyor. Ve Erdoğan haklı olarak ülkesinin Batı için önemine işaret ediyor. Türkiye NATO üyesi olarak istikrarsız Ortadoğu ile Avrupa arasında tampon oluşturuyor. Türkiye şimdiye kadar görevini en iyi şekilde yerine getirdi. Ama Ankara'daki güçlerin sabrı artık taşıyor. Erdoğan hükümetinin açıktan açığa İran ile flört etmesi, İsrail'e karşı söylemini sertleştirmesi Avrupalılar için bir uyarı olmalı. Ancak Avrupa Türkiye konusunda zorlanıyor ve bunun için iyi gerekçeleri de var. Üye ülkelerin çıkarları ve düşünüş şekli birbirinden farklı. Özellikle de Almanya Türkiye'nin üyeliği konusunda frene basıyor. Berlin'in onayı olmadan Türkiye AB'ye giremez. Ve şu an Almanya'nın fikrini değiştirebileceğine dair hiçbir işaret yok. Tam tersine. Almanya'daki pekçok Türk'ün uyum konusundaki sorunları köstek oluşturuyor. Almanya'da birlikte yaşam konusundaki tartışma sonuçlanıp bunu düzenleyecek kurallar bulunmadıkça Türkiye aday olarak kalacak ya da imtiyazlı ortak olacaktır. Daha fazlası şu an için mümkün değil.

Deutche Welle:

Türk seçmen, yüzde 58’le anayasa reformunu onayladı. Hayır oylarının oranı yüzde 42’de kaldı. Başbakan Erdoğan darbeci anlayışın kaybettiğini söyledi. Güneydoğu illerinde boykot çağrısı destek buldu.

ZDF:

Türkiye’de seçmenlerin yüzde 58’i Başbakan Erdoğan’ın kampanyasını sürdürdüğü Anayasa değişiklik paketine “Evetö dedi. Değişiklik 30 yıl sonra darbe yapan generallere yargı yolunu açtı. AB, Türkiye’nin Avrupa yolunda doğru yönde adım attığını bildirdi. Ancak, Türkiye’de demokratik reformlar devam etmeli.

AVRUPA’DAKİ POLİTİKACILAR NE DEDİ?

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle: Anayasa reformu, Türkiye'nin AB yolunda attığı önemli bir adımdır. Tartışma kuşkusuz henüz bitmiş değildir. Reform sürecinin Türkiye'de açık toplum sürecinin oluşumuna katkı sağlayacağına eminim

Genişlemeden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Stefan Füle'nin sözcüsü Angela Filote: AB Komisyonu Türk halkının anayasa reformunu onaylamasını memnuniyetle karşılıyor. Türk vatandaşlarının kendi hak ve özgürlüklerini genişleten reformlara bağlılığının devam ettiği görüldü. Sürekli söylediğimiz şekilde, Türkiye'nin AB müktesebatına tamamen uyumu yolunda uzun süredir bekleyen öncelikleri karşılayan bu reformlar, doğru yönde atılmış bir adımdır. Kabul edilen anayasa paketinin uygulaması için çıkarılması gereken yasa ve diğer mevzuatı yakından takip edeceğiz. Türkiye'de birçoklarının düşündüğü gibi, bu oylamanın ardından ifade özgürlüğü ve dini özgürlükler gibi temel özgürlüklerle ilgili AB üyelik sürecinde gereken diğer önceliklerin karşılanmasını istiyoruz. Bu kapsamda, Türkiye'de demokrasinin AB standartlarına ve katılım kriterlerine uyumlu, kalıcı şekilde güçlendirilmesi için yeni sivil anayasanın sağlam bir temel oluşturacağı noktasında siyasi yelpazedeki görüşleri paylaşıyoruz.

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten: Anayasa değişikliğinin halk oylamasında net bir sonuçla kabul edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Türk seçmenini tebrik ederim.

Hollandalı Hıristiyan Demokrat Oomen-Ruijten: Halk oylamasındaki net sonuç, Türk vatandaşlarının kendilerine yeni haklar getiren daha demokratik bir Türkiye'ye desteğini güçlü şekilde gösterdi. Anayasa paketiyle getirilen ombudsmanlık, askeri yargının görev alanının kısıtlanması ve memurlara grev ve toplu sözleşme hakkı önemli ileri adımlar. Dolayısıyla, Türkleri tebrik ediyorum. Halk oylamasında yüksek katılım oranı, Türk halkının reformlara bağlılığını gösteriyor. Türkiye reform çabalarını sürdürmeli, özellikle Kürt ve Alevi vatandaşlarla ilgili başlatılan inisiyatiflerin somut adımlara dönüşmesini bekliyoruz.

ABD BASINI

Halk oylamasının sonucunu internet sitelerinde ilk sayfadan veren NYT ve WSJ gazeteleri, İstanbul mahreçli haberlerinde, resmi olmayan sonuçlara göre Türklerin anayasa reform paketini büyük farkla kabul ettiklerini ve bunun AK Parti hükümetine büyük destek sağladığını duyurdu.NYT, seçimin hükümet açısından büyük bir zafer olduğunu, pek çok seçmen ve siyasetçi tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümeti için bir anlamda güven oylaması olarak görüldüğünü yazdı.

Gazete, halk oylamasını değerlendiren analistlerin "halk oylamasının sonucunun hükümetin gelecek yılki seçimleri kazanma ihtimalini güçlendireceğini ancak aynı zamanda derin şekilde kutuplaşmış ülkedeki keskin ideolojik bölünmeleri daha da güçlendireceğini" düşündüklerini kaydetti.NYT, "Batılı diplomatlar, halk oylaması sonucunun Başbakan Erdoğan'ın iddialı dış politikasını da teşvik edeceğini belirtiyorlar" diye yazdı.WSJ de haberinde, halk oylamasının sonucunun Başbakan Erdoğan'ın "inandırıcı şekilde" kazandığını gösterdiğini, kamuoyu yoklamalarının aksine sonucun az farkla değil büyük farkla "evet" olduğunu bildirdi.

Haberde, ABD Başkanı Barack Obama'nın Başbakan Erdoğan'ı telefonla arayarak halk oylamasına yüksek katılım oranının Türk demokrasisinin ne derece canlı olduğunu gösterdiğini söylediği belirtildi.Ekonomistler ve iş adamlarının görüşlerine de yer verilen haberde, gelecek yılki seçimlerde hükümetin tek parti olarak başa gelmesi yönünde işaretler arayan yatırımcıların Başbakan Erdoğan'a verilen bu açık desteği memnuniyetle karşılamalarının beklendiği ifade edildi.

CNN: "Erdoğan'ın zaferi..."

CNN'in internet sitesinde yer alan haberinde, "referandumun Başbakan Erdoğan ve AK Parti için ses getiren bir zafer" olduğu belirtildi.Anayasa değişikliğinin kadın, çocuk, yaşlı ve engellilere yönelik düzenlemeler getirdiğini ancak en tartışmalı bölümünün yargı sisteminde yapılan değişiklik olduğu ifade edilen haberde, Başbakan Erdoğan'ın bir danışmanının CNN'e "değişikliğin yargının kast sistemini kıracağını" söylediği kaydedildi.

Başbakan Erdoğan'ın anayasa değişikliğinin daha çok özgürlük ve demokrasi getireceğini belirttiğini ancak karşıt görüşlerin de "bu düzenlemelerin Türkiye'nin laik sisteminin altını kazacağı ve Başbakan Erdoğan'a yargının üzerinde çok fazla güç vererek onu modern zamanların sultanı haline getireceği" yönünde olduğu bildirilen haberde "referandumla AK Parti iktidara geldiğinden bu yana sürekli çatışan Başbakan Erdoğan'ın İslami kökenli partisi ile Türkiye'nin laik kurumlarının da tekrar karşı karşıya geldiği" belirtildi.

Los Angeles Times'da Borzou Daragahi imzalı yazıda da referandumla Başbakan Erdoğan'ın büyük bir zafer kazandığı ifade edildi. Yazıda, referandum sonuçlarının Erdoğan için gelecek yılki seçime yönelik itici güç olacağı yorumunda bulunuldu.

Washington Post'un internet sitesindeki haberinde de "referandumdan 'evet' oyu çıkmasıyla Türk halkının askeri dönemin kanunlarını reddettiği" belirtildi.

ABC NEWS

Türk seçmenler ordunun gücünü azaltıp Avrupa Birliği üyeliği sürecini kolaylaştıracak olan tartışmalı reformları onayladı. Ancak bu tartışmalı reformlar İslamcı hükümetin, laik değerlerin bekçisi olarak görülen yargıç atamalarında elini de güçlendirecek.

İNGİLİZ BASINI

DAILY TELEGRAPH

Türk seçmen, ülkenin AB üyeliğini kolaylaştıran ama bir yandan da İslamcı başbakanın gücünü dengeleri bozacak şekilde artıran anayasa değişikliği paketine ezici bir destek verdi.

BBC

Türk seçmen Anayasa değişikliğine güçlü bir destek verdi. Gözlemcilere göre “evetö oyu Erdoğan hükümetinin elini güçlendirecek. .

EURONEWS

Türk seçmen, hayati önemdeki referandumla anayasa değişikliklerine destek verdi. Başbakan Erdoğan ülkenin önemli bir eşikten geçtiğini söyledi. Ancak muhalifler, bu sonuçla AK Parti’nin yargı üzerindeki gücünün arttığını düşünüyor.

THE INDEPENDENT

İngiliz The Independent gazetesi, referandum sonuçlarının Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne bir adım daha yaklaştırdığını öne sürdü.

Gazete bugünkü başyazısını Türkiye’deki referandum sonuçlarına ayırdı. 1962 yılından beri AB’ye üye olmaya çalışan Türkiye’nin Batı tarafından yeterince anlaşılamadığını ve bunun üzüntü verici olduğunu savunan gazete, referandum sonuçlarının da bu yüzden Avrupa’da fazla heyecan yaratmadığını yazdı.

Referandumdan çıkan sonucun, ordunun başlıbaşına kanun olduğu, oldukça merkezileşmiş bir yarı demokrasiden Avrupa’daki gibi bir demokrasiye geçişin göstergesi olduğunu kaydeden The Independent, "Ordu mensupları sivil mahkemelerde yargılanamıyor. Generallerin yargı üzerinde büyük etkisi var. Ülkenin ılımlı İslamcı Başbakanı Recep Erdoğan’ın gündeme getirdiği referandumla seçmenden, orduyu yargı denetimine açması ve parti kapatma yetkisini parlamentoya vermesi istendi. Erdoğan’ın muhalifleri geçmişte olduğu gibi bu reformların da arkasında gizli bir gündem olduğunda, yani Erdoğan’ın laik düzeni değiştirmek istediğinde ısrar ediyor" diye yazdı.

Erdoğan’ın kesinlikle dindar olduğunu yazan gazete, buna rağmen gizli anti demokratik niyetleri bulunduğunu gösteren hiçbir kanıt olmadığını savunarak şöyle devam etti:

"Tam tersine, Başbakan’ın Kürtlerle diyaloga girmek gibi girişimleri, kendisinden önceki laiklerin izlediği baskıcı politikalardan uzaklaştığının bir göstergesi. İngiltere uzun zamandır Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyor. Ancak maalesef bu görüş ırkçılık ve İslam korkusu gibi nedenlerden dolayı Avrupa’da yeterince destek bulmuyor. Başka gerekçeler öne sürülüyor. Türkiye’nin kulübe üye kabul edilerek Avrupa’daki demokrasi ve insan hakları standartlarını düşürmemesi gerektiği gibi gerekçeler ortaya atılıyor. Referandum sonuçlarıyla birlikte bu gerekçeler artık boşa çıkacak. Türkiye içerdeki güçleneceği gibi, AB üyeliğine kapıları kapalı tutmak isteyen ülkelerin gerekçelerini de ellerinden alacak."

İSRAİL BASINI

JERUSALEM POST

Türk seçmen, hükümetin tam demokrasi yolunda önemli bir adım olarak nitelediği, askeri dönemde hazırlanmış anayasayı değiştirmek üzere sandık başına gitti. Muhalefet ise reformların, yargı bağımsızlığını tehlikeye düşüreceğini iddia ediyor.

ARAP BASINI

EL ARABİYA

Türkler, yargıyı yeniden şekillendirip ordunun gücünü azaltan anayasa değişikliklerini onaylayarak İslamcı kökenli hükümete büyük bir siyasi zafer kazandırdı.

 İtalyan Basını: "'Evet', Türkiye'yi AB'ye daha da yaklaştıracak"

Eda BERKBAYRAK - MİLANO / DHA

İtalya basını Türkiye'de gerçekleştirilen ve anayasa değişikliğini içeren referandum oylamasına geniş yer verdi. Akşam geç saatlerden itibaren basın kuruluşları internet sayfalarında referandum sonuçlarıyla ilgili haberlere yer verilirken, "Evet" sonucunun Türkiye'yi AB'ye daha da yaklaştıracağı iddia edildi.

Corriere della Sera gazetesi internet sayfasında, "Türkiye: Anayasa reformuna Evet" başlığıyla duyurulan haberde, "En önemli kanun değişikliğinde kadın, çocuk, engelli ve yaşlılara yönelik pozitif ayrımcılık var" altbaşlığı kullanıldı. Haberde ayrıca, "Türk seçmenler AKP'nin teklif ettiği, Anayasanın 26 maddesindeki değişikliği onayladı" ifadesi kullanıldı.

La Repubblica gazetesi internet sayfasında ise, "Türkiye'deki referandumu Evet yendi. Anayasa reformlarının önü açıldı" başlığı altında, "Askeriyenin gücü değişecek. Askerler sivil yargılanacak. Yargı değişecek" ifadesinin yanında, "Referanduma Evet diyerek Türkler daha demokrat bir ülke olmayı seçti" iddiası yeraldı.

La Stampa gazetesi referandumu, "Türkiye referandumunu Evet yendi" başlığıyla yayınladı. Gazetenin internet sayfasında "Evet'in başarısı 1960'lardan itibaren sivil hayatı kontrol altında tutan generallerin gücünü azaltacak. AB'ye yakınlaşmak adına demokratik bir adım olacak. Bu galibiyet Erdoğan'ın yeniden seçimleri kazanma ümidini de arttırdı" ifadesi kullanıldı.

İl Sole 24 Ore gazetesi internet sayfasında "Türkiye Başbakan Erdoğan'ın Anayasa değişikliği tercihini ödüllendirdi" başlığı kullanılarak, "Evet'in galibiyeti açık. Erdoğan'ın saldırısındaki hedef askeriyeydi. Askeriye laikliğin tarihi savunucusuydu. Bu referandumda Erdoğan'ın çok istediği iki şey dışarda kaldı. Anayasa Mahkemesi Yargıtay reformunu engelledi. Partilerin yargı kararıyla kapatılması konusu da parlamentodan geçemedi. Bu da partisinin kendisini tam anlamıyla takip etmediğini gösterdiği için Erdoğan'ı çok kızdırdı" ifadesi yeraldı.

Quatidiano Nazionale gazetesi internet sayfasında da referandum "Türkiye referandumunu Erdoğan yendi. Anayasa reformuna Evet" başlığıyla yealdı. Haberin devamında, "Referandumun merkezinde askeriyeye sivil yargı ve kadın erkek eşitliği yeralıyordu" sözleri kullanıldı. Haberde ayrıca Avrupa Genişleme Komisyonu üyesi Stefan Fuele'nin "AB kriterlerini yakalamak için doğru yönde bir adım. Referandum sonucunda Türk halkı reformları desteklediğini gösterdi" şeklindeki görüşlerine de yer verildi.Y

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim