• BIST 117.159
 • Altın 166,390
 • Dolar 3,9322
 • Euro 4,8292
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 14 °C
 • İzmir 18 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Kayseri Bombası Beşar Esad'ın Hediyesi!

Kayseri Bombası Beşar Esadın Hediyesi!
Kayseri’nin Pınarbaşı İlçesi’nde polis memuru Ahmet Geben’in hayatını kaybettiği, 7’si polis 17 kişinin yaralandığı Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan intihar saldırısı büyük çapta aydınlatıldı.

Kayseri’nin Pınarbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bomba yüklü araçla düzenlenen intihar eyleminin kodları çözüldü. Saldırıyı gerçekleştiren iki canlı bombanın eylemden bir gece önce Suriye’den yurda sızdığı belirlendi. Şanlıurfa Emniyeti İstihbarat ve TEM Şubesi ekipleri, intihar saldırısında ölen iki PKK/KCK’lıya yardım ve yataklık eden iki kişiyi gözaltına aldı.

TRT' den elde edilen habere göre ; Suruç ilçesinde yapılan operasyonda fotoğrafları teşhis edilen iki PKK'lı Gaziantep’ten getirtilen 06 plakalı özel aracın bagajına 20 kilogramlık plastik patlayıcı düzeneğini koyduğu tespit edildi. Suriye’den beraberlerinde getirdikleri dört kutu içindeki A-4 plastik patlayıcıları “buton” sistemi ile devreye sokan PKK'lıların araçta sakladıkları bir Kalaşnikof piyade tüfeği, iki tabanca ile bu silahlara ait mermiler balistik inceleme için Kriminal Polis Laboratuvarı’na gönderildi.PKK'lıların Evinde Saklayan Kişinin İtirafları

Operasyonda birinin açık kimliği saptanan iki PKK'lı evinde saklayan A.Ç. ile onları Suriye sınırında karşılayan, Gaziantep’ten bomba yüklenen aracı organize eden ve çiftlik evini ayarlayan M.D. gözaltına alındı. Polis, M.D’nin telefonu ile bombalı sabotaj da kullanılan 06 plakalı Passatmarka aracı Gaziantep’ten Suruç’a getiren B.Ö’nün peşine düştü. B.Ö’nün her yerde arandığı öğrenildi. Şanlıurfa Emniyeti’ne götürülerek sorgulanan PKK/KCK’lı M.D. her şeyi itiraf etti. Suriye’deki örgüt sorumlularından Ali kod adlı kişi önceki gece kendisini telefonla aradığını belirten M.D. şöyle devam etti:

Hedefi Söylemedi

“Ali kod bana iki örgüt mensubunun Suriye sınırından illegal olarak geçerek Suruç’a geleceğini onları karşılamamı ve kalacak yer ayarlamam talimatını verdi. Gece saat 24.00 sıralarında iki PKK'lıyı sınırda karşıladım. Yanlarında dört ayrı paket vardı. İçlerinde 20 kilo plastik patlayıcı olduğunu söylediler. Birinin elinde Kalaşnikof tüfek vardı. Onlar gelmeden Gaziantep’ten B.Ö’yü arayıp acil araba getirmesini istedim. İki arkadaşı Suruç’ta A.Ç’nin evine yerleştirdim. Saat 02.00 sıralarında B.Ö. 06 plakalı araçla Suruç’a geldi. Ben, araç şoförü B.Ö. ile iki örgüt mensubu silah ve patlayıcıları araca koyarak gözlerden uzak olan çiftlik evine gittik. PKK'lılar gece saat 02.30’dan 05.00’e kadar Suriye’den getirdikleri 20 kilo plastik patlayıcıyı aracın bagajına yerleştirip ‘buton’lu ateşleme düzeneğini kurmaya uğraştı. İşleri bittiğinde de polis ya da jandarma arama noktalarında yakalanmamak için alternatif yollardan Kayseri-Yozgat istikametine doğru gittiler. Bana, kime ya da nereye eylem yapacaklarını söylemediler. B.Ö. de sonra çiftlikten ayrıldı. Sanırım Gaziantep’e döndü.

Gözcü aracı mı?

Canlı bomba eylemine gözcülük yapan şahısların kullandığı iddia edilen 27 DD 683 plakalı araç, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde ele geçirildi. Suruç Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen araçta, Olay Yeri İnceleme ekibi, bomba ve parmak izi araştırması yaptı.

PKK'lılar araçla 40 dakika kaçtı

Pınarbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybeden Polis Memuru Ahmet Geben’in patlama öncesinde PKK'lı çatıştığı belirtildi. İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, aracın Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde yapılan trafik kontrolünden saat 09.10 sıralarında kaçtığı kaydedildi. 09.50 sıralarında Pınarbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde durdurulmak istendiği, daha sonra da bombalı saldırı olayının gerçekleştiği kaydedildi.

Ateşe Karşılık Verdi

Polis memuru Ahmet Geben’in çatışma sonucu hayatını kaybettiği bildirilen açıklamada, “Söz konusu araç, Pınarbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde durdurulmak istenmiş, araç içerisinden açılan ateşe karşılık veren Polis Memuru Ahmet Geben, çatışma sonucu hayatını kaybetmiş, akabinde araç içerisinden bir el bombası atılmış ve bomba yüklü araç patlatılmıştır” denildi. Olayda 1 komiser yardımcısı, 6 polis memuru, 2 teknisyen yardımcısı, 3 polis eşi ve çocuğu ile 5 vatandaşın yaralandığı da dile getirildi.

Pınarbaşı Emniyet Müdürlüğü’ne cuma günü PKK’lıların yaptığı intihar saldırısıyla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü’nden ilçeye gelen özel ekip ile Kayseri Emniyet Müdürlüğü ekipleri soruşturma yaparken gözaltındaki 5 kişinin de sorgusu sürüyor.

Suriye’den perşembe gecesi sınırı geçerek Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’ne gelen PKK’lılar Cengiz Özek ve Ramazan Yıldız’ı karşıladıkları belirlenen 47 yaşındaki Muhittin D. ve kardeşi 41 yaşındaki Mahmut D. ile bombaların otomobile yüklendiği bağ evinin sahibi Ali Ç., dün gece Kayseri’ye getirildi. Saldırıda kullanılan yeşil renkli 06 E 1819 plakalı otomobilin Gaziantep’teki satışıyla ilgili gözaltına alınan Necdet Ö. ile Salih A. da bu kişilerle birlikte dün gece Kayseri’de Adli Tıp Müdürlüğü’nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Kayseri Emniyet Müdürlüğü’nde sorguya alındı.

SON BİR HAMLEYLE EYLEMİ YAPTILAR

Saldırıyla ilgili soruşturmada önemli ayrıntılara ulaşıldı. Patlayıcı yüklü otomobille, Ankara Kumrular Sokak’ta geçen yıl 5 kişinin yaşamını yitirdiği olay gibi bir eylem yapmak üzere yola çıkan PKK’lılar, Kahramanmaraş Göksun İlçesi’nde yol kontrol noktasından takibe alındı. Kayseri ya da Ankara’da belirledikleri hedefe doğru ilerleyen PKK’lılar otomobili, Kahramanmaraş- Kayseri karayolunda polis ve jandarmanın kıskacına alındı. Pınarbaşı yakınlarında takip edildiklerini, önlerinde ve arkalarında araçlar olduğunu fark eden ve yakalanmalarının an meselesi olduğunu teröristler, Kayseri yönüne gitmeyip hızla Pınarbaşı İlçesi’ne saptı.

DHA'dan edlde edilen habere göre ; Panik halinde ilçeye dalan PKK'lılar, girişte ’Pınarbaşı Emniyet Müdürlüğü’ levhasını görünce, eylemi burada yapmaya karar verdi. İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün ön kapısı yerine, panikle lojmanların bulunduğu kapıdan girince buradan da çıkamayacaklarını anladılar.

Bu sırada Emniyet Müdürlüğü ile lojmanların bulunduğu bahçede bulunan polis memuru Ahmet Geben, şüphelendiği araçtakilere ’Dur’ ihtarında bulundu. PKK’lılar, Ahmet Geben’e önce otomobilden inmeden yan pencerelerinden ateş etti, sonra Emniyet Müdürlüğü binasına otomobilden el bombası fırlattı.

Patlama ve açılan ateşe rağmen, Ahmet Geben’in aralarında bulunduğu 3 güvenlik görevlisi otomobildeki PKK'lılarla çatışmaya girdi. Çatışmada göğsünden vurulan Ahmet Geben hayatını kaybetti.

Otomobili kullanan PKK'lı, direksiyon başında vurulunca, diğeri, bomba düzeneğini harekete geçirerek, kulakları sağır eden patlamayı gerçekleştirdi. Patlama sırasında bahçede bulunan sivil memur İsmail Sakın başta olmak üzere 17 kişi de şarapnel parçalarıyla yaralandı.

PKKLILARIN  CESET PARÇALARI ANKARA’DA

Bombalı saldırıyı gerçekleştiren PKK’lır  Cengiz Özek ile Ramazan Yıldız’ın, patlama sonrası ceset parçaları da olay yerinden alınan diğer parçalarla birlikte Ankara Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

PKK'lıların vücutlarından patlamanın ardından en büyük parça olarak sadece ayaklarının kaldığı ifade edildi.

SİVİL MEMUR UYUTULACAK

Pınarbaşı İlçesi’nde meydana gelen bombalı saldırı sırasında başına çarpan şarapnel parçası nedeniyle kafatası kemiği kırılan ve bu nedenle beyin ameliyatı geçiren sivil memur 25 yaşındaki İsmail Sakın’ın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu açıklandı.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Yoğun Bakım servisinde makineye bağlı olarak yaşatılan Bakın’ın salı gününe kadar uyutulacağı belirtildi. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammed Güven, İsmail Sakın’ın durumunun kritik olduğunu belirterek, "Olayın hemen ardından ambulans helikopterle hastanemize getirilen ağır yaralı memur, hemen ameliyata alındı. Beyin cerrahi iki profesörümüzün katıldığı ameliyat sonrası, beyninde ödem oluşmaması için önlemler alınarak, uyutuldu" dedi.

ERÜ Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Kudret Doğru da Göz Servisi’nde ameliyat edilen polis eşi Emine Işık’ın sağ gözünde hasar meydana geldiğini belirterek, "Sağ gözüne şarapnel parçası gelen ve elmacık kemiği de zedelenen polis eşi Emine Işık gözünden ameliyat edildi. Sağ gözünde şu anda görme kaybı var. Tedavisi bir süre daha hastanemizde sürecek" diye konuştu. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
hakkı alder
2012-05-28 08:41:07
Deradaki, Humustaki, Hamadaki bombalarıda biz yollamadık mı? Niye sızlanıyoruz. Rüzgar ektik fırtına biçtik. Her türlü savşa son.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim